لوگو
با مجوز وزارت علوم
تنها نماینده IGEC در ایران
Search
Close this search box.
Search

اجاره خانه در استرالیا

اجاره خانه در استرالیا

اجاره خانه در استرالیا: تحصیل در استرالیا برای بسیاری از دانشجویان ایرانی مانند یک رویا و هدف بسیار مهم است و دانشجویان بسیار زیادی علاقه دارند که تحصیلات عالیه خود را در استرالیا بگذرانند. اما یکی از موضوعات بسیار مهمی که باید در زمان تحصیل در استرالیا برای آن برنامه داشته باشید مکان اسکان شما و خانه شماست. شما باید برای زندگی خود در استرالیا یک مکان برای اقامت داشته باشید. اما یکی از مشکلات و معایب تحصیل در استرالیا قطعا اجاره خانه گران و مشکلات پیدا کردن مسکن می باشد. در ادامه این مطلب در وب سایت موسسه اعزام دانشجو راد تلاش داریم تا شما را به طور کامل با میزان اجاره خانه در استرالیا و منابع مختلف برای اجاره کردن یک خانه در استرالیا آشنا کنیم.

 

اجاره کردن خانه در استرالیا؛ چطور در استرالیا خانه اجاره کنیم؟

گاه دانشجویان بخصوص دانشجویان متاهل برای سکونت، اجاره کردن خانه در استرالیا را به استفاده از خوابگاه ها ترجیح می دهند. بنابراین داشتن اطلاعات در مورد چگونگی اجاره کردن خانه و قوانین مالک و مستاجر در کشور استرالیا می تواند برای این دسته ازدانشجویان کمک کننده باشد. وجود سایتهای دفاتر املاک زنجیره ایی متفاوت برای یافتن محل سکونت مناسب با توجه به بودجه وسایر معیارهای مورد نظرتان بسیارکمک کننده است. برخی از بهترین دفاتر املاک زنجیره ای در استرالیا عبارتند از:

وقتی در این سایتها یک یا چند منزل مناسب پیدا می کنید، تاریخ و ساعت بازدید همانجا مشخص می شود یا با دادن پیام می توانید زمان بازدید را بپرسید. پس از بازدید محل در صورتی که شرایط و مبلغ برایتان مناسب باشد باید اپلیکیشن و یا درخواست اجاره را پر و به دفتر املاکی مود نظر بدهید. معمولا در اپلیکیشن فرم سوالهایی در خصوص شغل شما، معرفی نامه  ویا اگر قبلا مستاجر بودید نام املاکی قبلی را می پرسند. در صورتی که اپلیکیشن شما قبول شود جهت عقد قرارداد با شما تماس گرفته می شود. در واقع مالک و مستاجر با همدیگر ارتباطی ندارند وتمام کارهای توسط دفتر املاک real state انجام می شود.

توصیه می شود که قبل از پرواز به استرالیا به سایتهای نامبرده و یا سایتهای مشابه مراجعه وجستجوی اینترنتی را انجام دهید تا وقتی به استرالیا رسیدید با آمادگی بیشتری بتوانید منزل مورد نظرتان را پیدا کنید.

اجاره کردن خانه در استرالیا
اجاره کردن خانه در استرالیا

مدارک مورد نیاز جهت بررسی فرم درخواست اجاره

برای اینکه فرم اپلای شما برای بررسی مورد قبول قرار گیرید معمولا یه حداقل امتیاز مثلا 100 امتیاز لازم هست. درمدرکی از مدارک زیر یک امتیازخاص دارد:

 • مدارک شناسایی مانند گذرنامه ویا گواهینامه‌ی رانندگی استرالیا اگر دارید.
 • ویزای کشور استرالیا
 • مدارک اثبات درآمد مانند فیش حقوق Pay slip و یا گردش حساب بانکی در استرالیا که معمولا گردش حساب سه ماهه کفایت می کند.
 • مدارک رسمی اجاره خانه‌ی قبلی اگر قبلا در استرالیا منزلی را اجاره کردید.

 

برخی قوانین اجاره منزل در استرالیا

 1. مبلغی معادل یک ماه اجاره به نام security bond باید پرداخت کنید که این مبلغ برای جبران خسارتهای احتمالی ویا قبوض پرداخت نشده توسط مستاجر هست.
 2. علاوه بر معمولا باید اجاره دوهفته را جلوتر پرداخت کنید.
 3. زمانی که خانه مورد نظرتان را اجاره می کنید، دفتر املاک یک گزارش کامل همراه با عکسهایی از خانه به شما می دهد که قبل از امضای آن حتما موارد را چک کنید که با آنچه در گزارش هست تطبیق داشته باشدمانند وضعیت درو دیوارها، تاسیسات و….
 4. دفتر املاک به طور دوره ایی مثلا سه ماه یک بار از خانه بازدید ، عکس و گزارشی تهیه می کند تا مطمئن شوند شما آسیبی وارد نکردید. درصورتی که موردی جهت مراقبت از منزل رعایت نشده باشد در این گزارش به شما تذکر داده می شود. البته تاریخ بازدید به صورت کتبی از چند روز قبل به شما اطلاع رسانی می شود.
 5. در استرالیا مستاجر و صاحب‌خانه همدیگر را نمی بینند وهمه امور اجاره توسط دفتر املاک یا همان real state انجام می شود. اگر خرابی در خانه بوجود بیاید باید به دفتر املاکی که قرارداد بسته اید اعلام کنید و آنها شخص موردنظربرای تعمیر را ارسال می‌کنند.
 6. معمولا صاحبخانه مسئول پرداخت مالیات های ملک و هزینه های سرویس است و مستاجر قبض ها را پرداخت می کند، مگر این که به توافق دیگری رسیده باشید ودر قرارداد ذکر شده باشد. هزینه باغ و استخر اگر وجود دارد بسته به توافق شما وصاحب ملک در قرارداد ذکر می شود.
 7. قراردادها معمولاً ۱ ساله هستند. دو نوع قرارداد وجود دارد: قرارداد ثابت (Fixed- term agreement) و قرارداد دوره ایی (Periodic tenancy agreement)

 

قرارداد های اجاره در استرالیا

در قراردادهای ثابت اگر شما بخواهید زودتر از تاریخ به اتمام رسیدن قرارداد خانه را تحویل دهید باید تا پیدا شدن مستاجر جدید صبر کنید یا اجاره مدت باقیمانده را پرداخت کنید ولی در قراردادهای دوره ایی شما می توانید 28 روز قبل از تاریخ مورد نظرتان تحویل خانه را به دفتر املاکی تان اطلاع دهید و آنها برای بازدید منزل و کارهای تسویه با شما هماهنگ می شوند. اجاره‌نامه قراردادی بین شما و صاحب‌ملک هست بنابراین باید حاوی اطلاعات لازم زیر باشد:

 • نام ، آدرس ، شماره تلفن و شماره ثبت دفتر املاک
 • نام صاحبخانه (معمولا شماره تلفن وآدرس وجود ندارد)
 • نام تمام مستاجرین
 • آدرس خانه اجاره‌ای
 • مبلغ اجاره ، نحوه و زمان پرداخت
 • مقدار Security Bond
 • تاریخ شروع و پایان اجاره
 • نوع قرارداد اجاره که ثابت هست یا دوره ایی
 • شرایط اضافی مانند بند حیوان خانگی و اجازه یا عدم اجازه برای اجاره به غیر
 • تاریخ و امضای همه طرفین
قرارداد اجاره خانه در استرالیا
قرارداد اجاره خانه در استرالیا

اصطلاحات مربوط به انواع خانه‌

هنگامی که سایت های مختلف را برای اجاره خانه جستجو می کنید با انواع مختلفی از خانه برخورد می کنید:

 • خانه یا House که دارای حیاط هست و معمولا مساحت نسبتا بالایی دارد.
 • ویلا Vila معمولا یک حیاط کوچک دارد ودر کل مساحت آن از خانه کمتر هست.
 • Town House که حال وپذیرایی پایین و اتاق خواب ها درطبقه بالاقرار گرفتند.
 • آپارتمان Flat یا Unit
 • آپارتمان‌های یک‌خوابه که به studio یا studio flat معروف هستند.

 

معایب اجاره کردن خانه در استرالیا

انعطاف پذیری می تواند به همان اندازه که یک مزیت در مورد اجاره به میان می آید، یک مشکل باشد. بازار ملک به طور مرتب تغییر می کند و مدیران املاک و صاحبخانه ها از حقوق خود برای تغییر مبلغ اجاره به محض پایان اجاره نامه برخوردارند. در برخی موارد، این ممکن است مستاجران را مجبور به نقل مکان و یافتن یک مکان ارزان‌تر کند، که می‌تواند زمان بسیار پر استرسی باشد، به خصوص اگر هنوز آماده رفتن نبودید. علاوه بر این، اجاره هرگز متوقف نمی شود – صاحبان خانه می توانند وام مسکن را پرداخت کنند، اما اجاره به این معنی است که شما باید آن پرداخت های اجاره را برای همیشه انجام دهید.

 

در این مطلب در وب سایت موسسه راهیان آبی دانش تلاش داشتیم تا شما را با روش های مختلف برای اجاره کردن خانه در استرالیا و مشکلات مربوط به آن و انواع خانه هایی که می توانید در استرالیا اجاره کنید آشنا کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *