لوگو
با مجوز وزارت علوم
تنها نماینده IGEC در ایران
Search
Close this search box.
Search

ساختار آموزش عالی آمریکا به زبانی ساده

ساختار آموزش عالی آمریکا به زبان ساده

ساختار آموزش عالی آمریکا به زبانی ساده: آمریکا یکی از بزرگترین کشور های دنیاست که در حال حاضر به عنوان یکی از بهترین کشور ها از نظر آموزشی نیز شناخته می شود. همین موضوع باعث شده است که بسیاری از جوانان در سراسر ایران و جهان علاقه به تحصیل در آمریکا را داشته باشند و بتوانند در این کشور و از دانشگاه هایی که در دنیا شناخته شده اند مدرک تحصیلی خود را اخذ کنند. اما سیستم و ساختار آموزش عالی آمریکا کمی پیچیده است.

اگر می خواهید در کشور آمریکا تحصیل کنید، درک سیستم آموزش عالی ایالات متحده برای شما حیاتی است. این که آیا قصد دارید مدرک لیسانس یا فوق لیسانس خود را از یکی دانشگاه های ایالات متحده دریافت کنید، مهم است که یاد بگیرید چگونه کار می کنند. در ادامه این مطلب وب سایت موسسه اعزام دانشجو راد تلاش داریم تا با زبانی ساده ساختار آموزشی آمریکا را به شما توضیح دهیم تا بهتر این سیستم را بشناسید.

 

ساختار سیستم آموزش عالی ایالات متحده چیست؟

به عنوان یک دانشجوی بین المللی، ممکن است تعجب کنید که چگونه کالج ها و دانشگاه ها با سیستم آموزش عالی ایالات متحده بزرگ تر سازگاری دارند. دانش آموزان در آمریکا باید بین سنین شش تا 18 سالگی به مدرسه بروند که به آن کلاس هایی اول تا دوازدهم می گویند. یک گزینه قبلی به نام مهدکودک نیز برای سال قبل از کلاس اول وجود دارد، اما در اکثر ایالت های ایالات متحده اجباری نیست. تحصیلات ابتدایی تا کلاس پنجم ادامه دارد، دبیرستان نیز از پایه ششم تا هشتم و پس از آن آموزش متوسطه در کلاس های نهم تا دوازدهم ادامه دارد.

ساختار آموزشی کشور آمریکا
ساختار آموزشی کشور آمریکا

آموزش متوسطه می تواند برنامه درسی آمادگی کالج یا آموزش حرفه ای را پوشش دهد. پس از کلاس دوازدهم، دانش آموزان دو گزینه برای آموزش پس از متوسطه دارند: آموزش حرفه ای (معمولاً یک یا دو سال که برای استخدام فوری در یک حرفه طراحی شده است) یا آموزش عالی (معمولاً مدرک کاردانی دو ساله یا مدرک کارشناسی چهار ساله در برنامه تحصیلی). برای دانشجویان بین المللی در سیستم های آموزشی به سبک بریتانیایی، ممکن است قبل از ورود به تحصیلات پس از متوسطه 13 سال تحصیل داشته باشید.

سایر کشورها ممکن است فقط 11 سال تحصیل در سطح پیش دانشگاهی داشته باشند. به طور معمول، برای دانش آموزانی که در تحصیلات پس از متوسطه در ایالات متحده ثبت نام می کنند، کالج ها و دانشگاه های ایالات متحده به 12 سال تحصیل نیاز دارند.

 

انواع مختلف مؤسسات آموزش عالی در ایالات متحده چیست؟

کالج در مقابل دانشگاه

در بسیاری از کشورها به مؤسسات فوق متوسطه دانشگاه می گویند. با این حال، در ایالات متحده، کلمات کالج و دانشگاه اغلب به جای هم استفاده می شوند.  برخی از آنها حتی مؤسسه نامیده می شوند (مثلاً مؤسسه فناوری ماساچوست، مؤسسه فناوری کالیفرنیا). در دانشگاه های بزرگ تر در ایالات متحده، کالج ها یا مدارس مختلفی وجود دارند که حوزه های تحصیلی مختلف را نشان می دهند. به عنوان مثال، کالج مهندسی، دانشکده بازرگانی.

کالج های دولتی و کالج های خصوصی

طبق گزارش US News & World Report، در سال 2017، 4298 کالج و دانشگاه فوق متوسطه در ایالات متحده وجود داشت: 1626 دولتی، 1687 خصوصی و 985 انتفاعی. در میان بیست دانشگاه برتر ایالات متحده با بیشترین دانشجوی بین المللی، در 13 دانشگاه دولتی و هفت دانشگاه خصوصی هستند. بنابراین، به یاد داشته باشید: کیفیت با دولتی یا خصوصی بودن یک کالج یا دانشگاه تعیین نمی شود.

کالج های فنی و کالج های آکادمیک

درحالی که بیشتر دانشجویان بین المللی برای برنامه های آکادمیک به ایالات متحده می آیند، برخی از دانش آموزان در کالج های فنی یا حرفه ای که برای آموزش شغلی طراحی شده اند، مانند مدرسه پرواز یا برنامه های کنترل ترافیک هوایی، ثبت نام می کنند. علاوه بر این، یکی دیگر از گزینه های آموزش پس از متوسطه آمریکا، کالج محلی است. کالج های محلی آموزش کم هزینه را در جوامع محلی ارائه می کنند و برای تکمیل مدرک لیسانس آماده سازی نیروی کار یا اعتبار می کنند. طبق گزارش انجمن کالج های اجتماعی آمریکا (AACC)، تقریباً «1200 مؤسسه ۲ساله اعطای مدرک کاردانی و بیش از 12 میلیون دانشجو» در این کالج ها ثبت نام کرده اند. در حال حاضر حدود 100000 دانشجوی بین المللی در کالج های محلی در ایالات متحده تحصیل می کنند.

مقاطع مختلف تحصیلی در سیستم آموزش آمریکا
مقاطع مختلف تحصیلی در سیستم آموزش آمریکا

سطوح مختلف تحصیلی و انواع مدرک در کالج ها و دانشگاه های ایالات متحده چیست؟

کارشناسی

تحصیل در مقطع کارشناسی می تواند بلافاصله پس از دبیرستان شروع شود. دو گزینه اصلی وجود دارد: مدرک کاردانی دو ساله و کارشناسی چهار ساله. به طورکلی، مدارک کاردانی در کالج های اجتماعی دو ساله ایالات متحده اعطا می شود، درحالی که مدارک لیسانس از کالج ها و دانشگاه های چهار ساله اعطا می شود.  در هر دو مورد، دانش آموزان کانونی را برای مطالعات آکادمیک خود انتخاب می کنند که به آن رشته می گویند. علاوه بر دروس در یک رشته، دانش آموزان برنامه درسی اصلی یا کلاس های آموزش عمومی موردنیاز را می گذرانند که تفکر انتقادی و مهارت های ارتباطی را توسعه می دهد.

تحصیلات تکمیلی

تحصیلات تکمیلی فقط برای دانشجویانی در دسترس است که مدرک لیسانس را به پایان رسانده اند. در بسیاری از کشورها، تحصیلات تکمیلی ممکن است تا پنج سال یا بیشتر طول بکشد. در ایالات متحده، اصطلاح تحصیلات تکمیلی می تواند به کار پس از دوره کارشناسی ارشد، از جمله تحصیل در مقطع دکتری اشاره کند. دانشجویان بین المللی که مدرک لیسانس را در کشورهای خود، ایالات متحده، یا کشورهای ثالث به پایان رسانده اند، دو گزینه برای تحصیلات تکمیلی در ایالات متحده دارند: مدرک کارشناسی ارشد و دکتری.

مدرک کارشناسی ارشد می تواند به یک تا دو سال تحصیل نیاز داشته باشد. در ترم آخر اکثر برنامه های کارشناسی ارشد، دانشجویان باید یک پایان نامه (مقاله بزرگ و مستند) یا یک پروژه را قبل از اعطای مدرک کارشناسی ارشد تکمیل کنند.

طول دوره دکتری به دو چیز بستگی دارد:

  1. دانشجویان باید ابتدا مدرک کارشناسی ارشد را در یک رشته مرتبط به پایان برسانند.
  2. چه مدت طول می کشد تا پایان نامه انجام شود.

به طورکلی، اگر مدرک کارشناسی ارشد را به پایان رسانده باشید و سپس در مقطع دکتری پذیرفته شوید، دوره دکتری شما دو تا سه سال طول خواهد کشید. پس از اتمام کلاس های دکتری، شما معمولاً کار بر روی یک پایان نامه یا مقاله/پروژه تحقیقاتی را شروع می کنید که به عنوان تمرکز مطالعات درجه شما عمل می کند. با هر مقاله یا پروژه ای، یک عضو هیئت علمی به عنوان مدیر یا مشاور در کنار شما، شما را همراهی خواهد کرد. علاوه بر این برنامه ها، دانشجویان بین المللی ممکن است دوره های مختلف آموزشی را برای دریافت گواهینامه های آموزشی خاص بگذرانند. برخی از آنها علاوه بر مدرک تحصیلی هستند، درحالی که برخی دیگر ممکن است برای برآوردن الزامات مجوز برای کار در زمینه های خاص به حساب بیایند.

 

در این مطلب در سایت موسسه راهیان آبی دانش تلاش داشتیم تا ساختار آموزش آمریکا را با زبانی ساده به شما آموزش دهیم. اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر هستید می توانید به مقاله «سیستم آموزشی آمریکا» مراجعه فرمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *