دانشگاه دیکین

دانشگاه دیکین

دانشگاه دیکین دانشگاهی دولتی واقع در ایالت ویکتوریا استرالیا می باشد که در سال ۱۹۷۴ تأسیس گردیده است . دانشگاه دیکین به افتخار آلفرد دیکین ، رهبر جنبش فدراسیون استرالیا و دومین نخست وزیر این کشور ، دیکین نام گرفته است . دانشگاه دیکین علاوه بر 3 پردیس ، مراکز آموزشی متعددی نیز در ایالت ویکتوریا دارد . امروزه دانشگاه دیکین با داشتن بیش از 34000 دانشجو یکی از بزرگترین دانشگاه های ویکتوریا است . حدود 6000 دانشجوی خارجی دارد که از بیش از 100 کشور مختلف جهان هستند . همچنین دیکین بالاترین ثبت نام دانشجویان بومی را بیش از هر دانشگاه دیگری در ویکتوریا دارد .

دانشگاه دیکین قصد دارد براي فارغ‌ التحصيلان خود بهترين موقعيت را در بازار كار فراهم کند تا آنان را آماده سازد . دانشگاه دیکین ارتباط بسيار نزديكي با گروههاي مختلف كسب و كار بويژه صنايع و حرفه‌هاي گوناگون دارد تا اطمينان يابد كه دوره‌هاي ارائه شده مرتبط و عملي هستند و مهارتهايي را كه مورد نياز هر يك از آن صنايع است در اختيار دانشجويان قرار دهد .

دانشگاه دیکین یکی از دانشگاه های تحقیقاتی استرالیا است و در زمینه های تحقیقاتی متعددی چون مواد پیشرفته ، بیوتکنولوژی ، ساخت محیط ، بیماری های سالمندی ، تبعیت و جهانی شدن ، سیستم های هوشمند ، مدیریت منابع طبیعی ، فعالیت های جسمی و تغذیه ، آموزش و پرورش و نیز سلامت روانی و اجتماعی درحال فعالیت می باشد .

دانشگاه دیکین جهت رفاه دانشجویان خود امکانات متعددی چون کتابخانه های بزرگ ، کتاب فروشی ، سایت کامپیوتر شبانه روزی ، مرکز پزشکی ، مرکز مشاوره ، امکانات مذهبی برای مذهب های مختلف ، سالن غذاخوری و نیز کافی شاپ را در اختیارشان قرار می دهد . این مرکز علمی از امکانات تفریحی ورزشی مناسبی نیز برخوردار است که از آن دسته می توان به بدنسازی ، تنیس ، دو و میدانی ، راگبی ، کریکت ، فوتبال ، تیراندازی و گلف اشاره کرد .

رتبه دانشگاه دیکین

دانشگاه دیکین تا کنون 2 بار عنوان دانشگاه سال استرالیا را از آن خود کرده است و همچنین توانسته رتبه 5 ستاره را در رده بندی معتبر سازمان QS کسب کند . این دانشگاه رتبه 309 جهانی را در رده بندی QS در سال 2018 – 2019 به خود اختصاص داده است .

پردیس های دانشگاه دیکین

دانشگاه دیکین دارای پنج پردیس است :

Melbourne Burwood Campus

بزرگترین پردیس دانشگاه دیکین از نظر تعداد دانشجو است و در شهر ملبورن در فاصله 30 دقیقه از مرکز شهر واقع شده است و دارای تمام تسهیلات لازم مانند خوابگاه ، مرکز بهداشتی ، کتابخانه و …می باشد .

Geelong Waurn Ponds Campus

این کمپس در شهر جیلانگ قرار دارد ، یک شهر بندری که در 75 کیلومتری جنوب غربی ملبورن است .

دانشکده هنر و آموزش ، بهداشت ، پزشکی ، علوم و مهندسی در این پردیس می باشد .

Geelong Waterfront Campus

این پردیس دانشگاه دیکین نیز در شهر جیلانگ است و دانشکده های تجارت ، حقوق ، پرستاری و مامایی ، روانشناسی و معماری در این کمپس قرار دارند .

Warrnambool Campus

این پردیس در شهر بندری زیبای وارنامبول قرار دارد ، درفاصله 250 کیلومتری شهر ملبورن می باشد .

دانشکده های هنر و آموزش ، تجارت و حقوق ، پرستاری و مامایی همچنین علوم زیستی محیطی در این پردیس نیز ساختمان دارند .

این پردیس نیز مانند سایر پردیسهای دانشگاه دیکن از امکاناتی مانند : زمین گلف ، بسکتبال ، تنیس ، اسکواش ، فوتبال ، ژیمناستیک و اتوبوس دانشجویی برخوردار است .

Cloud Campus

در واقع این کمپس مجازی و شامل دروس آنلاین این دانشگاه می باشد .

دانشکده های دانشگاه دیکین

هنر و آموزش پرورش – دانشکده ارتباطات و هنرهای خلاق – مدرسه عالی آموزش پرورش
دانشکده علوم انسانی و اجتماعی – تجارت و حقوق – دانشکده تجارت – دانشکده حقوق
پزشکی و بهداشت – دانشکده ورزش و علوم تغذیه – دانشکده بهداشت و توسعه اجتماعی
دانشکده پزشکی – دانشکده مامایی و پرستاری – دانشکده روانشناسی
علوم ، مهندسی و محیط زیست – دانشکده معماری و ساخت محیط – دانشکده مهندسی
دانشکده فناوری اطلاعات – دانشکده علوم محیط زیست .

مراکز تحقیقاتی

دانشگاه دیکن یکی از با سرعت ترین دانشگاه های استرالیا است که در یکی دو دهه اخیر در قسمت تحقیقات فعالیت بسیار بارزی داشته است . این دانشگاه دارای چهار موسسه تحقیقاتی است :

  • Alfred Deakin Institute
  • Institute for Frontier Materials
  • Institute for Intelligent Systems Research and Innovation
  • Institute for Physical Activity and Nutrition

علاوه براین چهار موسسه سیزده مرکز تحقیقاتی نیز وابسته به این دانشگاه در زمینه های مختلف تحقیقاتی مشعول به کارهستند .

بورسیه دانشگاه دیکین

دانشگاه دیکین بورسیه های متفاوتی برای مقاطع تحصیلی مختلف دارد که برخی از آنها عبارتند از :

Vice-Chancellor’s Academic Excellence Scholarship

این بورس از طرف دانشگاه به 26 دانشجو مقطع کارشناسی اعطا می شود . بورس نام برده بسیار رقابتی و براساس صلاحیت علمی متقاضی است .

مبلغ بورس سالی 5000 دلار نقد می باشد .

For Excellence Deakin Scholarship

این بورس نیز برای دانشجویان ممتاز کارشناسی و کارشناسی ارشد است که سالی 5000 دلار به دانشجو مقطع کارشناسی و 10000 دلار به دانشجو مقطع ارشد پرداخت می شود .

Endeavour

این بورسیه از طرف دولت استرالیا برای کمک به کشورهای در حال توسعه به دانشجویان بین المللی براساس صلاحیت علمی شان داده می شود . شامل هزینه سفر، هزینه زندگی ماهانه 3000$ ، کمک هزینه استقرار، شهریه و بیمه دانشجویی می باشد .

IPRS

این بورسیه نیز از طرف دولت استرالیا به علاقه مندان تحصیل در استرالیا برای دوره های تحقیقاتی ارشد و دکترا همه رشته ها تعلق می گیرد . البته بورسیه کاملا رقابتی و براساس صلاحیت علمی و تحقیقاتی متقاضیان می باشد .

بورس مذکور شهریه دانشگاه و بیمه دانشجویی را تا دو سال برای ارشد و سه سال برای دکترا پوشش می دهد . دانشجویانی که موفق به دریافت این بورس از طرف دولت می شوند سالانه حدود 26000$ جهت هزینه های زندگی نیز دریافت می کنند .

DUPRS

این بورسیه از طرف دانشگاه دیکین می باشد و خاص دوره های تحقیقاتی است . این بورس سالانه به 10 نفر اهدا می شود و شهریه دانشگاه و بیمه دانشجویی را پرداخت می کند به علاوه سالانه 26000$ هزینه زندگی را نیز به دانشجو تعلق می گیرد .

لینک مفید : www.deakin.edu.au

تصاویر دانشگاه دیکین