لوگو
با مجوز وزارت علوم
تنها نماینده IGEC در ایران
Search
Close this search box.
Search

رشته MBA در آمریکا

رشته MBA در آمریکا

رشته MBA در آمریکا: یکی از بهترین رشته هایی که در دانشگاه های آمریکا آموزش داده می شود رشته مدیریت کسب و کار یا MBA می باشد که دانشجویان بین المللی بسیار زیادی در طول سال در دانشگاه های مختلف برای این رشته درخواست ارسال می کنند. رشته MBA از رشته هایی است که در آمریکا با کیفیت بسیار بالایی تدریس می شود. در ادامه این مطلب در وب سایت موسسه اعزام دانشجو راد تلاش داریم تا شما را به طور کامل با رشته دانشگاهی MBA در آمریکا آشنا کنیم.

 

رشته MBA چیست؟

کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (Master of Business Administration) مدرک تحصیلات تکمیلی است که آموزش های نظری و عملی را برای مدیریت کسب و کار یا سرمایه گذاری ارائه می دهد. MBA طراحی شده است تا به فارغ التحصیلان کمک کند تا درک بهتری از عملکردهای عمومی مدیریت کسب و کار داشته باشند. مدرک MBA می تواند یک تمرکز کلی یا تمرکز خاص در زمینه هایی مانند حسابداری، مالی، یا بازاریابی و مدیریت روابط داشته باشد.

امروزه بسیاری از افراد در سراسر دنیا تلاش می کنند تا در این رشته مشغول به تحصیل شوند تا بتوانند در شغل هایی که مربوط به کسب و کار کار خود را شروع کنند و با دانش کاملی که از این رشته کسب می کنند به موفقیت کامل برسند.

 

رشته مدیریت بازرگانی (MBA) چگونه کار می کند؟

کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA) یک سطح بالاتر از مدرک کارشناسی بازرگانی است و به طور کلی فارغ التحصیل را بالاتر از کسانی که فقط مدرک کارشناسی دارند قرار می دهد. اکثر دانشگاه ها و کالج های بزرگ برنامه های MBA را ارائه می دهند که معمولاً دو سال طول می کشد.

برای ورود به یک برنامه MBA، متقاضی باید در آزمون پذیرش مدیریت فارغ التحصیل (GMAT) شرکت کند و بر اساس معیارهای انتخاب آن توسط برنامه پذیرفته شود. برنامه های MBA معمولاً شامل کلاس های اصلی در حسابداری، مدیریت، امور مالی، بازاریابی و قانون تجارت است.

آموزش مدیریت در قلب هر برنامه درسی MBA است، با تمرکز بر رهبری، برنامه ریزی، استراتژی کسب و کار، رفتار سازمانی، و جنبه های انسانی تر اداره یک کسب و کار بزرگ یا کوچک. برنامه‌های MBA به طور فزاینده‌ای تمرکز خود را گسترش می‌دهند تا شامل آموزش در تجارت بین‌المللی و تمرکز بر مسئولیت‌ها و مسئولیت‌پذیری شرکت‌های تجاری در جوامع خود شوند.

مدرک MBA برای ورود به حوزه‌های خاص، از جمله برنامه‌ریزی استراتژیک، صندوق‌های تامینی، و شرکت‌های سهام خصوصی ضروری است. با این حال، سایر زمینه های خدمات مالی ممکن است دیگر مدرک MBA را برای شروع کار در نظر نگیرند.

 

چرا MBA را انتخاب کنیم؟

ممکن است دانشجویان بپرسند چرا رشته MBA بخوانیم؟ در اقتصاد پر سرعت امروز، MBA محبوب ترین مدرک حرفه ای در سراسر جهان هست. این رشته مهارت های پیشرفته را در بیزنس و تجارت ترکیب میکند تا فارغ التحصیلان را در برای شروع یا پیشرفت در حرفه مدیریت در زمینه ای که انتخاب میکنند را آماده کنند.

چرا رشته MBA را انتخاب کنیم؟
چرا رشته MBA را انتخاب کنیم؟

انواع مختلف برنامه های MBA

1: دو ساله تمام وقت (Two-Year Full-Time)

یکی از رایج ترین انواع برنامه های MBA یک تعهد دو ساله است که در آن داوطلبان به صورت تمام وقت در مدرسه شرکت می کنند. در طول سال اول برنامه، نامزدهای MBA ممکن است مهارت‌های تجاری اساسی‌تری مانند استراتژی یا ارتباطات را بیاموزند. معمولاً کاندیداها در طول سال دوم کاندید، رشته های انتخابی خاص تری را انتخاب می کنند.

اگرچه نیاز به زمان قابل توجهی دارد، یک برنامه دو ساله به نامزدها اجازه می دهد تا دوره کارآموزی را بین سال ها دنبال کنند. مدت زمان طولانی تر نیز برای کمک به تقویت روابط با همکلاسی ها و دادن زمان بیشتری به نامزدها برای جذب مواد در نظر گرفته شده است.

2: یک ساله تمام وقت (One-Year Full-Time)

برنامه های تسریع شده یک برنامه دو ساله را به یک سال تبدیل می کند. بهتر است برای داوطلبانی که نمی‌خواهند زمان زیادی را دور از کار بگذرانند، این نوع برنامه MBA فشرده‌تر، سریع‌تر است و اغلب باید کمیت محتوا را قربانی کند. در طول یک برنامه یک ساله تمام وقت MBA، کاندیداها ممکن است همچنان مهارت های عمومی تجاری را در حین انتخاب رشته های انتخابی تخصصی بیاموزند.

با این حال، ممکن است به دلیل ماهیت فشرده دوره، زمان کمتری به هر یک از گروه ها اختصاص داده شود. برنامه‌های یک ساله اغلب توسط دانش‌آموزانی انتخاب می‌شوند که سعی می‌کنند در مسیر شغلی فعلی‌شان تسریع کنند، در مقابل پرش به مسیر شغلی متفاوت.

3: پاره وقت (Part-time)

دانش آموزانی که به دنبال ترک کار نیستند و مایل به حضور در مدرسه برای مدت طولانی تر هستند، ممکن است یک برنامه MBA نیمه وقت را دنبال کنند. این نوع برنامه اغلب انعطاف پذیری بیشتری در مورد اینکه چه تعداد دروس را می توان به طور همزمان گذراند و دانش آموز با چه سرعتی باید در برنامه MBA حرکت کند، دارد.

برنامه های پاره وقت ممکن است برای داوطلبانی که می خواهند با سرعت خودشان تحصیل کنند مطلوب تر باشد. علاوه بر این، برنامه‌های پاره وقت ممکن است بر اساس خواسته‌های سبک زندگی مناسب‌تر باشند (یعنی یک والدین مجرد ممکن است فقط در زمان خاصی از روز در کلاس‌ها شرکت کنند). برنامه‌های پاره‌وقت ممکن است انعطاف‌پذیری کلاس‌های عصر یا آخر هفته را ارائه دهند و به کاندیداها این امکان را می‌دهند که تعادل کار پاره‌وقت، آزاد یا کار اقتصادی را برقرار کنند.

4: آنلاین (Online)

یکی از انواع برنامه های MBA که با گزینه های بالا همپوشانی دارد، MBA آنلاین است. اغلب یک گزینه دو ساله، یک ساله یا پاره وقت، MBA آنلاین به دانش آموزان اجازه می دهد تا از راه دور به مدرسه بروند. این نوع برنامه MBA به داوطلبان انعطاف پذیری بیشتری در مورد زمان شرکت در کلاس ها و نحوه حضورشان در مدرسه می دهد. برنامه های آنلاین همچنین ممکن است رویکردهای متفاوتی در مورد چگونگی تقویت همکاری در مقایسه با گزینه های حضوری داشته باشند.

5: بین المللی (International)

برخی از برنامه های MBA بر عملیات جهانی تمرکز دارند. کاندیداهایی که علاقه مند به تمرکز گسترده تر هستند و می خواهند فقط از شرکت های داخلی یا بخش های یک شرکت منشعب شوند، می توانند به نامزدها در ایجاد یک شبکه بین المللی و ایجاد فرصت ها در سراسر جهان کمک کنند.

داوطلبان MBA بین المللی ممکن است نسبت به MBA های سنتی یا داخلی متنوع تر باشند، به خصوص اگر MBA بین المللی کلاس های آنلاین ارائه دهد. علاوه بر این، برنامه های بین المللی MBA ممکن است برای آماده سازی نامزدها برای کار در یک شرکت چند ملیتی مناسب تر باشد.

6: اجرایی (Executive)

برنامه های تخصصی MBA نیز برای دانش آموزانی در دسترس است که زندگی و شغل آنها اجازه حضور تمام وقت در مدرسه را نمی دهد. به عنوان مثال، برنامه های اجرایی MBA برای افراد حرفه ای طراحی شده است که امیدوارند به مدارک و صلاحیت های خود بیفزایند.

این دوره‌های تحصیلی معمولاً کلاس‌ها را برای شب‌ها و آخر هفته‌ها برنامه‌ریزی می‌کنند، که گاهی اوقات به دوره‌های آموزشی فشرده نیز نیاز دارند. برنامه های اجرایی MBA معمولاً فقط برای داوطلبانی باز است که قبلاً دارای تجربه حرفه ای قابل توجهی هستند و بنابراین تمایل دارند روی موضوعات پیشرفته تر مانند توسعه رهبری تمرکز کنند.

7: تخصصی (Specialized)

در حالی که داوطلبان MBA می توانند بر روی یکی از رشته های اصلی مدرک مانند مدیریت یا امور مالی تمرکز کنند، بسیاری از برنامه های MBA به دانشجویان اجازه می دهد تا تمرکز خود را در صنایع خاص توسعه دهند. به عنوان مثال، یک دانشجوی MBA ممکن است در مدیریت ورزشی، کارآفرینی، تجارت سرگرمی یا مدیریت مراقبت های بهداشتی تخصص داشته باشد.

حتی در یک تخصص مدیریت، مدرک MBA می تواند تمرکز بر فناوری اطلاعات، مهمان نوازی، آموزش یا عدالت کیفری را فراهم کند. برخی از برنامه های MBA با برنامه های مختلف مراقبت های بهداشتی حرفه ای، مانند مدارس پرستاری، برای ارائه مدارک مشترک همکاری می کنند.

 

تخصص های محبوب MBA در آمریکا چیست؟

 • General Management
 • Strategy
 • International management
 • Entrepreneurship
 • Finance leadership
 • Management Consulting
 • Marketing
 • Operations Management
 • Information Security Management
 • Healthcare Management
 • Environmental Management

 

چرا در آمریکا رشته MBA بخوانیم؟

 1. تحصیلات عالی و مدرک معتبر
 2. برنامه ها و تخصص های متنوع در MBA
 3. بسیاری از برنامه های MBAبه دانشجو این امکان را میدهد تا دوره کار آموزی در شرکت های معتبر انجام دهد وهمین بهترین تجربه کار در رزومه کاری شما برای یافتن شغل بعد از فارغ التحصیلی می شود.
 4. اخذ مدرک MBAدر آمریکا فرصت شغلی و حقوق بالا را افزایش میدهد.
هزینه تحصیل در رشته مدیریت کسب و کار
هزینه تحصیل در رشته مدیریت کسب و کار

هزینه تحصیل MBAدر آمریکا چقدر هست؟

مدارک MBA جزو گران ترین مدرک های کارشناسی ارشد است که می توانید دریافت کنید. براساس داده‌های ابتکار داده‌های آموزش از نوامبر 2022، هزینه‌های مدرک کارشناسی ارشد می‌تواند از 30,000 تا 120,000 دلار متغیر باشد. این داده‌ها گزارش می‌دهند که هزینه متوسط MBA 61،800 دلار است.

برای مثال، مدرک MBA از مدرسه بازرگانی هاروارد 112,760 دلار هزینه دارد، در حالی که همین مدرک از دانشگاه بینگهمتون برای زبان آموزان داخلی 17,470 دلار هزینه دارد. هر دو رشته MBA دو ساله هستند. با توجه به مرکز ملی آمار آموزش، وقتی میانگین هزینه MBA را با شهریه و هزینه‌های همه مقاطع تحصیلات تکمیلی مقایسه می‌کنیم، میانگین مدرک کارشناسی ارشد 19,749 دلار در سال هزینه دارد.

 

شرایط پذیرش MBA در آمریکا

 1. سابقه کار مرتبط
 2. نمره GMAT ترجیحا 700 به بالا
 3. انگیزه نامه
 4. دوتوصیه نامه
 5. نمره آیلتس 5/6 یا تافل 90
 6. رزومه
 7. مدرک کارشناسی

 

بهترین دانشگاه هایی که رشته MBA را تدریس میکنند!

برترین دانشگاه ها: اکثر مدارس بازرگانی در ایالات متحده بر اساس قابلیت استخدام، بازگشت سرمایه و نتایج فارغ التحصیلان توسط سازمان های رتبه بندی مانند QS و Financial Times (FT) بهترین در جهان در نظر گرفته می شوند. MBA از هر یک از موسسات برتر در ایالات متحده به شما کمک می کند تا از مزایای مادام العمر بهره مند شوید.

 1. دانشکده کسب و کار استنفورد
 2. مدرسه کسب و کار هاروارد
 3. دانشکده وارتون پنسیلوانیا
 4. دانشکده کسب و کار Sloan دانشگاه MIT
 5. مدرسه کسب و کار کلمبیا

 

چرا رشته MBA در آمریکا بیشترین طرفدار را دارد؟

ایالات متحده، خانه برخی از معتبرترین مدارس تجاری جهان، به عنوان یکی از مقاصد برتر تحصیلی در جهان برای ادامه تحصیل در رشته MBA در نظر گرفته می شود. ایالات متحده آمریکا به دلیل سیستم آموزشی در سطح جهانی و فرصت های شغلی متعدد، یکی از محبوب ترین مکان ها برای دانشجویان MBA است.

علاوه بر این، دانشجویان در انتخاب دوره ها و مدت زمان و انتخاب گسترده ای از تخصص ها آزادی دارند. در سال 2016-2017، تقریبا یک میلیون دانشجوی بین المللی برای ادامه تحصیلات عالی به ایالات متحده آمدند.

رشته پرطرفدار MBA در آمریکا
رشته پرطرفدار MBA در آمریکا

سطح درآمد فارغ التحصیلان رشته MBA  در آمریکا

درآمد سالانه افرادی که مدرک MBA دارند درسال 2022 بسته به سابقه کارو پوزیشن کاری شان مانند همه مشاغل متفاوت هست ولی می توان گفت به طورمتوسط سالانه 65000 دلارو تا سالی 115هزار وبالاترنیز می رسد.

 

در این مقاله در سایت موسسه راهیان آبی دانش تلاش داشتیم تا شما را به طور کامل با رشته MBA در آمریکا آشنا کنیم تا در صورتی که قصد اعزام دانشجو به آمریکا و تحصیل در این رشته را دارید، رشته MBA، بهترین دانشگاه های آن و هزینه تحصیل در این رشته را بدانید.

منبع: investopedia.com، 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *