لوگو
با مجوز وزارت علوم
تنها نماینده IGEC در ایران
Search
Close this search box.
Search

مهندسی در استرالیا

رشته مهندسی در استرالیا

رشته مهندسی در استرالیا: بعد از رشته های مربوط به پزشکی، مهندسی در تمام دنیا به عنوان یکی از محبوب ترین رشته های مختلف برای تحصیل در دوران دانشگاه شناخته می شود. بسیاری از دانشجویان در دنیای امروزه ما علاقه به تحصیل در رشته های مختلف مربوط به مهندسی دارند. مهندسی به رشته های بسیار متنوعی مربوط می شود که با وجود پیشرفت روزانه جهان در این زمینه، آینده کاری تضمین شده ای دارد و برای همین است که تعداد دانشجویان مهندسی در سراسر دنیا زیاد می باشد.

دانشگاه های کشور استرالیا، رشته های مهندسی را با کیفیت بسیار بالایی ارائه می دهند و برای همین است که دانشجویان بین المللی از سراسر دنیا برای تحصیل در این رشته ها به استرالیا سفر می کنند. در این مطلب در وب سایت موسسه اعزام دانشجو راد تلاش داریم تا شما را به طور کامل با رشته مهندسی و دانشگاه هایی که در استرالیا این رشته ها را با کیفیت بالا ارائه می کنند صحبت کنیم.

 

رشته مهندسی در استرالیا

اگر شما به دنبال تحصیل در رشته های مهندسی در استرالیا هستید، در مسیر بسیار مناسبی قدم بر داشته اید. در حقیقت، آمار ANET (Australian National Engineering Taskforce) نشان می دهد که ثبت نام دانشجویان بین المللی در رشته های مهندسی در استرالیا در سال های 2002 تا 2010، 81.8 درصد افزایش یافته است. در سال 2010، دانشجویان بین المللی 43 درصد از فارغ التحصیلان مهندسی در استرالیا را تشکیل می دهند.

سازمان مهندسی در استرالیا در گرایش های مختلف این رشته را ارزیابی و مدارک معتبر ارائه می کند. اعضای این سازمان، مهندسین مجرب و فعال می باشند که با هدف ارتقاء شهرت مهندسی دراسترالیا و دنیا برنامه ها وطرح های لازم را پیش می برند. سازمان مهندسی در استرالیا خدمات مربوط به ارزیابی مدارک مهندسی، آموزشهای حرفه‌ای و دوره های تخصصی مهندسی در کشور استرالیا را بر عهده دارد.

به همین دلیل تنها آن دسته از دانشگاه های استرالیایی را تایید می کنند که بالاترین میزان استاندارد در محتوای آموزشی، امکانات، کارمندان و مهمتر از همه کیفیت کار افراد فارغ التحصیل را داشته باشند. سازمان مهندسی دراسترالیا همچنین فعالیت لازم را برای صدور برگ نامه ارزشیابی مدارک تحصیلی و تایید صلاحیت کاری متقاضیان اعزام دانشجو به استرالیا را نیز به عهده دارند. اما چرا مهندسی در استرالیا بسیار محبوب است؟

مزایای رشته مهندسی در استرالیا
مزایای رشته مهندسی در استرالیا

مزایای تحصیل در رشته مهندسی در استرالیا؛ چرا مهندسی در استرالیا تا این حد محبوب است؟

1: دوره های مختلف مهندسی و درس های مختلف

از مهم ترین مزایای تحصیل در رشته های مختلف مهندسی در استرالیا این است که دانشگاه های استرالیا بخش های بسیار زیادی برای مهندسی دارند و در رشته های مهندسی، انواع و اقسام گرایش های مهندسی را به شما آموزش می دهند. شما می توانید از مهندسی کامپیوتر و برق تا مهندسی هوش مصنوعی یا رشته های بروز تر را در دانشگاه های استرالیا بخوانید و مدرک تحصیلی آن را اخذ کنید.

2: فرصت های شغلی بی نظیر

همانطور که می دانید دنیای ما امروزه به صورت روزانه یا حتی ساعتی رو به جلو حرکت می کند و پیشرفت های روز افزون دنیا تا حد بسیاری به مهندسی مربوط می شود. در حال حاضر شما می توانید با تحصیل در گرایش های مختلف مهندسی آینده شغلی خود را تضمین کنید؛ مخصوصا اگر در رشته های کامپیوتر، فناوری اطلاعات و هوش مصنوعی تحصیل کنید!

3: اعتبار حرفه ای

مدارکی که شما در زمان تحصیل در رشته های مهندسی در استرالیا دریافت می کنید به طور مستقیم توسط انجمن حرفه ای Engineers Australia تایید شده است. این انجمن به طور کامل مسئول تمامی برنامه های مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می باشد. مدرکی از دانشگاه های استرالیا در رشته های مهندسی دریافت می کنید، دارای اعتبار بسیار بالایی است و می توانید با این مدارک آینده خود را تضمین کنید.

 

مهندسی در استرالیا و دانشگاه های این کشور

دانشگاه ملبورن دانشگاه نیوساوث ولز دانشگاه سیدنی دانشگاه کویینزلند
دانشگاه موناش دانشگاه استرالیا غربی دانشگاه آدلاید دانشگاه UTS
دانشگاه ولنگونگ دانشگاه تکنولوژی کویینزلند دانشگاه مکواری دانشگاه گریفیث
دانشگاه RMIT دانشگاه فلیندرز دانشگاه نیوکاسل دانشگاه سویینبرن
دانشگاه لاتروب دانشگاه کانبرا دانشگاه سیدنی غربی دانشگاه تاسمانیا
دانشگاه دیکین دانشگاه ویکتوریا دانشگاه ادیث کوان (ECU) دانشگاه جیمز کوک

 

گرایش های متفاوت مهندسی در استرالیا

قدرت انتخاب برای متقاضیان علاقه مند به رشته مهندسی در استرالیا با وجود ارائه تمامی گرایش های مهندسی در دانشگاه های این کشور بسیار بالاست.

 1. مهندسی معماری (Architectural engineering)
 2. مهندسی بیومدیکال (Biomedical engineering)
 3. مهندسی شیمی (Chemical engineering)
 4. مهندسی عمران، سازه و معماری (Civil, structural and architectural engineering)
 5. مهندسی برق و الکترونیک (Electrical and electronic engineering)
 6. مهندسی تجارت و مدیریت (Engineering business and management)
 7. مهندسی محیطی (Environmental engineering)
 8. مهندسی مکانیک، هوافضا و مکاترونیک (Mechanical, aerospace and mechatronic engineering)
 9. مهندسی نرم افزار (Software engineering)
 10. مهندسی عمران (Civil Engineering)
 11. مهندسی / بیوتکنولوژی (Engineering / Biotechnology)
 12. مهندسی / مدیریت بازرگانی (Engineering / Business Management)
 13. مهندسی / بازرگانی (Engineering / Commerce)
 14. مهندسی / علوم کامپیوتر (Engineering / Computer Science)
 15. طراحی مهندسی (Engineering / Design)
 16. مهندسی / اقتصاد (Engineering / Economics)
 17. مهندسی / فناوری اطلاعات (Engineering / Information Technology)
 18. مهندسی / ریاضی (Engineering / Mathematics)
 19. مهندسی مخابرات (Engineering Telecommunications)
 20. مهندسی بیوانفورماتیک (Engineering Bioinformatics)
 21. مهندسی معدن (Engineering Mining)
 22. مهندسی نفت (Engineering Petroleum)
 23. مهندسی مکانیک و مهندسی ساخت و ساز (Engineering Mechanical and Manufacturing Engineering)
 24. مهندسی انرژی های تجدید پذیر (Engineering Renewable Energy)
 25. مهندسی فتوولتائیک و انرژی خورشیدی (Engineering Photovoltaics and Solar Energy)
 26. مهندسی هوافضا (Aerospace Engineering)
 27. مهندسی محصولات شیمی (Chemical Product Engineering)
 28. مهندسی سیستم های پایدار (Engineering Science Sustainable Systems)
 29. مهندسی رباتیک (Engineering Science Robotics)
 30. مهندسی مدیریت پروژه (Engineering Science Project Management)
 31. مهندسی هسته ای (Science Nuclear Engineering)
 32. و …
گرایش های مختلف مهندسی
گرایش های مختلف مهندسی

طول دوره تحصیل مهندسی در استرالیا

مقطع کارشناسی:

طول دوره ی مهندسی در استرالیا در مقطع کارشناسی چهار سال است. در سال اول معمولا دروس پایه و در سال دوم و سوم دروس اختصاصی ارائه می شود. سال آخر نیز انجام یک تز یا پروژه الزامی است.

رشته های ترکیبی:

برخی از دانشگاه ها رشته های ترکیبی یا به اصطلاح double degree ارائه می دهند که شخص با پنج سال تحصیل دو مدرک کارشناسی دریافت خواهد کرد مانند:

 • کارشناسی مهندسی- کارشناسی تجارت
 • مهندسی عمران- کارشناسی نقشه کشی
 • کارشناسی مهندسی- کارشناسی حقوق
 • کارشناسی مهندسی- کارشناسی هنر
 • کارشناسی علوم کامپیوتر- کارشناسی تجارت
 • کارشناسی علوم کامپیوتر- کارشناسی حقوق
 • و …

کارشناسی ارشد:

رشته مهندسی در استرالیا در مقطع کارشناسی ارشد به دو صورت ارائه می شود:

 • کارشناسی ارشد واحدی
 • کارشناسی ارشد تحقیقاتی

کارشناسی ارشد واحدی بسته نوع گرایش و دانشگاه بین یک سال و نیم تا دو سال طول می کشد. گرایش های متفاوت مانند:

 • Master of Engineering Management
 • Master of Engineering
 • Master of Project Management

برخی دانشگاه ها مانند یوتی اس برای مقطع کارشناسی ارشد مهندسی نیز double degree ارائه می دهند که معمولا دوره تحصیل آن دو سال است رشته هایی مانند:

 • Master of Engineering Management – Master of Business Administration
 • Master of Engineering – Master of Engineering Management

کارشناسی ارشد تحقیقاتی نیز بین یک تا دو سال است و بستگی به موضوع پروپوزال، گرایش و دانشگاه دارد. برخی دانشگاه ها مانند دانشگاه سیدنی و دانشگاه تکنولوژی کوئینزلند دوره یک تا دو ساله (Master of Philosophy (MPhil ارائه می دهند که قابل تبدیل به دوره PhD است. در واقع در ارشد یک ساله تحقیقاتی، دانشجو روی تز مورد نظر کار می کند. در پایان سال اگر پیشرفت رضایت بخش و مورد تایید قرار گیرد دوره مذکور به PhD مبدل می شود.

دوره دکترا:

دوره دکترای مهندسی در استرالیا مانند اکثر کشورهای دنیا چهار ساله و کاملا تحقیقاتی است. دانشجویان ممتاز و علاقه مند با معدل کارشناسی و ارشد خوب، نمره ایلتس 6.5 – 7 و دارای مقاله معتبر به چاپ رسیده شانس دریافت بورس های بسیار خوبی از دانشگاه های استرالیا و دولت این کشور دارند.

 

هزینه تحصیل مهندسی در استرالیا

یکی از موضوعات بسیار مهمی که برای دانشجویان بین المللی ایرانی که قصد تحصیل در استرالیا را دارند، هزینه های تحصیل در دانشگاه می باشد. بسته به رشته های تحصیلی شما معمولا باید از 37,000 تا 49,000 دلار استرالیا را به صورت سالانه برای تحصیل خود در دانشگاه های مختلف بپردازید.

هزینه های تحصیل در رشته های مهندسی در استرالیا
هزینه های تحصیل در رشته های مهندسی در استرالیا

چقدر طول میکشد تا مدرک کارشناسی مهندسی را در استرالیا بگیریم؟

شما برای اخذ یک مدرک لیسانس مهندسی در استرالیا باید نزدیک به چهار سال درس بخوانید. در واقع در استرالیا رشته های مهندسی به صورت پیوسته می باشند و کاردانی و کارشناسی دانشگاه های ایران به صورت یک جا در مقطع کارشناسی در مدت 4 سال به دانشجویان آموخته می شود و شما می توانید پس از 4 سال مدرک لیسانس معتبر خود را از دانشگاه بگیرید.

 

نمره زبان مورد نیاز برای رشته مهندسی در استرالیا

زبان انگلیسی یکی از مهم ترین نیاز های شما برای تحصیل در استرالیا یا کشور های دیگر می باشد. شما باید بتوانید تا حدی که لازم دارید انگلیسی صحبت کنید. اما نگرانی آن نباشید. شما میتوانید با نمره 6.5 آیلتس یا نمره 90 تافل به راحتی مدرک زبان مورد نیاز خود برای تحصیل در استرالیا را کسب کنید و برای تحصیل در این کشور مشکلی نداشته باشید. برای کسب این نمره اگر سطح شما Upper Intermediate باشد نیز کافی است.

 

اشتغال بعد از تحصیل و میزان درآمد مهندسی در استرالیا

از آنجایی که مدرک مهندسی دانشگاه های استرالیا دارای اعتبار جهانی است درصد جذب فارغ التحصیلان رشته مهندسی در استرالیا و سایر کشورها بسیار رضایت مند است. درآمد سالانه یک مهندس در استرالیا بسته به گرایش، ایالت و سابقه کاریش متفاوت است اما به طور متوسط حدود 65 تا 70 هزار دلار استرالیاست.

اشتغال بعد از تحصیل در رشته های مهندسی
اشتغال بعد از تحصیل در رشته های مهندسی

امکان اقامت بعد از تحصیل برای فارغ التحصیلان مهندسی در استرالیا

طبق لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا اکثر گرایش های مهندسی در لیست مشاغل مورد نیاز این کشور قرار دارد و به همین دلیل فارغ التحصیلان مهندسی در استرالیا تا شش ماه بعد از اتمام درس شان می توانند درخواست Graduate visa کنند و برای کسب تجربه کاری دراین کشور مشغول به کار شوند. مدت این ویزا برای فارغ التحصیلان کارشناسی دوسال، برای دوره کارشناسی ارشد دوساله مدت هیجده ماه و برای دکترا سه سال است. لازم به ذکر است که با کسب شرایط و امتیاز لازم این ویزا قابل تبدیل به ویزای کاری است.

 

در این مقاله در سایت موسسه راهیان آبی دانش تلاش داشتیم تا شما را به طور کامل با رشته مهندسی در استرالیا آشنا کنیم تا در صورتی که رشته مورد علاقه شما برای تحصیل در استرالیا می باشد و قصد اعزام دانشجو به استرالیا را دارید، به طور کامل رشته های مربوط به مهندسی را در دانشگاه های استرالیا بشناسید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *