انواع خوابگاه ها عبارتند از :

  • خوابگاه های دانشگاه On campus Accommodation که در محوطه دانشگاه قرار دارند و یا خوابگاه های تحت نظارت دانشگاه Off Campus Accommodation خوابگاه هایی که بیرون از محوطه دانشگاه ولی تحت نظارت آن هستند و فقط به دانشجویان اجاره داده می شود.

ویژگی های خوابگاه های دانشجویی داخل پردیس دانشگاه یا خارج آن

به دلیل تقاضا بالا ومحدودیت این نوع خوابگاه بهتر هست همزمان یا بعد ازاقدام برای ویزا در خواست استفاده از خوابگاه به دانشگاه ارسال شود وجای مورد نظر رزرو گردد.

برای درخواست خوابگاه معمولا اپلیکیشن بین 25 تا 60 دلار لازم هست وبعد از موافقت قراردادی که بین دانشجو و خوابگاه دانشگاه بسته می شود که دانشجو متعهد می گردد برای یک ترم و گاهی یک سال از خوابگاه استفاده کند علاوه برآن دانشجو مبلغی معمولا برابر دو هقته اجاره به عنوان ضمانت برای خرابی های احتمالی به اضافه اجاره دو هفته را جلوتر باید پرداخت کند.

اجاره هفتگی خوابگاه بسته به یک نفره، دونفره و یا … متفاوت هست واز هفته ایی 350 دلار شروع می شود.

مبلغ پرداخت شده درصورت رد ویزا ویا انصراف دانشجو در اکثر موارد قابل برگشت نیست.

تحصیل در استرالیا 

فواید خوابگاه :

  • مجهزبودن خوابگاه ها از نظر وسایل خواب، میز، آشپزخانه …
  • امکان دسترسی راحت تر به باشگاه های بدنسازی، فضاهای مشترک جمعی و…
  • شانس آشنایی بیشتربا سایردانشجویان بین المللی از سراسر دنیا
  • در دسترس بودن همکلاسی برای کمک در تکالیف درسی
  • نزدیک بودن مسافت محل زندگی تا محل برگزاری کلاسها
  • امکان استفاده از وسایل نقیله دانشگاهی

 

  • خانه استرالیائی home stay   زندگی با خانواده مقیم استرالیا است . برخی از خانواده ها یک اتاق با امکانات لازم به دانشجویان اجاره می دهند .

ویژگی های زندگی با خانواده استرالیایی home stay

این نوع اسکان معمولا با دو وعده غذا یعنی صبحانه و شام هست و دانشجو در فضای خانوادگی قرار می گیرد.

از آنجایی که سازمانهای معتبرمختلفی با خانواده های متعدد برای اسکان دانشجویان قرارداد بسته اند برای درخواست استفاده از این نوع اسکان محدودیت تعداد مانند خوابگاه های دانشگاهی نیست وعملا بعد از اخذ ویزا می توان درخواست داد.

قراردادها معمولا یک تا دوماهه هست و دانشجو بعد از اتمام مدت قرارداد می تواند در صورت تمایل نوع خوابگاه را عوض کند.

هزینه هفته ایی 300 تا 350 دلارمی باشد.

گاهی به دلیل اختلاف فرهنگی برخی دانشجویان این نوع اسکان را نمی پذیرند ولی با در نظر گرفتن محدودیت خوابگاه های دانشگاه ها ، تاریخ شورع درس و زمان دریافت ویزا گاه شرایط ایجاب می کند برای مدت کوتاهی از این نوع اسکان استفاده کرد.

 

  • خانه شخصی Private Accommodation

دانشجویان بعد از یک تا دوترم که به محیط آشنا می شوند ترجیح می دهند خودشان به تنهایی ویا همراه با دوستان خود یک واحد مسکونی را اجاره کنند که بسته شرایط شان می توانند از واحد های مبله یا بدون وسیله استفاده کنند.