لوگو
با مجوز وزارت علوم
تنها نماینده IGEC در ایران
Search
Close this search box.
Search

انواع ویزای دانشجویی موردنیاز برای کار پس از تحصیل در آمریکا

اخذ ویزای کاری آمریکا پس از فارغ التحصیلی

اخذ ویزای کاری آمریکا پس از فارغ التحصیلی: یکی از اهداف بسیاری از دانشجویان بین المللی که از سراسر دنیا به قصد تحصیل در آمریکا به این کشور سفر می کنند، زندگی پس از فارغ التحصیلی و کار در کشور آمریکاست. آمریکا در حال حاضر از نظر تحصیلی و اقتصادی به عنوان قدرتمند ترین کشور دنیا شناخته می شود و به همین دلیل است که بسیاری برای تحصیل به این کشور می آیند و حتی تلاش می کنند و ویزای کاری آمریکا را نیز دریافت کنند. در ادامه این مطلب در وب سایت موسسه اعزام دانشجو راد تلاش داریم تا شما را به طور کامل با روش اخذ ویزای کاری آمریکا پس از فارغ التحصیلی در دانشگاه های این کشور آشنا کنیم.

 

انواع ویزای دانشجویی موردنیاز برای کار پس از تحصیل در آمریکا

ویزای F-1، ویزای M-1 و ویزای J سه نوع مختلف ویزای دانشجویی ایالات متحده هستند که از طریق آنها می‌توانید پس از تحصیل در ایالات متحده برای کار درخواست دهید. دانشجویان بین‌المللی که مایل به تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا هستند باید یکی از این ویزاها را برای پذیرش داشته باشند. اجازه دهید در ادامه بررسی مختصری از آنها داشته باشیم:

1: ویزای F-1

ویزای غیر هجرتی که توسط ایالات متحده برای دانشجویانی که مایل به تحصیل تمام‌وقت در ایالات متحده هستند صادر می‌شود؛ بنابراین، متقاضیان ویزای F-1 کسانی هستند که مایل به حضور در دانشگاه، برنامه‌های آموزش زبان، مدارس ابتدایی خصوصی یا هر مؤسسه آکادمیک دیگری در ایالات متحده هستند. این مورد ویزای موردنیاز برای اجازه کار در ایالات متحده پس از کارشناسی ارشد است.

2: ویزای M-1

ویزای غیر هجرتی دیگری برای دانشجویان بین‌المللی است که مایل‌اند دوره تحصیلی را که ماهیت کاملاً آکادمیک ندارد در یک مؤسسه حرفه‌ای یا غیرآکادمیک شناخته شده دیگر مانند یک حرفه یا بازرگانی پس از متوسطه دنبال کنند. مدرسه کلاس‌های آشپزی، دوره‌های فنی، کلاس‌های مکانیک، آموزشگاه پرواز و… جز این رشته‌ها محسوب می‌شوند.

3: ویزای J-1

ویزای موقت صادر شده برای اتباع خارجی که قصد شرکت در برنامه J-1 تبادل بازدیدکننده تأیید شده در ایالات متحده را دارند. این می‌تواند به‌منظور آموزش، سخنرانی، مطالعه، آموزش، انجام تحقیق، نشان‌دادن مهارت‌های خاص یا مشاهده باشد. شما می‌توانید این ویزا را برای دریافت آموزش پزشکی نیز انتخاب کنید.

انواع ویزای تحصیلی مورد نیاز ویزای کار
انواع ویزای تحصیلی مورد نیاز ویزای کار

بازه زمانی ماندن در آمریکا بعد از دریافت هرکدام از ویزاها

در حال حاضر، ویزای F1 به دانشجویان اجازه می‌دهد تا حداکثر 12 ماه پس از اتمام تحصیلات خود در ایالات متحده بمانند، درحالی‌که ویزای J1 و M1 اجازه اقامت 30 روزه در این کشور را می‌دهد. از بین هر سه ویزا، ویزای F-1 راحت‌ترین راه برای درخواست مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی ایالات متحده است.

 

مجوز کار ایالات متحده پس از تحصیل در ویزای F-1

اگر به دنبال استخدام موقت بر اساس رشته تحصیلی خود هستید، ویزای F1 اجباری است. پس از دریافت ویزای F1 نیز می‌توانید پس از اتمام دوره خود به مدت یک سال در ایالات متحده آمریکا بمانید. به‌عنوان یک دارنده ویزای F1، شما واجد شرایط درخواست برای آموزش عملی اختیاری (OPT) هستید که به دانشجویان بین‌المللی اجازه می‌دهد تا یک سال کامل در ایالات متحده بمانند و کار کنند.

OPT یک شغل موقت است که مستقیماً با حوزه اصلی تحصیل دانشجوی F-1 مرتبط است. دانشجویان واجد شرایط می‌توانند برای دریافت حداکثر 12 ماه مجوز استخدام OPT قبل از اتمام تحصیلات آکادمیک (پیش از اتمام) و یا پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی (پس از اتمام) درخواست دهند.

برای درخواست تمدید OPT، باید شرایط زیر را داشته باشید:

  • استخدام توسط کارفرمای ثبت‌نام شده در E-Verify.
  • بر اساس مدرک STEM شما یک کمک‌هزینه اولیه مجوز استخدام OPT پس از اتمام را دریافت کنید.

اما شما باید ظرف یک سال پس از فارغ‌التحصیلی و با ارائه مدرک STEM خود از دانشگاهی که توسط برنامه دانشجویان و بازدیدکنندگان تبادلی (SEVP) مجاز است، برای تمدید OPT اقدام کنید.

اقدام برای OPT Extension
اقدام برای OPT Extension

چگونه برای OPT Extension اقدام کنیم؟

برای درخواست مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی ایالات متحده، باید اسناد مهمی را به مقامات مربوطه ارائه دهید تا به شما تمدید OPT اعطا کنند. آنها به شرح زیر است:

  • فرم I-765 را با هزینه درخواست موردنیاز ارسال کنید. شما همچنین باید نام کارفرمای خود را همان‌طور که در E-Verify، E-Verify Company Identification Number یا E-Verify Client Identification Number ذکر شده است، ذکر کنید.
  • فرم I-20، گواهی صلاحیت برای وضعیت دانشجوی غیرمهاجر که توسط DSO شما در 60 روز گذشته تأیید شده است، ارسال کنید.
  • یک کپی از مدرک STEM خود را ارسال کنید.

 

مجوز کار در ایالات متحده آمریکا با ویزای H-1B

به غیر از انتخاب مجوز کار پس از تحصیل در ایالات متحده، شما همچنین می‌توانید از طریق ویزای H-1B در ایالات متحده کار کنید. ویزای H-1B یک ویزای تحصیلی است که به اتباع خارجی اجازه می‌دهد برای شرکت‌های آمریکایی کار کنند. اما قبل از آن، باید از یکی از شرکت‌های مستقر در ایالات متحده یک پیشنهاد شغلی دریافت کنید و باید در زمینه‌ای کار کنید که نیاز به دانش و مهارت‌های تخصصی دارد.

هر شغلی که نیاز به مدرک لیسانس یا بالاتر داشته باشد تحت ویزای H-1B برای مشاغل تخصصی قرار می‌گیرد. بخش جالب اینجا این است که کارفرما از طرف شما برای ویزای H1-B با اداره کوچ ایالات متحده درخواست می‌کند. اعتبار ویزای H-1B سه سال است و برای 6 سال قابل تمدید است. برای واجد شرایط بودن برای ویزای H-1B، باید شرایط زیر را داشته باشید:

  • دارای مدرک لیسانس یا فوق‌لیسانس از یک دانشگاه معتبر.
  • پیشنهاد شغلی را از متقاضی (کارفرما) دریافت کرده باشید.
  • در زمینه‌ای کار کنید که هم دانش منطقی و هم دانش عملی را می‌طلبد.
  • داشتن مجوز دولتی که اجازه می‌دهد در زمینه شغلی تخصصی کار کند.

 

در این مقاله در سایت موسسه راهیان آبی دانش تلاش داشتیم تا شما را کمی با راه اخذ ویزای کاری آمریکا پس از فارغ التحصیلی آشنا کنیم تا بتوانید برای پس از اعزام دانشجو به آمریکا نیز برنامه ریزی داشته باشید.

منبع: yocket. com

1 دیدگاه دربارهٔ «انواع ویزای دانشجویی موردنیاز برای کار پس از تحصیل در آمریکا»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *