لوگو
با مجوز وزارت علوم
تنها نماینده IGEC در ایران
Search
Close this search box.
Search

روز ملی انزک در استرالیا

anzac day final

روز اَنزَک (/ˈænzæk/) روز ۲۵ آوریل است. این نام اختصار عبارت ارتش مشترک استرالیا و زلاندنو است که در جنگ جهانی اول به عنوان نیروهای حامی انگلستان و در دسته متفقین شرکت کردند. این روز به یادبود کشته شدگان استرالیا و نیوزلند در نبرد گالیپولی ترکیه که در سال ۱۹۱۵ اتفاق افتاد گرامی داشته می‌شود اما از آن برای قدردانی از خدمات ارتش این دو کشور هم استفاده می‌شود. بیشتر شهرهای این دو کشور دارای بناها و میدانهای یادبود اَنزَک هستند و مراسم روز اَنزَک در این مکانها برپا می‌شود.

 

آگاهی از مراسم‌ها و فستیوال‌های ملی و محلی کشور اسرالیا ممکن هست برای بسیاری از دانشجویان علاقه مند له تحصیل در استرالیا جالب توجه باشد.

25 اپریل برای استرالیا و نیوزلند یک روز ملی است که به مناسبت گرامیداشت یاد و سربازان که در ارتش مشترک استرالیا و نیوزلند در جنگ جهانی اول جنگیدند برگزار می‌شود.

در اصل این رویداد به نبرد «گالیپولی» در سال 1915 برمی گردد. نبرد گالیپولی یا چاناق قلعه که به نبرد داردانل نیز یاد می‌شود. این منطقه‌ از نظر استراتژیک در شرق ترکیه و بسیار مهم بود. در جنگ جهانی اول امپراتوری عثمانی به همراه آلمان، اتریش و چند کشور دیگر درجبهه متحدین بودند و در جبهه دیگر روسیه، انگلستان، فرانسه و چند کشور دیگر نیروی متفقین را تشکیل می‌دادند. ارتش مشترک استرالیا و نیوزلند نیز به‌عنوان حامی ارتش انگلستان در آن شرکت داشتند.

نبرد گالیپولی یکی از خونین‌ترین نبردهای جنگ اول جهانی است که حمله ناکام نیروهای متفقین به نیروهای امپراتوری عثمانی بیش از یک صد هزار کشته بر جای گذاشت. این جنگ حدود هشت ماه طول کشید و سرانجام در دسامبر 1915 با شکست نیروهای متفقین به پایان رسید.

انزک دی ANZAC Day

هر سال در استرالیا به مناسبت گرامیداشت سربازان استرالیایی ونیوزلندی که در نبرد گالیپولی جان خود را ازدست دادند مراسم یا فستیوال ملی انزک دی برگزار می‌شود. در واقع این نام برگرفته از نام ارتش مشترک استرالیا و نیوزلند است که برای خدمت به کشور جنگیدند.

استرالیایی‌ها در این روز چندین مراسم مختلف برگزار می‌کنند:

1-         تماشای رژه روز انزک توسط کهنه سربازان و زنان

2-         پخت بیسکویت‌های انزک

3-         انجام بازی Two-Up

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *