لوگو
با مجوز وزارت علوم
تنها نماینده IGEC در ایران
Search
Close this search box.
Search

آزمون جی مت GMAT

gmat

آزمون جی مت: رشته مهندسی مدیریت کسب و کار که در آمریکا به عنوان رشته MBA در آمریکا شناخته می شود یکی از پر درخواست ترین رشته های دانشگاهی در بین دانشگاه های آمریکا می باشد و بسیاری از دانشجویان بین المللی قصد تحصیل در آمریکا و این رشته را دارند. آزمون GMAT نیز یکی از مهم ترین آزمون هایی است که برای این رشته و دانشجویان بین المللی طراحی شده است. در ادامه این مطلب در وب سایت موسسه اعزام دانشجو راد تلاش داریم تا شما را به طور کامل با آزمون جی مت GMAT آشنا کنیم.

 

آزمون GMAT

GMAT یا Graduate Management Admission Test یکی از مهم‌ترین ابزارهای سنجش توانایی‌های دانشجویان شرکت در دوره‌های مدیریتی مانند MBA است و تقریباً برای اخذ پذیرش ازبیشتر دانشگاه های معتبر دنیا به ارائه مدرک این آزمون با نمره مناسب احتیاج هست. البته برخی از دانشگاه‌های Business نیز برای دوره دکترای امور مالی، حسابداری و اقتصاد مدرک جی مت می خواهند.

آزمون جی مت توانایی‌ها و مهارت‌های دانشجو را در حوزه مدیریت امور مالی، اقتصادی و اجرایی بررسی می‌کند. به همین دلیل نمره رد یا قبول خاصی مطرح نیست، در واقع این کالج‌ها و دانشگاه‌ها هستند که هر یک به فراخور برنامه‌های آموزشی خود حداقل نمره قابل قبول را اعلام می کنند.بنابراین ممکن است فردی با داشتن یک نمره بتواند از یک دانشگاه پذیرش بگیرد ولی از دانشگاه دیگری نتواند.

آزمون GMAT که توسط بیش از 2400 موسسه و دانشگاه در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد، با بیش از 60 سال تجربه آزمایشی و دهه‌ها تحقیق بررسی شده از جمله صدها مطالعه اعتباری تنها در 10 سال گذشته پشتیبانی می‌شود. از آنجا که آزمون GMAT با همکاری نزدیک با دانشکده برنامه های مدیریت فارغ التحصیل ایجاد شده است، می توانید مطمئن باشید که تجربه و تخصص ما نتایج را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

 

محتوای آزمون جی مت GMAT

آزمون جی مت دارای چهار بخش است:

1- ارزشیابی نگارش تحلیلی Analytical Writing Assessment

یک بخش نوشتاری ۳۰ دقیقه ای که مهارت استدلالی دواطلب را ارزیابی می کند.  نمره این بخش از یک تا شش می باشد.

۲- بخش استدلال یکپارچه Integrated Reasoning

این بخش حاوی 12 سوال در چهار بخش هست که بررسی و ارزیابی داده ها را توسط داوطلب بررسی می کند ومدت ۳۰ دقیقه طول می کشد.

  • تفسیر بصری Graphic Interpretation در سوالات باید جای خالی بر اساس شکل یا نمودار ارائه شده پرشوند.
  • تحلیل دوقسمتی Two-Part Analysis یک سوال با دو زیرسوال داده شده که باید پاسخ های ممکن از جدولی که گزینه ها را به شکل ستونی نشان می دهد انتخاب شود.
  • تحلیل جدول Table Analysis یک جدول قابل مرتب شدن ارائه می شود که باید تحلیل شود و بر اساس آن به سوالات چندبخشی با پاسخ های صحیح و غلط جواب داده شود.
  • استدلال چند منبعی  Multi-Source Reasoning  در این نوع از سوالها چند منبع اطلاعاتی در قالب نامه ها و متن های رسمی ارائه می شود و باید بر اساس این اطلاعات به سوالات مربوطه پاسخ داد.
محتوای آموزشی آزمون جی مت
محتوای آموزشی آزمون جی مت

۳- مهارت محاسباتی Quantitative

در این بخش سوالاتی ریاضی و محاسباتی ارائه می شود و دانش محاسباتی و ریاضی دواطلب بررسی می شود. سوالات این بخش در دو دسته حل مسئله و کفایت داده است که در بخش کفایت داده باید پاسخ دهید آیا اطلاعات داده شده برای حل قطعی مسئله کفایت می کند یا خیر. این بخش از آزمون ۷۵ دقیقه زمان دارد و نمرات آن از ۰ تا ۶۰ است البته کسب نمره بالای ۵۰ و زیر ۷ بسیار غیرمعمول است.

۴- مهارت کلامی Verbal

در این بخش باید به سوالات چند گزینه ایی درک مطلب، تحلیل انتقادی و تصحیح جمله جواب داد. این بخش از آزمون ۴۱ سوال دارد و ۷۵ دقیقه زمان داده می شود. نمره این بخش نیز از ۰ تا ۶۰ است و البته نمرات بالای ۴۵ و زیر ۹ بسیار نادر است.

 

سیستم نمره دهی جی مت GMAT  چگونه هست؟

نمره آزمون GMAT از ۲۰۰ تا ۸۰۰ است و نمره بخش های ارزشیابی نگارش تحلیلی و استدلال یکپارچه به صورت مجزا ارائه می شود. نمرات کلی به صورت دهدهی ارائه می شود. نمرات میانگینی که برای دانشکده های مطرح بازرگانی وجود دارد بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ است.

باید در نظر داشت که تست به صورت انطباقی عرضه می شود یعنی در صورتی که شما به سوالات درست جواب دهید سوالات سخت تری برای شما طرح می شوند. البته ممکن است شما به یک سوال اشتباه جواب دهید اما کامپیوتر تشخیص دهد این یک مورد پرت بوده و به آن توجه نکند. در مجموع سیستم نمره دهی GMAT چندمعیاره و پیچیده است.

 

آزمون GMAT امن است؛ با استفاده از فناوری پیشرفته

روش‌های شناسایی پیشرفته و شرایط استاندارد برگزاری آزمون، زمینه را برای سطح بالایی از امنیت که آزمون GMAT برای آن شناخته شده است، فراهم می‌کند. این امنیت با سؤالات امتحانی که به راحتی قابل حفظ یا اشتراک گذاری نیستند، و فرمت تطبیقی رایانه ای ادامه می یابد که احتمال اینکه هر دو داوطلب دقیقاً سؤالات مشابهی را ببینند بسیار کم است.

مدت زمان آزمون جی مت
مدت زمان آزمون جی مت

مدت زمان آزمون جی مت GMAT

مدت زمان GMAT سه ساعت و نیم می باشد ولی بطورکلی با احتساب زمان استراحت بین آزمون، حدود 4 ساعت به طول می انجامد.

 

طریقه ثبت نام در آزمون جی مت GMAT

آزمونGMAT در ایران برگزار نمیشود ولی درکشورهای دیگرنظیر دبی و ابوظبی، ترکیه، ارمنستان و دیگرکشورها برگزار می گردد که تنها راه ثبت نام مطمئن از طریق وبسایت www.mba.com می باشد. در مدت بیست روز شما می توانید نمره جی مت خود را به 5 دانشگاه ارسال کنید. هر متقاضی بیش از 5 بار در طول یک سال نمیتواند در این آزمون شرکت نماید و فاصله بین دو آزمون حداقل باید 16 روز باشد.

 

در این مقاله در سایت موسسه راهیان آبی دانش تلاش داشتیم تا شما را به طور کامل با آزمون جی مت (GMAT) آشنا کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *