لوگو
با مجوز وزارت علوم
تنها نماینده IGEC در ایران
Search
Close this search box.
Search

کار دانشجویی درآمریکا

کار دانشجویی در آمریکا

کار دانشجویی در آمریکا: آمریکا یکی از بهترین کشور های دنیا برای تحصیل به شما می رود و بسیاری از دانشگاه های این کشور در بین لیست 100 دانشگاه برتر دنیا شناخته می شود. تحصیل در آمریکا امروزه برای بسیاری از افراد یک آرزو می باشد. اما یکی از موضوعاتی که جوانان ایرانی باید به آن دقت داشته باشند هزینه های بسیار زیاد برای تحصیل در این کشور می باشد که باید به آن فکر کنید. یکی از راه های آسان تر کردن پرداخت هزینه های تحصیل در آمریکا، کار دانشجویی در زمان تحصیل می باشد. کار دانشجویی یکی از مهم ترین نیاز های بسیاری از دانشجویان بین المللی تلقی می شود. در ادامه این مطلب در وب سایت موسسه اعزام دانشجو راد تلاش داریم تا شما را با قوانین مربوط به کار دانشجویی آشنا کنیم.

 

کار دانشجویی در آمریکا

از آنجایی که هدف از صدور ویزای تحصیلی آمریکا در وهله اول ادامه تحصیل متقاضیان هست، اداره خدمات شهروندی آمریکا قوانین سخت گیرانه ایی در مورد اجازه کار دانشجویی دارد به طوری که دانشجویان در سال اول تحصیل فقط در محیط دانشگاه مانند کتابخانه، کافه تریا دانشگاه یا مرکز دانشجویی و … به طور نیمه وقت یعنی 20 ساعت در هفته می توانند کار کنند واز سال دوم اجازه کار نیمه وقت درخارج از دانشگاه دارند  البته این کارباید مرتبط با رشته تحصیلی و منوط به دریافت اجازه کار از اداره خدمات شهروندی آمریکا USCIS هست.

برای دریافت مجوزاستخدام یا  Employment Authorization Document باید وارد سایت اداره خدمات شهروندی  آمریکا USCIS شده وفرم  Form I-765 همراه با مدارک لازم را آنلاین ارسال کرد. معمولا نتیجه این درخواست ظرف یک ماه به دانشجو ایمیل می شود. کار دانشجویی در کشور آمریکا به دو صورت OPT و  CPT می باشد.

آموزش عملی برنامه درسی Curricular Practical Training (CPT)

CPT همان کارورزی یا اینترشیبی است که می تواند تمام وقت باشد. طبق قوانین دانشجویی می تواند CPT دریافت کند که حداقل یک سال دروس آکادمی در دانشگاه گذارنده باشد. دانشجویانی که یکسال CPT بگذرانند می توان برای دریافت مجوز استخدام یکساله OPT اقدام کنند.

آموزش عملی اختیاری Optional Practical Training

OPT مجوز کار یک ساله و به دو صورت هست:

 • Pre-completion OPT در حین تحصیل
 • Post-completion OPT پس از فارغ التحصیلی

دانشجویانی که قصد کار پس از تحصیل را دارند باید 3 ماه  قبل از فارغ التحصیلی برای مجوز اقدام کنند. نکته: از آنجایی که مجوز استخدامOPT هست اگر در حین تحصیل 9 ماه کار به صورت OPT انجام داده باشید فقط برای 3 ماه مجاز به کار OPT بعد از فارغ التحصیلی هستید. همسر دانشجو در امریکا اجازه کار ندارد.

 

قوانین کار دانشجویی در آمریکا

1: ویزای دانشجویی

بسیاری از دانشجویان بین المللی در آمریکا ویزای F-1 دارند. در واقع برای کار دانشجویی شما حتما باید این ویزا را به صورت معتبر داشته باشید و در غیر این صورت اصلا اجازه کار کردن را ندارید. اگر برای ثبت نام در یکی از دانشگاه های ایالات متحده پذیرفته شده اید و تمام مراحل لازم را انجام داده اید، پس از تایید ویزای دانشجویی F1 می توانید در ایالات متحده تحصیل کنید.

دسته ویزای F1 برای دانش آموزانی که در دانشگاه ها، کالج ها، دبیرستان ها، برنامه های آموزش زبان و سایر موسسات دانشگاهی ایالات متحده ثبت نام کرده اند، محفوظ است.

2: ساعت کاری در هفته

از مهم ترین قوانینی که شما در زمان کار دانشجویی در آمریکا با آن مواجه می شوید مدت زمان کار شما در هفته است که نباید از 20 ساعت بیشتر شود. شما باید طوری تنظیم کنید که نهایتا در هفته 5 روز و روزانه 4 ساعت کار کنید. این موضوع می تواند باعث کاهش میزان درآمد شما شود اما این قانون حتما باید رعایت شود. عدم رعایت این قانون ممکن است باعث گرفته شدن ویزای تحصیلی آمریکا شما شود.

قوانین کار دانشجویی در آمریکا
قوانین کار دانشجویی در آمریکا

3: کار در دانشگاه

یکی از انواع کار های دانشجویی که می توانید خیلی راحت انجام دهید، مشغول شدن در خود دانشگاه می باشد. شما می توانید در زمان تعطیلات به صورت تمام وقت در دانشگاهی که در آن تحصیل می کنید مشغول به کار شوید و درآمد داشته باشید. امکان کار در محیط دانشگاه نیز یکی دیگر از بهترین راه های شما برای کار دانشجویی می باشد.

4: اولویت استخدام

یکی از قوانین دیگر که در زمانی که به دنبال کار می گردید باید به آن دقت داشته باشید این است که در زمانی که برای کاری مصاحبه می روید و منتظر هستید استخدام شوید و شخص دیگری نیز برای این کار مصاحبه می شود اولویت استخدام با افرادی است که شهروند آمریکا هستند تا شما که دانشجوی بین المللی هستید.

 

مشاغل با بیشترین میزان استخدام در سال جاری در آمریکا

 1. دستیار اداری
 2. متخصص بازاریابی
 3. طراحی گرافیک
 4. تحلیلگر داده ها
 5. حسابداری
 6. متخصص منابع انسانی
 7. مدیر عملیاتی
 8. متخصص فناوری اطلاعات
 9. مهندسین وب

 

ویزای کاربعد از فارغ التحصیلی

فارغ التحصیلان رشته های علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضی بعد از فارغ التحصیلی می توانند در خواست ویزای 1تا2 ساله کار Science, Technology, Engineering, and Mathematics (STEM) Optional Practical Training Extension  را بدهند.

 

میزان حقوق و دستمزد برای کار دانشجویی در آمریکا

مشاغل دانشجویی میزان درآمد
دستیار دانشجویی 11.63 دلار در ساعت
کارگر دانشجویی 9.96 دلار در ساعت
کارآموز بازاریابی 12.99 دلار در ساعت
کارآموز فروش 22.28 دلار در ساعت
کارآموز مزرعه 12.52 دلار در ساعت
کارآموزی دانشجویی 12.86 دلار در ساعت
مربی 20.42 دلار در ساعت

 

در ادامه این مطلب در سایت موسسه راهیان آبی دانش تلاش داشتیم تا شما را با انواع قوانین کار دانشجویی در آمریکا آشنا کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *