California Institute of Technology

 

California Institute موسسه فناوری کالیفرنیا و یا در اصطلاح Caltech یکی از بهترین موسسات آموزش عالی خصوصی در سراسر دنیا در زمینه‌های علوم و مهندسی و آموزش است. این موسسه در سال ۱۸۹۱ در کشور آمریکا، شهر پاسدنا، ایالت کالیفرنیا تاسیس شد.

مؤسسه فناوری کالیفرنیا (به انگلیسی: California Institute of Technology) مشهور به CalTech (دانشگاه کلتک) دانشگاهی است خصوصی، تحقیقاتی و معتبر که در پاسادنا در ایالت کالیفرنیا قرار دارد. این دانشگاه در سال ۱۸۹۱ تأسیس شد. این مؤسسه ۲۱۰۰ دانشجو دارد که از این تعداد ۹۰۰ نفر در مقطع کارشناسی در حال تحصیل هستند.

California Institute امکانات بسیار پیشرفته‌ای در زمینه های مختلف تحقیقاتی دارد، مثل آزمایشگاه‌های بزرگی که بسیاری از آنها متعلق به سازمان ناسا است. این موسسه یکی از چند موسسه فناوری در آمریکا است که تماما خود را وقف آموزش تکنولوژی و علوم تجربی کرده است. دانشجویان نمونه و ممتاز از سراسر جهان در تلاشند تا بتوانند از این موسسه آموزش عالی رده بالا پذیرش بگیرند و در آن تحصیل کنند.

ازجمله ویژگی‌های برجسته‌ی California Institute دانشگاه می‌توان به ارتباط اعضای هیئت‌علمی دانشگاه با موسسه پزشکی هوارد هیوز و NASA اشاره کرد (آزمایشگاه پیشرانه‌ی جت که متعلق به ناسا است تحت اداره‌ی این دانشگاه است). برخلاف کوچک بودن دانشگاه 31 نفر از فارغ‌التحصیلان و اعضای هیئت‌علمی این دانشگاه موفق به کسب جایزه نوبل و 66 نفر نیز موفق به کسب مدال علوم و فناوری شده‌اند هم‌چنین 109 نفر از اعضای هیئت‌علمی برای آکادمی‌های ملی انتخاب‌شده‌اند. کریستف کخ-ریچارد فاینمن از سرشناس‌ترین اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌اند و کمال‌الدین جناب و مرتضی قریب نیز از دانش‌آموختگان دانشگاه می‌باشند. پردیس اصلی این موسسه در 18 کیلومتری شمال شرقی مرکز شهر لس‌آنجلس واقع‌شده است.Caltech در سال 2011 در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان (توسط Times Higher Education) رتبه نخست سطح بین‌المللی را کسب کرد و در دو گروه علوم فیزیک و مهندسی و تکنولوژی برترین دانشگاه جهان معرفی شد.

پردیس دانشگاه کلتک

دانشگاه کلتک | پردیس اصلی ۱۲۴ هکتاری این موسسه، در ۱۸ کیلومتری شمال شرقی مرکز شهر لس آنجلس، واقع شده است. پردیس اصلی ۱۲۴ هکتاری موسسه تکنولوژی کالیفرنیا در پاسادنا، کالیفرنیا، در شمال شرقی مرکز شهر لس آنجلس واقع شده است. فاصله کمی بین این موسسه و دو مکان شهر قدیمی پاسادنا و تماشاخانه پاسادنا وجود دارد. بنابراین دانشجویان این موسسه، رفت و آمد زیادی به این دو مکان دارند.

رتبه بندی

کلتک، در سال ۲۰۱۱ در رتبه بندی دانشگاه های جهان، که توسط تایم هایر اجوکیشن، انجام شد، رتبه نخست را در سطح بین المللی کسب کرد. موسسه صنعتی کالیفرنیا، در دو گروه علوم فیزیکی و مهندسی و تکنولوژی، به عنوان بهترین دانشگاه در جهان، رتبه بندی شد. همچنین یو اس نیوز و ورود ریپورت موسسه تکنولوژی کالیفرنیا را به عنوان رتبه پنجم بهترین دانشگاه در ایالات متحده آمریکا، در رتبه بندی کالج ملی ۲۰۱۲ ، همراه با ام ای تی ، دانشگاه استنفورد، دانشگاه شیکاگو و دانشگاه پنسیلوانیا، رتبه بندی کردند.

تحصیل در موسسه فناوری کالیفرنیا

موسسه فناوری کالیفرنیا برای داشتن سیستم آموزشی سخت گیرانه، نظارت دقیق بر روی دانشکده ها و کلاس های کم جمعیتش شهرت بسیار زیادی دارد. دانشجویان این موسسه در مقاطع مختلف دانشگاهی و آموزشی مثل لیسانس، فوق لیسانس و … مشغول به تحصیل هستند. دانشجویان Caltech در محیطی آمورش می‌بینند که در آن کار گروهی، افکار منتقدانه، همکاری و درک عمیق مسائل، از هسته های اصلی آموزش هستند.

دانشجویان فارغ التحصیل شده از این دانشگاه آماده می‌شوند تا در آینده از پیشرویان صنعت مهندسی، علوم تجربی، آموزش و خدمات اجتماعی شوند.فارغ التحصیلان این دانشگاه کالا برای پیدا کردن، تحلیل کردن و حل کردن مشکلات جامه و دنیا تعلیم دیدند و همه آن‌ها از توانمندترین افراد در این حوزه هستند. این فارغ التحصیلان همچنین برای ورود به جامعه کاری و حرفه ای آماده اند و کارفرمایان استخدام این افراد را در اولویت قرار می‌دهند.

بخش های علمی

کلتک، دارای شش بخش علمی با تاکید قوی در علوم و مهندسی می باشد.

 • زیست شناسی
 • شیمی و مهندسی شیمی
 • مهندسی و علوم کاربردی
 • زمین شناسی و علوم سیاره ای
 • علوم انسانی و علوم اجتماعی
 • فیزیک، ریاضیات و نجوم
 • برنامه های میان رشته ای

بورسیه های تحصیلی موسسه فناوری کالیفرنیا

هزینه تحصیل و زندگی در دانشگاه‌های خصوصی آمریکا نسبتا بالا است و ممکن است همه دانشجویان ممتاز توان پرداخت شهریه دانشگاه را نداشته باشند. اما موسسه فناوری کالیفرنیا برای اینکه همه دانشجویان ممتاز بتوانند به راحتی در این دانشگاه تحصیل کنند تعدادی بورسیه تحصیلی برای این افراد در نظر گرفته است. این بورسیه ها فقط به دانشجویان برتر و ممتاز که توان پرداخت شهریه را ندارند اعطا می‌شود و تعداد آنها محدود است. دریافت این کمک هزینه ها از آنجایی که همه دانشجویان این موسسه ممتاز هستند کمی سخت و رقابتی است پس بهتر است در اسرع وقت برای دریافت آن اقدام کرد.

این کمک هزینه ها می‌توانند تا ۷۰ درصد هزینه دانشگاه را پوشش دهند. همین‌طور در دانشگاه کارهای تحقیقاتی دانشجویی وجود دارند که دانشجویان می‌توانند برای پرداخت مابقی هزینه ها از آن استفاده کنند و مشغول به کار شوند.

حداقل نمرات

این دانشگاه معیاری برای حداقل نمرات (معدل و نمرات آزمون‌های سنجش مهارت‌های زبان انگلیسی) تعریف نکرده است! البته شرکت در آزمون تافل از الزامات دانشگاه است. (این دانشگاه در مقایسه با سایر دانشگاه‌ها بسیار کوچک است و تعداد دانشجویانش کم و بهترین‌ها را برای پذیرش انتخاب می‌کند با نرخ پذیرش 8%!)

نکات جالب و خواندنی درباره موسسه صنعتی کالیفرنیا

کریستف کخ، ریچارد فاینمن، استیون ولفرم، کیپ ثورن، و رابرت میلیکان عضو هیئت علمی این دانشگاه، و کمال‌الدین جناب و مرتضی قریب از دانش‌آموختگان این دانشگاه هستند.

Caltech شش بخش دانشگاهی با تأکید شدید بر علم و مهندسی دارد.

از نوامبر سال 2019 بین تمامی فارغ التحصیلان ، اساتید و محققان این موسسه، 74 نفر جایزه نوبل، 4 مدال آور رشته و 6 نفر جایزه تورینگ را دریافت می کنند.

شیمیدان لینوس پائولینگ تنها فرد در تاریخ که موفق به کسب دو جایزه غیر مشترک شد از فارغ التحصیلان این دانشگاه است.

از دیگر فارغ التحصیلان ، اساتید و محققان این دانشگاه، 53 عضو هیئت علمی غیرانتظامی که برای آکادمی های ملی ایالات متحده انتخاب شده اند ، 4 دانشمند ارشد نیروی هوایی ایالات متحده و 71 نفر موفق به کسب مدال ملی ایالات متحده شده اند.

هزینه تحصیل در موسسه فناوری کالیفرنیا

هزینه تحصیل و شهریه دانشگاه در سال ۲۰۲۰ در موسسه فناوری کالیفرنیا به صورت میانگین ۵۴ هزار دلار آمریکا برای یک سال تحصیلی می‌باشد. باید توجه کنید که شهریه با توجه به رشته و مقطع تحصیلی می‌تواند تا حدودی متفاوت باشد. همچنین دانشجویان سال اول در مقاطع مختلف باید توجه داشته باشند که باید هزینه هایی نیز بابت هزینه ثبت نام و انجام امور اداری نیز پرداخت کنند.

حداقل هزینه زندگی دانشجویی در ایالت کالیفرنیا در آمریکا برای یک نفر حدود ۲ هزار و ۵۰۰ دلار است. این مبلغ بسته به سبک زندگی هر فرد می‌تواند بیشتر نیز باشد. برای صرفه جویی در هزینه مسکن می‌توانید خانه‌های چند خوابه همراه با دانشجویان دیگر اجاره کنید و یا از خوابگاههای دانشجویی استفاده کنید.

دانشجویان خارجی در آمریکا همزمان با تحصیل اجازه ۲۰ ساعت کار نیمه وقت در هفته را دارند که با توجه به هزینه‌ها، با درآمد این مشاغل تا ۶۰ درصد هزینه های زندگی را می‌توان پرداخت کرد.

مدارک موردنیاز

 • تکمیل فرم‌های مربوط به پذیرش
 • یک گزارش رسمی از دانشکده یا کاج هر فرد
 • تکمیل فرم‌های مرتبط به کمک‌هزینه مالی
 • امتحانات ریاضی و فیزیک (که توسط Caltech برگزار می‌شود)
 • مدارک مرتبط با مقطع تحصیلی پیشین
 • نمرات تافل

خوابگاه های موسسه فناوری کالیفرنیا

موسسه فناوری کالیفرنیا در محوطه دانشگاه برای دانشجویانش خوابگاه‌هایی در نظر گرفته. تعداد این خوابگاه‌ها زیاد و اجاره ماهیانه آن‌ها برای دانشجویان مناسب است اما باید توجه کنید که اگر قصد دارید تا بتوانید خوابگاه‌هایی بهتر با هزینه مناسب تر پیدا کنید باید در اسرع وقت اقدام کنید.