لوگو
با مجوز وزارت علوم
تنها نماینده IGEC در ایران
Search
Close this search box.
Search

تاریخ کشور استرالیا

تاریخ کشور استرالیا

تاریخ کشور استرالیا: کشور استرالیا امروزه به عنوان یکی از بهترین کشور های دنیا برای تحصیل و زندگی شناخته می شود و بسیاری از افراد در سراسر دنیا علاقه به تحصیل در استرالیا یا کار و زندگی در این کشور را دارند. اما یکی از موضوعات بسیار مهمی که باید درباره کشور استرالیا بدانید، تاریخ این کشور در قاره دور افتاده اقیانوسیه می باشد که بهتر است قبل از اعزام دانشجو به استرالیا با آن آشنا شوید. در ادامه این مطلب در وب سایت موسسه اعزام دانشجو راد تلاش داریم تا شما را کمی بیشتر با تاریخ کشور استرالیا و اتفاقات مهم تاریخ این کشور آشنا کنیم.

 

تاریخ استرالیا پیش از کشف شدن

تصور می شود که انسان ها حدود 30000 سال پیش به استرالیا رسیده اند. ساکنان اصلی که تا به امروز دارای نسل هستند و به عنوان بومی شناخته می شوند برای قرن هاست که در این قاره زندگی می کنند.

در قرن هجدهم، جمعیت بومی حدود 300000 نفر بود. بومیان که متناوباً به عنوان شکارچی-گردآورنده عشایری و کشاورزان چوب آتش توصیف شده اند (معروف به استفاده از آتش برای پاک کردن قلم مو و جذب حیوانات علف خوار به جای زراعت زمین)، عمدتاً در مناطق ساحلی پرآب ساکن شدند. این سبک از زندگی به عنوان یکی از مهم ترین سبک های زندگی افراد غارنشین و انسان های اولیه شناخته می شود.

برخی از ناظران بر این باورند که برخورد ضعیف بومیان با محیط زیست طی قرن‌های متمادی ممکن است منجر به طبیعت خشک شدن بیشتر مناطق داخلی استرالیا شده باشد. گونه های بالاتر پستانداران هرگز به استرالیا نرسیدند زیرا پل زمینی از آسیا حدود 50 میلیون سال پیش وجود نداشت. اما با این حال استرالیا همچنان به عنوان یکی از بهترین کشور ها از نظر محیط زیست و حیوانات خاص آن شناخته می شود.

تاریخ کشور استرالیا در قرن 18
تاریخ کشور استرالیا در قرن 18

کشف استرالیا در قرن 18 و تاریخ کشور تا سال 1850

دوره اکتشاف و استقرار اروپا در 23 اوت 1770 در زمانی که کاپیتان جیمز کوک از نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا ساحل شرقی استرالیا را به نام جورج سوم در اختیار گرفت شروع شده بود و استرالیا نیز یکی از کشور ها و قاره هایی بودند که توسط جیمز کوک کشف شده است. حزب او چهار ماه را به اکتشاف در شرق استرالیا، از جنوب تا شمال گذرانده بود.

برخلاف کاشفان هلندی، که سرزمین را دارای ارزش مشکوک می دانستند و ترجیح می دادند بر هند های ثروتمند در شمال تمرکز کنند، کوک و جوزف بنکس از انجمن سلطنتی، که کوک را برای مشاهدات علمی همراهی می کردند، گزارش دادند که زمین حاصلخیز تر است. شهرت کوک در بریتانیا به جلب توجه دولت بریتانیا به این منطقه کمک کرد که در جنگ های اروپایی اواخر قرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم اهمیت استراتژیک داشت.

در سال 1779 جوزف بنکس خلیج بوتانی را که به دلیل انبوه گیاهان جدید یافت شده در آنجا نامگذاری شده بود، به عنوان مکانی برای شهرک‌سازی کیفری پیشنهاد کرد. در ادامه سیاست کیفری بریتانیا پس از از دست دادن 13 مستعمره آمریکای شمالی، برای انتقال محکومان به خارج از کشور به یک راه خروجی جدید نیاز بود. در سال 1786 دولت بریتانیا تصمیم گرفت که توصیه بانک را بپذیرد. ملاحظاتی غیر از نیاز مبرم به کاهش جمعیت محکومان ممکن است لرد سیدنی، وزیر کشور را در اقدام خود تحت تأثیر قرار داده باشد.

برای مثال، برخی ابراز علاقه به تدارکات برای نیروی دریایی سلطنتی و چشم انداز تجارت در آینده وجود داشت. اولین ناوگان در این سری که محکومین را حمل می کرد در ژانویه 1788 وارد شد و 1500 نفر را آورد که تقریباً نیمی از آنها محکوم بودند. در 26 ژانویه، کاپیتان آرتور فیلیپ از نیروی دریایی سلطنتی پرچم بریتانیا را در سیدنی کوو به اهتزاز درآورد، که به عقیده او به عنوان محل استقرار، به خلیج بوتانی ترجیح داده می شود. مستعمره نیو ساوت ولز به طور رسمی در 7 فوریه 1788 اعلام شد.

 

سال 1850 و استقلال استرالیا

استرالیا تا دهه 1850 زیر سلطه کامل انگلستان بود اما مستعمرات استرالیایی نیو ساوت ولز، استرالیای جنوبی، تاسمانی (که در قانون اساسی آن به طور رسمی از سرزمین ون دیمن تغییر نام داده شد)، و ویکتوریا در طول سال های 1855 و 1856 به خودمختاری دست یافتند.

کوئینزلند در هنگام جدا شدن، قانون اساسی مشابه قانون اساسی نیو ساوت ولز دریافت کرد. استرالیای غربی به دلیل جمعیت کم و رشد اقتصادی محدود، تحت سیستم قدیمی باقی ماند. پس از اجرایی شدن قوانین اساسی جدید، شیوه های سیاسی دموکراتیک به سرعت توسعه یافت.

مستعمرات استرالیا در حالی که دستخوش تغییرات بزرگ ناشی از کشف طلا در سال 1851 بود، خودگردان شدند. طلا در واقع دلیلی برای تغییر نگرش دولت بریتانیا بود که افزایش ثروت و همچنین افزایش جمعیت را در نظر می گرفت. مستعمرات مسئولیت سیاسی خود را توجیه کردند.

کشف طلا، ابتدا در نیو ساوت ولز و اندکی پس از آن در مستعمره جدید ویکتوریا، منجر به هجوم تازه واردان از جمله افراد حرفه ای و ماهر شد. در دهه 1850، ویکتوریا بیش از یک سوم طلای جهان را تولید می کرد. بین سالهای 1852 و 1870، ارزش صادرات طلا بیشتر از پشم بود. بیشتر طلای استرالیا به بریتانیا صادر می شد که از آن برای حفظ استاندارد طلا برای پوند استفاده می کرد. استرالیا در دو جنگ جهانی نیز تا سال 1945 نیز به خاطر حمایت کردن از انگلستان با آلمان اعلام جنگ کرد و سربازان این کشور نیز در جنگ های جهانی با آلمان می جنگیدند.

استرالیا و جنگ جهانی دوم
استرالیا و جنگ جهانی دوم

تاریخ استرالیا از سال 1945

در دوران پس از جنگ جهانی دوم، سیاست خارجی استرالیا بیشتر با ایالات متحده همسو شد تا با بریتانیا. یکی دیگر از موضوعات سیاست خارجی امنیت جمعی بوده است. نیروهای استرالیایی در جنگ کره (1950-1953) برای حمایت از کمپین تحت حمایت سازمان ملل متحد (UN) شرکت کردند. در سال 1951 استرالیا پیمان امنیتی استرالیا-نیوزیلند-ایالات متحده (ANZUS) را امضا کرد که این سه کشور را متعهد به دفاع متقابل کرد.

در سال 1954 استرالیا به تأسیس سازمان پیمان جنوب شرقی آسیا (SEATO) کمک کرد، که معادل منطقه ای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) بود. از سال 1965 تا 1971، استرالیا برای حمایت از مداخله تحت رهبری ایالات متحده در ویتنام، نیروهای خود را به ویتنام اعزام کرد. در سال 1990 استرالیا سه کشتی را برای حمایت از محاصره دریایی عراق به رهبری ایالات متحده به دنبال تهاجم عراق به کویت مستقر کرد.

پس از حمله تروریستی 11 سپتامبر 2001 به ایالات متحده، استرالیا به معاهده ANZUS استناد کرد و نیروهای خود را به افغانستان اعزام کرد. در سال 2003 استرالیا نیز نیروهای خود را برای شرکت در عملیات آزادی عراق فرستاد. استرالیا به خاطر دوستی تزلزل ناپذیر خود با ایالات متحده زمانی که دو کشور شروع به رعایت یک توافق تجارت آزاد دوجانبه در ژانویه 2005 کردند، پاداش دریافت کرد.

 

در این مقاله در سایت موسسه راهیان آبی دانش تلاش داشتیم تا شما را کمی بیشتر با تاریخ کشور استرالیا از قبل از کشف شدن و دوره های مختلف این کشور آشنا کنیم تا استرالیا را کمی بیشتر بشناسید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *