GMAT یا  Graduate Management Admission Test یکی از مهم‌ترین ابزارهای سنجش توانایی‌های دانشجویان شرکت در دوره‌های مدیریتی مانند MBA است و تقریباً برای اخذ پذیرش ازبیشتر دانشگاه های معتبر دنیا به ارائه مدرک این آزمون با نمره مناسب احتیاج هست.

البته برخی از دانشگاه‌های Business نیز برای دوره دکترای امور مالی، حسابداری و اقتصاد مدرک جی مت می خواهند.

آزمون تافل

آزمون جی مت توانایی‌ها و مهارت‌های دانشجو را در حوزه مدیریت امور مالی، اقتصادی و اجرایی بررسی می‌کند. به همین دلیل نمره رد یا قبول خاصی مطرح نیست، در واقع این کالج‌ها و دانشگاه‌ها هستند که هر یک به فراخور برنامه‌های آموزشی خود حداقل نمره قابل قبول را اعلام می کنند.بنابراین ممکن است فردی با داشتن یک نمره بتواند از یک دانشگاه پذیرش بگیرد ولی از دانشگاه دیگری نتواند.

محتوای آزمون جی مت GMAT

آزمون جی مت دارای چهار بخش است:

1- ارزشیابی نگارش تحلیلی Analytical Writing Assessment

یک بخش نوشتاری ۳۰ دقیقه ای که مهارت استدلالی دواطلب را ارزیابی می کند.  نمره این بخش از یک تا شش می باشد.

۲- بخش استدلال یکپارچه Integrated Reasoning

این بخش حاوی 12 سوال در چهار بخش هست که بررسی و ارزیابی داده ها را توسط داوطلب بررسی می کند ومدت ۳۰ دقیقه طول می کشد.

  • تفسیر بصری Graphic Interpretation در سوالات باید جای خالی بر اساس شکل یا نمودار ارائه شده پرشوند.
  • تحلیل دوقسمتی Two-Part Analysis یک سوال با دو زیرسوال داده شده که باید پاسخ های ممکن از جدولی که گزینه ها را به شکل ستونی نشان می دهد انتخاب شود.
  • تحلیل جدول Table Analysis یک جدول قابل مرتب شدن ارائه می شود که باید تحلیل شود و بر اساس آن به سوالات چندبخشی با پاسخ های صحیح و غلط جواب داده شود.
  • استدلال چند منبعی  Multi-Source Reasoning  در این نوع از سوالها چند منبع اطلاعاتی در قالب نامه ها و متن های رسمی ارائه می شود و باید بر اساس این اطلاعات به سوالات مربوطه پاسخ داد.

 

آزمون آیلتس

۳- مهارت محاسباتی Quantitative

در این بخش سوالاتی ریاضی و محاسباتی ارائه می شود و دانش محاسباتی و ریاضی دواطلب بررسی می شود. سوالات این بخش در دو دسته حل مسئله و کفایت داده است که در بخش کفایت داده باید پاسخ دهید آیا اطلاعات داده شده برای حل قطعی مسئله کفایت می کند یا خیر. این بخش از آزمون ۷۵ دقیقه زمان دارد و نمرات آن از ۰ تا ۶۰ است البته کسب نمره بالای ۵۰ و زیر ۷ بسیار غیرمعمول است.

۴- مهارت کلامی Verbal

در این بخش باید به سوالات چند گزینه ایی درک مطلب، تحلیل انتقادی و تصحیح جمله جواب داد. این بخش از آزمون ۴۱ سوال دارد و ۷۵ دقیقه زمان داده می شود. نمره این بخش نیز از ۰ تا ۶۰ است و البته نمرات بالای ۴۵ و زیر ۹ بسیار نادر است.

سیستم نمره دهی جی مت GMAT  چگونه هست؟

نمره آزمون GMAT از ۲۰۰ تا ۸۰۰ است و نمره بخش های ارزشیابی نگارش تحلیلی و استدلال یکپارچه به صورت مجزا ارائه می شود. نمرات کلی به صورت دهدهی ارائه می شود. نمرات میانگینی که برای دانشکده های مطرح بازرگانی وجود دارد بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ است.

باید در نظر داشت که تست به صورت انطباقی عرضه می شود یعنی در صورتی که شما به سوالات درست جواب دهید سوالات سخت تری برای شما طرح می شوند. البته ممکن است شما به یک سوال اشتباه جواب دهید اما کامپیوتر تشخیص دهد این یک مورد پرت بوده و به آن توجه نکند. در مجموع سیستم نمره دهی GMAT چندمعیاره و پیچیده است.

مدت زمان آزمون جی متGMAT

مدت زمان GMAT سه ساعت ونیم می باشد ولی بطورکلی با احتساب زمان استراحت بین آزمون، حدود 4 ساعت به طول می انجامد.

طریقه ثبت نام در آزمون جی مت GMAT

آزمونGMAT در ایران برگزار نمیشود ولی درکشورهای دیگرنظیر دبی و ابوظبی، ترکیه، ارمنستان و دیگرکشورها برگزار می گردد که تنها راه ثبت نام مطمئن از طریق وبسایت www.mba.com می باشد.

در مدت بیست روز شما می توانید نمره جی مت خود را به 5 دانشگاه ارسال کنید. هر متقاضی بیش از 5 بار در طول یک سال نمیتواند در این آزمون شرکت نماید و فاصله بین دو آزمون حداقل باید 16 روز باشد.