لوگو
با مجوز وزارت علوم
تنها نماینده IGEC در ایران
Search
Close this search box.
Search

وضعیت اقتصادی استرالیا

وضعیت اقتصادی استرالیا

وضعیت اقتصادی استرالیا: تحصیل کردن در کشور های دیگر امروزه به یکی از اهداف مهم بسیاری از جوانان ایرانی تبدیل شده است. در حال حاضر دانشجویان بسیار زیادی در ایران وجود دارند که علاقه دارند که تحصیلات خود را در کشور های دیگر بگذرانند. وضعیت اقتصادی در کشور های دیگر در کنار کیفیت بالای تحصیل در برخی از کشور ها از مهم ترین دلایل این تصمیم جوانان می باشد. استرالیا نیز یکی از مقاصد تحصیلی بسیار مهم دانشجویان جوان ایرانی می باشد و بسیاری از دانشجویان علاقه به تحصیل در استرالیا دارند. وضعیت اقتصادی این کشور نیز از دلایل مهم این علاقه جوانان به اعزام دانشجو به استرالیا است. در ادامه این مطلب در وب سایت موسسه اعزام دانشجو راد تلاش داریم تا شما را کمی بیشتر با وضعیت اقتصادی استرالیا آشنا کنیم تا بتوانید اطلاعات بیشتری درباره مقصد خود برای تحصیل داشته باشید.

 

وضعیت اقتصادی کشور استرالیا

استرالیا کشوری پهناور و پیشرفته است که از جانب موارد مختلفی دارای رتبه‌های برتر بوده که در این باره می‌توان به وضعیت بسیار خوب اقتصادی، وضعیت سیاسی، وضعیت حقوق بشر، وضعیت آسایش و امنیت، فرصت‌های پیشرفت در زمینه تحصیل، تخصص و از طرفی داشتن جغرافیا و آب‌وهوا و… اشاره کرد. یکی از موارد بیان شده وضعیت اقتصادی بسیار عالی استرالیا بود که موضوع بحث ما در این نوشته است.

کلیه موارد مطرح شده و تعدادی دیگر از این برتری‌های موجود در این کشور، اعزام دانشجو به استرالیا را بسیار نزد متقاضیان سفر به کشورهای دیگر را محبوب کرده است. اقتصاد استرالیا به‌اصطلاح یک اقتصاد مختلط بسیار پیشرفته و گسترش‌یافته است. اقتصاد این کشور در سال 2021 میلادی، در رتبه 12امین اقتصاد بزرگ و گسترده دنیا قرار گرفت.

 

بررسی تاریخچه اقتصاد استرالیا

اقتصاد کشور استرالیا همان‌طور که در بالاتر اشاره کردیم در سال 2021 در رتبه 12 از بین کلیه کشورهای جهان قرار داشته و همچنین رتبه 25 را در بهترین صادرکننده و رتبه 20 بهترین واردکننده را برای خود به دست آورده است. همچنین استرالیا رکورد طولانی‌ترین رشد تولید ناخالص داخلی بدون وقفه در کشورهای توسعه‌یافته را در سال مالی 2017 میلادی را به دست آورده است.

مطابق با آمار ماه ژوئن 2021، تولید ناخالصی در استرالیا به میزان 1. 98 تریلیون دلار استرالیا بوده است. بخش قابل‌توجه اقتصاد استرالیا متأثر از بخش خدمات آن است که در سال 2017 میلادی، 62. 7 درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌داد و 78. 8 درصد از نیروی کار را در این حوزه به کار می‌برد. این آمارها با کمی تغییرات در سال‌های دیگر، چه سال‌های قبل و چه در زمان حال هم به همین منوال پیش می‌رود و کماکان باعث پیشرفت اقتصاد کشور استرالیا می‌شود.

همچنین استرالیا رده دهم را در بالاترین ارزش کل تخمینی منابع طبیعی در دسترس را دارد که در سال 2019 به ارزش 19. 9 تریلیون دلار آمریکا برآورد شد. در زمان اوج رونق صنعت معادن استرالیا به‌ویژه در سال‌های 2009 تا 2010، کل ارزش‌افزوده صنعت معدن 8. 4 درصد از تولید ناخالص داخلی را افزایش داد.

کشور چین، شریک اصلی صادرات و واردات استرالیا با ابعاد گسترده‌ای به‌حساب می‌آید. استرالیا قرارداد‌های تجاری و تبادل کالای وسیع و متنوعی را با اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا، کانادا، شیلی، چین، کره جنوبی، مالزی، نیوزیلند، پرو، ژاپن، سنگاپور، تایلند و ایالات متحده آمریکا دارد و این تبادلات اقتصادی تأثیر بسیار مثبتی بر برخی از این کشورها به‌خصوص نیوزلند داشته است.

بورس در استرالیا
بورس در استرالیا

بورس در کشور استرالیا

بورس اوراق بهادار استرالیا در سیدنی 16امین بورس بزرگ جهان از نظر بازار داخلی است. برخی از شرکت‌های بزرگ استرالیا عبارت‌اند از Commonwealth Bank،  BHP،  CSL،  Westpac،  NAB،  ANZ،  Fortescue Metals Group،  Wesfarmers،  Macquarie Group،  Woolworths Group،  Rio Tinto،  Telstra. اقتصاد استرالیا به‌شدت با کشورهای شرق و جنوب شرقی آسیا که تحت عنوان ASEAN Plus Three  یا به‌اختصار APT نیز شناخته می‌شود، به یکدیگر وابسته شده است و 64 درصد از صادرات این کشور در سال 2016 به این نواحی بوده است.

 

اوضاع اشتغال در استرالیا

بر اساس برآوردهای تعدیل فصلی اداره آمار استرالیا (ABS)، نرخ بیکاری در اکتبر 2021 با 0. 6 واحد افزایش به 5. 2 درصد رسید درحالی‌که نرخ مشارکت نیروی کار با 0. 1 واحد افزایش به 64. 7 درصد رسید. نرخ مشارکت برای افراد 15 تا ۲۴ساله با 2. 0 واحد افزایش به 66. 4 درصد رسیده؛ درحالی‌که نرخ بیکاری برای این گروه با 2. 3 واحد افزایش به 13. 1 درصد رسیده است.

همچنین طبق آخرین آمار در سال جاری میلادی (2021 میلادی)، متوسط درآمد مردم استرالیا 52 هزار دلار در سال است. از طرفی آمار دیگری از سوی “روی مورگان” نیز ارائه شده که مطابق آن، این آمارها به‌ویژه پیرامون نرخ بیکاری تغییر کرده و این تغییرات با آمار بالاتر ارائه می‌شود، چرا که واقعیت این است که تعریف دقیق از بیکاری می‌تواند چندین تعبیر داشته باشد و همچنین می‌توان افراد کم‌کار را هم در این آمارها حساب نمود که مطابق آمار روی مورگان بر اساس معیارهای خود، نرخ بیکاری در آخرین آمار 14. 8 درصد بوده؛ اما فارغ از این آمار ارائه شده، ملاک اصلی همان آمار ABS و نرخ بیکاری 5. 2 درصد هست.

وضعیت بسیار مساعد اشتغال و میزان حقوق و دستمزد در استرالیا برای همه از جمله دانشجویانی که برای تحصیل در استرالیا به این کشور آمده‌اند و پس از اتمام درس به دنبال ورود به بازار کار هستند، زندگی شغلی رضایت‌بخشی را رقم زده است. در طول 40 سال اخیر، نرخ بیکاری در استرالیا مقدار کمی معادل 4. 2 درصد و مقدار زیادی نزدیک به 17 درصد (در اواسط دهه نود) را تجربه کرده که نرخ فعلی بیکاری در استرالیا، در یکی از بهترین میزان‌ها در 40 سال اخیر قرار دارد.

همچنین در طول 40 سال اخیر، تعداد موارد گوناگون شغلی آزاد همواره به‌صورت صعودی از میزان زیر 50 هزار جایگاه شغلی آزاد (در اوایل دهه 80 میلادی) به بیش از 250 هزار جایگاه آزاد شغلی در زمان فعلی رسیده است که این به معنای پیشرفت چشمگیری در زمینه اشتغال‌زایی است. البته پیرامون روند صعودی ذکر شده در طول 40 سال اخیر، باید گفت که در بازه مذکور در 5 بازه زمانی که عبارت‌اند از اوایل دهه 80، اوایل دهه 90، اوایل دهه 2000، مقدار کمی در یکی دو سال آخر دهه 2000 و مقدار قابل‌توجهی در فواصل سال‌های 2014 تا 2016 این اشتغال‌زایی با نزول مواجه شد.

مالیات در کشور استرالیا
مالیات در کشور استرالیا

مالیات در استرالیا چگونه است؟

مالیات در استرالیا در سطوح فدرالی، ایالتی و محلی اخذ می‌شود. دولت فدرال درآمد خود را از طریق مالیات‌بردرآمد شخصی و مالیات کسب‌وکار به دست می‌آورد. سایر مالیات‌ها شامل مالیات کالا و خدمات General Service Tax، مالیات غیرمستقیم و عوارض گمرکی است. دولت فدرال منبع اصلی درآمد دولت‌های ایالتی است. در نتیجه وابستگی ایالت به درآمد مالیاتی فدرال برای پاسخگویی به مسئولیت‌های هزینه‌های غیرمتمرکز را سبب می‌گردد.

علاوه بر دریافت ارز از دولت فدرال، ایالت‌ها و مناطق مالیات‌های خاص خود را دارند که در بسیاری موارد صرفاً دارای تفاوت‌های جزئی است. مالیات‌های ایالتی معمولاً شامل مالیات بر حقوق و دستمزد اخذ شده از مشاغل، مالیات زمین و مشاغلی که مبتنی بر داشتن زمین بوده و مهم‌تر از همه، حق بر فروش زمین در هر ایالت و سایر موارد مانند املاک در برخی ایالت‌ها، سهام غیر بورسی در برخی موارد و همچنین فروش قراردادها در برخی ایالت‌ها می‌گردد.

 

در این مقاله در سایت موسسه راهیان آبی دانش تلاش داشتیم تا شما را کمی بیشتر با وضعیت اقتصادی استرالیا و جنبه های مختلف اقتصادی این کشور مثل اشتغال، مالیات و … آشنا کنیم.

منبع: oecd. org

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *