لوگو
با مجوز وزارت علوم
تنها نماینده IGEC در ایران
Search
Close this search box.
Search

بورس دکترا در استرالیا

بورس دکترا در استرالیا

بورس دکترا در استرالیا: دانشگاه های کشور استرالیا دارای مراکز تحقیقاتی بسیار گسترده‌ای هستند و از نظر رتبه‌بندی جهانی در جایگاه بسیار شایسته‌ای قرار دارند. از سوی دیگر این کشور شرایط لازم برای تحصیل دانشجویان دیگر کشورهای جهان در مقطع دکترا را در موسسات آموزشی خود فراهم آورده است و آن دسته از دانشجویانی که شرایط لازم را داشته باشند می‌توانند بورس دکترا در استرالیا را دریافت کنند. در ادامه این مطلب در وب سایت موسسه اعزام دانشجو راد تلاش داریم تا شما را به طور کامل با بورس دکترا در استرالیا، مراحل، هزینه ها و شرایط اخذ آن آشنا کنیم.

 

چرا باید دانشگاه‌های استرالیا را برای تحصیل در مقطع دکتری انتخاب کنیم؟

اگر به جایگاه علمی دانشگاه‌های استرالیا در سطح جهانی نگاهی بیانداریم متوجه خواهیم شد که بسیاری از دانشگاه‌های این کشور در بسیاری از علوم کاربردی جهان در رتبه ده کشور برتر جهان قرار دارند. دانشگاه‌های این کشور در بسیاری از علوم نظیر اکولوژی، انرژی‌های تجدیدپذیر، درمان برخی از بیماری‌های خاص و بسیاری از موارد دیگر پیشگامی خود را ثابت کرده اند. پس اگر می‌خواهید به عنوان یک پزشک، مهندس و یا فارغ التحصیل کارشناسی ارشد در هر رشته‌ای، تحصیلات خود را در مقطع دکتری ادامه دهید و قصد دارید دانشگاه‌های برتر خارج از کشور را برای این منظور انتخاب نمایید، دانشگاه‌های استرالیا می‌توانند بهترین گزینه برای شما باشند.

مهم‌ترین دلایل اقدام برای دریافت بورس دکترا در استرالیا:

 • اگر به رتبه‌بندی برترین دانشگاه‌های جهان نگاهی بیاندازید متوجه خواهید شد که 15 دانشگاه استرالیا در بین 250 دانشگاه برتر جهان قرار دارند.
 • در این دانشگاه‌ها امکانات فوق‌العاده‌ای برای مقطع دکتری در نظر گرفته شده است و نیازی نیست که تمامی هزینه‌های دوره دکترا را متحمل شوید.
 • امکان تحصیل در مقطع دکترا در بسیاری از رشته‌ها وجود دارد و همچنین با ایجاد فرصت‌های مالی از سوی دانشگاه و دولت استرالیا بسیاری از دغدغه‌های دانشجویان این مقطع کاهش یافته است.
 • پس از فارغ التحصیلی شرایط لازم برای دریافت اقامت کشور استرالیا فراهم شده است و دولت این کشور به افراد تحصیل کرده در مقطع دکترا اجازه می‌دهد تا 6 سال در این کشور زندگی کنند.
 • برای دفاع از پایان‌نامه خود نیازی نیست که به طور شفاهی از آن دفاع کنید. شما می‌توانید بدون دریافت مدرک PHD viva، مدرک دکترای خود را دریافت کنید.

 

دانشگاه‌های استرالیا

دانشگاه های استرالیا

حدودا 43 دانشگاه استرالیا به وسیله بودجه عمومی دولت تامین و حمایت مالی می‌شوند. این موسسات عالی تحصیلی مسئول حمایت از تحقیقات و تحصیل دانشجویان در سطح دکترا هستند. البته برخی از موسسات آموزش عالی نیز در استرالیا وجود دارند که آموزش فنی و تکمیلی (TAFE) را بر عهده ‌دارند که بیشترین تمرکز آنها بر آموزش‌های عملی و حرفه‌ای است. مدارک اعطا شده از سوی چنین موسساتی اغلب در سطح کارشناسی ارشد است و مدارک دکتری اعطا نمی‌کنند.

گروه‌های دانشگاهی

استرالیا دارای چندین انجمن دانشگاهی موسوم به “گروه مدیریت” است. این انجمن دانشگاهی، موسسات و مراکزی را که فعالیتی مشابه دارند گرد هم آورده است که از اعضای این گروه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گروه هشت (GO8): یک سازمان تحقیقاتی است که اعضای آن دانشگاهیان هستند و تحقیقات فشرده‌ای را در زمینه‌های مختلف انجام می‌دهند.
 • شبکه دانشگاه‌های منطقه (RUN): شبکه‌ای متشکل از هفت دانشگاه است که اغلب در مناطق روستایی قرار دارند.
 • دانشگاه‌های تحقیقاتی نوآور (IRU): متشکل از 6 دانشگاه تازه تاسیس است که تمرکز اصلی آن بر تحقیق فراگیر و آموزش است.
 • شبکه فناوری استرالیا (ATN): از گروهی از دانشگاهها تشکیل شده که وظیفه اصلی آنها مشارکت در صنعت است. تاسیس یک مرکز آموزش دکترای صنعتی به عنوان نتیجه فعالیت این گروه شناخته می‌شود.

تمامی مدارکی که در سطح دکترا از کشور استرالیا دریافت می‌کنید در سطح بین المللی کاملا معتبر هستند. البته مدارکی که توسط سایر موسسات تحقیقاتی استرالیا اعطا می‌شود اعتبار بین المللی دارند. اما نباید فراموش کرد که ارائه مدرک دکترا به معنی آن است که فرد به تخصص کاملا حرفه‌ای در زمینه مورد نظر دست یافته است.

 

رتبه بندی دانشگاه‌های استرالیا

قدرت علمی و گستردگی سطح تحقیقات در دانشگاه‌های استرالیا بسیار مشهور است و این کشور پیشرفت علمی دانشگاه‌های خود را در سال 2023 نیز نشان داد. به طوریکه 21 دانشگاه این کشور در زمره 300 دانشگاه برتر جهان براساس آخرین رتبه‌بندی آموزش عالی مجله تایمز قرار داده شدند.

 

شهرهایی که دارای دانشگاه مقطع دکترا هستند

استرالیا کشور بسیار گسترده‌ای است اما اکثر دانشگاه‌های این کشور در بخش سواحل شرقی این کشور واقع شده‌اند. البته این امکان وجود دارد که برای کارهای تحقیقاتی به نقاط مختلف این کشور سفر کنید. شهرهای اصلی که در دانشگاه‌های آن مقطع دکترا ارائه می‌شود عبارتند از:

 1. ملبورن
 2. آدلاید
 3. بریزبن
 4. سیدنی
 5. پرث

 

ساختار مقطع دکترا در کشور استرالیا

ساختار مقطع دکترا در دانشگاه های استرالیا

نوع و سطح تحقیقات در مقطع دکترا در دانشگاههای استرالیا شباهت بسیار زیادی به تحقیقات دانشگاهی در سطح دکترای انگلستان دارد. در برنامه تحقیقاتی مقطع دکترا شما بیشترین وقت خود را صرف یک پایان نامه دکترا خواهید کرد و تمامی ارزیابی‌ها براساس ادبیات پایان نامه و زمینه تحقیق شما صورت خواهد گرفت. همچنین در طول مدت تحصیل دارای یک سرپرست متخصص برای راهنمایی در زمینه تحقیقاتی خواهید بود.

دریافت مدرک دکترا در بسیاری از رشته‌ها سه سال طول خواهد کشید، البته اگر در صدد باشید که تحصیل در مقطع دکترا را به صورت پاره وقت انجام دهید مدت زمان تحصیل شما به 6 سال افزایش خواهد یافت. اما چنین روش تحصیلی را دانشجویان بین‌المللی نمی‌توانند انتخاب کنند و جزء شرایط ویزای تحصیلی محسوب نمی‌شود.

 

ارزیابی پایان نامه

پایان نامه دانشجویان به صورت کتبی خواهد بود و خلاصه شواهد و یافته‌های خود را باید در یک مقاله 100 هزار کلمه‌ای گنجانده باشند. همچنین ممکن است در پایان نامه یک پروژه عملی نیز گنجانده شده باشد.

 

هزینه بورسیه دکترا در استرالیا چقدر است؟

هزینه بورسیه تحصیلی دکترا در استرالیا

هزینه تحصیل در استرالیا در مقطع دکترا نسبت به سایر دانشگاه‌های همتراز آن نسبتا گران‌تر است. مهمترین دلیل آن نیز به دریافت یارانه تحصیلی از سوی دانشجویان داخلی این کشور مربوط می‌شود. براساس تخمین‌های صورت گرفته از سوی دولت استرالیا هزینه تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه‌های این کشور بین 20 تا 50 هزار دلار استرالیا (13470-33670 دلار آمریکا) متغییر است. البته این هزینه در برخی از پروژه‌های تحصیلی ممکن است افزایش باید.

هزینه زندگی در استرالیا بستگی به سبک و سیاق زندگی شما مربوط می‌شود اما هر فرد خارجی که قصد دارند در مقطع دکترا تحصیل کند مخارج تحصیل و زندگی وی به طور متوسط در حدود 21041 دلار استرالیا (14170  دلار آمریکا) تخمین زده می‌شود.

 

بورسیه تحصیلی در استرالیا

بورسیه اصلی و معروف مقطع دکترا که دولت استرالیا از طریق دانشگاه ها به دانشجویان بین المللی و لوکال می دهد به نام Australian Government Research Training Program ( RTP) هست که از سال 2017 جایگزین سه بورس زیر شد:

 1. Australian Postgraduate Awards
 2. International Postgraduate Research Scholarship(IPRS)
 3. Research Training Scheme

در واقع دولت استرالیا به همه دانشجویان لوکال یعنی استرالیایی برای مقطع دکترا این بورس را می دهدو برای دانشجویان بین المللی مقطع دکترا هم به هر دانشگاهی یک سهمیه داده که به دانشجویان دارای شرایط این بورس را بدهند.
این بورس شامل شهریه و هزینه زندگی هست. یعنی دانشجو شهریه پرداخت نمی کندوسالانه 29 تا 30 هزار دلار بابت هزینه زندگی دریافت می کند.

 

مراحل اخذ بورس دکترا در استرالیا

اولین قدم برای درخواست بورس دکترا در استرالیا ارتباط با یک استاد راهنما است. استادی را که به عنوان راهنما انتخاب می‌کنید بایستی محقق اصلی یک پروژه یا جزء یک گروه تحقیقاتی باشد. هنگامی که آن را پیدا کردید باید از طریق ایمیل با وی تماس برقرار کرده و سعی کنید توضیح کامل و مختصری درباره پروژه و علایق خود ارائه دهید.

معمولا برای درخواست دکترا در استرالیا به مدرک کارشناسی ارشد نیاز دارید. البته برخی دانشگاهها نیز بدون درخواست مدرک کارشناسی ارشد، دانشجوی دکتری پذیرش می‌کنند. اما به هر حال هر دانشگاهی شرایط خود برای ارائه بورسیه بیان می‌کند اما انتظار نداشته باشید مدارک مرتبط با دانشگاه قبلی شما درخواست شود. اگر یک پرپوزال تحقیق ارائه می‌دهید باید در مصاحبه آن نیز شرکت نمایید. البته درخواست برای مصاحبه نشانه خوبی برای موفقیت شماست و معمولا بدین معنی است که تا این مرحله در بورسیه سطح دکترا پذیرفته شده‌اید.

هیچگونه نگرانی در رابطه با مصاحبه نداشته باشید. مصاحبه غالبا از طریق ویدیو کنفرانس و به صورت کاملا دوستانه برگزار می‌شود و در صورتی که اطلاعات لازم را ارائه دهید موفقیت شما در دریافت بورسیه استرالیا بسیار بالا خواهد بود.

 

مهلت درخواست برای بورسیه استرالیا

مهلت درخواست برای بورسیه استرالیا

برای دریافت بورسیه دکترا استرالیا می‌توانید هر زمانی اقدام نمایید. با این حال اکثر دانشگاهها ترجیح می‌دهند  که یک بازه زمانی خاص را برای شما معرفی کنند. همچنین به یاد داشته باشید که 4 ماه قبل از شروع ثبت نام دکترا، مدارک خود را ارسال کنید. زیرا بررسی پرونده شما به طور حتم زمان‌بر خواهد بود.

 

اخذ ویزا برای مقطع دکترا

استرالیا سیستم دریافت ویزا برای مقاطع تحصیلی مختلف به ویژه در مقطع دکترا را آسان کرده است اما برای اینکه ویزای تحصیلی را صادر کند باید دانشجو شرایط لازم را داشته باشد که به شرح ذیل است:

 • دانشجویان دکترا نمی‌توانند به صورت پاره وقت تحصیل کنند و تحصیل آنها باید تمام وقت باشد. در صورتی که تحصیل به صورت پاره وقت را درخواست نمایند، مورد تایید قرار نمی‌گیرد.
 • برای اینکه ویزای دانشجویی دریافت کنید حتما باید در مقطع دکترا پذیرفته شده باشید.
 • داشتن مدرک زبان انگلیسی الزامی است و باید مهارت‌های لازم را در زبان انگلیسی داشته باشید. حداقل نمرات در زبان انگلیسی، آیلتس 6.5، تافل 85، CAE 176 و PTE 61 است.

 

کار در دوران تحصیل دکتری در استرالیا

در حین تحصیل در استرالیا در مقطع دکتری در استرالیا می‌توانید در هر دو هفته تا 40 ساعت کار کنید. در ایام تعطیلی دانشگاه هیچ محدودیتی برای کار دانشجویان دکترا وجود ندارد. اما تمام فعالیت‌های کاری شما باید به نحوی باشد که به شرایط تحصیلی شما آسیبی وارد نکند.

 

هزینه ویزای دانشجویی استرالیا

هزینه ویزای دانشجویی برای دکترا در استرالیا

به صورت استاندارد هزینه ویزای دانشجویی مقطع دکتری 650 دلار استرالیا (440 دلار آمریکا) است. اگر قصد دارید اعضای خانواده را به لیست همراهی خود اضافه کنید هزینه ویزای شما افزایش خواهد یافت. تقریبا بیش از 75% درصد از ویزای دانشجویی در مدت زمان 25 روزه صادر می‌شود، با این حال در برخی مواقع ممکن است درخواست‌ها زمان بیشتری طول بکشد.

 

آیا بعد از دکترا می‌توانم در استرالیا کارکنم؟

کسانی که توانسته‌اند در استرالیا تحصیل کنند و یا با استفاده از بورسیه تحصیلی دکترای خود را گذرانده باشند در صورتی که شغلی متناسب با مهارت خود بدست آوردند می‌توانند در استرالیا اقامت داشته باشند. در حالت کلی فارغ التحصیلان دکترا اجاز دارند تا 4 سال در این کشور بمانند. البته در ژانویه 2023 این مدت زمان به 6 سال افزایش یافته است. اگر در این بازه زمانی شغلی متناسب با مهارت خود بدست آوردید می‌توانید مدت طولانی‌ترین اقامت این کشور را بدست اورید.

 

در این مقاله در سایت موسسه راهیان آبی دانش تلاش داشتیم تا شما را به طور کامل تمامی اطلاعات ارزشمندی که ممکن است برای اخذ بورس دکترا در استرالیا به آن نیاز داشته باشید را به شما ارائه دهیم تا کامل با آن آشنا باشید.

منبع: studyaustralia.gov.au، findaphd.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *