لوگو
با مجوز وزارت علوم
تنها نماینده IGEC در ایران
Search
Close this search box.
Search

طوطی‌های کاکلی

طوطی_های کاکلی

 

طوطی‌های کاکلی برداشتن سرپوش سطل‌های زباله را به یکدیگر می‌آموزند

چند سال پیش دانشمندی در استرالیا به طور اتفاقی مشاهده کرد که یک طوطی کاکلی در حال باز کردن سرپوش یک سطل زباله است. هرچند این عمل برای ساکنان آن محل جذابیت خاصی نداشت، با این حال توجه ریچارد ماژور پرنده‌شناس اهل سیدنی را به خود جلب کرد.

باز کردن سرپوش سطل زباله برای یک پرنده به مهارت خاصی نیاز دارد. در واقع طوطی‌ها باید با منقار سرپوش را باز کنند و نگه دارند، سپس بدون آنکه تعادلشان را از دست بدهند در امتداد لبه سطل حرکت کنند به نحوی که سرپوش به عقب بیفتد و خوراکی داخل سطل قابل دسترس شود.

آقای ماژور بعد از مشاهده این اتفاق تحقیقی را با پژوهشگران موسسه جانورشناسی ماکس پلانک در آلمان و دانشگاه سیدنی استرالیا آغاز کرد. در اوائل سال ۲۰۱۸ محققان با انجام یک نظرسنجی از ساکنان محله‌ها متوجه شدند که پرندگان در سه منطقه از حومه سیدنی به تکنیک جدید جستجوی غذا تسلط دارند. این تعداد در پایان سال ۲۰۱۹ به ۴۴ منطقه رسیده بود، امری که دانشمندان رفتارشناسی حیوانی می‌گویند بسیار سریع است.

پژوهشگران در جستجو بودند که متوجه شوند آیا این پرندگان این کار را به تنهایی انجام دادند یا از پرندگان با تجربه کپی کرده‌اند. نتایج مطالعه‌ای که در ژورنال علمی «Science» منتشر شده است نشان می‌دهد پرندگان عمدتا با تماشای همسانان خود نحوه دسترسی به غذای داخل سطل زباله را یاد می‌گیرند.

دانشمندان پیشتر نمونه‌های دیگری از یادگیری اجتماعی در پرندگان را ثبت کرده‌ بودند. در یک مورد کلاسیک در دهه ۱۹۲۰ در انگلستان، پرندگان سوراخ کردن فویل‌های آلومینیومی بطری‌های شیر را یاد گرفته بودند. هر چند این کار به مراتب راحت‌تر از باز کردن سطل‌های زباله است که نیروی جسمی فراوانی را می‌طلبد.

لوسی آپلین، زیست‌بوم‌شناس در انستیتو رفتارشناسی حیوانات ماکس پلانک در آلمان، که در تحقیق تازه مشارکت داشته است می‌گوید مشاهده «عادت‌های فرهنگی» جدیدی که در میان حیوانات در طبیعت و یا در حومه شهرها توسعه یافته‌، فرصتی ویژه برای محققان حوزه طوطی‌های کاکلی فراهم کرده است.

او می‌گوید: «این نشان می‌دهد اگر ارتباط اجتماعی بیشتری دارید، فرصت بیشتری برای مشاهده و یاد گرفتن رفتار جدید و همچنین توسعه آن دارید.»

در حالی که با گسترش شهرها بسیاری از حیوانات در استرالیا رو به کاهش گذاشته‌اند، این نکته درباره جمعیت طوطی‌های کاکلی صدق نکرده و شمار آن‌ها رو به افزایش گذاشته است. ایزابل لومر، محقق رفتارشناسی در دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس آمریکا، در توضیح این مطلب می‌گوید: «در محیطی که به سرعت در حال تغییر است و منابع غذایی غیرقابل پیش‌بینی هستند، حیوانات فرصت‌طلب رشد می‌کنند.»

طوطی‌ها، شامل طوطی‌های کاکلی، جزو باهوش‌ترین پرندگان شناخته می‌شوند. طوطی های کاکلی یا «کاکاتوها» یکی از سه دسته اصلی طوطی‌ها هستند که ۲۱ گونه را شامل می‌شوند. زیستگاه این پرندگان عمدتا در نواحی استرالیا و جزایر شرق اندونزی است.

در حالی که طوطی‌های خاکستری آفریقایی به دلیل توانایی تقلید و گاهی درک گفتار انسان معروف هستند، طوطی‌های کاکلی در استفاده از ابزارهای جدید مانند جعبه‌های پازل شهرت پیدا کرده‌اند.

از میان پرنده گان طوطی سانان به علت زیبایی و جذابیت ظاهری شان و نیز به خاطر رفتار های سرگرم کننده شان از بیش ترین انتخاب ها برای نگه داری در منزل برخوردار بوده اند. این پرندگان می توانند در عین زیبایی و صفا بخشیدن به منزل، یک همراه برای صاحبان شان هم باشند و می توانند آن ها را با رفتار های اجتماعی گونه و حرکات با مزه از تنهایی در بیاورند. یکی از ویژگی های بارز و بسیار معروف اکثر طوطی سانان قدرت سخن گفتن آن ها است.

این توانایی آن ها برای اسنان ها بسیار پر هیجان و شگفت انگیز بوده به همین علت طوطی ها از دیرباز تا کنون از محبوب ترین پرندگان خانگی زینتی به شمار می رفته اند. طوطی سانان خانواده ی بزرگی هستند که دارای گونه های مختلفی اند. یکی از طوطی های با نمک و پر طرف دار طوطی کاکلی کاکل زری نام دارد. شاید هر یک از شما این طوطی را در قفس در منزل یکی از دوستان و یا اشنایان تان دیده باشید اما با اسم و ویژگی های آن آشنا نبوده اید. اگر به شناخت بهتر و بیش تر طوطی کاکلی کاکل زری علاقه مند هستید می توانید در ادامه ی مقاله ی ما را همراهی کنید.

طوطی کاکلی کاکل زری عمدتا بومی مناطق گسترده ای استرالیا و هم ونین گینه نو می باشند. به علت شرایط محیطی مناسب این مناطق طوطی های کاکل زری آن ها را به عنوان زیستگاه خود انتخاب کرده و در همان جا تکقیر می شوند. اما امروزه این پرنده ها را به کشور ها و مناطق دیگری هم منتقل کرده اند. بنابر این می توان طوطی کاکل زری را در دیگر کشور ها و در مغازه های پرنده فروشی اصل و با اعتبار نیز یافت کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *