لوگو
با مجوز وزارت علوم
تنها نماینده IGEC در ایران
Search
Close this search box.
Search

گوگل پلی و اپل استور در استرالیا

گوگل پلی

کمیسیون رقابت و مصرف کننده استرالیا معتقد است اگر اپل و گوگل تغییراتی در اپ استورهای خود انجام ندهند، باید قوانینی در این زمینه وضع شود.

 به نقل از رویترز , BBC ، سازمان ناظر بر رقابت استرالیااعلام کرد در صورتیکه اپل و گوگل اقدامات لازم برای برطرف کردن نگرانی‌ها درباره قدرت قابل توجه بر اپ استورها انجام ندهند، احتمالاً باید قوانینی برای تغییر این وضعیت تصویب شود.

بسیاری از توسعه دهندگان اپلیکیشن از سلطه جهانی اپ استور اپل و پلی استور گوگل برای تحمیل اشتراک گذاری در آمد اپ ها و قوانین سختگیرانه گله دارند.

در همین راستا «کمیسیون رقابت و مصرف کننده استرالیا» (ACCC) در گزارش مربوط به سرویس پلتفرم‌های دیجیتال اعلام کرد توسعه دهندگان اپلیکیشن باید بتوانند گزینه‌های پرداخت مختلفی در اختیار مشتریان قرار دهند و اطلاعات جمع آوری شده توسط گوگل و اپل باید از کسب وکارهای آنها جداگانه نگهداری شود.

این کمیسیون همچنین معتقد است باید به مشتریان اجازه داد اپلیکیشن‌های پیش فرض را تغییر دهند یا حذف کنند.

راد سیمز مدیر این کمیسیون می‌گوید: ما حوزه‌هایی را شناسایی کردیم که نیازمند اقداماتی هستند. در همین راستا پیشنهاداتی را برای برطرف کردن این نگرانی‌ها نیز ارائه کردیم. اکنون فرصتی برای اپل و گوگل وجود دارد تا با اتخاذ گام‌هایی نتایج را برای توسعه دهندگان اپلیکیشن و مشتریان ارتقا دهند.

 

استرالیا تنها کشوری نیست که صلاحیت رسیدگی به سلطه بازار فروشگاه های اپلیکیشن گوگل و اپل نیست.

در اوایل این ماه ، شرکت های گوگل و اپل توسط شرکت های دیگر به محدود کردن دسترسی به توسعه دهندگان برنامه ها و پرداخت کمیسیون تا 30٪ برای بارگیری های پولی متهم شدند.

آخرین تلاش برای موشکافی برنامه ها چندین ماه پس از آن صورت می گیرد که استرالیا به اولین کشور در جهان تبدیل شد که قانونی را با هدف پرداخت هزینه گوگل و فیس بوک برای محتوای اخبار در سیستم عامل های خود تصویب کرد.

اقدامی که توجه جهانیان را به خود جلب کرد زیرا روزنامه ها و دیگر ناشران در کشورهای دیگر مدتهاست که از این عمل شکایت دارند.

فیس بوک در ابتدا با حذف همه مقالات خبری در درخواست های جستجوی استرالیا ، با قوانین جدید مبارزه کرد.

فیس بوک و گوگل قبلاً استدلال کرده بودند که این قانون “اساساً” از عملکرد اینترنت همشو نیست  .

اما هر دو  شرکت مسیر خود را معکوس کردند و پیشنهاد کردند که پس از تصویب قانون جدید در کشور ، معاملات انجام دهند. در دنیایی فعلی کشورها آزاد در پی محدود کردن شرکتهای چند ملیتی هستند تا بیشترین منفعت را برای مردمان خود فراهم کنند و استرالیا در این راستا در حوزه دیجیتال پیشتاز است .

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *