لوگو
با مجوز وزارت علوم
تنها نماینده IGEC در ایران
Search
Close this search box.
Search

مطالعات کارشناسی

کارشناسی

کارشناسیمطالعات کارشناسی

نحوه برنامه های تحصیلات تکمیلی در استرالیا بر اساس شیوه ای است که سیستم دانشگاهی بریتانیا بر پایه آن استوار است . دانشگاه های استرالیا برخی از انواع دیگر دوره های کارشناسی (یعنی درجه پایه foundations  ) را که انگلستان ارائه می دهد را ارائه نمی دهند ، اما به طور کلی سیستم استرالیا بسیار شبیه سیستم آموزشی بریتانیا می باشد .

یکی از دلایلی که سیستم آموزش و پرورش استرالیا را از سیستم های آموزشی در اکثر کشورهای دیگر متمایز می کند ؛ موردی است که به عنوان چارچوب صلاحیت استرالیا شناخته می شود . این چارچوب کلیه سطوح آموزشی استرالیا را مدیریت می کند ، اما به طور خاص روی سطوح متوسطه (دبیرستان) و دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد تمرکز دارد . این چهارچوب بر اساس میزان آموزشی که دانشجویان تصمیم می گیرند که آن ها را بگذرانند ، سیستم آموزش را به سطوح مختلف تقسیم می کنند . این سیستم به اندازه کافی ساده و انعطاف پذیر است که دانشجویان بین المللی می توانند بدون هیچ مشکلی از پس آن بر بیایند .

چارچوب کالج و دانشگاه شامل ده سطح مختلف است . 7 سطح اول AQF در مطالعات مقطع کارشناسی ارائه می شوند ، سطح 8 گام بین مطالعات کارشناسی و تحصیلات تکمیلی است و سطوح 9 و 10 در سطح تحصیلات تکمیلی قرار دارند .

گواهی سطح 1 تا 4

این گواهینامه ها سطوح آموزش پایه هستند . گرفتن این گواهینامه ها از 6 ماه تا یک سال طول می کشد ، اما بسته به جایی که شما در آن هستید می تواند زمان بیشتری داشته باشد . دو سطح ابتدای گواهینامه مشابه گواهینامه هایی هستند که شما ممکن است در سایر کشورها برای شغل هایی مانند موقعیت های اداری و دیگر موقعیت هایی که نیاز کمی به آموزش رسمی دارد ، پیدا کنید . سطوح 3 و 4 شبیه به گواهینامه های حرفه ای هستند که ممکن است در مدارس تجاری ( مراکز آموزشی آزاد ) به آن ها دست یابید و ممکن است مهارت های تخصصی تری مانند جوشکاری ، ماشین آلات و مهارت های اساسی IT را آموزش دهند . این همچنین می تواند به آمادگی دانشجویان برای آموزش عالی در مقطع کارشناسی کمک کند .

دیپلم (  سطح 5 )

سطح دیپلم یک قدم بالاتر از سطح 4 است و به دانشجویان کمک می کند تا دانش شناختی و فنی پیشرفته ای را در زمینه هایی خاص به دست آورند . به دست آوردن این مدرک به طور معمول حدود 2 سال به طول می انجامد و این مدارک معمولا در زمینه های حرفه ای هستند .

دیپلم پیشرفته ، فوق دیپلم یا کاردانی ( سطح 6 )

کاردانی می تواند در هر کجا از 2-3 سال طول بکشد و اگر دانشجو تصمیم بگیرد که مدرک لیسانس خود را پس از آن دریافت کند ، این نیز ممکن است 3 تا 4 ترم به طول بیانجامد . دیپلم پیشرفته ( Advanced diploma ) به افرادی که در رشته های فنی و حرفه ای تحصیل می کنند ارائه می شود اما فوق دیپلم ( associates degrees ) به افرادی که در رشته های آکادمیک تحصیل می کنند ارائه می شود . یک دیپلم پیشرفته یا فوق دیپلم می تواند در روند اشتغال در استرالیا یا کشور خودتان بسیار مفید باشد .

مدرک کارشناسی (سطح 7 )

این مدارک ، مدرک های استانداردی هستند که در سراسر جهان به عنوان “مدرک کارشناسی” شناخته می شوند . در استرالیا ، متوسط مدت زمان لازم برای تکمیل مدرک کارشناسی بسته به نوع دانشگاه و رشته 3 تا 4 سال می باشد . اکثرا رشته هایی که دارای زمینه پژوهشی هستند 4 ساله می باشند .

در اینجا برخی از رشته هایی که در استرالیا می توانید در آن ها مدرک کارشناسی اخذ کنید ، آمده است .

 • انسان شناسی و باستان شناسی
 • تاریخ کلاسیک
 • علوم اجتماعی ( جامعه شناسی ، روانشناسی و غیره )
 • علوم کامپیوتر
 • کسب و کار ( اقتصاد ، مدیریت )
 • قانون
 • زمینه های پزشکی / زمینه های پیرا پزشکی
 • موسیقی و هنر
 • فلسفه و دیگر رشته های مشابه
 • انگلیسی ( ادبیات و غیره )

سطح 8 – مدرک کارشناسی افتخاری

سطح 8 ما بین مدرک لیسانس و گواهینامه های تحصیلات تکمیلی است . در مقطع کارشناسی ارشد ما گواهینامه های سطح فوق لیسانس را بررسی خواهیم کرد ، اما در این جا نگاهی مختصری به مدرک لیسانس افتخاری خواهیم داشت . شما می توانید لیسانس افتخاری را به دو روش بدست آورید – اگر مدرک لیسانس خود را در سه سال به پایان برسانید ، می توانید یک سال دیگر در موسسه باقی مانده و با انجام وظایف یا تحقیقات خاص به آن دست یابید . همچنین اگر بتوانید دوره کارشناسی خود را در 4 سال و با معدل خاص بگذرانید می توانید یک لیسانس افتخاری کسب کنید . هرگونه مدرک اضافی ( پایان نامه ، پروژه های تحقیقاتی و … ) لازم برای به دست آوردن مدرک کارشناسی افتخاری توسط دانشگاه و برنامه ای که در آن تحصیل می کنید تعیین می شود .

اگر می خواهید در استرالیا به عنوان دانشجوی بین المللی در مقطع کارشناسی تحصیل کنید ، چند وب سایت وجود دارد که باید آن ها را بررسی کنید .

این وب سایت ها ممکن است بتوانند به شما در پیدا کردن دانشگاه مناسب در استرالیا کمک کنند .

 • Australian Universities by the Australian Education Network
 • College Board International
 • Studyunique
 • Rad-iran

شما همچنین می توانید شخصا با دانشگاه ها تماس بگیرید و همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر به وب آن ها مراجعه کنید . آنها خوشحال خواهند شد که به شما در مورد سوالاتی که ممکن است در مورد برنامه های کارشناسی آنها داشته باشید کمک کنند .

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل در استرالیا با ما تماس بگیرید .

مترجم : امید کریمی

منبع : www.studying-in-australia.org

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *