پزشکی در استرالیاپزشکی در استرالیا

استرالیا با داشتن دانشگاههای برتر و پیشرو دنیا هر ساله پذیرای تعداد مشخصی ازدانشجویان بین المللی علاقه مند به پزشکی در استرالیا است. پزشکی در استرالیا یکی از پرطرفدارترین رشته ها می باشد و به همین دلیل ورود به این رشته بسیار رقابتی است . با وجود افزایش دلار و افزایش اخیر در هزینه های تحصیل در استرالیا باز هم بسیاری از دانشجویان به خاطر شرایط ویژه این کشور مـثل کیفیت دانشگاه ها ، رفاه اجتماعی ، در آمدهای بالا برای فارغ التحصیلان و آب و هوای مناسب همچنان پزشکی در استرالیا را به پزشکی در سایر کشورها ترجیح می دهند .

پزشکی در استرالیا

همه دانشگاه هایی که این رشته را ارائه می دهند با قوانین سختی اداره می شوند که تضمین کننده کیفیت بالای آموزش است و به همین دلیل مدرک پزشکی در استرالیا اعطا شده توسط بیشتر دانشگاه ها و دولتها قابل قبول است .

لینک های مفید :

راه های ورود به رشته پزشکی در استرالیا

1 – ورود مستقیم پزشکی در استرالیا

  • Bachelor of Medical Science and Doctor of Medicine
  • Bachelor of Medicine and Bachelor of Surgery

شرط ورود به پزشکی در استرالیا به طور مستقیم داشتن معدل بالا در حد ATAR:96 ، داشتن نمره بالای امتحان ISAT و داشتن رزومه قوی مانند سابقه فعالیت های داوطلبانه در اموراجتماعی است .

در صورت پذیرفته شدن در این مرحله ، دانشجو برای مصاحبه دعوت خواهند شد و در صورت موفقیت در مصاحبه پذیرش مستقیم پزشکی را دریافت می کند .

2 – ورود غیر مستقیم پزشکی در استرالیا

در این روش متقاضی باید ابتدا یک کارشناسی مانند Medical Science بخواند و معدل حداقل ۵٫۵ بگیرد همچنین نمره حداقل ۵۰ در امتحان GAMSAT الزامی است. سپس برای کارشناسی ارشد Doctor of Medicine اقدام کند که همان MD می باشد .

از بین متقاضیان شرکت کننده تعداد مشخصی براساس نمراتشان برای مصاحبه دعوت خواهند شد و در صورت موفقیت در مصاحبه وارد کارشناسی ارشد پزشکی می شوند .
البته برخی دانشگاه ها مانند دیکن در پزشکی غیر مستقیم مدرک MD نمی دهند بلکه MBBS ارائه می کنند .

دانشگاه های که پزشکی مستقیم ارائه می کنند :

دانشگاههای مورد تایید  وزارت علوم 

البته همانطور که گفته شد شرایط پذیرش بسیار مشکل است و دانشجویان ممتاز معدل بسیار بالا و نمره ISAT قابل قبول می توانند دراین رقابت شرکت کنند . از طرفی در صورت پذیرفته شدن برای مصاحبه اکثر دانشگاه تنها مصاحبه مستقیم و حضوری دارند به همین دلایل شانس موفقیت در روش پزشکی مستقیم برای دانش آموزان ایرانی که دوره دبیرستان را در ایران تمام کردند بسیار پایین است و توصیه نمی شود . مگر این که یک سال دوره پیش دانشگاهی foundation در یکی از کالج های معتبر استرالیا بگذرانند و خود را برای پزشکی در استرالیا به طور مستقیم با کسب معدل بالا در این دوره و دادن آزمون ISAT آماده کنند .

دانشگاه هایی که پزشکی غیر مستقیم ارائه می کنند :

پزشکی در استرالیا

تفاوت مدرک MD و MBBS

مدرک (Doctor of Medicine (MD از نظر آکادمیک ، کارشناسی ارشد محسوب می شود و دوره تحصیل آن طولانی است . در حالی که Bachelor of Medicine/Bachelor of Surgery کارشناسی محسوب می شود و مدت تحصیل آن حداقل یک سال کمتر است .

هر دو مدرک MD و MBBS ازنظر انجمن پزشکان استرالیا مورد تایید است و فارغ التحصیلان می توانند به عنوان پزشک عمومی کار کنند .

هزینه رشته پزشکی در استرالیا

متوسط هزینه شهریه برآورد شده برای رشته پزشکی در استرالیا حدود ۷۰۰۰۰ دلار استرالیا سالانه تخمین زده شده است .

از آنجا که دولت و یا دانشگاه های استرالیا هیچ گونه بورسی به دانشجویان بین المللی رشته پزشکی نمی دهند ، دانشجویان باید از طرف دولت کشور خود و یا خانواده خود حمایت مالی کافی را داشته باشند .

تمامی دانشگاه هایی که رشته پزشکی را در استرالیا ارائه می دهند مورد تایید و نظارت شورای پزشکی استرالیا (AMC) هستند . وزارت بهداشت کشور ایران نیز تقریبا همه دانشگاه های استرالیا را تایید می کند .

نکته مهم: برای اینکه فارغ التحصیلان بتوانند به عنوان پزشک در استرالیا کار کنند ،  باید یک سال دوره internship در بیمارستان های دولتی بگذرانند . ثبت نام این دوره و گرفتن Registration Number از طریق انجمن پزشکان استرالیا در هر ایالت انجام می شود و متاسفانه به علت افزایش فارغ التحصیلان استرالیایی domestic از سال ۲۰۱۰ ، دولت استرالیا برای دانشجویان خارجی این دوره را تضمین نمی کند .

در واقع یک سیستم رتبه بندی گذاشته و دانشجویان خارجی تقریبا در رتبه های آخر قرار می گیرند یعنی الویت با دانشجویان خودشان است .

پزشکی در استرالیا

اشتغال بعداز فارغ التحصیلی و میزان درآمد پزشکی در استرالیا

پزشکی در استرالیا از جمله مشاغلی است که فارغ التحصیلان آن تقریبا صد در صد جذب بازار کار می شوند و درآمد سالانه آن بسته به نوع قراردادی که می بندند بین 200,000 تا 300,000 می باشد .

پزشکی در استرالیا بالاترین درآمد سالانه را نسبت به سایر رشته ها دانشگاهی مانند مهندسی ، معماری ، حقوق و …دارد .

امکان اقامت بعد از تحصیل برای فارغ التحصیلان پزشکی در استرالیا

پزشکی در استرالیا از مشاغل مورد نیاز این کشور است و همچنان اداره مهاجرت استرالیا درخواست واجدین شرایط را درکوتاهترین مدت ممکن پاسخ می دهد .

پزشکانی که مدرک خود را از کشورهای دیگر دریافت کردند برای اینکه بتوانند برای اقامت درخواست بدهند نیاز به ارزیابی مدارک شان توسط انجمن پزشکان دارند و شرایط مورد نیاز آن عبارتند از داشتن ایلتس 7 که هیچ بند آن کمتر از 7 نباشد ، قبولی در آزمون تئوری MCQ و آزمون عملی AMC Clinical Exam ، دوازده ماه کار تحت نظارت و…می باشد در حالی که فارغ التحصیلان دانشگاه های استرالیا در همان سال آخر برای گذزاندن دوره اینترنتی توسط انجمن پزشکی تایید و register می شوند .

اگر قصد تحصیل در رشته پزشکی در استرالیا را دارید با کارشناسان ما در ارتباط باشید

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در استرالیا در رشته پزشکی با ارسال فرم مشاوره تحصیلی از مشاوره رایگان موسسه اعزام دانشجو راد بهره مند شوید .