لوگو
با مجوز وزارت علوم
تنها نماینده IGEC در ایران
Search
Close this search box.
Search

رشته توسعه سخت افزار در استرالیا

توسعه سخت افزار-min

رشته توسعه سخت افزار در استرالیا

مهندسی رایانه یا مهندسی کامپیوتر دانشی است مرکب از مباحث نرم‌افزار. این رشته برخلاف مهندسی نرم‌افزار با طراحی و توسعه و تولید سیستم‌های رایانه‌ای در هر دو شاخهٔ سخت‌افزار و نرم‌افزار سر و کار دارد.

رشته توسعه سخت افزار از شاخه های رشته مهندسی کامپیوتر که به طراحی و ساخت اجزای مختلف کامپیوتر می پردازد، از اهمیت بسیار زیادی در دنیای امروز برخوردار است. هدف از طی این دوره تربیت کارشناسانی است که در زمینه تحلیل، طراحی، ساخت و راه اندازی دستگاهها و مجموعه های سخت افزاری جدید، بررسی و شناخت مجموعه های سخت افزاری و نرم افزاری موجود، نگه داری، عیبیابی و تعمیر و اصلاح و توسعه فعالیت کنند.طراحی، شبیه سازی، فرآوری، پردازش، سنجش، آموزش، ویرایش و … همه مفاهیمی هستند که با بالاترین دقت و در کوتاهترین مدت زمان ممکن در برنامه های نرم افزاری کامپیوتر انجام می شوند. لذا هدف از این رشته تربیت نیروی متخصص برای انجام امور فوق است.

وظایف معمول مهندسان رایانه شامل نوشتن نرم‌افزار و سیستم عامل برای میکروکنترلرهای جاسازی شده، طراحی تراشه‌های VLSI، طراحی سنسورهای آنالوگ، طراحی صفحات مدار و طراحی سیستم‌های عامل رایانه است. مهندسان رایانه نیز برای تحقیقات رباتیک مناسب هستند که به شدت بر استفاده از سیستم‌های کنترل و نظارت بر سیستم‌های الکتریکی مانند موتور، ارتباطات، و سنسورهای دیجیتال متکی هستند.

مهندس سخت افزار چه کسی است ؟

مهندس سخت افزار کامپیوتر معمولا دانشجویان به شناخت مجموعه های سخت افزاری کامپیوتر می پردازند. این شناخت شامل انجام کارهای آموزشی و پژوهشی و صنعتی در رابطه با بخش های سخت افزاری کامپیوتر از قبیل بردها، قطعات، تجهیزات و در کل سیستم های کامپیوتر در اندازه های مختلف است.

کار پژوهشی این مهندسین بدین صورت است که در مورد این قطعات تحقیق می کنند و آن ها را طراحی و آزمایش می کنند. همچنین نظارت بر تولید قطعات سخت افزار کامپیوتر و نصب آن نیز بر عهده مهندس سخت افزار است که این قسمت از فعالیت های صنعتی این حرفه محسوب می شود. لازم به ذکر است که بدانید منظور از بخش سخت افزاری کامپیوتر قطعات و اجزایی همچون مدارهای چاپی و چیپ های کامپیوتری و همچنین سیستم کامپیوتری است که خود این سیستم دارای لوازم جانبی مانند مودم، موس، کیبرد، پرینتر و … می باشد.

مهارت های مهندس سخت افزار

توجه داشته باشید درست است که گرایش های سخت افزار و نرم افزار رشته کامپیوتر از هم جداست ولی این به این معنی نیست که کار آن ها نیز همیشه از هم جدا باشد. چرا که یک مهندس سخت افزار برای افزایش قابلیت ها و قدرت های قطعات سخت افزاری کامپیوتر باید چک و بررسی کند که ﺁیا این قطعات با آخرین مدل قطعات نرم افزاری متناسب است یا خیر. بنابراین مهندسان این دو گرایش باید در اکثر اوقات با هم در ارتباط باشند.

وظایف مهندس سخت افزار کامپیوتر

  • طراحی سخت افزار جدید – این وظیفه معمولا برای آن دسته از کارشناسانی است که در واحدهای تحقیق و توسعه شرکت های تولید کننده سخت افزارهای کامپیوتری کار می کنند.
  • آزمایش مدلهای کامل شده سخت افزارهای ساخته شده – معمولا یک مهندس سخت افزار در یک شرکت تولیدی تجهیزات کامپیوتری این کار را انجام می دهد.
  • به روز کردن تجهیزات موجود کامپیوتر جهت آماده بودن برای کار با نرم افزارهای جدید – این وظیفه عمدتا توسط کارشناس سخت افزار در سازمان ها و شرکت های مختلف انجام می شود. به عنوان مثال با پیشرفت سیستم عامل ها از ویندوز ۹۸ به ویندوز XP و ویندوز ۷ ، حافظه کوتاه مدت (RAM) بسیاری از کامپیوترهای شخصی تعویض شد یا توسط کارشناسان سخت افزار ارتقاء پیدا کرد.
  • تعمیر کامپیوتر، چاپگر، اسکنر، فاکس و …. – بسیاری از فارغ التحصیلان رشته مهندسی سخت افزار کامپیوتر پس از فراغت از تحصیل اقدام به ارائه خدمات تخصصی در زمینه تعمیر انواع لوازم و تجهیزات کامپیوتری می کنند.

تحصیلات مورد نیاز برای ورود به شغل مهندس سخت افزار

افرادی که علاقه مند به ورود به شغل مهندس سخت افزار هستند باید در رشته هایی همچون مهندسی کامپیوتر سخت افزار، علوم کامپیوتر و مهندسی فناوری اطلاعات در مقطع کارشناسی تحصیل و فارغ التحصیل شوند. البته توجه داشته باشید که افرادی که در سایر رشته ها تحصیل کرده اند ولی مشتاق به کار و فعالیت در این حرفه هستند می توانند با گذراندن دوره های آموزشی مهندس سخت افزار در مراکز آموزشی معتبر و یادگیری این فن می توانند وارد این شغل شوند.

آینده شغلی، بازارکار و فرصت های استخدامی مهندس سخت افزار

مهندس سخت افزار کامپیوتر معمولا در بخش های ساخت و آزمایش انواع مختلف مدل های کامپیوتر کارمی کند.

در کشورهای توسعه یافته اغلب کارشناسان سخت افزار در شرکت های تولیدی با تکنولوژی بالا ( high-tech) کار می کنند. برخی از آنها نیز در شرکت های طراحی سیستم های کامپیوتری، شرکت های تحقیق و توسعه و یا سازمان های دولتی مشغول به کار هستند.

اما در ایران به دلیل نبودن بازار کار مناسب برای مهندسان سخت افزار در حوزه های تحقیقاتی و تولیدی، لذا عمده آنها جذب حوزه های کاری غیر مرتبط یا کم ارتباط با تخصص خود می شوند. خرید و فروش کامپیوتر و قطعات آن در بازارهای تخصصی، تعمیر کامپیوترهای خانگی در مغازه های خدمات کامپیوتر و ارائه خدمات مرتبط با کامپیوتر در آنها از جمله کارهایی است که فارغ التحصیلان مهندسی سخت افراز کامپیوتر بعد از دانشگاه انجام می دهند.

دانشگاه آدلاید

دانشگاه آدلاید یکی از دانشگاه ها در کشور استرالیا است در رشته های مختلف از جمله ی رشته فناوری اطلاعات ( IT ) در آن تدریس می شود. در ادامه ما شما را با این داشنگاه بیشتر آشنا خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

دانشگاه آدلاید یک دانشگاه تحقیقاتی واقع در شهر آدلاید، جنوب استرالیا است. این دانشگاه در سال 1874 تاسیس شد و سومین دانشگاه قدیمی در دانشگاه های استرالیا است. 5 نفر از برندگان نوبل در این دانشگاه حضور داشته اند. دانشگاه آدلاید با شهرت بین المللی در زمینه ی انجام تحقیقات پیشرو در سطح جهان، همواره در یک درصد دانشگاه های برتر جهان رتبه بندی می شود. این دانشگاه عضوی از گروه هشت دانشگاه های رده عالی استرالیا (G8) می باشد. اولین دانشگاه استرالیایی و دومین دانشگاه جهان بود که زنان را برای دوره های دانشگاهی قبول کرد. دانشگاه آدلاید چهار پردیس اصلی (North Terrace، Waite، Roseworthy، Thebarthon و یک پردیس به نام Ngee Ann-Adelaide در سنگاپور دارد. پردیس اصلی دانشگاه در مرکز شهر آدلاید و در نزدیکی موزه های استرالیا واقع است. پردیس Waite دانشگاه آدلاید محل تحقیقات برجسته ی علمی گیاهان و کشاورزی در نیمکره ی جنوبی است. در سال 2016 بیش از 6600 دانشجوی بین المللی (خارجی) از 100 کشور متفاوت در پردیس های این دانشگاه در حال تحصیل می باشند. کتابخانه ی دانشگاه آدلاید بزگترین کتابخانه در ایالت استرالیای جنوبی می باشد.

رنکینگ دانشگاه آدلاید استرالیا

دانشگاه آدلاید در رتبه بندی جهانی دانشگاه های آموزش عالی تایمز، 7 رتبه پیشرفت داشته و رتبه ی 142 ام جهان و بالاترین رتبه در میان دانشگاه های جنوب استرالیا را دارد.

  • رتبه ی 142 در رتبه بندی جهانی دانشگاه های آموزش عالی تایمز
  • رتبه ی 125 در رنکینگ QS دانشگاه های جهان
  • رتبه ی 139 در رنکینگ آکادمیک دانشگاه های جهان (ARWU)
  • جزو 200 دانشگاه برتر در هر 5 حوزه ی ارزیابی شده توسط رتبه بندی ARWU
  • رتبه ی 79 در رتبه بندی بین المللی ترین دانشگاه های جهانی آموزش عالی تایمز
  • 82% از تحقیقات این دانشگاه در ERA بالا و یا فراتر از استانداردهای جهانی می باشد.

کالج مهندسی کامپیوتر

مهندسی کامپیوتر یکی از رشته هایی است که در این دانشگاه تدریس می شود. این دانشگاه فعالیت خود را از سال 1960 آغاز کرد. علاوه بر رشته های نرم افزار و کامپیوتری رشته های کامپیوتر-گرافیک، یعنی هنرهای دیجیتال نیز در این دانشکده ارائه می شوند و در واقع تنها مرکز هنرهای کامپیوتری در استرالیا می باشد که این خود بسیار حائز اهمیت است زیرا که در دنیای مدرن رشته هایی جذاب می باشند.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *