تحصیل در آمریکا یکی از مهم‌ترین دلایل سفر به آمریکا و یکی از کاربردی‌ترین و موثرترین روش‌های اخذ اقامت این کشور است. به‌ویژه برای ایرانیان تحصیل و مهاجرت تحصیلی به آمریکا یکی از بهترین و آسان‌ترین روش‌های دریافت اقامت این کشور است.

می‌دانید که دانشگاه‌های آمریکا غالبا جزو بهترین و برترین دانشگاه‌های جهان هستند. در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان اغلب دانشگاه‌های معروف آمریکا همچون هاروارد، استنفورد و کالیفرنیا در رتبه‌های بالایی قرار دارند و تقریبا در هر ایالتی از آمریکا می‌توان یک دانشگاه با رتبه‌بندی تک رقمی یا دو رقمی جهانی یافت. در سال 2018 HSBC گزارشی منتشر کرده که بر طبق آن کیفیت آموزش دانشگاه‌های آمریکا همچنان در میان بهترین گزینه‌ها قرار داشت.

در کنار تمام مزایای دانشگاه های آمریکا اگر علاقه‌مند به تحصیل در این کشور هستید بهتر است شناخت کاملی از هزینه تحصیل در این کشور داشته باشید تا بتوانید بهتر و دقیق‌تر تصمیم بگیرید.

هزینه تحصیل در آمریکا بسته به ایالت، رشته تحصیلی واینکه دانشگاه دولتی باشد یا خصوصی بسیار متفاوت هست.

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی مثل اغلب کشورها، برای دانشجویان داخلی و بین المللی متفاوت است. در واقع شهریه دانشگاه برای ساکنین آمریکا نسبت به دانشجویان بین المللی به مراتب کمتر هست ولی در دانشگاه های خصوصی این تفاوت وجود ندارد.

به طور معمول شهریه رشته‌های علوم، مهندسی، ریاضیات، پزشکی و هنر شهریه بیشتری پرداخت می‌کنند و هزینه تحصیل در رشته‌های علوم انسانی به نسبت پایین‌تر است.

شهریه دانشگاه های دولتی برای ساکنین آمریکا به‌طور متوسط ​​10هزاردلار و برای دانشجویان بین‌المللی 26 هزاردلار است. شهریه دانشگاه های خصوصی نیز حدود35هزار دلار می باشد.

علاوه بر هزینه تحصیل دانشجویان هزینه زندگی شامل غذا، مسکن، حمل و نقل و لوازم تحصیلی را نیز باید در نظر داشته باشند. هزینه زندگی بسته به شهر و ایالت، مختلف است به همین دلیل می توان گفت رقمی بین 1200دلار تا 2500 دلارهست. به طور مثال هزینه زندگی در شهر نیویورک، میامی، ماساچوست، لس آنجلس، واشنگتون دی سی وسانفرانسیسکو به دلیل بالابودن هزینه اسکان، غذا و حمل و نقل از سیاتل، دالاس، هوستون، نیواورلئان و فیلادلفیا به مراتب بیشتر است.

بیشترین سهم هزینه زندگی مربوط به هزینه اقامت هست. معمولا هزینه اقامت ماهی  800 تا 1200 وهزینه خوراک 400 تا 600 دلار می باشد.