لوگو
با مجوز وزارت علوم
تنها نماینده IGEC در ایران
Search
Close this search box.
Search

بهترین رشته‌ های تحصیلی در آمریکا در سال 2023

بهترین رشته‌های تحصیلی آمریکا

آمریکا از محبوب‌ترین کشورها برای تحصیل در میان علاقه‌مندان و در سراسر دنیا شناخته می‌شود. افرادی که قصد ادامه تحصیل در این کشور پیشرفته را دارند، بهتر است با بهترین رشته‌ های تحصیلی آمریکا آشنا شوند. در این مقاله قصد داریم به بررسی پرطرفدارترین رشته‌ های تحصیلی در آمریکا بپردازیم و ببینیم برای تحصیل در آمریکا و رشته‌های دانشگاهی آن به چه شرایطی نیاز داریم. برای اطلاع از بهترین رشته‌های تحصیلی آمریکا در این مقاله از مؤسسه اعزام دانشجو راد با ما همراه باشید.

آشنایی با بهترین رشته‌ های تحصیلی آمریکا چه اهمیتی دارد؟

یکی از باورهای رایج در میان اغلب مردم، رابطه‌ای است که میان شغل و درآمد بلندمدت وجود دارد. از این رو بیشتر دانشجویان تمایل به تحصیل در رشته‌هایی دارند که نوید مشاغل پردرآمد در آینده را می‌دهند. اغلب در کنار در نظر گرفتن سایر عوامل مهم، چشم‌انداز بازار کار و میانگین درآمد از یک رشته خاص، نقش مهمی در فرایند تصمیم‌گیری دانشجویان برای انتخاب بهترین رشته‌های دانشگاهی برای آن‌ها ایفا می‌کند.

از طرفی اطلاعات مربوط به بازار کار تأثیر قابل ‌توجهی بر فرایند تصمیم‌گیری دانشجویان در انتخاب رشته دارد. دانشجویان تمایل دارند که بدانند چه رشته‌هایی در بازار کار بیشترین تقاضا را دارند. این مسئله تا حدی می‌تواند به دانش‌آموزان در انتخاب رشته کمک کرده و آن‌ها را در میان آینده نامعلوم شغلی تا حدی مطمئن کند.

در ادامه بهترین و پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی آمریکا را در گروه‌های مهندسی، تجربی و انسانی بیان می‌کنیم تا شما بتوانید راحت‌تر در این باره تصمیم‌گیری کنید.

پرطرفدارترین رشته های تحصیلی آمریکا 2023

رشته های مهندسی برای تحصیل در آمریکا

مهندسی کامپیوتر

از پرطرفدارترین رشته‌های مهندسی برای اعزام دانشجو به آمریکا، می‌توان مهندسی کامپیوتر را نام برد. میانگین حقوق افراد شاغل در این رشته در سال 2020 برابر با 93000 دلار بوده است. مهندسی کامپیوتر در صدر فهرست بهترین رشته‌های مهندسی در سال 2023 قرار دارد. دانشجویان در رشته‌های علوم کامپیوتر و مهندسی برق می‌توانند با جنبه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری طراحی و توسعه سیستم‌های کامپیوتری آشنا شوند.

شما در رشته‌های مهندسی کامپیوتر، مجموعه‌ای از مهارت‌های گسترده‌ای رادریافت می‌کنید که ترکیبی از ریاضیات، فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی، مدارهای الکتریکی، اقتصاد مهندسی، الگوریتم‌ها، برنامه‌نویسی و سازمان کامپیوتر است. اغلب دروس این رشته هر دو جنبه نرم‌افزاری و سخت‌افزاری را تحت پوشش قرار می‌دهند و امکان دارد مسیرهایی را به ‌عنوان مهندسی داده‌های بزرگ، مهندسی یادگیری ماشین، توسعه‌دهندگان بلاکچین و معماری شبکه‌های کامپیوتری و موارد دیگر دنبال کنند. رشته کامپیوتر در حدود 500 دانشگاه آمریکا تدریس می‌شود که از میان آن‌ها موسسه فناوری ماساچوست، دانشگاه استنفورد، دانشگاه هاروارد، پرینستون، کالیفرنیا برکلی و کارنگی ملون از برترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در این رشته هستند.

علوم آماری

علوم آماری با توجه ‌به گستره وسیع فرصت‌های شغلی و وسعت مهارت‌هایی که دانش‌آموزان به آن دست می‌یابند، یکی از بهترین رشته‌های دانشگاهی آمریکا در سال 2023 در نظر گرفته می‌شود. دانشجویان این رشته در آمار، ریاضیات و تکنیک‌های اقتصادی آموزش می‌بینند که آن‌ها را قادر می‌سازد تا ریسک را به یک پارامتر کمی تبدیل کنند. آن‌ها از مهارت‌های ریاضی برای تعریف و تجزیه و تحلیل و حل مشکلات مالی و اجتماعی استفاده می‌کنند.

همچنین رشته‌های علوم آماری برای تعیین نرخ بیمه خانه، ماشین و دیگر جنبه‌های زندگی آموزش داده می‌شوند. فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم آماری پیشینه گسترده‌ای در ریاضیات، مدیریت بازرگانی، اقتصاد، امور مالی، حسابداری و علوم کامپیوتر دارند.

این افراد در نهایت برای شرکت‌های بیمه، شرکت‌های مشاوره‌ای، سازمان‌های دولتی و شرکت‌های سرمایه‌گذاری کار می‌کنند. آن‌ها همچنین ممکن است نقش تحلیل‌گران تجاری، تحلیل‌گران بودجه، پذیره‌نویسان بیمه یا تعدیل‌کننده خسارت، مدیران صندوق و مشاوران مدیریت را بر عهده بگیرند. میانگین حقوق این افراد تا سال 2020 برابر با 72000 دلار بوده است. شما می‌توانید روی این رشته به‌ عنوان یکی از رشته‌های پولساز در آمریکا تمرکز کنید. در میان بهترین دانشگاه‌های آمریکا برای تحصیل در رشته علوم آماری می‌توان نام دانشگاه‌های استنفورد و هاروارد را به میان آورد.

مهندسی الکترونیک

یکی دیگر از پردرآمدترین رشته‌های تحصیلی آمریکا، مهندسی الکترونیک است که میانگین حقوقی این رشته تا سال 2020 برابر با 90000 دلار بود. این رشته زیرشاخه‌ای از مهندسی برق است که هدف آن توسعه متخصصان فنی و کارآزموده است. اصلی‌ترین دروس مهندسی الکترونیک، طراحی سیستم‌های دیجیتال، معادلات دیفرانسیل و تئوری مدارهای الکتریکی است.

همچنین رشته‌های مهندسی الکترونیک، تجهیزات الکترونیکی مانند ابزارهای مورد استفاده در سیستم‌های پخش و ارتباطات را طراحی و توسعه می‌دهند. دانشجویان این رشته یاد می‌گیرند که چگونه دانش خود را در زمینه‌های کامپیوتر، الکترونیک، ابزار دقیق، مدارهای الکتریکی، کنترل صنعتی، ارتباطات و ساخت به کار گیرند. برترین دانشگاه‌های آمریکا برای تحصیل در مهندسی الکترونیک، موسسه فناوری ماساچوست و دانشگاه استنفور است.

مهندسی پزشکی

مهندسی پزشکی از بهترین رشته‌های تحصیلی آمریکاست که میانگین حقوقی آن تا سال 2020 برابر با 79000 دلار است. این رشته سریع‌ترین رشد را داشته است و دانشجویانی که آن را دنبال می‌کنند، اصول مهندسی، زیست‌شناسی و پزشکی را می‌آموزند. این مطالعه میان رشته‌ای، دانش‌آموز را قادر می‌سازد تا با استفاده از تکنیک‌های تحلیلی و تجربی، نگرانی‌های پزشکی و مراقبت‌های بهداشتی را بهبود بخشد.

مهندسان پزشکی با مطالعه ساختارهای بیولوژیکی، دستگاه‌های پزشکی را طراحی کرده و ابزارهای جدیدی را برای استفاده در تشخیص بیماری‌ها و ترمیم یا جایگزینی اندام‌های بیمار ارزیابی می‌کنند. این رشته شاخه‌های متنوعی مانند مهندس ژنتیک، مهندس توانبخشی، مهندس تحقیقات زیست پزشکی و مهندس بیومکانیک ارائه می‌دهد. از بهترین دانشگاه‌های آمریکا برای تحصیل در این رشته می‌توان به دانشگاه استنفورد، ماساچوست، جانز هاپکینز و کالیفرنیا تکنولوژی اشاره کرد.

مهندسی مکانیک

مهندسی مکانیک یکی دیگر از بهترین رشته‌های تحصیلی آمریکاست که میانگین حقوق آن تا سال 2020 برابر با 84000 دلار بوده است و این مقدار در سال‌های آینده رو به رشد است. رشته مهندسی مکانیک در یک برنامه درسی غوطه‌ور است که درک پیشرفته‌ای از اصول کمی را شامل می‌شود. این دروس شامل دینامیک جامدات، سیالات، شبیه‌سازی محاسباتی، مکاترونیک و مهندسی بیومکانیک هستند.

دانشجویان این رشته برای داشتن پایه‌های اساسی به سمت حرفه‌‌ای در مهندسی هوافضا، مهندسی خودرو، مهندسی پزشکی و بیوتکنولوژی پزشکی آموزش می‌بینند. همانند رشته‌های قبلی، موسسه MIT، استنفورد و هاروارد از بهترین دانشگاه‌های آمریکا برای تحصیل در این رشته هستند.

جدول بهترین رشته های مهندسی آمریکا

نام رشته میزان درآمد در سال 2020 پیش‌بینی رشد درآمد تا سال 2030
مهندسی کامپیوتر 93000 دلار 5 درصد
علوم آماری 72000 دلار 24 درصد
مهندسی الکترونیک 90000 دلار 7 درصد
مهندسی پزشکی 79000 دلار 6 درصد
مهندسی مکانیک 84000 دلار 7 درصد

رشته های تجربی برای تحصیل در آمریکا

پرستاری

پرستاری یکی از پرطرفدارترین رشته‌های دانشگاهی آمریکا در گروه رشته‌های تجربی است که میانگین حقوق آن در سال 2020 برابر با 91000 دلار بوده است. مراقبت‌های بهداشتی بیمار، تمرکز اصلی رشته‌های پرستاری است. دانشجویان دانش و مهارت‌های لازم را برای ارائه مراقبت ایمن، دلسوزانه و باکیفیت از بیمار به‌دست می‌آورند. فارغ‌التحصیلان این رشته به پرستاران و معلمان تخصص‌های بهداشتی تبدیل می‌شوند. از بهترین دانشگاه‌های آمریکا برای تحصیل در پرستاری می‌توان به دانشگاه جان هاپکینز، پنسیلوانیا و واشنگتن اشاره کرد.

انفورماتیک سلامت

انفورماتیک سلامت زیرگروه علوم کاربردی بهداشتی در مدیریت اطلاعات است و از رشته‌های علمی به‌سرعت درحال‌توسعه است. این رشته شامل فناوری‌های کامپیوتری، عمل بالینی، علم اطلاعات و مدیریت کسب و کار است. هدف این رشته بهبود تعامل بین بیماران و ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی از طریق مراقبت جامع در طول زندگی بیمار است.

دانشجویان این رشته از حل مشکلات لذت می‌برند. مشاغل مرتبط با این رشته شامل متخصصان انفورماتیک سلامت، تحلیل‌گران انفورماتیک بالینی، افسران ارشد اطلاعات پزشکی و مدیران پروژه فناوری اطلاعات سلامت می‌شوند. دانشگاه تگزاس یکی از برترین دانشگاه‌های آمریکا در این رشته تحصیلی است.

شیمی

رشته‌های شیمی به ترکیب، ویژگی‌ها، تغییرات و چگونگی استفاده از مواد و انرژی تمرکز دارند. همچنین به مطالعه فواید و خطرات مواد بر روی افراد و محیط اطرافشان می‌پردازند. دانشجویان این رشته در زیرشاخه‌های مختلف شیمی که شامل معدنی، آلی، تحلیلی، بیولوژیکی و فیزیکی می‌شود، تجربه کسب می‌کنند. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در شغل‌هایی مانند بیوتکنولوژیست، مهندسی شیمی، نانوتکنولوژیست و دانشمند مواد فعالیت کنند. دانشگاه‌های هاروارد، استنفورد و کالیفرنیا برکلی از بهترین دانشگاه‌های آمریکا برای تحصیل در این رشته هستند. میانگین حقوق متخصصان شیمی تا سال 2020 برابر با 78000 دلار بوده است.

پزشکی

پزشکی از پرطرفدارترین رشته‌ها در سراسر دنیا و همین‌طور آمریکا شناخته می‌شود. فارغ‌التحصیلان این رشته در عین برخورداری از درآمدهای بالا از مزایای زیادی برخوردار خواهند شد. این رشته با مسائل مربوط به سلامت انسان، از جمله پیشگیری و درمان بیماری‌ها از طریق دارو یا جراحی سروکار دارد. از بهترین دانشگاه‌های آمریکا برای تحصیل در این رشته می‌توان به دانشگاه‌های جان‌هاپکینز، استنفورد، هاروارد و ماساچوست اشاره کرد. میانگین حقوق پزشکان در سال برابر با 249000 دلار است که پیش‌بینی می‌شود در سال‌های آینده از این مقدار فراتر رود.

مدیریت بهداشت و درمان

این رشته که به حوزه مراقبت‌های بهداشتی تعلق دارد، بر مدیریت سیستم‌های مراقبت‌های بهداشتی متمرکز است که برنامه‌ریزی، هدایت و هماهنگی را شامل می‌شوند. دانشجویان این رشته برای مشاغل مدیریت بهداشتی آماده می‌شوند و آموزش می‌بینند تا در بخش‌های مدیریتی و سازمانی، مهارت‌های بالایی داشته باشند. این افراد یاد می‌گیرند که چگونه امکانات مربوط به مراقبت‌های بهداشتی را مدیریت کنند.

دانشجویان این رشته می‌توانند مدیران بالینی، مدیران خدمات پزشکی و بهداشتی و مدیران اطلاعات سلامت شوند. میانگین حقوقی این افراد در سال 2020 برابر با 66000 دلار بوده است. دانشگاه تگزاس از بهترین دانشگاه‌های آمریکا برای تحصیل در این رشته است.

جدول بهترین رشته های تجربی در آمریکا

نام رشته میانگین درآمد در سال 2020 پیش‌بینی رشد درآمد تا سال 2030
پرستاری 91000 دلار 9 درصد
پزشکی 249000 دلار 34.9 درصد
شیمی 78000 دلار 6 درصد
انفورماتیک سلامت 67000 دلار 8 درصد
مدیریت بهداشت و درمان 66000 دلار 33 درصد

رشته های انسانی برای تحصیل در آمریکا

علوم اجتماعی

افراد تحصیل‌کرده در رشته‌های علوم اجتماعی دارای مهارت‌هایی هستند که اغلب کارفرمایان آن‌ها را دنبال می‌کنند. این مهارت‌ها شامل ارتباطات شفاهی، کتبی، بین‌فردی، کارگروهی، تحلیلی، فنی، سازمانی، انتقادی و مهارت‌های حل مسئله هستند. افراد تحصیل‌کرده در رشته‌های علوم اجتماعی در تحقیقات کمی و کیفی مهارت بالایی دارند. آن‌ها می‌دانند که چگونه تأثیر عوامل خرد و کلان را بر زندگی اجتماعی افراد جامعه از نزدیک بررسی کنند.

از نقاط قوت فارغ‌التحصیلان این رشته انجام تحلیل است. آن‌ها می‌توانند با استفاده از مهارت‌های تفکر انتقادی، رویکردهای نظری، فناوری، سواد اطلاعاتی و دیدگاه‌های بین‌رشته‌ای مسائل پیچیده اجتماعی را تجزیه و تحلیل کنند. افراد تحصیل‌کرده در این رشته می‌توانند به ‌عنوان تحلیل‌گران مدیریت، متخصصان روابط‌عمومی، روان‌شناسان، جامعه‌شناسان، تحلیل‌گران داده و وکلا مشغول به کار شوند. میانگین حقوقی این افراد در سال 2020 برابر با 68000 دلار است.

بازاریابی

بازاریابی از بهترین رشته‌های انسانی برای تحصیل در امریکاست و به‌ عنوان یک رشته همه‌کاره شناخته می‌شود. دروس این رشته مبانی تحقیقات بازار، استراتژی‌های بازاریابی، رفتار مصرف‌کننده و ارتباطات را شامل می‌شود. یک تیم بازاریابی دستیابی به اهداف سازمانی را تسهیل می‌کند و به افزایش فروش و حفظ مشتریان کمک خواهد کرد. افراد فارغ‌التحصیل در این رشته به‌ عنوان متخصصان تحقیقات بازار، تحلیل‌گران بازاریابی، مدیران محصول و تبلیغات و دیگر نقش‌های مدیریتی مشغول می‌شوند. میانگین حقوق این افراد در سال 2020 برابر با 68000 دلار بوده است.

منابع انسانی

از دیگر رشته‌های پرطرفدار در آمریکا، رشته منابع انسانی است که دانشجویان آن در روابط بین‌فردی مهارت دارند چرا که برای تعامل با کارکنان آموزش‌دیده‌اند. دانشجویان این رشته دروس توسعه سازمانی و مدیریت منابع انسانی را پشت سر می‌گذرانند. همچنین درمورد شیوه‌های کار، برنامه‌ریزی منابع و آموزش دانش کسب می‌کنند. از جمله مشاغل مربوط به رشته‌های منابع انسانی می‌توان به کارشناس عمومی منابع انسانی اشاره کرد. میانگین حقوقی این رشته در سال 2020 برابر با 65000 دلار است. دانشگاه‌های هاروارد و استنفورد برای این رشته در صدر قرار دارند.

ارتباطات

رشته‌های ارتباطات در هر زمینه‌ای عالی هستند، زیرا افراد تحصیل‌کرده در این رشته یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی را دارند که کارفرمایان به دنبال آن هستند. آگاهی آن‌ها از رویدادهای جاری، مهارت‌های قوی در سخنرانی و ارائه عمومی، مهارت‌های نوشتاری و ارائه اسناد قانع‎‌کننده از جمله مهارت‌های فارغ‌التحصیلان این رشته است. دانشجویانی که در رشته ارتباطات تحصیل می‌کنند، هم مهارت‌های نرم و هم مهارت‌های سخت را به دست می‌آورند.

افراد تحصیل‌کرده در این رشته می‌توانند سردبیر، مترجم، متخصص روابط‌عمومی، گزارشگر، خبرنگار، تحلیل‌گر اخبار و نویسنده شوند. همچنین آن‌ها اغلب راهی در زمینه بازاریابی، تبلیغات، ارتباطات رسانه‌ای و روابط‌عمومی پیدا می‌کنند. میانگین حقوقی این افراد در سال 2020 برابر با 66000 دلار بوده است.

مدیریت کسب و کار

رشته‌های مدیریت بازرگانی در حوزه‌های مربوط به تئوری کسب‌وکار، رهبری و تصمیم‌گیری اخلاقی دانش لازم را کسب می‌کنند. دانشجویان بر روی کاربردهای عملی‌تر کسب‌وکار و همچنین بر کارایی عملیات روزانه شرکت تمرکز می‌کنند. مهارت‌های این افراد در برنامه‌ریزی استراتژیک و تحقیق و کارآفرینی توسعه پیدا می‌کند.

دانشجویان در این رشته دوره‌های مدیریت بازرگانی، مدیریت عملیات، اخلاق تجاری و رهبری سازمانی را می‌گذرانند. افراد تحصیل‌کرده در این رشته می‌توانند پست‌هایی مانند مدیرکل، مدیر اجرایی و تحلیل‌گران مدیریت را بر عهده بگیرند. میانگین حقوق این افراد در سال 2020 برابر با 76000 دلار بوده است. دانشگاه‌های هاروارد، پنسیلوانیا و ماساچوست از بهترین دانشگاه‌های آمریکا برای تحصیل در این رشته هستند.

جدول بهترین رشته های انسانی برای تحصیل در امریکا

نام رشته میانگین درآمد در سال 2020 پیش‌بینی رشد درآمد تا سال 2030
علوم اجتماعی 68000 دلار 8 درصد
بازاریابی 68000 دلار 22 درصد
منابع انسانی 65000 دلار 10 درصد
ارتباطات 66000 دلار 14 درصد
مدیریت کسب و کار 76000 دلار 8 درصد

سخن آخر

ما در این مقاله بهترین رشته‌های تحصیلی آمریکا در گروه‌های مهندسی، پزشکی و انسانی را معرفی کردیم. برخی از آن‌ها جزء پول‌سازترین رشته‌ها در آمریکا شناخته می‌شوند و آینده بسیار درخشانی را از لحاظ درآمد برای فارغ‌التحصیلان رقم خواهند زد. اگر تصمیم به تحصیل در آمریکا را دارید، بعد از در نظر گرفتن علاقه خود حتماً درمورد وضعیت شغلی رشته مورد نظرتان در آمریکا و میزان درآمد آن در سال‌های آینده، اطلاعات لازم را کسب کنید. بااین‌حال میزان درآمد و پیشرفت شما تا حد زیادی به تلاش‌های خودتان بستگی دارد. توصیه می‌کنیم که در این راه حتماً از کمک‌های یک فرد متخصص و مشاور استفاده کنید.

موسسه اعزام دانشجو راد با داشتن مجوز رسمی، سال‌ها تجربه و صدها پرونده موفق، از طریق مشاوران خبره به شما در انتخاب بهترین رشته های تحصیلی آمریکا کمک می‌کند و بهترین مسیر را برای تحصیل در آمریکا و اخذ پذیرش در رشته مورد علاقه‌تان معرفی خواهد کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *