لوگو
با مجوز وزارت علوم
تنها نماینده IGEC در ایران
Search
Close this search box.
Search

انرژی تاریک

انرژی تاریک

انرژی تاریک

انرژی تاریکحدود 200 میلیارد کهکشان که هر کدام دارای تقریبا 200 میلیارد ستاره است بوسیله تلسکوپها قابل تشخیص است . اما این تعداد فقط 4 درصد از محل گیتی را تشکیل می‌دهد . حدود 73 درصد از جهان از ماده دیگری ساخته شده است که  انرژی تاریک (dark matter) نامیده می‌شود . هیچ کس نمی‌داند که ماهیت  انرژی تاریک این ماده ناشناخته چیست ، اما مقدار این نوع ماده از تمام اتمهای موجود در تمام ستارگان موجود در کل کهکشان های قابل شناسایی گستره فضا بسیار بیشتر است .

برای دانستن بهترین کشور برای تحقیقات دانشگاهی پیشنهاد می کنم مقاله تحصیل در استرالیا را مطالعه فرمایید.

به نظر می‌رسد  انرژی تاریک این نیروی عجیب ، اجزای جهان را با سرعت فزاینده‌ای از یکدیگر دور می‌کند ، در حالی که نیروی گرانش با این نیرو مقابله کرده و از سرعت این گسترش می‌کاهد . این اکتشافها بوسیله رصدخانه مداری که کاوشگر ناهمسانگرد ریز موج ویلکینسون (WMAP) نامیده می‌شود ، انجام شده است . این کاوشگر افت و خیزهای ناچیز موجود در پرتوهای ریز موج پس زمینه کیهانی را اندازه می‌گیرد که در اثر پژواکهای میرای انفجار بزرگ بوجود آمده است .

انبساط جهان

اگر یک بادکنک خالی از باد را فرض کنیم و روی آن نقاطی را رسم کرده و سپس بادکنک را باد کنیم مشاهده می‌کنیم که هرچه حجم بادکنک بیش‌تر شود ، فاصله نقاط از یکدیگر افزایش می‌یابد . این مفهومِ جهان در حال انبساط است . انبساط جهان به معنی افزایش فاصلهٔ متریک بین اجسام جهان با گذشت زمان است . این انبساط درونی است ، یعنی به فاصلهٔ نسبی بین اجزای جهان برمی‌گردد ، و به معنی حرکت اجسام به سمت فضای بیرون نیست . انبساط جهان از ویژگی‌های مهم کیهان ‌شناسی است .

آغاز داستان انرژی تاریک

داستان  انرژی تاریک از سال 1998 آغاز شد . در آن زمان دانشمندان دریافتند که بسیاری از کهکشانهای دور دست با سرعتی بسیار بیشتر از آنچه که محاسبات موجود پیش بینی کرده‌اند ، از یکدیگر دور می‌شوند . تحقیقاتی که روی انواع ویژه‌ای از ابر نواخترها (Supernova) انجام شد ، بیانگر آن بود که محاسبات انجام شده اشتباهی نداشت ، به عبارت دیگر محاسبات دقیقا نشان دهنده آن بود که سرعت انبساط جهان لحظه به لحظه در حال افزایش است و از سرعت این انبساط کاسته نمی‌شود .

به نظر می‌رسد کشف بعضی از انواع نیروهای غیرمنتظره غیرقابل شناسایی که باعث می‌شوند ساختار فضا بطور مرتب از یکدیگر فاصله گرفته و از هم دور شوند ، موءید مشاهدات هالدین (JBS Haldane) دانشمند انگلیسی است که سالها پیش صورت گرفته است . وی می‌گوید: جهان عجیب تر از چیزی است که فکر می‌کنیم ، جهان حتی عجیبتر از چیزی است که بتوان فکرش را کرد .

منبع : science.nasa.gov

لینک مفید : تحصیل در استرالیا ، هزینه تحصیل در استرالیا ، کوچ به استرالیا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *