لوگو
با مجوز وزارت علوم
تنها نماینده IGEC در ایران
Search
Close this search box.
Search

سیستم حمل و نقل در استرالیا چگونه است؟

سیستم حمل و نقل عمومی در استرالیا

استرالیا کشوری بسیار بزرگ با پذیرش سالیانه هزاران دانشجو است. یکی از سوالات اصلی دانشجویان برای تحصیل در استرالیا، این است که سیستم حمل و نقل عمومی در‌ استرالیا چگونه است و چطور می‌‌توان از آنها استفاده کرد؟ در این مقاله از «راد» قصد داریم به بررسی هزینه حمل و نقل در استرالیا و بهترین روش‌‌های جابجایی برای دانشجویان در این کشور بپردازیم.

بررسی تنوع سیستم حمل و نقل در استرالیا

به‌طور کلی سیستم حمل و نقل در استرالیا شامل اتوبوس، تراموا، مترو، تاکسی، وسایل نقلیه دریایی، ریلی، هوایی، دوچرخه و خودرو‌های کرایه‌ای می‌شود. با این‌حال، بسیاری از شهر‌های این کشور دارای خطوط ساحلی نیستند؛ به همین دلیل سیستم دریایی در حمل و نقل عمومی‌ استرالیا چندان رایج نیست.

با توجه به این موضوع، بیشتر افراد برای رفت و آمد بین شهری از هواپیما استفاده می‌کنند اما برای سفر‌های درون شهری، استفاده از اتوبوس یا حمل و نقل ریلی رایج‌تر است. دانشجویان بین المللی و عموم مردم در سیدنی، نیوکاسل و نیو ساوت ولز عموماً برای رفت و آمد روزانه به سیستم ریلی وابسته هستند.

البته در شهری مانند آدلاید، بیشتر افراد از ماشین‌های شخصی استفاده می‌کنند و حمل و نقل عمومی‌ چندان رایج نیست. اما برای دانشجویی که ویزای تحصیلی استرالیا را گرفته است، کدام وسیله مقرون به‌صرفه‌تر است؟

روش های رایج حمل و نقل در استرالیا

همان‌طور که گفتیم، تنوع در سیستم حمل و نقل عمومی‌ استرالیا بسیار زیاد است اما بعضی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین‌ وسایل حمل و نقل در میان دانشجویان این کشور شامل موارد زیر است:

1. اتوبوس در استرالیا

اگر می‌خواهید هزینه حمل و نقل در استرالیا برای شما کاهش پیدا کند، باید سراغ سیستم اتوبوس‌رانی این کشور بروید. از جمله رایج‌ترین وسایل حمل و نقل در استرالیا برای دانشجویان اتوبوس است. در این کشور همه اتوبوس‌ها دارای کیفیت مناسب هستند و از شرکت Greyhound خریداری شده‌اند؛ به همین دلیل برای سفر‌های بسیار طولانی هم می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

اما لازم است بدانید که اتوبوس‌ در استرالیا، تنها از ساعت ۷ صبح تا ۷ شب کار می‌کند. هزینه اتوبوس هم با استفاده از یک کارت هوشمند پرداخت می‌شود. با این وجود، برخی از شهر‌ها همچنان سیستم بلیط فروشی را حفظ کرده‌اند.

هزینه هر سفر در شهر‌های بزرگ استرالیا، بر اساس مسافت طی شده تعیین می‌شود اما در شهر‌های کوچک، درست مانند ایران، پرداخت هزینه بر اساس مسیر تعیین می‌شود و باید هزینه کامل برای هر میزان مسافت در یک مسیر پرداخت شود.

شرایط حمل‌ و نقل عمومی در استرالیا

2. سیستم ریلی در استرالیا

از دیگر روش‌های رایج برای حمل و نقل در استرالیا می‌توان به مترو اشاره کرد که در شهر‌های آدلاید، ملبورن، سیدنی، پرث و بریزبین وجود دارد. گسترده‌ترین شبکه مترو مربوط به شهر سیدنی است و در حال حاضر حدود 35 هزار کیلومتر خطوط ریلی در این کشور تاسیس شده است.

تراموا هم از روش‌های حمل و نقل ریلی به حساب می‌آید که از سال ۱۹۷۰ پایه‌گذاری شده و در ملبورن بسیار رایج است. از آنجاکه سیستم ریلی معمولا هزینه زیادی دارد، افراد کمی‌ از آن استفاده می‌کنند.

نحوه استفاده از مترو در استرالیا

3. تاکسی در استرالیا

از رایج‌ترین روش‌های حمل و نقل در استرالیا می‌توان به تاکسی‌ اشاره کرد که هزینه آن‌ با استفاده از تاکسی‌متر محاسبه می‌شود. باید بدانید که تاکسی هم در دسته روش‌های پرهزینه حمل و نقل استرالیا قرار می‌گیرد و بیشتر دانشجویان از آن استفاده نمی‌کنند.

همچنین شما باید همان هزینه‌ای را بپردازید که روی تاکسی‌متر نشان داده شده است و نمی‌توانید چیزی کمتر از آن پرداخت کنید. نکته مهم اینجاست که تاکسی‌ها تا ساعت ۳ صبح فعال هستند اما شما از ساعت ۱۰ شب به بعد، باید هزینه بالاتری برای استفاده از آن‌ها بپردازید. ضمن اینکه می‌توانید از اپلیکیشن اوبر هم برای گرفتن تاکسی اینترنتی در این کشور به‌راحتی استفاده کنید.

حمل و نقل با تاکسی در استرالیا

4. انواع وسایل حمل و نقل دریایی در استرالیا

انواع وسایل دریایی مانند قایق فردی و تاکسی آبی، از روش‌های حمل و نقل عمومی‌ در استرالیا، به ویژه در سیدنی هستند. این روش با وجود هزینه نسبتا زیاد، بسیار جذاب است و بیشتر توریست‌ها از آن استفاده می‌کنند. خیلی از دانشجویان هم برای داشتن یک آخر هفته لذت‌بخش، سراغ استفاده از این وسایل می‌روند؛ زیرا مسیر آن‌ها از جاذبه‌های شهر‌های مختلف می‌گذرد و هر روزه مسافران زیادی را جابجا می‌کند. اگر می‌خواهید یک سفر دریایی را تجربه کرده و هزینه کمتری بپردازید، می‌توانید از تاکسی‌های آبی استفاده کنید.

سیستم حمل و نقل دریایی در استرالیا

5. سیستم حمل و نقل هوایی استرالیا

برای افرادی که به دنبال سفر به دیگر شهر‌ها هستند و می‌خواهند مسیر‌هایی طولانی بروند، استفاده از هواپیما گزینه بهتری نسبت به مسیر‌های زمینی است. زیرا شهر‌های استرالیا فاصله زیادی از هم دارند و رفت و آمد زمینی در میان آن‌ها، نیازمند صرف چند روز زمان است.

حمل و نقل هوایی در استرالیا

6. کرایه دوچرخه در استرالیا

شاید تعجب کنید اما دوچرخه یکی از وسایل اصلی در سیستم حمل و نقل استرالیا است و شرکت‌های زیادی در زمینه اجاره آن فعالیت دارند. برای استفاده از دوچرخه باید از کلاه ایمنی استفاده کنید و مطمئن شوید که چراغ‌های عقب و جلو کاملا سالم هستند. همچنین لازم است که یک قفل خوب هم برای محافظت از دوچرخه خود در برابر دزدیده شدن تهیه کنید.

کرایه دوچرخه در استرالیا

هزینه حمل و نقل در استرالیا چقدر است؟

برای بسیاری از دانشجویان این سوال مطرح می‌شود که ارزانترین سیستم حمل و نقل استرالیا چیست و هزینه روش‌های مختلف چقدر است؟ باید بدانید که هزینه حمل و نقل در استرالیا، بسته به شهر و نوع وسیله حمل و نقل، می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال در سیدنی، ملبورن و بریزبین، هزینه بر اساس میزان مسافت طی شده تعیین می‌شود اما در جنوب استرالیا، هر سفر یک هزینه ثابت خواهد داشت.

برای پرداخت هزینه حمل و نقل عمومی‌ در استرالیا از کارت‌های هوشمند مثل اوپال کارت، مترو کارت، مایکی تیکت و مای وِی استفاده می‌شود که در ادامه با آن‌ها بیشتر آشنا می‌شویم.

در حال حاضر اکثر شهرهای بزرگ به جای بلیط کاغذی از کارت‌های الکترونیکی یا پیش پرداخت استفاده می‌کنند. نکته مهم این است که هر شهر از کارت متفاوتی برای سیستم حمل و نقل عمومی خود استفاده می‌کند.

در اینجا راهنمای سیستم حمل و نقل عمومی در هر پایتخت استرالیا آمده است:

نام شهر نوع کارت مورد استفاده
بریزبن Translink Go Card قطار، تراموا، اتوبوس و کشتی
ملبورن myki قطار، تراموا، اتوبوس
سیدنی Opal Card قطار، تراموا، اتوبوس و کشتی
آدلاید Metro Card قطار، تراموا، اتوبوس
پرث SmartRider قطار، تراموا، اتوبوس
هوبارت Metro Greencard اتوبوس
کانبرا MyWay اتوبوس
داروین Tap & Ride Card اتوبوس

کارت های هوشمند قابل شارژ در استرالیا

کارت‌های هوشمند قابل شارژ برای استفاده از قطار، مترو، تاکسی آبی و اتوبوس در استرالیا استفاده می‌شوند و در بیشتر مسیر‌ها، پذیرفته‌شده هستند. این کارت‌ها را می‌توانید به محض ورود به فرودگاه استرالیا خریداری کرده یا در ایستگاه‌های قطار و اتوبوس بخرید.

به‌طور معمول، دانشجویانی که در سیدنی تحصیل می‌کنند، یک اوپال کارت دارند که به صرفه جویی در هزینه‌ها کمک زیادی خواهد کرد. این کارت‌ها در دو دسته بزرگسال و نوجوان قرار می‌گیرند که حد سنی میان آن‌ها، برابر ۱۶ سال است.

به این ترتیب افراد زیر ۱۶ سال، باید هزینه هر سفر را به صورت نصف قیمت پرداخت کنند و دانشجویان بالای ۱۶ سال، باید از کارت اوپال بزرگسال استفاده کرده و هزینه آن را به‌صورت ما‌هانه یا هفتگی بپردازند.

می‌توانید علاوه بر سیستم حمل و نقل استرالیا، از اوپال کارت برای خرید‌های سوپرمارکتی یا نمایندگی‌های فروش هم استفاده کنید. همچنین امکان خرید بلیط یکبار مصرف در ایستگاه‌های مختلف فراهم شده که هزینه آن، حدود ۲۵ درصد گرا‌نتر از حالت معمولی است.

نکته مهم اینجا است که برای بیشتر از ۸ سفر در هفته، با استفاده از اوپال کارت می‌توانید تخفیف ۵۰ درصدی دریافت کنید.

مزایای استفاده از کارت هوشمند در سیستم حمل و نقل استرالیا

مهم‌ترین مزیت‌ استفاده از کارت هوشمند در سیستم حمل و نقل عمومی‌ استرالیا عبارتند از:

  • دریافت تخفیف در سفر‌های پایان هفته
  • امکان استفاده از یک کارت برای وسایل نقلیه مختلف
  • امکان شارژ به مبلغ دلخواه و استفاده در سفر‌های مختلف
  • قابلیت مدیریت آنلاین حساب و پرداخت‌ها
  • شارژ بسیار ساده و عدم نیاز به ایستادن در صف برای خرید بلیط

معرفی سایت‌ها و اپلیکیشن‌های گوشی هوشمند

باید بدانید که هر منطقه در استرالیا، دارای یک وبسایت خاص برای حمل و نقل عمومی‌ است؛ بنابراین در هر جایی‌که تحصیل می‌کنید، باید وبسایت حمل و نقل عمومی‌ در استرالیا را بشناسید تا بتوانید با استفاده از آن، خدمات مختلف را دریافت کرده یا از خطوط موجود، مطلع شوید.

همچنین می‌توانید اپلیکیشن مختص هر سایت را روی گوشی نصب کرده و کار‌های مختلفی مانند پرداخت هزینه سفر، رزرو یا لغو آن را انجام دهید. علاوه بر این، می‌توانید میزان زمان رسیدن تا مقصد را برآورد کرده و نزدیکترین ایستگاه‌ها به خود را پیدا کنید. در جدول زیر، تعدادی از مشهورترین وبسایت‌ها را با توجه به نوع وسیله حمل و نقل عمومی در استرالیا‌ می‌بینید.

اتوبوس https://www.greyhound.com.au/

https://www.transportnetworkaustralia.com.au/

https://www.buscharter.com.au/

تاکسی https://m.13cabs.com.au/

https://www.premiercabs.com.au/

https://www.rydo.com.au/

هواپیما https://www.jetstar.com.au/

https://www.qantas.com.au/

https://www.tigerair.com.au/

https://www.virginblue.com.au/

دوچرخه https://www.citycycle.com.au/

https://www.bikesa.asn.au/adelaidefreebikes

https://www.shareabike.com.au/

https://www.melbournebikeshare.com.au/

https://www.hobartbikehire.com.au/

https://www.urbi.bike/#what-urbi-is

خدمات حمل و نقل استرالیا در تعطیلات عمومی‌

شما می‌توانید در روز‌های شنبه و یکشنبه که تعطیلات عمومی‌ استرالیا هستند هم از سیستم حمل و نقل در استرالیا استفاده کنید اما بدانید که در این روز‌ها، هزینه بلیط بالاتر خواهد بود. همچنین برای اطلاع از زمان حرکت وسایل نقلیه مختلف یا آگاهی از مسیر آن‌ها، باید سری به وبسایت رسمی‌ اداره حمل و نقل شهر خود بزنید.

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با سیستم حمل و نقل در استرالیا آشنا کنیم و ببینیم چه راه‌هایی برای سفر‌های درون شهری یا برون شهری برای دانشجویان و ساکنین شهرهای مختلف در این کشور در نظر گرفته شده است. باید بدانید که سیستم حمل و نقل عمومی‌ استرالیا بسیار ایمن و تمیز است و قیمت خوبی به دانشجویان ارائه می‌دهد. هزینه حمل و نقل در استرالیا معمولا با استفاده از کارت هوشمند پرداخت می‌شود اما می‌توان انواع بلیط‌های تک سفره را نیز تهیه کرد.

اگر قصد اپلای به کشور استرالیا را دارید و نیازمند مشاوره بیشتر هستید، موسسه اعزام دانشجو راد با داشتن مجوز رسمی، سال‌ها تجربه، صدها پرونده موفق و همچنین داشتن نمایندگی دانشگاه های استرالیا به شما بهترین مسیر را معرفی خواهد کرد. برای اطلاعات بیشتر وارد لینک زیر شوید.

تحصیل در استرالیا

منابع:

https://www.idp.com/nigeria/blog/getting-around-australia/

https://www.studying-in-australia.org/transportation-in-australia/

https://www.allianzcare.com.au/en/blog/public-transport-in-australia.html

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *