کارشناسیمطالعات کارشناسی

نحوه برنامه های تحصیلات تکمیلی در استرالیا بر اساس شیوه ای است که سیستم دانشگاهی بریتانیا بر پایه آن استوار است . دانشگاه های استرالیا برخی از انواع دیگر دوره های کارشناسی (یعنی درجه پایه foundations  ) را که انگلستان ارائه می دهد را ارائه نمی دهند ، اما به طور کلی سیستم استرالیا بسیار شبیه سیستم آموزشی بریتانیا می باشد .

یکی از دلایلی که سیستم آموزش و پرورش استرالیا را از سیستم های آموزشی در اکثر کشورهای دیگر متمایز می کند ؛ موردی است که به عنوان چارچوب صلاحیت استرالیا شناخته می شود . این چارچوب کلیه سطوح آموزشی استرالیا را مدیریت می کند ، اما به طور خاص روی سطوح متوسطه (دبیرستان) و دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد تمرکز دارد . این چهارچوب بر اساس میزان آموزشی که دانشجویان تصمیم می گیرند که آن ها را بگذرانند ، سیستم آموزش را به سطوح مختلف تقسیم می کنند . این سیستم به اندازه کافی ساده و انعطاف پذیر است که دانشجویان بین المللی می توانند بدون هیچ مشکلی از پس آن بر بیایند .

چارچوب کالج و دانشگاه شامل ده سطح مختلف است . 7 سطح اول AQF در مطالعات مقطع کارشناسی ارائه می شوند ، سطح 8 گام بین مطالعات کارشناسی و تحصیلات تکمیلی است و سطوح 9 و 10 در سطح تحصیلات تکمیلی قرار دارند .

گواهی سطح 1 تا 4

این گواهینامه ها سطوح آموزش پایه هستند . گرفتن این گواهینامه ها از 6 ماه تا یک سال طول می کشد ، اما بسته به جایی که شما در آن هستید می تواند زمان بیشتری داشته باشد . دو سطح ابتدای گواهینامه مشابه گواهینامه هایی هستند که شما ممکن است در سایر کشورها برای شغل هایی مانند موقعیت های اداری و دیگر موقعیت هایی که نیاز کمی به آموزش رسمی دارد ، پیدا کنید . سطوح 3 و 4 شبیه به گواهینامه های حرفه ای هستند که ممکن است در مدارس تجاری ( مراکز آموزشی آزاد ) به آن ها دست یابید و ممکن است مهارت های تخصصی تری مانند جوشکاری ، ماشین آلات و مهارت های اساسی IT را آموزش دهند . این همچنین می تواند به آمادگی دانشجویان برای آموزش عالی در مقطع کارشناسی کمک کند .

دیپلم (  سطح 5 )

سطح دیپلم یک قدم بالاتر از سطح 4 است و به دانشجویان کمک می کند تا دانش شناختی و فنی پیشرفته ای را در زمینه هایی خاص به دست آورند . به دست آوردن این مدرک به طور معمول حدود 2 سال به طول می انجامد و این مدارک معمولا در زمینه های حرفه ای هستند .

دیپلم پیشرفته ، فوق دیپلم یا کاردانی ( سطح 6 )

کاردانی می تواند در هر کجا از 2-3 سال طول بکشد و اگر دانشجو تصمیم بگیرد که مدرک لیسانس خود را پس از آن دریافت کند ، این نیز ممکن است 3 تا 4 ترم به طول بیانجامد . دیپلم پیشرفته ( Advanced diploma ) به افرادی که در رشته های فنی و حرفه ای تحصیل می کنند ارائه می شود اما فوق دیپلم ( associates degrees ) به افرادی که در رشته های آکادمیک تحصیل می کنند ارائه می شود . یک دیپلم پیشرفته یا فوق دیپلم می تواند در روند اشتغال در استرالیا یا کشور خودتان بسیار مفید باشد .

مدرک کارشناسی (سطح 7 )

این مدارک ، مدرک های استانداردی هستند که در سراسر جهان به عنوان “مدرک کارشناسی” شناخته می شوند . در استرالیا ، متوسط مدت زمان لازم برای تکمیل مدرک کارشناسی بسته به نوع دانشگاه و رشته 3 تا 4 سال می باشد . اکثرا رشته هایی که دارای زمینه پژوهشی هستند 4 ساله می باشند .

در اینجا برخی از رشته هایی که در استرالیا می توانید در آن ها مدرک کارشناسی اخذ کنید ، آمده است .

 • انسان شناسی و باستان شناسی
 • تاریخ کلاسیک
 • علوم اجتماعی ( جامعه شناسی ، روانشناسی و غیره )
 • علوم کامپیوتر
 • کسب و کار ( اقتصاد ، مدیریت )
 • قانون
 • زمینه های پزشکی / زمینه های پیرا پزشکی
 • موسیقی و هنر
 • فلسفه و دیگر رشته های مشابه
 • انگلیسی ( ادبیات و غیره )

سطح 8 – مدرک کارشناسی افتخاری

سطح 8 ما بین مدرک لیسانس و گواهینامه های تحصیلات تکمیلی است . در مقطع کارشناسی ارشد ما گواهینامه های سطح فوق لیسانس را بررسی خواهیم کرد ، اما در این جا نگاهی مختصری به مدرک لیسانس افتخاری خواهیم داشت . شما می توانید لیسانس افتخاری را به دو روش بدست آورید – اگر مدرک لیسانس خود را در سه سال به پایان برسانید ، می توانید یک سال دیگر در موسسه باقی مانده و با انجام وظایف یا تحقیقات خاص به آن دست یابید . همچنین اگر بتوانید دوره کارشناسی خود را در 4 سال و با معدل خاص بگذرانید می توانید یک لیسانس افتخاری کسب کنید . هرگونه مدرک اضافی ( پایان نامه ، پروژه های تحقیقاتی و … ) لازم برای به دست آوردن مدرک کارشناسی افتخاری توسط دانشگاه و برنامه ای که در آن تحصیل می کنید تعیین می شود .

اگر می خواهید در استرالیا به عنوان دانشجوی بین المللی در مقطع کارشناسی تحصیل کنید ، چند وب سایت وجود دارد که باید آن ها را بررسی کنید .

این وب سایت ها ممکن است بتوانند به شما در پیدا کردن دانشگاه مناسب در استرالیا کمک کنند .

 • Australian Universities by the Australian Education Network
 • College Board International
 • Studyunique
 • Rad-iran

شما همچنین می توانید شخصا با دانشگاه ها تماس بگیرید و همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر به وب آن ها مراجعه کنید . آنها خوشحال خواهند شد که به شما در مورد سوالاتی که ممکن است در مورد برنامه های کارشناسی آنها داشته باشید کمک کنند .

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل در استرالیا با ما تماس بگیرید .

مترجم : امید کریمی

منبع : www.studying-in-australia.org