لوگو
با مجوز وزارت علوم
تنها نماینده IGEC در ایران
Search
Close this search box.
Search

دانشگاه های برتر استرالیا برای تحصیل

دانشگاه‌ های استرالیا همواره از بهترین‌ دانشگاه‌های جهان محسوب می‌شوند و سالیانه دانشجویان زیادی به دلیل قرار گرفتن این کشور در لیست ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان، برای تحصیل در استرالیا اپلای می‌کنند. چراکه هزینه تحصیل، امکان دریافت بورسیه و شرایط مناسب زندگی در این کشور، آن را به سومین مقصد محبوب برای دانشجویان بین‌المللی و متقاضیان تحصیل در خارج از کشور تبدیل کرده است. در این مقاله از مجله «راد» ۱۵ نمونه از بهترین دانشگاه‌های استرالیا در سال ۲۰۲۴ و رنکینگ هر دانشگاه را باهم مرور کنیم تا اگر قصد اپلای تحصیلی استرالیا را دارید، برای انتخاب دانشگاه مناسب یک قدم جلوتر از دیگران باشید.

رتبه بندی دانشگاه های برتر استرالیا 2023

بر اساس رتبه‌بندی جهانی سال ۲۰۲۴ که از سوی رنکینگ جهانی تایمز (THE) ارائه شد، استرالیا دارای ۳۷ دانشگاه برتر است و از این تعداد، ۶ دانشگاه در بین صدمین دانشگاه برتر جهان قرار دارند. این به این معناست که گزینه‌های زیادی برای انتخاب بهترین دانشگاه استرالیا برای تحصیل وجود دارد که در سراسر این کشور گسترده شده‌اند؛ از پرث در غرب استرالیا گرفته تا بریزبین در شرق و از داروین در شمال این کشور گرفته تا هوبارت در جنوب.

در ادامه نگاهی خواهیم داشت به رتبه بندی دانشگاه ‌‌های برتر استرالیا که بر اساس رنکینگ‌های جهانی QS، تایمز، شانگهای و U.S. News مشخص شده‌اند.

نام دانشگاه رتبه دانشگاه در استرالیا (2023) رتبه دانشگاه بر اساس QS (2024) رتبه دانشگاه بر اساس تایمز (2024) رتبه دانشگاه براساس U.S. News (2023) رتبه دانشگاه بر اساس شانگهای (2023)
دانشگاه ملبورن 1 14 37 27 35
دانشگاه موناش 5 42 54 37 77
دانشگاه سیدنی 2= 19= 148 28 73
دانشگاه ملی استرالیا 4 34= 67 62 67
دانشگاه کوئینزلند 6 43 70 36 51
دانشگاه نیو ساوت ولز 2= 19= 84 37 72
دانشگاه آدلاید 8 89 111 74 151
دانشگاه استرالیا غربی 7 72 143 83 101
دانشگاه فناوری سیدنی 9 90 148 112 201
دانشگاه مک‌کواری 13 130= 180 192 201
دانشگاه فناوری کوئینزلند 11 189= 199 171 301
دانشگاه کرتین 10 184= 201 160 201
دانشگاه فناوری سوینبرن 14 199 201 199 201
دانشگاه گریفیث 15 243 251 203 301
دانشگاه ولونگونگ 12= 162 201 186 201

رتبه بندی دانشگاه ها از سوی چند سازمان یا کشور براساس شاخص‌های عملکردی در حوزه آموزش، تحقیق، انتقال دانش، چشم‌انداز های بین المللی و … انجام می‌شود که سه نوع مطرحِ آن عبارتند از:

 • رتبه بندی شانگهای
 • رتبه بندی QS
 • رتبه بندی تایمز

شما می‌توانید رتبه یک دانشگاه را در این رتبه‌بندی‌ها بر اساس کشور، دوره و موضوع مورد نظر بررسی کنید. همان‌طور که گفتیم استرالیا دارای ۳۷ دانشگاه برتر است و همواره ۸ دانشگاه مهم آن که به دانشگاه‌های گروه ۸ معروف هستند در رتبه بندی‌های جهانی رتبه زیر ۱۰۰ را دارند. دانشگاه‌های گروه هشت عبارتند از:

 • دانشگاه ملی استرالیا
 • دانشگاه ملبورن
 • دانشگاه سیدنی
 • دانشگاه نیو ساوت ولز
 • دانشگاه کویئنزلند
 • دانشگاه موناش
 • دانشگاه استرالیا غربی
 • دانشگاه آدلاید

در لیست دانشگاه های استرالیا که در جدول بالا آمده، می‌بینیم که رنکینگ بهترین دانشگاه استرالیا در تمامی رتبه‌ بندی‌های جهانی مربوط به دانشگاه ملبورن است که در شهر ملبورن قرار دارد. برای آشنایی بیشتر با این دانشگاه و دیگر دانشگاه‌های که در این مقاله لیست شده‌اند،  در ادامه به معرفی مختصری درباره هر دانشگاه می‌پردازیم.

توجه داشته باشید شماره‌گذاری‌های زیر، به‌هیچ عنوان نشان دهنده رتبه‌بندی این دانشگاه‌ها نیست. برای مشاهده رنکینگ دانشگاه‌ های استرالیا می‌توانید به جدول بالا مراجعه کنید.

1. دانشگاه ملبورن

اگر قصد مهاجرت به استرالیا را دارید؛ دانشگاه ملبورن (University of Melbourne)، یکی از بهترین دانشگاه های استرالیا برای اپلای تحصیلی محسوب می‌شود.

دانشگاه ملبورن یک موسسه دولتی است که در سال ۱۸۵۳ تاسیس شد. این دانشگاه دارای هفت پردیس است که در سراسر ملبورن و سایر مناطق ویکتوریای استرالیا واقع شده‌اند. پردیس اصلی آن پارک ویل (Parkville) است و دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌توانند در یکی از چندین کالج مسکونی مجاور اقامت کنند.

پردیس‌های دیگر این دانشگاه Southbank، Burnley، Creswick، Dookie، Shepparton و Werribee است. هزینه تحصیل در دانشگاه ملبورن بر اساس هر رشته تحصیلی متفاوت است و برای دانشجویان بین‌المللی هم این هزینه بالاتر است. رشته‌های دندانپزشکی، دامپزشکی و پزشکی از جمله رشته‌های پرهزینه این دانشگاه هستند.

دانشجویان مقطع کارشناسی در دانشگاه ملبورن از بین کشاورزی، هنر، زیست پزشکی، تجارت، طراحی، محیط زیست، هنرهای زیبا، موسیقی، بهداشت دهان و علم انتخاب رشته می‌کنند. البته این رشته‌ها وارد حوزه‌های تخصصی‌تر می‌شود که در مرحله بعد انتخاب می‌شوند.

رشته‌های مقطع BA و BS نیز برای دانشجویان بومی در دسترس است. دانشگاه ملبورن همچنین دارای نزدیک به 20 مدرسه فارغ‌التحصیلی از جمله دانشکده تجارت ملبورن، دانشکده پزشکی ملبورن و کنسرواتوریوم موسیقی ملبورن است. این دانشگاه همچنین دارای ۵ موسسه تحقیقاتی است. یکی از دستاوردهای تحقیقاتی مرتبط با دانشگاه ملبورن به دهه ۱۹۷۰ برمی‌گردد؛ زمانی‌که محققان کاشت حلزون با انتقال سیگنال‌ها به سیستم عصبی را توسعه دادند که یک وسیله الکترونیکی برای بازگرداندن شنوایی است.

2. دانشگاه سیدنی

دانشگاه سیدنی (University of Sydney) که در سال ۱۸۵۱ تأسیس شد، قدیمی‌ترین دانشگاه استرالیا محسوب می‌شود. تقریباً ۴۶۰۰۰ دانشجو در دانشگاه سیدنی به نمایندگی از ۱۳۴ کشور تحصیل می‌کنند و جزو بهترین دانشگاه‌ های استرالیا برای ایرانیان  به‌شمار می‌آید.

بیش از ۲۸۰ برنامه تبادلات خارجی با بیش از ۳۰ کشور در این دانشگاه وجود دارد. کمتر از پنج نخست وزیر استرالیا در این دانشگاه حضور داشتند؛ از جمله ادموند بارتون که در سال ۱۹۰۱ در نخستین انتخابات فدرال استرالیا پیروز شد. بیش از ۹۰ مرکز تحقیقاتی در این دانشگاه وجود دارد که در زمینه های مختلف تحقیقات جهانی مشارکت دارند.

3. دانشگاه موناش

دانشگاه موناش (Monash University) یک موسسه دولتی است که در سال ۱۹۵۸ تاسیس شد. این دانشگاه در ایالت ویکتوریا در جنوب شرقی استرالیا واقع شده است و نام‌گذاری آن به نام سر جان موناش، رهبر نظامی و مهندس استرالیایی، صورت گرفته است. پردیس کلیتون، بزرگترین از بین پنج پردیس استرالیایی دانشگاه، در حدود ۱۲ مایلی جنوب شرقی ملبورن واقع شده است.

دانشگاه موناش همچنین دارای یک پردیس شعبه در مالزی، یک مدرسه تحصیلات تکمیلی در چین (به‌طور مشترک با دانشگاه جنوب شرقی) و چندین سایت بین‌المللی وابسته دیگر است. دانشجویان موناش از بالغ بر ۱۰۰ کشور جهان می‌آیند. دانشجویان بین‌المللی شهریه بالاتری می‌پردازند؛ اگرچه برخی از بورسیه‌ها در دسترس هستند. ۳ پردیس دانشگاه استرالیا، مسکن دانشجویی در محوطه دانشگاه ارائه می‌دهند.

4. دانشگاه ملی استرالیا

دانشگاه ملی استرالیا (Australian National University) در سال۱۹۴۶ تأسیس شد. این دانشگاه در کانبرا، پایتخت استرالیا و مقر دولت واقع شده است. این دانشگاه در ابتدا به‌عنوان یک دانشگاه تحقیقاتی تحصیلات تکمیلی توسط پارلمان استرالیا تاسیس شد و دارای شش برنده جایزه نوبل در میان اساتید و فارغ التحصیلان خود است. حتی معاونت آن با برایان اشمیت، یک برنده جایزه نوبل است. ANU مشارکت‌ و همکاری زیادی با بسیاری از دانشگاه‌های بین المللی از جمله دانشگاه ملی سنگاپور دارد.

5. دانشگاه کوئینزلند

دانشگاه کوئینزلند (University of Queensland) حدود ۴۰۰۰۰ دانشجو دارد که شامل ۱۲۰۰۰ دانشجوی بین المللی از ۱۴۱ کشور می‌شوند. این دانشگاه همچنین دارای یکی از بزرگترین دوره‌های دکتری استرالیا و حدود ۱۳۸۰۰ دانشجوی ثبت نامی کارشناسی ارشد است.

پردیس اصلی دانشگاه در یکی از حومه‌های سرسبز بریزبن به‌نام سنت لوسیا – از مرفه‌ترین مناطق شهر – واقع شده است. دو پردیس دیگر به‌عنوان بخشی از دانشگاه و ۴۰ سایت آموزشی و پژوهشی محسوب می‌شوند. حدود یک سوم دانشجویان این دانشگاه دانشجویان خارجی، از بیش از ۱۴۲ کشور هستند.

6. دانشگاه نیوساوس ولز

دانشگاه استرالیای غربی (University of Western Australia) جزو بهترین دانشگاه‌ها در بین ۱۰ دانشگاه برتر و پیشرو در زمینه تحقیقات و تدریس در استرالیا است و از شهرت بین المللی بالایی برخوردار است. کاندیداهای تحقیقاتی در مقطع کارشناسی ارشد با نظارت برخی از محققان برجسته استرالیایی برای نوشتن پایان نامه در آزمایشگاه AOM، به تحقیق و مطالعه می‌پردازند.

این دانشگاه که در پرث استرالیا واقع شده است، میزبان بیش از ۲۵۰۰۰ دانشجو است که تقریباً یک پنجم آنها از خارج از کشور هستند.

7. دانشگاه آدلاید

دانشگاه آدلاید (University of Adelaide) در سال ۱۸۷۴ با هدف آماده‌سازی لیدرهای جوانی از طریق آموزش، به جای تولد یا ثروت، برای استرالیای جنوبی تاسیس شد.

این دانشگاه یکی از دانشگاه های برتر استرالیا، نزدیک به ۱۵۰ سال است که در زمینه تحصیلات تکمیلی فعالیت می‌کند. این دانشگاه در شهر آدلاید استرالیای جنوبی تاسیس شده و در حال حاضر کاترین برنسون ریاست آن را به عهده دارد.

8. دانشگاه استرالیا غربی

دانشگاه استرالیا غربی (UWA) یکی از صد دانشگاه برتر جهان محسوب می‌شود که در پرث، استرالیای غربی واقع شده است. UWA جامعه‌ای چندفرهنگی است که پیشینه‌های گوناگونی را پذیرفته و برای آنها ارزش قائل است. در UWA، با مربیان پرشور با تجربه و ارتباطات واقعی در صنعت، یادگیری را فراتر از کتاب پیش خواهید برد.

دانشگاه غربی استرالیا برنامه‌های تحصیلی گسترده‌ای در سطوح مختلف ارائه می‌دهد و دانشجویان از تنوع رشته‌های تحصیلی و تسهیلات پژوهشی بسیاری بهره‌مند می‌شوند. این دانشگاه از همکاری‌های فراوان با صنعت، دولت و سایر مؤسسات برای ایجاد پژوهش‌های نوآورانه و تاثیرگذار بهره ‌می‌برد و نقش مهمی در توسعه علمی و فرهنگی استرالیا ایفا می‌کند.

9. دانشگاه فناوری سیدنی

دانشگاه فناوری سیدنی  (University of Technology Sydney)، که به اختصار UTS نیز شناخته می‌شود، یکی از دانشگاه‌های برجسته در استرالیا و در شهر سیدنی است. این دانشگاه با ارتقا به‌عنوان “دانشگاه فناوری” به شهرت بالایی دست یافت. UTS به دانشجویان امکان تحصیل در مقاطع مختلف از کارشناسی تا دکترا را می‌دهد و دارای تجهیزات پیشرفته و تسهیلات آموزشی برجسته‌ای است.

این دانشگاه به‌عنوان یک مرکز مهم تحقیقاتی و فناوری در حوزه‌های متنوعی از علوم مهندسی و کسب و کار است و با صنعت و جوامع محلی و بین‌المللی همکاری‌های فراوانی دارد. همچنین، محیط زیبای شهر سیدنی و امکانات شهری اطراف آن از مزیت‌های این دانشگاه برای دانشجویان بین‌المللی است. تجربه تحصیل در UTS به دانشجویان فرصتی برای کسب دانش و تجربه فرهنگی گوناگون ارائه می‌دهد.

از بهترین رشته‌های دانشگاه تکنولوژی سیدنی می‌توان رشته‌های آمار، کشاورزی، معماری، مهندسی بیولوژی، زمین شناسی، روانشناسی، مهندسی کامپیوتر، توریسم و گردشگری را نام برد.

10. دانشگاه مک‌کواری

دانشگاه مک کواری با رتبه ۱۳۰ در رنکینگ جهانی QS، در قلب سیدنی واقع شده است و بیش از ۴۵۰۰۰ دانشجو در خود جای داده است. این دانشگاه که به ویژه به دلیل تخصص خود در تجارت، مهندسی، بهداشت، علوم زیستی و پزشکی شناخته شده است، بهترین امتیاز شاخص خود را برای نسبت اعضای هیئت علمی بین المللی خود به‌دست آورد؛ در حالی‌که برای پایداری که یک شاخص جدید برای امسال است هم خوب عمل کرده است.

پردیس دانشگاه مک کواری والوماتگال (پردیس اصلی) در ۱۵ کیلومتری مرکز شهر سیدنی، در یکی از بزرگترین حوزه‌های تجاری و فناوری در نیمکره جنوبی واقع شده است. ایستگاه قطار دانشگاه مک‌کواری و شبکه‌ای از مسیرهای اتوبوس عمومی، مکان نورث راید این دانشگاه را با مرکز شهر، فرودگاه، سواحل، حومه‌های مسکونی، و مناطق خرید و غذاخوری مانند Chatswood و Parramatta متصل می‌کند.

11. دانشگاه فناوری کوئینزلند

دانشگاه فناوری کوئینزلند (QUT) یکی از دانشگاه های بزرگ استرالیا با چشم انداز جهانی و تمرکز بر دنیای واقعی است. رویکرد متعهد و مبتنی بر آموزش و پژوهش این دانشگاه  بسیار مورد توجه اعتماد کارفرمایان و تجارت دولتی است. QUT متعهد به ارائه تجربیات یادگیری در دنیای واقعی و راه حل‌های تحقیقاتی در طیف گسترده‌ای از رشته‌ها و حوزه‌هاست.

قانون دانشگاه فناوری کوئینزلند در سال ۱۹۸۸ پس از تأیید وضعیت دانشگاه برای مؤسسه فناوری کوئینزلند به تصویب رسید و دانشگاه تکنولوژی کوئینزلند (QUT) در ژانویه ۱۹۸۹ شروع به فعالیت کرد. از آن زمان تا کنون بالغ بر ۴۰۰۰۰ دانشجو را در خود جای داده و بیش از ۴۰۰ دوره آموزشی و برنامه‌های تحقیقاتی گسترده ارائه کرده است.

بهترین رشته های دانشگاه فناوری کویینزلند شامل رشته های مربوط به صنایع، جامعه شناسی، علوم سیاسی، رسانه دیجیتال، علوم ماده و پزشکی بیولوژی است.

12. دانشگاه کرتین

دانشگاه کرتین (Curtin University) یکی از محبوب‌ترین‌ها در لیست بهترین دانشگاه های استرالیا است که در شهر بنتلی در ایالت وسترن استرالیا قرار دارد. این دانشگاه در سال ۱۹۶۶ با نام دانشگاه استرالیای غربی تاسیس شد و در سال ۱۹۸۶ نام آن به کرتین تغییر پیدا کرد.

تا کنون بیشتر از ۴۰ هزار دانشجو از این دانشگاه فارغ التحصیل شده‌اند. اندرو کرین رئیس این دانشگاه‌ست و بهترین رشته های تحصیلی دانشگاه کرتین نیز شامل کشاورزی، معماری، هنر، بیزنس، مدیریت و وکالت، فرهنگ و جامعه شناسی، مهندسی و پزشکی است.

13. دانشگاه فناوری سوینبرن

دانشگاه فناوری سوینبرن (Swinburne University of Technology) یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی است و به دلیل تحقیقات باکیفیت آن در راستای ارتباط دادن علم و فناوری  با تجارت و جامعه، شهرت بین المللی دارد. جایگاه این دانشگاه استرالیایی در فهرست‌ رتبه ‌بندی جهانی نشان‌دهنده تعهد آن به بحث آموزش و تحقیقات باکیفیت و نتایج فارغ‌التحصیلان است.

در ۱ جولای ۱۹۹۲، سوینبرن رسماً شرایط تبدیل شدن به یک دانشگاه را به‌دست آورد که ما به عنوان دانشگاه فناوری سوینبرن اعلام شد. در سال ۱۹۰۸، جورج و اتل سوینبرن این دانشگاه را تأسیس کردند. شعار این دانشگاه برای برابری، عدالت و چشم انداز جسورانه برای فردایی است.

سوینبرن سه پردیس مستقر در ملبورن دارد که در هاتورن، کرویدون و وانتیرنا و یکی هم در ساراواک، مالزی واقع شده است. این پردیس‌ها نزدیک به حمل و نقل عمومی، امکانات پیشرفته و محیط‌های آموزشی منحصر به‌فردی هستند.

14. دانشگاه گریفیث

دانشگاه گریفیث (Griffith University) یکی دیگر از بهترین دانشگاه های استرالیا است که می‌توانید در صورت زندگی در کویینزلند استرالیا به این دانشگاه مراجعه کنید. این دانشگاه در سال ۱۹۷۱ با شعار «بیشتر بدان، بیشتر انجام بده و بی نظیر باش» شروع به فعالیت کرد. این دانشگاه تا کنون نزدیک به ۵۰ هزار دانشجو داشته و در حال حاضر تحت ریاست هنری اسمردون فعالیت می‌کند.

پنج پردیس فیزیکی این دانشگاه که شامل سه شهر در جنوب شرقی کوئینزلند است، در ساحل طلایی (گُلد کوست)، لوگان، مونت گراوات، ناتان و ساوت بانک واقع شده‌اند. پردیس دیجیتال هم در نوک انگشتان شما قرار دارد و سراسر جهان را در بر می‌گیرد. هر محیط پردیس، چه فیزیکی و چه دیجیتال، دارای امکانات پیشرفته و خدمات پشتیبانی است تا زندگی دانشگاهی را آسان‌تر و لذت‌بخش کند.

15. دانشگاه ولونگونگ

دانش (University of Wollongong) به‌عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های مدرن جهان تشناخته می‌شود که با صنعت، شرکای تحقیقاتی، دولت‌ها برای رسیدگی به چالش‌های حیاتی اقتصادی، زیست‌محیطی، اجتماعی و پزشکی جامعه همکاری دارد.

در دوران توسعه و نوآوری پس از جنگ، دانشگاه فناوری نیو ساوت ولز بخشی در دانشگاه ولونگوگ تأسیس کرد تا مهندسان و متالوژیست‌های صنعت فولاد داخلی را آموزش دهد. آن مؤسسه رشد و تکامل یافت و در سال ۱۹۷۵ قانونی در پارلمان نیو ساوت ولز به تصویب رسید که دانشگاه ولونگونگ را به عنوان یک دانشگاه مستقل معرفی کرد.

پردیس‌های بین المللی دانشگاه ولونگونگ در امارات، هنگ کنگ، سنگاپور و مالزی قرار دارند. همچنین لوفتوس (LOFTUS) سیدنی جنوبی، پردیس دبی در قلب مرکز آموزشی دبی به نام پارک دانش و شوآل‌هیون (Shoalhaven) را به‌عنوان دیگر پردیس‌های این دانشگاه شناخته می‌شوند که دارای امکانات متعددی چون مجموعه گسترده‌ای از کافه‌ها، سالن‌های غذا، سالن‌های ورزشی، اقامتگاه‌های دانشجویی، منطقه باربیکیو در فضای باز، ایستگاه‌های شارژ رایگان وای‌ فای و بسیاری امکانات دیگر برای دانشجویان هستند.

سخن پایانی

دانشگاه‌های استرالیا با جایگاه برجسته در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی از اهمیت بسزایی در تأمین آموزش عالی با کیفیت و انجام تحقیقات پیشرفته برخوردارند. این دانشگاه‌ها با تنوع برنامه‌های تحصیلی و تسهیلات مدرن، برای دانشجویان بین‌المللی فرصتی ارزشمند برای تحصیلات آکادمیک فراهم می‌کنند. به عنوان دستاوردی بزرگ، دانشگاه‌های استرالیا به جامعه پزشکی جهان کمک کرده‌ است تا پیشرفت‌های بزرگی مانند اختراع دستگاه کاشت حلزون برای افراد با مشکلات شنوایی را تجربه کند. در نهایت، انتخاب یک دانشگاه در استرالیا باعث توسعه دانش و تجربه یک زندگی بین‌المللی فرهنگی و پر انگیزه خواهد شد که در این مسیر گروه راد با داشتن مجوز اعزام دانشجو، سال‌ها تجربه، صدها پرونده موفق و همچنین داشتن نمایندگی دانشگاه های استرالیا به شما کمک می‌کند دانشگاه‌های برتر استرالیا را بهتر بشناسید و در پاسخ به این سوال که «چگونه از دانشگاه‌های استرالیا پذیرش بگیریم؟» بهترین مسیر را برای تحصیل در استرالیا و اخذ پذیرش در رشته مورد علاقه‌تان معرفی خواهد کرد. برای اطلاعات بیشتر وارد لینک زیر شوید.

تحصیل در استرالیا

منابع:

https://www.usnews.com/education/best-global-universities/australia

https://www.topuniversities.com/university-rankings-articles/world-university-rankings/top-universities-australia-2024

https://www.mastersportal.com/ranking-country/202/australia.html

https://www.timeshighereducation.com/student/best-universities/best-universities-australia

https://www.uwa.edu.au/

https://www.swinburne.edu.au/life-at-swinburne/locations/

https://www.mq.edu.au/

https://www.griffith.edu.au/about-griffith/campuses-facilities

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *