لوگو
با مجوز وزارت علوم
تنها نماینده IGEC در ایران
Search
Close this search box.
Search

دانشگاه ملبورن استرالیا

دانشگاه ملبورن

دانشگاه ملبورن: تحصیل در استرالیا امروزه برای بسیاری از جوانان در سراسر دنیا به یک هدف مهم تبدیل شده است. استرالیا یکی از کشور هایی است که دانشگاه های آن در میان رتبه بندی های جهانی بسیار شناخته شده هستند و سیستم آموزشی استرالیا نیز در سال های اخیر پیشرفت های زیادی داشته که تحصیلات عالیه در این کشور را بسیار با کیفیت کرده است.

اولین و بهترین دانشگاه در میان رتبه بندی های دانشگاه های استرالیا، دانشگاه ملبورن استرالیا می باشد که بسیاری از دانشجویان بین المللی در سراسر دنیا علاقه به تحصیل در این دانشگاه را دارند. در ادامه این مطلب در وب سایت موسسه اعزام دانشجو راد تلاش داریم تا شما را به طور کامل با دانشگاه ملبورن استرالیا، رشته های دانشگاهی آن و هزینه های تحصیل در این دانشگاه آشنا شویم.

 

دانشگاه ملبورن استرالیا (University of Melbourne)

دانشگاه ملبورن یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی است که در ملبورن استرالیا واقع شده است. این دانشگاه در سال 1853 تأسیس شد و دومین دانشگاه قدیمی استرالیا و قدیمی ترین دانشگاه ویکتوریا است. پردیس اصلی آن در پارک ویل، یک حومه داخلی در شمال منطقه تجاری مرکزی ملبورن، با چندین پردیس دیگر در سراسر ویکتوریا واقع شده است.

دانشگاه ملبورن که در قرن نوزدهم توسط مستعمره ویکتوریا ادغام شد، یکی از شش دانشگاه ماسه‌سنگ استرالیا و عضو گروه هشت، دانشگاه 21، آکادمی بین‌المللی مک‌دانل دانشگاه واشنگتن، و انجمن دانشگاه‌های حاشیه اقیانوس آرام است.

از سال 1872، بسیاری از کالج‌های مسکونی به دانشگاه وابسته شده‌اند و محل اقامت دانشجویان و اساتید و برنامه‌های آکادمیک، ورزشی و فرهنگی را فراهم می‌کنند. ده کالج در پردیس اصلی و در حومه نزدیک وجود دارد.

این دانشگاه شامل ده واحد دانشگاهی مجزا است و با مؤسسات و مراکز تحقیقاتی متعددی از جمله مؤسسه تحقیقات پزشکی والتر و الیزا هال، مؤسسه علوم اعصاب و سلامت روان فلوری، مؤسسه تحقیقات اقتصادی و اجتماعی کاربردی ملبورن و مؤسسه گراتان مرتبط است. . این دانشگاه دارای پانزده مدرسه فارغ التحصیل از جمله دانشکده تجارت ملبورن، دانشکده حقوق ملبورن و دانشکده پزشکی ملبورن است.

اطلاعات تکمیلی دانشگاه ملبورن

 • شعار دانشگاه: باشد که در احترام نسل های آینده رشد کنم (May I grow in the esteem of future generations), (Postera Crescam Laude)
 • تاریخ تاسیس: 1853
 • صدر اعظم: جین هانسن (Jane Hansen)
 • تعداد کارمندان دانشگاه: 9,451 نفر
 • تعداد دانشجویان دانشگاه: 54,411 نفر
درباره دانشگاه Melbourne
درباره دانشگاه Melbourne

تاریخچه دانشگاه ملبورن

دانشگاه ملبورن به دنبال پیشنهاد هیو چایلدرز، حسابرس کل و وزیر دارایی، در اولین سخنرانی بودجه خود در 4 نوامبر 1852، که مبلغ 10000 پوند را برای تأسیس دانشگاه اختصاص داد، تأسیس شد. این دانشگاه در 22 ژانویه 1853 توسط قانون ادغام تأسیس شد و قدرت اعطای مدرک در هنر، پزشکی، قوانین و موسیقی را داشت.

این قانون وقف سالانه 9000 پوندی را پیش بینی می کرد، در حالی که در آن سال 20000 پوند کمک مالی ویژه برای ساختمان ها در نظر گرفته شد. سنگ بنا در 3 ژوئیه 1854 گذاشته شد و در همان روز سنگ بنای کلاس های کتابخانه دولتی در سال 1855 با سه استاد و شانزده دانشجو آغاز شد. از این تعداد دانشجو فقط چهار نفر فارغ التحصیل شدند.

ساختمان های اولیه به طور رسمی توسط ستوان فرماندار مستعمره ویکتوریا، سر چارلز هوتهام، در 3 اکتبر 1855 افتتاح شد. یک دانشکده حقوق در سال 1857 در پردیس پارک ویل تأسیس شد و به دنبال آن دانشکده مهندسی و دانشکده پزشکی به ترتیب در سال های 1861 و 1862 تأسیس شدند.

کالج های مسکونی دانشگاه برای اولین بار در سال 1872 در قسمت شمالی محوطه دانشگاه افتتاح شد که بین چهار فرقه اصلی مسیحی تقسیم شده است. اولین صدراعظم، ردموند بری (بعدها سر ردموند)، این سمت را تا زمان مرگش در سال 1880 حفظ کرد. افتتاح دانشگاه با ثروت حاصل از هجوم طلای ویکتوریا امکان پذیر شد.

این موسسه به گونه ای طراحی شده بود که در زمان اسکان سریع و رشد تجاری، “نفوذ تمدنی” باشد. در سال 1881، پذیرش زنان به منزله پیروزی بر شورای حاکم محافظه‌کارتر تلقی شد. جولیا بلا گورین در سال 1883 با مدرک لیسانس هنر فارغ التحصیل شد و اولین زنی بود که از دانشگاه استرالیا فارغ التحصیل شد.

 

هزینه تحصیل و شهریه دانشگاه ملبورن

هزینه تحصیل در استرالیا یکی از موضوعات بسیار مهمی است که شما باید پیش از اعزام دانشجو به استرالیا برای آن برنامه ریزی داشته باشید. هزینه تحصیل در دانشگاه ملبورن که اولین و بهترین دانشگاه در استرالیا می باشد هزینه نسبتا مناسبی است. هزینه شهریه سالانه شما برای تحصیل در دانشگاه ملبورن، 31,870 دلار استرالیا می باشد.

بورسیه تحصیلی در دانشگاه ملبورن
بورسیه تحصیلی در دانشگاه ملبورن

بورس تحصیلی در دانشگاه ملبورن

دانشگاه ملبورن برای جذب دانشجویان بین المللی فعال و با استعداد دارای بورسهای متعددی است:

مقطع کارشناسی

این بورسیه برای دانشجویان بین المللی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی را دارند در نظر گرفته شده است و هر ساله به 50 نفر از دانش آموزان واجد شرایط این بورسیه تعلق خواهد گرفت.

بورسیه دانشگاه ملبورن برای مقطع کارشناسی انواع مختلف دارد:

 • تخفیف 10,000 دلار از شهریه سال اول
 • 50% از هزینه طول یک دوره تحصیلی
 • 100% هزینه ی تحصیل

چه کسانی واجد شرایط هستند؟

این بورسیه فقط برای دانشجویان بین المللی است. متقاضی باید موفق به دریافت پذیرش بی قید و شرط از دانشگاه ملبورن شده باشد و داشتن نمرات عالی در سال آخر دبیرستان نیز لازم است مانند:

 • داشتن 4 نمره A دردوره A Level
 • داشتن ATAR:99/9 سال دوازده استرالیا
 • نمره 98 در دوره Foundation
 • داشتن نمره 44 برای دانشجویان IB

زمان درخواست بورس

سالانه دوبار مهلت تبت نام برای این بورس وجود دارد:

 • نوامبر تا ژانویه
 • اپریل تا می

 

مقطع کارشناسی ارشد

(International Postgraduate Coursework Awards (IPCA

این بورسیه سالانه به 28 نفر از دانشجویان ممتاز واجد شرایط داده می شود و مقدار آن بین 25 تا 100 درصد هزینه تحصیلی است به مدت دو سال می باشد.

شرایط اخذ بورسیه :

 • دانشجو بین المللی
 • کارشناسی ارشد coursework
 • دانشجو جدید برای دانشگاه ملبورن ( یعنی از دانشجویان قبلی این دانشگاه نباشد)
 • دانشجو در دوسال اخیر هیچ بورسی از استرالیا نگرفته باشد.

 

مقطع دکترا

دانشگاه ملبورن با رتبه زیر پنجاه جهانی برای جذب نیروهای محقق بورسیه های متنوعی در مقطع دکترا ارائه می دهد:

(International Postgraduate Research Scholarships (IPRS

این بورس شامل هزینه تحصیل ، بیمه دانشجویی و هزینه زندگی برای مدت تحصیل می باشد.

(Melbourne International Fee Remission Scholarships (MIFRS

این بورس دانشگاه ملبورن برای ارشد تحقیقاتی دو سال و برای دکترا سه سال حداکثر سه سال و نیم هزینه تحصیل و زندگی همچنین بیمه دانشجوی بدون همراه است.

(Melbourne International Research Scholarships (MIRS

این بورس دانشگاه ملبورن برای ارشد تحقیقاتی دو سال و برای دکترا سه سال حداکثر سه سال و نیم هزینه تحصیل و زندگی همچنین بیمه دانشجویی بدون همراه است.

 

لیست رشته های تحصیلی دانشگاه ملبورن

حسابداری (Accounting) مطالعات اکچوئری (Actuarial studies) علوم کشاورزی (Agricultural sciences)
مهندسی معماری (Architectural engineering) معماری (Architecture) هنر و فرهنگ (Arts and culture)
هنر، زبان و آموزش STEM (Arts, languages and STEM education) آسیا (Asia) شنوایی شناسی و آسیب شناسی گفتار (Audiology and speech pathology)
بیوانفورماتیک (Bioinformatics) علوم بیولوژیکی (Biological sciences) مهندسی بیومدیکال (Biomedical engineering)
علوم بیومدیکال (Biomedical sciences) مدیریت کسب و کار (Business administration) مهندسی شیمی (Chemical engineering)
شیمی (Chemistry) مهندسی عمران، سازه و معماری (Civil, structural and architectural engineering) آموزش بالینی (Clinical teaching)
ترکیب بندی (Composition) علوم کامپیوتر (Computer science) حفاظت (Conservation)
ساخت و ساز (Construction) هنرهای خلاقانه و موسیقی درمانی (Creative arts and music therapy) فرهنگ و ارتباطات (Culture and communication)
رقص (Dance) داده و تجزیه و تحلیل (Data and analytics) علوم داده (Data science)
دندان پزشکی و سلامت دهان (Dentistry and oral health) طراحی (Design) علوم زمین و محیط زیست (Earth and environmental sciences)
اقتصاد، اقتصاد سنجی و تحلیل (Economics, econometrics and analytics) مهندسی برق و الکترونیک (Electrical and electronic engineering) انرژی (Energy)
مهندسی تجارت و مدیریت (Engineering business and management) کارآفرینی (Entrepreneurship) مهندسی محیطی (Environmental engineering)
قانون محیط زیست، سیاست و پایداری (Environmental law, policy and sustainability) فیلم و تلویزیون (Film and television) دارایی، مالیه، سرمایه گذاری (Finance)
علوم غذا (Food science) مطالعات عمومی در آموزش و پرورش (General studies in education) جغرافیا (Geography)
آموزش جهانی و بین المللی (Global and international education) علوم سلامت (Health sciences) آموزش عالیه (Higher education)
تاریخ و فلسفه (History and philosophy) باغبانی و مدیریت منظر (Horticulture and landscape management) هنر و فرهنگ بومی (Indigenous arts and culture)
سیستم های اطلاعات (Information systems) فناوری اطلاعات (Information technology) رهبری و مدیریت آموزشی (Instructional leadership and management)
کسب و کار های بین المللی (International business) جاز و بداهه نوازی (Jazz and improvisation) معماری منظر (Landscape architecture)
زبان و زبان شناسی (Language and linguistics) مداخله یادگیری (Learning intervention) مدیریت، منابع انسانی و مدیریت بازرگانی (Management, HR, and business administration)
بازاریابی (Marketing) ریاضیات و آمار (Mathematics and statistics) مهندسی مکانیک، هوافضا و مکاترونیک (Mechanical, aerospace and mechatronic engineering)
داروسازی (Medicine) اجرای موسیقی (Music performance) تئاتر موزیکال (Music theatre)
موسیقی شناسی و اتنوموزیکولوژی (Musicology and ethnomusicology) پرستاری (Nursing) اپتومتری و علوم بینایی (Optometry and vision sciences)
هنرهای نمایشی (Performing arts) فیزیک (Physics) فیزیوتراپی (Physiotherapy)
جمعیت و سلامت جهانی (Population and global health) تولید (Production) علوم روانشناسی (Psychological sciences)
روانشناسی و بهزیستی (Psychology and wellbeing) مدیریت دولتی (Public administration) تحقیق در حقوق (Research in law)
علوم اجتماعی و سیاسی (Social and political science) کار اجتماعی (Social work) مهندسی نرم افزار (Software engineering)
اطلاعات مکانی (Spatial information) مطالعه حقوقی تخصصی (Specialist legal study) آموزش (Teaching)
تئاتر (Theatre) میراث شهری و فرهنگی (Urban and cultural heritage) طراحی شهری (Urban design)
برنامه ریزی شهری (Urban planning) علوم دامپزشکی (Veterinary science) هنر تجسمی (Visual art)
نویسندگی (Writing)

 

۳. امکانات دانشگاه

دانشگاه ملبورن با ارائه امکانات منحصربه‌فرد به دانشجویان، تجربه‌ی یادگیری بی‌نظیری را فراهم می‌کند. از کتابخانه‌های مجهز و مراکز تحقیقاتی تا امکانات ورزشی و هنری، دانشگاه به دانشجویان امکان فعالیت در بخش‌های مختلف را می‌دهد.

برتری‌های دانشگاه ملبورن

دانشگاه ملبورن با وجود رقابت شدید در میان دانشگاه‌های جهانی، برتری‌های فراوانی دارد. برخی از این برتری‌ها عبارتند از:

برنامه‌های تحصیلی متنوع

دانشگاه ملبورن با ارائه بیش از ۳۰۰ رشته‌ی تحصیلی، انتخاب گسترده‌ای از رشته‌های مختلف به دانشجویان ارائه می‌دهد.

برترین اساتید

دانشگاه ملبورن از استادان و اساتید برجسته‌ای تشکیل شده است که تخصص و دانش فراوانی دارند و دانشجویان را در مسیر موفقیت هدایت می‌کنند.

پژوهش‌های برجسته

دانشگاه ملبورن با انجام پژوهش‌های برجسته در حوزه‌های مختلف علمی، به پیشرفت‌های علمی و فناوری کمک می‌کند و روند پیشرفت را بهبود می‌بخشد.

نتیجه‌گیری

دانشگاه ملبورن با تاریخچه‌ی بلند، برنامه‌های تحصیلی گسترده، امکانات بی‌نظیر و برتری‌های فراوان، یکی از بهترین مراکز آموزش عالی جهان به شمار می‌آید. این دانشگاه با ارائه محیطی پویا و منحصربه‌فرد، دانشجویان را به سمت پیشرفت و موفقیت هدایت می‌کند.

در این مطلب در سایت موسسه راهیان آبی دانش تلاش داشتیم تا شما را به طور کامل با دانشگاه ملبورن، رشته های تحصیلی این دانشگاه، هزینه تحصیل در آن و اطلاعات درباره بورس تحصیلی در این دانشگاه آشنا کنیم تا کامل دانشگاه ملبورن را بشناسید.

منبع: unimelb.edu.au

سوالات متداول

آیا دانشگاه ملبورن محیط زندگی مناسبی دارد؟

بله، دانشگاه ملبورن با موقعیت خوب جغرافیایی و امکانات زندگی مطلوب، محیطی مناسب برای دانشجویان فراهم می‌کند.

آیا دانشگاه ملبورن کمک‌های مالی به دانشجویان ارائه می‌دهد؟

بله، دانشگاه ملبورن انواع کمک‌های مالی و بورس‌های تحصیلی را برای دانشجویان با عملکرد برجسته ارائه می‌دهد.

آیا دانشگاه ملبورن به تحقیقات بین‌المللی می‌پردازد؟

بله، دانشگاه ملبورن یکی از مراکز برتر تحقیقاتی جهان محسوب می‌شود و به پژوهش‌های بین‌المللی می‌پردازد.

چگونه می‌توانم با دانشجویان بین‌المللی در ارتباط باشم؟

دانشگاه ملبورن با ارائه برنامه‌ها و رویدادهای مختلف، امکان برقراری ارتباط با دانشجویان بین‌المللی را فراهم می‌کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *