لوگو
با مجوز وزارت علوم
تنها نماینده IGEC در ایران
Search
Close this search box.
Search

مصاحبه ویزای تحصیلی آمریکا

مصاحبه ویزای تحصیلی آمریکا

مصاحبه ویزای تحصیلی آمریکا: ویزای تحصیلی آمریکا یکی از مهم ترین نیاز های شما برای تحصیل در آمریکا می باشد و شما پس از اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظرتان برای رفتن به آمریکا نیاز به این ویزا دارید. اما یکی از آخرین مراحل اخذ ویزای تحصیلی آمریکا مصاحبه ویزا می باشد. مصاحبه ویزا ممکن است در ابتدا کمی استرس به آدم بدهد اما کار بسیار راحتی است و در ادامه این مطلب در وب سایت موسسه اعزام دانشجو راد تلاش داریم تا شما را به طور کامل با ویزای تحصیلی آمریکا، نکات مختلف درباره این مصاحبه و مهم ترین سوالاتی که باید پاسخ دهید آشنا کنیم.

 

مصاحبه ویزای تحصیلی چیست؟

ویزا یکی از مهم ترین نیاز های هر کسی است که قصد سفر برای طولانی مدت به یک کشور را دارد. زمانی که شما قرار است برای تحصیل، کار، زندگی یا دلایل مختلف دیگر به کشور هایی مانند آمریکا، استرالیا، کشور های اروپایی و غیره سفر کنید، شما به ویزا نیاز دارید. برای گرفتن ویزا نیز یکی از آخرین مراحلی که باید بگذرانید، مصاحبه ویزا می باشد.

زمانی که شما تمامی مدارک لازم برای اخذ ویزای خود را جمع آوری کرده اید، باید به یکی از سفارت های کشور مقصدتان بروید و در آنجا با فردی که از شما مصاحبه میگیرد صحبت کنید و به سوالات او با صداقت تمام پاسخ دهید تا مجوز گرفتن ویزا را به شما بدهد. ویزای تحصیلی آمریکا نیز به همین شکل می باشد و شما برای اخذ آن لازم است که این مصاحبه را بگذرانید.

 

روند مصاحبه ویزای تحصیلی آمریکا؛ مصاحبه ویزا چطور است؟

همانطور که گفته شد مصاحبه ویزای تحصیلی آمریکا در سفارت این کشور انجام می شود و به دلیل اینکه آمریکا در کشور ایران سفارتی ندارد، شما باید برای مصاحبه خود به یکی از کشور های همسایه مثل ترکیه (آنکارا)،امارات متحده عربی (دبی) یا ارمنستان (ایروان) مراجعه کنید تا بتوانید در سفارت آمریکا در این کشور ها مصاحبه خودتان را پشت سر بگذارید.

زمانی که تمامی مدارکتان کامل است شما باید درخواست بدهید تا زمانی برای مصاحبه به شما داده شود. پس از آن به یکی از کشور های همسایه که مصاحبه خودتان را در آنجا گرفته اید سفر می کنید و به محض رسیدن به سفارت، مامورین امنیتی پاسپورت شما را برای بررسی و انگشت نگاری از شما می گیرند. پس از انگشت نگاری و تایید شدن اثر انگشت شما، باید در سالن منتظر بمانید تا نوبت مصاحبه شما شود.

زمانی که میخواهید به مصاحبه ویزا بروید وارد اتاقی می شوید که از طریق یک شیشه ضد گلوله به اتاق دیگری متصل می باشد که کنار این شیشه فقط یک شکاف برای رد و بدل کردن مدارک است وجود دارد. شما در این اتاق هستید و مصاحبه کننده شما در اتاق دیگر. شما باید در ابتدا مدارک خود را تماما به مصاحبه کننده تحویل دهید و پس از آن سوالاتی که از شما پرسیده می شود را جواب دهید. در ادامه بیشتر درباره سوالات این مصاحبه صحبت میکنیم. اگر می خواهید درباره مدارک مورد نیاز ویزا تحصیلی آمریکا نیز بدانید، می توانید به مقاله «ویزای تحصیلی آمریکا» مراجعه کنید.

روند مصاحبه ویزای تحصیلی آمریکا
روند مصاحبه ویزای تحصیلی آمریکا

مدارک مورد نیاز مصاحبه ویزای تحصیلی آمریکا

 • شناسنامه و ترجمۀ شناسنامه
 • کارت ملی به همراه ترجمه
 • نامۀ تعیین وقت مصاحبه که از قبل برای شما ایمیل شده است.
 • اسناد و مدارک دانشگاهی به همراه ترجمۀ آن‌ها
 • فرم I-20
 • Research plan
 • رزومه شما
 • رسید پرداخت سویس فی(SEVIS Fee)
 • رسید پرداخت هزینۀ وقت مصاحبه
 • مدارک دال بر تمکن مالی مطلوب
 • تعیین وضعیت نظام وظیفه برای آقایان
 • اسناد مربوط به ازدواج و شناسنامه و ترجمه شناسنامۀ همسر

 

نکات مهم درباره مصاحبه ویزای تحصیلی آمریکا

1: مرور همه چیز

یکی از مهم ترین نکاتی که باید پیش از مصاحبه حتما انجامش دهید، بررسی کردن همه چیز است. شما باید تمام مدارک خود، مدارک مربوط به ویزای تحصیلی و غیره را به طور کامل بررسی کنید تا در زمان مصاحبه به مشکلی برنخورید.

2: وقت شناسی

از مهم ترین خصلت های خوبی که اگر در زندگی هم آن را داشته باشید در مراحل زیادی به شما کمک میکند، وقت شناس بودن است. پیشنهاد می کنیم که حتما برای مصاحبه ویزای تحصیلی خود وقت شناس باشید و زود تر از موعد مصاحبه خود وارد سفارت شوید تا مشکلی در زمان مصاحبه به وجود نیاید و تاثیر مثبتی داشته باشید.

3: پوشش مناسب

از دیگر نکات مهمی که می توانید با دقت کردن به آن تاثیر مثبت تری روی شخص مصاحبه کننده بگذارید ظاهر مرتب و آراسته است. بهتر است که به جای تیپ معمولی جوانان یعنی یک تیشرت و زیور آلات و غیره بهتر است که با یک پیراهن و کت و شلوار به سفارت بروید. این موضوع میتواند شخص مصاحبه کننده را کمی بیشتر به شما علاقه مند کند.

4: دقت به صحبت های مقامات کنسولگری

ابتدا وقتی برای مصاحبه خود به کشور می روید، یکی از مسئولان باید پاکت و مدارکی را که همراه دارید بررسی کند تا از داشتن تمامی مدارک مطمئن شود و مابقی مبلغ را بپردازد. برای پرداخت هزینه باید دلار آمریکا یا واحد پول کشور محل سفارت را داشته باشید. برای این کار به سخنان و دستوراتی که مقامات سفارت به شما می دهند با دقت گوش دهید.

5: صداقت کامل

یکی از نکات دیگری که حتما باید به آن دقت داشته باشید این است که پاسخ تمامی سوالات را باید با صداقت کامل بدهید. این موضوع کمک می کند که اعتماد کامل و بیشتری بین شما و شخصی که از شما مصاحبه میگیرد، ایجاد شود.

 

سوالات مصاحبه ویزای تحصیلی آمریکا

 1. چرا شما برای تحصیل به آمریکا سفر میکنید؟
 2. شما در رشته ای تخصص دارید و قصد تحصیل دارید؟
 3. رشته اصلی شما در دانشگاه چیست؟
 4. در کدام دانشگاه و در چه شهری مشغول به تحصیل خواهید شد؟
 5. برنامه های شما برای ادامه تحصیل در آمریکا چیست؟
 6. آیا نمیتوانستید که تحصیلات خودتان را در کشور خودتان ادامه دهید؟
 7. چرا ایالات متحده آمریکا را برای تحصیل انتخاب کرده اید؟
 8. آیا پیش از این به آمریکا سفر کرده اید؟
 9. آیا در حال حاضر اقوام یا دوستانی در آمریکا دارید؟
 10. مدت زمان تحصیل شما در کشور آمریکا چقدر است؟
 11. آیا به تنهایی سفر میکنید یا با خودتان همراه دارید؟
 12. برای امرار معاش در زندگی خود چه کار میکنید؟
 13. چگونه بودجه سفر خود را تامین کرده اید و در ادامه تامین می کنید؟
 14. ازدواج کرده اید؟ بچه یا حیوان خانگی دارید؟ در غیاب شما چه کسی از آنها مراقبت می کنند؟
سوالات مصاحبه ویزای تحصیلی
سوالات مصاحبه ویزای تحصیلی

تجربه درباره مصاحبه ویزای تحصیلی آمریکا

برخی از تجاربی که برخی از دانشجویانی که در سال های اخیر داشته اند نشان می دهد که مصاحبه ویزای تحصیلی معمولا در تاریخ 30 ماه می (May) برگزار می شود. سوال «دلیل انتخاب این دانشگاه چه بوده است؟» از سوالات مهمی است که از شما پرسیده خواهد شد.

از سوالات دیگری که حتما از شما پرسیده خواهد شد می توان به سوالات «آیا فامیل درجه یک در آمریکا دارید؟»، «شرایط شما در زمان خدمت به چه شکل بوده است و در کدام قسمت خدمت کرده اید؟» و «برنامه شما پس از اتمام تحصیل در آمریکا چیست؟» می باشد.

از نکات دیگری که بهتر است بدانید که در زمان مصاحبه تعجب نکنید این است که درخواست شما ممکن است برای بررسی بیشتر به حالت تعلیق در بیاید و سوالات بیشتری در چند روز آینده برای شما ارسال شود که آنها را نیز باید به سرعت جواب دهید تا به شما ایمیل بدهند تا برای اخذ ویزای خود دوباره به سفارت بروید.

 

در این مقاله در سایت موسسه راهیان آبی دانش تلاش داشتیم تا شما را به طور کامل با مصاحبه ویزای تحصیلی آمریکا آشنا کنیم تا درباره آن، سوالات مختلف آن، نکات مهم و غیره بدانید و از تجارت دیگر دانشجویان بین المللی نیز استفاده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *