لوگو
با مجوز وزارت علوم
تنها نماینده IGEC در ایران
Search
Close this search box.
Search

تحصیل رایگان در استرالیا

تحصیل رایگان در استرالیا

تحصیل رایگان در استرالیا و بورس تحصیلی استرالیا

مبحث تحصیل رایگان در استرالیا و بورسیه های متفاوت برای کمک هزینه تحصیلی یکی از مباحث مورد توجه علاقه مندان به تحصیل در استرالیا است . به طور کلی تحصیل رایگان در استرالیا ، کانادا  ، آمریکا و نیوزیلند برای دانشجویان بین المللی رایگان نیست . البته مزایای تحصیل در چنین کشورها مانند کیفیت بالای آموزش ، استانداردهای زندگی ، انگلیسی زبان بودن کشور ، امکان کار درحین تحصیل ، امکان جذب بالا در بازار کار پس از فارغ التحصیلی و… تحصیل رایگان در استرالیا را با تحصیل در کشورهای اروپایی کاملا متفاوت می کند . شرایط ویزای تحصیلی استرالیا ، اعزام دانشجو به استرالیا و ویزای استرالیا کاملا متفاوت از دیگر کشورهاست.

چرا مانند کشورهای اروپایی امکان تحصیل رایگان در استرالیا برای همه دانشجویان بین المللی و در همه مقاطع وجود ندارد ؟

آیا می توان راهی برای تحصیل رایگان در استرالیا پیدا کرد ؟ چه عوامل و شرایطی برای برخورداری از تحصیل رایگان در استرالیا وجود دارد ؟

در چه رشته هایی و در چه مقاطعی امکان استفاده از تحصیل رایگان در استرالیا وجود دارد ؟

چگونه شانس خود را برای به دست آوردن تحصیل رایگان در استرالیا بالا ببریم ؟

این سوالات و سوالات بیشمار دیگری در زمینه تحصیل رایگان در استرالیا فکر دانشجویان علاقه مند به تحصیل در این کشور را به خود مشغول کرده است .

شهریه دانشگاه های استرالیا

در سیستم آموزش عالی استرالیا ، هزینه تحصیل در دانشگاه های استرالیا برای افراد استرالیایی نیز رایگان نیست . شهریه دانشگاه ها برای مقیمان استرالیایی به مراتب کمتر از شهریه دانشجویان بین المللی است .

تمامی دانشجویان استرالیایی می توانند از وام تحصیلی استفاده کنند و ضمن تحصیل ، هیچ مبلغی به عنوان شهریه پرداخت نکنند . ولی این به منزله تحصیل رایگان در استرالیا نیست ، بلکه دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی و شروع به کار به صورت اقساط وام دانشجویی خود را به دولت باز پرداخت می کنند .

شهریه دانشگاه های استرالیا برای دانشجویان بین المللی تقریبا دو تا سه برابر دانشجویان استرالیایی است که باید قبل از شروع هر ترم پرداخت شود .

همانطور که ذکر شد به طور کلی برای دانشجویان بین المللی تحصیل رایگان در استرالیا وجود ندارد اما وجود بورسیه های متفاوت دانشگاه ها و دولت استرالیا شرایط لازم برای ایجاد تحصیل رایگان در استرالیا را برای دانشجویان ممتاز و فعال فراهم می کند .

بورس های تحصیلی و تحصیل رایگان در استرالیا

بورسیه به معنای تحصیل رایگان در استرالیا نیست . در واقع تصور اینکه همه بورسها به معنای پرداخت کامل شهریه و هزینه زندگی است ، تصور درستی نیست .

بورسیه های تحصیلی استرالیا

بورسهای تحصیلی استرالیا مانند همه کشورها از سه منبع ارائه می شوند :

دانشگاه ها، دولت استرالیا و مراکز تحقیقاتی

دانشگاه های استرالیا بورس های متفاوتی ارائه می دهند . این بورسها از کمک هزینه تحصیلی که بخشی از هزینه ها را پوشش می دهد تا بورس کامل ( کل هزینه تحصیل و هزینه زندگی ) می باشد .

کمک هزینه های تحصیلی همانطور که از اسمش پیداست ، بخشی از شهریه را پوشش می دهند . آنچه در سالهای اخیر بین دانشگاه های رایج شده است ارائه کمک هزینه های متفاوت از 1000 دلار تا 6000 دلار به عنوان امتیاز به دانشجویانی است که صلاحیت علمی بالاتر از سطح عمومی دانشگاه را دارند .

برخی دانشکده ها نیز برای رشته های خاص ، کمک هزینه های ویژه ای ارائه می دهند . تقریبا در صورت داشتن شرایط لازم و صلاحیت علمی دانشجویان ، برای بیشتر رشته ها در همه مقاطع امکان استفاده از بورسیه های متفاوت به عنوان کمک هزینه تحصیلی وجود دارد .

بنابراین بورس های تحصیلی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بیشتر جنبه کمک هزینه تحصیلی را دارند و به همین دلیل در عمل امکان تحصیل رایگان در استرالیا برای این مقاطع وجود ندارد .

اما در مورد مقطع ارشد تحقیقاتی و دکترا ، مسئله کاملا متفاوت است . دولت استرالیا و دانشگاه های این کشور برای تقویت بخش تحقیقاتی خود سعی در جذب دانشجویان ممتاز و فعال در زمینه های پژوهشی را دارند و به همین علت امکان بورس کامل و تحصیل رایگان در استرالیا برای این مقاطع وجود دارد .

دولت استرالیا برای جذب دانشجویان ممتاز و فعال در بخش تحقیقات همچنین کمک به کشورهای درحال پیشرفت بورسهای بسیار خوبی برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهد . بورسهایی مانند :

Endeavour Scholarships

(International Postgraduate Research Scholarship (IPRS

یکی ازبورسهایی که دولت استرالیا ارائه می دهد و بسیاری ازدانشجویان ایرانی موفق به دریافت آن شده اند ، بورس IPRS است . این بورس آرزوی تحصیل رایگان در استرالیا را به واقعیت می رساند چون هزینه تحصیل و بیمه دانشجویی را پوشش می دهد علاوه براین دانشگاه ها به دانشجویانی که موفق به دریافت این بورس شده باشند ، هزینه زندگی را نیز که حدود سالی 22000 تا 26000 دلار استرالیاست ، پرداخت می کنند .

چگونه شانس برخورداری از تحصیل رایگان در استرالیا را افزایش دهیم ؟

داشتن یک رزومه قوی علمی- تحقیقاتی برای برخورداری از تحصیل رایگان در استرالیا در مقطع کارشناسی ارشد تحقیقاتی و دکترا لازم و ضروری است .

مواردی که رزومه یک دانشجو متقاضی بورسیه را قوی می کنند عبارتند از:

  • مدرک زبان انگلیسی مانند ایلتس حداقل بالای 6.5
  • داشتتن معدل بالا
  • داشتن مقالات بین المللی ، ترجمه یا تالیف کتب
  • سابقه کار مرتبط
  • نداشتن فاصله تحصیلی طولانی

علاوه بر آن مدارک زیر نیز مورد نیاز است :

  • پروپوزال
  • انگیزه نامه قوی ومعتبر

توصیه نامه از اساتید در صورتی که معدل بالا ، مقالات بین المللی چاپ شده و نمره ایلتس حداقل 6.5 دارید برای آگاهی از چگونگی اقدام برای بورسهای کامل در مقطع ارشد تحقیقاتی و دکترا می توانید از راهنمایی مشاورین مجرب گروه راد استفاده کنید .

لینک مفید : www.studyinaustralia.gov.au

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *