لوگو
با مجوز وزارت علوم
تنها نماینده IGEC در ایران
Search
Close this search box.
Search

موسسه فناوری کالیفرنیا

موسسه فناوری کالیفرنیا

موسسه فناوری کالیفرنیا: دانشگاه یکی از نیاز های امروزه بسیاری از جوانان در سراسر دنیا شناخته می شود و در میان رشته های دانشگاهی حال حاضر، رشته های مهندسی و مخصوصا مهندسی کامپیوتر رشته های بسیار محبوبی در حال حاضر می باشند. یکی از دانشگاه های آمریکا که به عنوان یکی از بهترین دانشگاه ها برای رشته های مهندسی شناخته می شود، دانشگاه کلتک می باشد که بسیاری از افرادی که برای تحصیل در آمریکا به این کشور می آیند، علاقه دارند در این دانشگاه تحصیل کنند. در ادامه این مطلب در وب سایت موسسه اعزام دانشجو راد تلاش داریم تا شما را به طور کامل با موسسه فناوری کالیفرنیا (دانشگاه کلتک) آشنا کنیم.

 

موسسه فناوری کالیفرنیا یا کلتِک (California Institute of Technology or CalTech)

California Institute موسسه فناوری کالیفرنیا و یا در اصطلاح Caltech یکی از بهترین موسسات آموزش عالی خصوصی در سراسر دنیا در زمینه‌های علوم و مهندسی و آموزش است. این موسسه در سال ۱۸۹۱ در کشور آمریکا، شهر پاسدنا، ایالت کالیفرنیا تاسیس شد.

مؤسسه فناوری کالیفرنیا (به انگلیسی: California Institute of Technology) مشهور به CalTech (دانشگاه کلتک) دانشگاهی است خصوصی، تحقیقاتی و معتبر که در پاسادنا در ایالت کالیفرنیا قرار دارد. این دانشگاه در سال ۱۸۹۱ تأسیس شد. این مؤسسه ۲۱۰۰ دانشجو دارد که از این تعداد ۹۰۰ نفر در مقطع کارشناسی در حال تحصیل هستند.

California Institute امکانات بسیار پیشرفته‌ای در زمینه های مختلف تحقیقاتی دارد، مثل آزمایشگاه‌های بزرگی که بسیاری از آنها متعلق به سازمان ناسا است. این موسسه یکی از چند موسسه فناوری در آمریکا است که تماما خود را وقف آموزش تکنولوژی و علوم تجربی کرده است. دانشجویان نمونه و ممتاز از سراسر جهان در تلاشند تا بتوانند از این موسسه آموزش عالی رده بالا پذیرش بگیرند و در آن تحصیل کنند.

ازجمله ویژگی‌های برجسته‌ی California Institute دانشگاه می‌توان به ارتباط اعضای هیئت‌علمی دانشگاه با موسسه پزشکی هوارد هیوز و NASA اشاره کرد (آزمایشگاه پیشرانه‌ی جت که متعلق به ناسا است تحت اداره‌ی این دانشگاه است). برخلاف کوچک بودن دانشگاه 31 نفر از فارغ‌التحصیلان و اعضای هیئت‌علمی این دانشگاه موفق به کسب جایزه نوبل و 66 نفر نیز موفق به کسب مدال علوم و فناوری شده‌اند هم‌چنین 109 نفر از اعضای هیئت‌علمی برای آکادمی‌های ملی انتخاب‌شده‌اند.

کریستف کخ و ریچارد فاینمن از سرشناس‌ترین اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌اند و کمال‌الدین جناب و مرتضی قریب نیز از دانش‌آموختگان دانشگاه می‌باشند. پردیس اصلی این موسسه در 18 کیلومتری شمال شرقی مرکز شهر لس‌آنجلس واقع‌شده است.Caltech در سال 2011 در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان (توسط Times Higher Education) رتبه نخست سطح بین‌المللی را کسب کرد و در دو گروه علوم فیزیک و مهندسی و تکنولوژی برترین دانشگاه جهان معرفی شد.

اطلاعات تکمیلی موسسه فناوری کالیفرنیا

 • شعار دانشگاه: حقیقت شما را آزاد خواهد کرد (The truth shall make you free)
 • تاریخ تاسیس: 23 سپتامبر 1891
 • موسس: آموس جی تروپ (Amos G. Throop)
 • ریاست دانشگاه: توماس اف روزنبام (Thomas F. Rosenbaum)
 • تعداد دانشجویان دانشگاه: 2,397 نفر
 • نام مستعار تیم ورزشی: اسب های آبی (Beavers)
درباره دانشگاه کَلتِک
درباره دانشگاه کَلتِک

پردیس دانشگاه کلتک

دانشگاه کلتک | پردیس اصلی ۱۲۴ هکتاری این موسسه، در ۱۸ کیلومتری شمال شرقی مرکز شهر لس آنجلس، واقع شده است. پردیس اصلی ۱۲۴ هکتاری موسسه تکنولوژی کالیفرنیا در پاسادنا، کالیفرنیا، در شمال شرقی مرکز شهر لس آنجلس واقع شده است. فاصله کمی بین این موسسه و دو مکان شهر قدیمی پاسادنا و تماشاخانه پاسادنا وجود دارد. بنابراین دانشجویان این موسسه، رفت و آمد زیادی به این دو مکان دارند.

رتبه بندی

کلتک، در سال ۲۰۱۱ در رتبه بندی دانشگاه های جهان، که توسط تایم هایر اجوکیشن، انجام شد، رتبه نخست را در سطح بین المللی کسب کرد. موسسه صنعتی کالیفرنیا، در دو گروه علوم فیزیکی و مهندسی و تکنولوژی، به عنوان بهترین دانشگاه در جهان، رتبه بندی شد. همچنین یو اس نیوز و ورود ریپورت موسسه تکنولوژی کالیفرنیا را به عنوان رتبه پنجم بهترین دانشگاه در ایالات متحده آمریکا، در رتبه بندی کالج ملی ۲۰۱۲ ، همراه با ام ای تی ، دانشگاه استنفورد، دانشگاه شیکاگو و دانشگاه پنسیلوانیا، رتبه بندی کردند.

 

بورسیه های تحصیلی موسسه فناوری کالیفرنیا

هزینه تحصیل و زندگی در دانشگاه‌های خصوصی آمریکا نسبتا بالا است و ممکن است همه دانشجویان ممتاز توان پرداخت شهریه دانشگاه را نداشته باشند. اما موسسه فناوری کالیفرنیا برای اینکه همه دانشجویان ممتاز بتوانند به راحتی در این دانشگاه تحصیل کنند تعدادی بورسیه تحصیلی برای این افراد در نظر گرفته است. این بورسیه ها فقط به دانشجویان برتر و ممتاز که توان پرداخت شهریه را ندارند اعطا می‌شود و تعداد آنها محدود است. دریافت این کمک هزینه ها از آنجایی که همه دانشجویان این موسسه ممتاز هستند کمی سخت و رقابتی است پس بهتر است در اسرع وقت برای دریافت آن اقدام کرد.

این کمک هزینه ها می‌توانند تا ۷۰ درصد هزینه دانشگاه را پوشش دهند. همین‌طور در دانشگاه کارهای تحقیقاتی دانشجویی وجود دارند که دانشجویان می‌توانند برای پرداخت مابقی هزینه ها از آن استفاده کنند و مشغول به کار شوند.

حداقل نمرات

این دانشگاه معیاری برای حداقل نمرات (معدل و نمرات آزمون‌های سنجش مهارت‌های زبان انگلیسی) تعریف نکرده است! البته شرکت در آزمون تافل از الزامات دانشگاه است. این دانشگاه در مقایسه با سایر دانشگاه‌ها بسیار کوچک است و تعداد دانشجویانش کم و بهترین‌ها را برای پذیرش انتخاب می‌کند با نرخ پذیرش 8%!

بورسیه تحصیلی دانشگاه کل تک
بورسیه تحصیلی دانشگاه کل تک

تاریخچه دانشگاه کل تک

Caltech به عنوان یک مدرسه حرفه ای در پاسادنای قدیمی کنونی در خیابان فیر اوکس و خیابان چستنات در 23 سپتامبر 1891 توسط تاجر و سیاستمدار محلی آموس جی تروپ تأسیس شد. این مدرسه قبل از به دست آوردن نام فعلی خود در سال 1920، متوالی به عنوان دانشگاه Throop، موسسه پلی تکنیکThroop  (و مدرسه آموزش دستی) و کالج فناوری Throop شناخته می شد. مدرسه حرفه ای منحل شد و برنامه مقدماتی برای تشکیل مدرسه مستقل پلی تکنیک در 1907.

در زمانی که تحقیقات علمی در ایالات متحده هنوز در مراحل اولیه خود بود، جورج الری هیل، ستاره شناس خورشیدی از دانشگاه شیکاگو، رصدخانه مونت ویلسون را در سال 1904 تأسیس کرد. او در سال 1907 به هیئت امنای تروپ پیوست و به زودی شروع به توسعه کرد. آن و کل پاسادنا را به یک مقصد مهم علمی و فرهنگی تبدیل می کند. او انتصاب جیمز آ. ، اولین ساختمان علمی در پردیس.

 

دانشکده های کَلتِک

 1. زیست شناسی
 2. شیمی و مهندسی شیمی
 3. مهندسی و علوم کاربردی
 4. زمین شناسی و علوم سیاره ای
 5. علوم انسانی و علوم اجتماعی
 6. فیزیک، ریاضیات و نجوم
 7. برنامه های میان رشته ای

 

هزینه تحصیل در موسسه فناوری کالیفرنیا

هزینه تحصیل در آمریکا برای دانشجویان بین المللی ایرانی یکی از مشکلاتی است که بسیاری از خانواده های ایرانی با آن دست و پنجه نرم می کنند. موسسه فناوری کالیفرنیا نیز یکی از دانشگاه هایی است که در رتبه های بالای دانشگاه های جهان می باشند و هزینه های تحصیل در این دانشگاه کمی بالاست. هزینه های تحصیل در دانشگاه کل تک به صورت زیر است:

 • شهریه سالانه: $60,864
 • خوابگاه: $10,815
 • تغذیه: $7,791
 • کتاب و لوازم: $1,428
 • هزینه های شخصی: $2,700
 • مجموع هزینه ها: $83,598
هزینه های تحصیل در موسسه تکنولوژی کالیفرنیا
هزینه های تحصیل در موسسه تکنولوژی کالیفرنیا

لیست رشته های کارشناسی و کارشناسی ارشد موسسه فناوری کالیفرنیا

ریاضیات کاربردی و محاسباتی (Applied and Computational Mathematics) فیزیک کاربردی (Applied Physics) فیزیک نجومی (Astrophysics)
مهندسی زیستی (Bioengineering) زیست شناسی (Biology) تجارت، اقتصاد و مدیریت (Business, Economics, and Management)
مهندسی شیمی (Chemical Engineering) مهندسی شیمی (بیومولکولی) (Chemical Engineering (Biomolecular)) مهندسی شیمی (محاسباتی) (Chemical Engineering (Computational))
مهندسی شیمی (مواد) (Chemical Engineering (Materials)) مهندسی شیمی (سیستم های فرآیندی) (Chemical Engineering (Process Systems)) مهندسی شیمی (پایداری) (Chemical Engineering (Sustainability))
علم شیمی (Chemistry) محاسبات و سیستم های عصبی (Computation and Neural Systems) علوم کامپیوتر (Computer Science)
اقتصاد (Economics) مهندسی برق (Electrical Engineering) مهندسی و علوم کاربردی (Engineering and Applied Science)
انگلیسی (English) علوم و مهندسی محیط زیست (Environmental Science and Engineering) علوم و مهندسی محیط زیست (شیمی) (Environmental Science and Engineering (Chemistry))
علوم و مهندسی محیط زیست (فیزیک) (Environmental Science and Engineering (Physics)) ژئوبیولوژی (Geobiology) ژئوشیمی (Geochemistry)
زمين شناسي (Geology) ژئوفیزیک (Geophysics) تاریخ (History)
تاریخ و فلسفه علم (History and Philosophy of Science) اطلاعات و علوم داده (Information and Data Sciences) برنامه مطالعات میان رشته ای (Interdisciplinary Studies Program)
علم مواد (Materials Science) ریاضیات (Mathematics) مهندسی مکانیک (Mechanical Engineering)
فلسفه (Philosophy) فیزیک (Physics) علوم سیاره ای (Planetary Science)
علوم سیاسی (Political Science) هوافضا (Aerospace) سیستم های کنترل و دینامیک (Control and Dynamical Systems)
نوروبیولوژی (Neurobiology) مکانیک سازه (Structural Mechanics) فرهنگ بصری (Visual Culture)
بیوشیمی و بیوفیزیک مولکولی (Biochemistry and Molecular Biophysics) محاسبات و سیستم های عصبی (Computation and Neural Systems) علوم اعصاب اجتماعی و تصمیم گیری (Social and Decision Neuroscience)

 

در این مقاله در وب سایت موسسه راهیان آبی دانش تلاش داشتیم تا شما را به طور کامل با موسسه تکنولوژی کالیفرنیا یا دانشگاه کل تک آشنا کنیم تا در صورتی که قصد ادامه تحصیل در این دانشگاه را داشتید، این دانشگاه را کمی بیشتر بشناسید.

منبع: caltech.edu

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *