دانشگاه Harvard University

Harvard University

 

دانشگاه هارورد ( Harvard University) بدون شک، مهم ترین مقصد تحصیلی و به نوعی آرزوی هر متقاضی مهاجرت تحصیلی برای دانشجویان به شمار می رود. این دانشگاه دارای اعتبار بالایی در جهان است و سال های سال در رتبه نخست برترنی دانشگاه های جهان قرار داشته است، ولی رتبه کنونی این دانشگاه در بین دانشگاه های جهان رتبه 7 است. دانشگاه هاروارد با تصمیم دادگاه عالی و عمومی مستعمره خلیج ماساچوست آمریکا در سال 1636 میلادی تاسیس شده است. این دانشگاه در حدود 2.400 کارمند وابسته دارد. به طور کلی، تعداد دانشجویان هاروارد تا سال تحصیلی 2018-2017 دارای 36.012 دانشجو بوده است. دانشگاه هاروارد (Harvard university) دارای بیش از 400 هزار فارغ التحصیل از سرتاسر جهان است که از این میان 334 هزار دانشجو اهل آمریکا و 69 هزار دانشجو اهل 210 کشور جهان هستند. این دانشگاه توانسته 49 جایزه نوبل را اخذ نماید. شعار دانشگاه هاروارد، Verits (حقیقت) می باشد. کتابخانه دانشگاه هاروارد (Harvard university) را می توان به نوع خود یکی از غنی ترین کتابخانه های جهان دانست. (با بیش از 20 میلیون نسخه کتاب) این دانشگاه دارای امکاناتی از جمله موزه، دانشکده، مدرسه و موسسه آموزشی است. گفتنی است این دانشگاه شعبات متعددی در قاره های آسیا (ژاپن، کره جنوبی، چین،)، آفریقا (آفریقای جنوبی)، اروپا (یونان، اوکراین)، می باشد.

شرایط عمومی تحصیل در دانشگاه هاروارد Harvard University

دانشگاه هاروارد آمریکا به عنوان قدیمی ترین دانشگاه این کشور شناخته می گردد که از سال 1663 فعالیت خود را آغاز نموده است و در حال حاضر بیش از 36,000 دانشجو در مقاطع مختلف در این دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند. دانشجویان با پیشینه فرهنگی، اجتماعی و طیف اقتصادی مختلف از 80 کشور دنیا در دانشگاه هاروارد تحصیل می نمایند. یکی از سوالات شما این می باشد که دانشگاه هاروارد کجاست؟ دانشگاه هاروارد آمریکا دانشگاه خصوصی می باشد که در شهر کمبریج واقع شده است. برخی از دانشکده های هاروارد مانند دانشکده بازرگانی و پزشکی در شهر بوستون می باشد. رشته های دانشگاه هاروارد در زمینه علوم طبیعی، آموزش، حقوق، مهندسی، پزشکی و … بسیار متنوع است. این دانشگاه همواره یکی از برترین دانشگاه های دنیا شناخته می شود. دانشجویان بسیار زیادی از سرتاسر دنیا تمایل به مهاجرت به آمریکا دارند و تحصیل در این دانشگاه برای هر دانشجویی همانند رویا می باشد

رشته های دانشگاه هاروارد

در این بخش از معرفی دانشگاه هاروارد، به بررسی رشته های دانشگاه هاروارد خواهیم پرداخت. دانشگاه هاروارد در زمینه ها و رشته های گوناگونی اقدام به پذیرش دانشجو می کند. در دانشگاه هاروارد آمریکا رشته هایی مانند کسب و کار و بیزینس ، دندانپزشکی، طراحی و دیزاین، الهیات، رشته های مهندسی، رشته های هنری، مدیریت، رشته های حقوق، پزشکی، بهداشت و سلامت عمومی ارائه خواهد شد. شایان ذکر است که هر یک از رشته های ذکر شده دارای زیرمجموعه ها و رشته های مختلفی می باشد که در دسته بندی های گوناگون تقسیم می شود. به عنوان مثال در رشته های مهندسی که شامل مهندسی برق، مکانیک، فناوری اطلاعات، شیمی، مخابرات و… می باشد.

مدرسه پزشکی هاروارد و رشته‌های پزشکی دانشگاه هاروارد

مدرسه پزشکی‌ هاروارد یا همان موسسه آموزش عالی پزشکی دانشگاه ‌هاروارد یکی از معتبرترین و برترین دانشکده‌های پزشکی در جهان به شمار می‌آید. مدرسه‌ی پزشکی‌ هاروارد در شهر بوستون در ایالت ماساچوست ایالات متحده آمریکا قرار دارد. این دانشکده سومین مدرسه‌ی پزشکی قدیمی‌ در آمریکا است و در سال ۱۷۸۲ تاسیس شده است. در این دانشکده دوره‌های پزشکی عمو‌می ‌و دوره‌های تخصصی پزشکی در مقاطع تحصیلات تکمیلی ارائه ‌می‌شوند. اعضای هیئت علمی مدرسه پزشکی هاروارد در دو بخش علوم پایه و علوم بالینی فعالیت دارند. دوره‌های پزشکی بالینی در موسسات و بیمارستان‌های آموزشی وابسته به دانشگاه‌ هاروارد در بوستون ارائه می‌شوند. درمانگاه‌ها و بیمارستان‌های وابسته به دانشکده پزشکی‌ هاروارد عبارت هستند: از مرکز پزشکی بوت-اسرائیل-دیکانس، بیمارستان بریگهام، بیمارستان عمو‌می ماساچوست، ‌بیمارستان کودکان بوستون، درمانگاه گوش و حلق و بینی ماساچوست.

هزینه تحصیل در دانشگاه هاروارد (Harvard university)

یکی از پیش نیازهای تحصیل در دانشگاه هاروارد، پرداخت شهریه تحصیل در این دانشگاه غیر رایگان است. طبق برآورد وبسایت دانشگاه هاروارد، میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه هاروارد داشتن بورسیه تحصیلی، سالیانه به وطر میانگین 49.653 دلار آمریکا و به همراه بورس، سالیانه 12.000 دلار آمریکا می باشد.

رتبه بندی دانشگاه هاروارد

همان طور که می‌دانید دانشگاه هاروارد از برترین دانشگاه‌های جهان به شمار می‌آید. در طی سالیان طولانی این دانشگاه توانسته است رتبه‌های اول جهانی را از نظر کیفیت آموزشی و خدمات علمی پژوهشی از آنِ خود بکند. این دانشگاه طبق نظرسنجی‌های webometrics, shanghai, US news دارای رتبه‌ی اول است. طبق نظرسنجی برترین دانشگاه‌های جهانی QS نیز هاروارد رتبه‌ی سوم جهان را به خود اختصاص داده است. علاوه بر این، هاروارد دارای رتبه‌ی ششم جهانی از دیدگاه Times  است.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس دانشگاه هاروارد

دانشجویانی که دارای مدرک لیسانس معتبری می باشند می توانند در رشته های مرتبط با رشته خود در مقطع فوق لیسانس دانشگاه هاروارد پذیرش دریافت نمایند. این دانشگاه حدود 58 برنامه مختلف در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می نماید. بسیاری از برنامه های تحصیلی خصوصا رشته های مهندسی نیازمند داشتن مدرک GRE می باشد و بسیاری از برنامه هایی که در زمینه مدیریت می باشد و در این دانشگاه ارائه می گردد نیاز به داشتن مدرک GMAT می باشد. افرادی که از کشورهایی که زبان اصلی آنها انگلیسی نیست قصد اپلای برای دانشگاه هاروارد را دارند بایستی مدرک آیلتس یا تافل ارائه نمایند. شایان ذکر است افرادی که لیسانس خود را از دانشگاه های انگلیسی زبان دریافت نموده باشند نیازی به ارائه مدرک زبان ندارند. مدارک زبان مورد تایید دانشگاه هاروارد، آیلتس، تافل و IBT می باشد. دانشجویان بایستی حداقل نمره تافل 90، آیلتس آکادمیک 7.5 به بالاتر داشته باشند.

هزینه اسکان در خوابگاه های دانشجویی

یکی از دغدغه هایی که افراد متقاضی تحصیل در کشور آمریکا با آن سر و کار دارند، محل اسکان است. محل اسکان بهتر است در نزدیکی محدوده دانشگاه باشد تا دانشجو هم بتواند سریعاً خودش را به دانشگاه برساند و هم در هزینه حمل و نقل صرفه جویی نماید. طبق اعلام دانشگاه هاروارد، هزینه استفاده از خوابگاه و آزمایشگاه های این دانشگاه 22.738 دلار در سال است.

دانشجویان ایرانی دانشگاه هاروارد

با توجه به اینکه دانشگاه ‌هاروارد یک دانشگاه بین‌المللی است، این دانشگاه از دانشجویان ایرانی نیز پذیرش ‌می‌گیرد. دانشگاه‌ هاروارد توانسته است دانشجویان نخبه‌ی بسیاری از ایران را به خود جذب کرده و زمینه‌ی پیشرفت آنها را فراهم کند. دانشجویان ایرانی ‌می‌توانند در صورت اخذ پذیرش تحصیلی از این دانشگاه از کمک هزینه‌های تحصیلی ارائه شده که به منظور حمایت از دانشجویان بین‌المللی به آنها اعطاء می‌شود، بهره‌مند شوند و بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجوی خود را به این طریق تامین کنند. این دانشگاه از دانشجویان ساعی و نخبه حمایت بسیاری ‌می‌کند. برای بهره‌مندی از کمک هزینه‌های تحصیلی دانشگاه، دانشجویان باید شایستگی خود را برای دریافت کمک بورسیه تحصیلی ثابت کنند. از جمله فارغ‌التحصیلان ایرانی دانشگاه هاروارد ‌می‌توان به مریم میرزاخانی اشاره کرد.

شرایط بورسیه پزشکی دانشگاه هاروارد

یکی از دغدغه های دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور میزان هزینه های تحصیل در این کشورها می‌باشد. با توجه به اینکه هزینه تحصیل در دانشگاه هاروارد از میانگین تحصیل در دانشگاه های دیگر بالاتر می باشد، طبیعی است که تقاضا برای اخذ بورسیه بالا باشد. دانشگاه هاروارد برای دانشجویانی که درآمد خانواده آن ها در سال کمتر از ۶۵ هزار دلار باشد، بورسیه هایی را تدارک دیده است که در رشته ها و مقاطع مختلف بسیار متفاوت می باشد. دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه هاروارد در صورتی که درآمد خانواده هایشان در سال کمتر از ۶۵ هزار دلار باشد، بسته به نوع رشته و مقطع از بورسیه دانشگاه هاروارد برای تامین هزینه های زندگی و تحصیل در این دانشگاه استفاده نمایند به طوری که بین ۲۰ تا ۸۰ درصد از هزینه ها و تحصیل را پوشش می دهد.

سالیانه 1 نفر از 5 دانشجوی ورودی دانشگاه هاوارد از بین خانواده هایی هستند که درآمد 50.000 دلار یا کمتر را دارند و تقریبا 50 درصد از دانشجویان نیز از دارمد متوسطی برخوردار هستند. به همین دلیل بورسیه ها و جوایز مختلفی برای دانشجویان در نظر گرفته شده است.