SOP

SOP مخفف شده عبارت انگلیسی Statement Of Purpose است که در ایران به آن انگیزه نامه می گویند. SOP یا همان انگیزه نامه، نامه ای است که توسط شما به عنوان متقاضی تکمیل می گردد و در آن انگیزه خود برای اپلای درخواست پذیرش و اهداف تحصیلی آینده خود را بیان می کنید. به عبارتی دیگر با این نامه شما به عوامل گزینش می فهمانید که چه کسی هستید و چه توانایی ها و اهدافی باعث پیشرفت تحصیلی شما شده است و چرا و بر اساس چه اهداف و انگیزه ای دانشگاه خارجی مربوطه را برای ادامه تحصیل بطور مثال در استرالیا خود انتخاب کرده اید.

SOP نامهای دیگری از قبیلCover Letter و یا LETTER OF INTENT نیز دارد و جزو مدارکی است که می تواند در موفقیت شما در پذیرش گرفتن از دانشگاه های خارجی کمک بزرگی کند. توصیه می کنیم که این نامه را با دقت بنویسید و برای نگارش آن زمان کافی را به خرج دهید. می توان گفت که یک وسیله ارتباط مستقیم با هیئت داوری همین SOP انگیزه نامه است. در مدارک دیگر خود شما همواره از گذشته و سوابق خود حرف می زنید و تنها از طریق این نامه است که داوران می توانند با هدف ها و آینده ای که برای خود در نظر گرفته اید، آشنا شوند. به عبارتی دیگر از طریق SOP است که دانشگاه مقصد با علایق و هدف اصلی شما از ادامه تحصیل در دانشگاه مورد نظر آشنا می شوند و با این طریق می توانید هیئت داوری را مجاب کنید که گزینه خوبی برای ادامه همکاری و ادامه تحصیل در آن دانشگاه هستید. پس اگر انگیزه نامه ای قوی و تاثیر گزار داشته باشید شانس موفقیت شما در پذیرش در دانشگاه های خارجی چند برابر می گردد.

اما مواردی که باید در نوشتن SOP به آن توجه کنید این است که باید در ان بیان کنید که چرا دانشگاه و رشته خاص را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده اید و برنامه های آتی و آینده خود را در ادامه دادن تحصیل در این رشته و دانشگاه خاص باید در انگیزه نامه بیان کنید. بهتر است که مواردی که برای هرکدام در SOP می نویسید منطقی و متقاعد کننده باشد تا انگیزه نامه شما خوب و تاثیر گذار باشد.برای این کار نیز باید با خود صادق باشید و خود و اهداف آینده خود را به خوبی بشناسید. در مقاله های آینده خود سعی خواهیم نمود تا شما را بیشتر با نحوه نگارش انگیزه نامه آشنا کنیم.

در نهایت انگیزه نامه تنها مدرک و نامه ای است که کاملا در دستان و اختیار شما قرار دارد و اگر برای نوشتنش وقت بگذارید و به خوبی آن را تنظیم کنید، می توانید شانس موفقیت خود را در پذیرش گرفتن از دانشگاه های خارجی به میزان قابل توجهی افزایش دهید.