لوگو
با مجوز وزارت علوم
تنها نماینده IGEC در ایران
Search
Close this search box.
Search

درباره آمریکا

درباره آمریکا

درباره آمریکا: آمریکا که در حال حاضر به عنوان یکی از قدرتمند ترین کشور های دنیا شناخته می شود که بسیاری از جوانان در سراسر دنیا آرزوی تحصیل در آمریکا را در سر می گذرانند و علاقه اعزام به آمریکا یا کاری به آن دارند. این کشور به خاطر دانشگاه های بی نظیر و سیستم آموزشی خوبی که دارد به عنوان بهترین کشور برای تحصیلات عالیه شناخته می شود.

تحصیل در این کشور نیز نیاز به ویزای تحصیلی آمریکا و پذیرش تحصیلی در آمریکا می باشد که باید آنها را اخذ کنید و به این کشور بروید. اما قبل از اینکه بخواهید برای تحصیلات خود به این کشور بروید، بد نیست که کمی درباره آمریکا و زندگی در این کشور اطلاعات مختلف داشته باشید. در ادامه این مطلب در وب سایت موسسه اعزام دانشجو راد تلاش داریم تا شما را به طور کامل با آمریکا، جغرافیا، فرهنگ مردم، حکومت، اقتصاد و سیستم آموزشی این کشور آشنا کنیم.

درباره آمریکا

 

جغرافیا آمریکا

کشور آمریکا با نام کامل ایالات متحده آمریکا (united states of America)، در قاره آمریکای شمالی واقع شده است. این کشور از شرق با اقیانوس اطلس و از غرب با اقیانوس آرام احاطه شده است. مساحت آن ۹,۸۲۶,۶۳۰ کیلومتر مربع و پس از روسیه و کانادا وسیع ترین کشور جهان می باشد و همچنین شش برابر ایران است.

جمعیت آن ۳۱۵ میلیون نفر تخمین زده می شود و بیشترین گروه مهاجر مربوط به کشورهای مکزیک و چین می باشد. ایالات متحده آمریکا دارای ۴۸ ایالت هم جوار و دو ایالت جدا ( آلاسکا و هاوایی ) می باشد و متنوع ترین کشور از نظر نژادی و قومیتی شناخته شده است. بزرگترین ایالت آمریکا، آلاسکاست که در شمال غربی کشور کانادا ( هم مرز با ایالتهای یوکون و بریتیش کلمبیا ) قرار دارد.

این ایالت به دلیل معادن غنی و نفت یکی از ثروتمندترین ایالتهای آمریکاست. پایتخت آمریکا واشنگتن دی سی (Washington DC) در ناحیه کلمبیا است. (درسال ۱۷۹۰ بخشی از ایالت ویرجینیا و مریلند برای ساخت پایتخت آمریکا در نظر گرفته و ناحیه کلمبیا نامیده شد.) این شهر زیر نظر کنگره آمریکا و خارج از حاکمیت ۵۰ ایالت دیگر است. پرجمعیت ترین شهرهای این کشور عبارتند از:

 • نیویورک
 • لس آنجلس
 • شیکاگو
 • دالاس
 • هوستون
 • فیلادلفیا
 • واشنگتن
 • میامی
 • آتلانتاست.

 

سیستم حکومتی آمریکا

سیستم حکومتی آمریکا از نظر سیاسی به عنوان نظام فدرال شناخته می شود. قوه مقننه این کشور در واقع از دو مجلس نمایندگان و مجلس سنا تشکیل می شود که همه با رای مردم انتخاب می شوند و به هر دو این مجلس ها کنگره گفته می شود. رئیس جمهور آمریکا که رئیس قوه مجریه این کشور می باشد نیز از طریق رای مردم انتخاب می شود و اعضای هیئت دولت نیز توسط رئیس جمهور انتخاب می شوند.
قوه قضاییه این کشور که به نام دیوان عالی فدرال شناخته می شود مسئول بررسی و نظارت بر دو قوه دیگر می باشند و اعضای آن را افراد در قوه های مقننه و مجریه انتخاب می کنند. 9 عضو تشکلی شده دیوان عالی با معرفی رئیس جمهور و تایید حداقل دو سوم سناتور ها در مجلس سنا انتخاب می شوند و بر دو قوه دیگر نظارت دارند. این کشور همچنین دارای دو حزب مهم دموکرات (Democratic) و جمهوری خواه (Republican) میباشد.

 

اقتصاد آمریکا

کشور آمریکا در دنیا در زمینه اقتصاد مهم ترین و بهترین کشور ابر قدرت می باشد و بسیاری از کشور ها اقتصاد آمریکا را به عنوان بزرگترین، قدرتمند ترین و بهترین قدرت در اقتصاد جهانی می شناسند. آمریکا متنوع ترین اقتصاد جهان را دارا می باشد. آمریکا انواع مختلفی از راه های درآمدی در جهان دارد و از طریق تولید، صادرات، تحقیق و توسعه و همچنین معادن خود به عنوان راه های درآمدی خود استفاده می کنند. شرکت های بزرگی در این کشور وجود دارند که در لیست 100 کشور برتر دنیا قرار می گیرند.

اقتصاد آمریکا
اقتصاد آمریکا

دلار آمریکا در حال حاضر به عنوان با ارزش ترین ارز در دنیا شناخته می شود و اقتصاد فعلی این کشور نیز بسیار مناسب است. نرخ تورم و بیکاری در این کشور پایین و مناسب است. هزینه های زندگی در آمریکا را میتوان به راحتی حدود دو برابر زندگی در ایران دانست اما به دلیل درآمد مناسب مردم در این کشور سطح رضایت از زندگی نسبتا بالاست. برترین و پر تقاضا ترین شغل ها در بین شهروندان آمریکایی و مهاجرین نیز عبارتند از:

 • برنامه نویسی
 • علوم دیتا
 • مدیریت تولید
 • معمار
 • مهندسی
 • امنیت اطلاعات
 • دندانپزشکی

 

جاذبه های توریستی آمریکا

کشور آمریکا یک کشور بسیار بزرگ و زیبا در دنیا می باشد. آمریکا انواع و اقسام جاذبه های گردشگری مختلف را در داخلی خود دارد. از دسته مهم ترین جاذبه های گردشگری در آمریکا می توان به جاذبه های طبیعی، مکان های تفریحی، موزه های مختلف و مکان های تاریخی مختلف اشاره کرد.

1: جاذبه های گردشگری طبیعی

آمریکا سومین کشور بزرگ دنیاست که در آن جاذبه های گردشگری طبیعی بسیار زیادی دارد. از دسته مهم ترین جاذبه های گردشگری این کشور می توان به دره گرند کانیون، پارک ملی یلو استون، قله دنالی، برج شیطان، دریچه کریتر و دره مرگ اشاره کرد.

2: مکان های تفریحی آمریکا

آمریکا یک کشور بسیار بزرگ است که نزدیک به 50 ایالت بزرگ دارد و هر کدام از این ایالت ها مکان های تفریحی بسیار زیادی دارند. در این کشور شهربازی های بسیار بزرگ و جذاب، باغ وحش ها و اکواریوم های بسیار بزرگ و زیبا، مکان های تفریحی بسیار زیادی در هر کدام از شهر های خود دارد. برخی از شهر های مهم مثل نیویورک نیز جاذبه های بسیار زیادی دارند که می توانید مدت ها در این شهر ها بگردید. مهم ترین مکان های تفریحی در سراسر آمریکا عبارتند از:

 1. مرکز فضا و راکت در آلاباما
 2. مرکز جانداران دریایی در آلاسکا
 3. بیریزونا در آریزونا
 4. شهربازی و پارک آبی مجیک اسپرینگز
 5. باغ وحش سن دیگو در کالیفرنیا
 6. موزه کودکان در دلوور
 7. دیزنی لند در اورلاندو فلوریدا

3: موزه ها و مناطق تاریخی

کشور آمریکا همچنین مکان های تاریخی و موزه های بسیار قشنگ و جذابی دارد که می تواند شما را به گذشته این کشور ببرد و ساعت ها در خود غرق کند. شاید مهم ترین مکان تاریخی در این کشور را بتوان برج آزادی یا Liberty Island دانست که از نماد های آمریکا به حساب می آید. کاخ سفید نیز به عنوان مناطق تاریخی گردشگری مهم این کشور شناخته می شود.

مهم ترین موزه های این کشور نیز موزه متروپولیتن نیویورک، انستیتو هنر شیکاگو، موزه و یادبود 11 سپتامبر در نیویورک، موزه جنگ جهانی دوم در نیو اورلان، موزه ملی هوا فضا در واشینگتون، مرکز گتی در لس آنجلس و موزه تاریخ طبیعی در نیویورک می باشد.

نظام آموزشی آمریکا
نظام آموزشی آمریکا

سیستم آموزشی آمریکا

برای کسانی که قصد اعزام دانشجو به آمریکا را دارند باید به طور کامل نظام آموزشی کشور آمریکا را بشناسند. سیستم آموزشی آمریکا از دسته بهترین سیستم آموزشی های دنیا و کارآمد ترین آنها به شمار می رود و بسیاری از کشور های دنیا تلاش می کنند تا سیستم آموزشی کشور خود را به آمریکا نزدیک کنند. آموزش در این کشور در سن 4 سالگی و از مهد کودک به صورت ساده شروع می شود و از 7 سالگی تا 12 سالگی بچه ها در Primary School یا دبستان تحصیل می کنند.

پس از آن تا 18 سالگی در دبیرستان (High School) تحصیل می کنند. پس از آن نیز وارد موسسات آموزش عالی می روند. سیستم نمره دهی در آمریکا نیز بر اساس صد نمره و درصد قرار دارد. در جدول زیر می توانید نمره سیستم نمره دهی کشور آمریکا را تماشا کنید.

نمره درصد
+A 97
A 93
-A 90
+B 87
B 83
-B 80
+C 77
C 73
-C 70
+D 67
D 63
-D 60
E – F 0

انواع موسسات آموزش عالی

 1. کالج های کاردانی (Community Collage)
 2. کالج (Collage)
 3. کالج علوم انسانی (Liberal Arts Collage)
 4. مدارس فنی (Technical School)
 5. دانشگاه (University)

 

فرهنگ مردم آمریکا

دین و زبان

آمریکا از معدود کشور هایی است که زبان و دین رسمی در کشور خود ندارد. کشور های دیگری نیز وجود دارند که دین رسمی ندارند اما آمریکا تنها کشوری است که به دلیل تعداد زیاد افراد غیر انگلیسی زبان، زبان رسمی نیز در کشور خود ندارد. البته درصد بالایی از آمریکایی ها به زبان انگلیسی صحبت می کنند و نزدیک به 60 درصد افراد این کشور مسیحی هستند.

تعطیلات رسمی

تعطیلات رسمی این کشور با کشور ما بسیار متفاوت است. سال نو آمریکایی ها در 1 ژانویه اتفاق می افتد و دومین دوشنبه ماه ژانویه تولد مارتین لوتر کینگ است که جشن گرفته می شود. سومین دوشنبه ماه فوریه در سال تولد جرج واشینگتن می باشد و آخرین دوشنبه ماه می نیز روز یادبود نام دارد.

4 ژوئیه یا جولای روز استقلال آمریکا می باشد و هفته ابتدایی سپتامبر نیز روز کارگر شناخته می شود. شروع اکتبر نیز تعطیلات هالووین شروع می شود و اواسط اکتبر به روز کلمبوس معروف است و 11 نوامبر نیز روز کهنه سربازان می باشد. 22 تا 28 نوامبر یا چهارمین پمجشنبه ماه نوامبر نیز به روز شکرگذاری شناخته می شود که از مهم ترین تعطیلات این کشور می باشد. 25 دسامبر نیز روز کریسمس می باشد.

ارزش ها در آمریکا
ارزش ها در آمریکا

ارزش های مهم آمریکایی

 • استقالال
 • حریم خصوصی
 • رک بودن
 • برابری
 • خودمانی و صمیمی بودن
 • رقابت کردن
 • اخلاق کاری
 • مصرف گرایی

 

در این مطلب در وب سایت موسسه راهیان آبی دانش تلاش داشتیم تا شما را به طور کامل با آمریکا، مردم آن، حکومت و سیستم آموزشی آن آشنا کنیم تا آمریکا را بهتر بشناسید و برای زندگی در این کشور آماده باشید. البته برای زندگی در آمریکا باید مدت زمان زیادی را در این کشور بگذرانید و با آن بیشتر آشنا شوید.

1 دیدگاه دربارهٔ «درباره آمریکا»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *