ورود ثبت نام

ورود

تلفن: 3100 8888
نمایش اخبار مرتبط با کانادا

سیستم آموزشی کانادا

  سیستم آموزشی کانادا

سیستم آموزشی در کانادا به صورت فدرالی اداره نمی شود بلکه هر ایالت سیستم و قوانین خاص خود را دارد البته تاحدود زیادی مشابه هم هستند.

تحصیل در این کشور مثل سایر کشورها شامل مراحل زیر است:

 • مدارس (ابتدایی ودبیرستان)
 • کالج ها که شامل:University Collages, Community Collages and Career Collages است.
 • دانشگاه ها

مدارس کانادا

شروع سال تحصیلی در کانادا ماه سپتامبر و پایان آن ماه ژوئن است و در اکثر ایالت ها کودکان از پنج سالگی وارد مهد کودک و از شش سالگی وارد سال اول ابتدایی می شوند . تحصیلات مدرسه در 18-17 سالگی با اتمام سال دوازده دبیرستان به پایان میرسد.

البته در ایالت انتاریو دوره مدرسه 13 سال است و دانش اموزان در سال سیزده باید دروس علمی انتاریو را بگذرانند.

در ایالت کبک نیز تحصیلات مدرسه یکسال زودتر و در سال یازده دبیرستان تمام می شود و دیپلم دبیرستان diploma high school به دانش آموزان اعطا می شود سپس کسانی که متمایل به ادامه تحصیل در دانشگاه هستند باید قبل از ورود به دانشگاه یک دوره دو تا سه ساله در کالج بگذرانند.

این کالج به انگلیسی به نام General and professional education Collage

و به فرانسوی به نام (Collège d ’enseignem entgénéral et professionnel or (CÉGEP می باشد.

دوره دو ساله کالج برای گرفتن مدرک پیش دانشگاهی و دوره های سه ساله آن برای گرفتن دیپلم فنی حرفه ایی یا همان vocational programs است.

افرادی که دو سال پیش دانشگاهی در کالج می گذرانند دوره چهار ساله کارشناسی در دانشگاه را سه ساله خواهند داشت.

هزینه شهریه دبیرستان ها حدود 14 هزار دلارکاناداست.

 کالج های کانادا

کالج ها مراکز موزشی هستند که روی رشته های کاربردی و فنی حرفه ایی تمرکز دارند . دوره تحصیل در کالج ها یک تا دو سال است و شرایط ورود به آن راحت تر از دانشگاه هاست . البته برخی از کالج ها کارشناسی نیز ارائه می دهند و یا به صورت مشارکتی (co-op) با یک دانشگاه کارشناسی تکمیل می شود.

هزینه یک سال دوره زبان در کالج حدود 10-12 هزار دلار کانادا و شهریه دوره اصلی 12-14 هزاراست.

کارشناسی

برخی از افراد ترجیح می هند تحصیلات دانشگاهی خود را از ابتدا در یکی از کشورهای توسعه یافته مانند کانادا شروع کنند . دوره کارشناسی در این کشور معمولا چهار ساله است و برای گرفتن پذیرش دراین مقطع بسته به دانشگاه مورد نظر و رشته انتخابی ، حداقل معدل 14برای دیپلم و پیش دانشگاهی لازم است البته در برخی رشته ها حداقل معدل 15 لازم است.

برای گرقتن پذیرش کامل داشتن مدرک زبان آیلتس حداقل 6.5 ضروری است اما اگر متقاضی نمره کمتر گرفته باشد می توان پذیرش مشروط همراه با یک یا دو ترم زبان (بسته به نمره آیلتس متقاضی) گرفت.

شهریه دانشگاه ها بسته به ایالت ، دانشگاه و رشته مورد نظر بین 15 تا 19 هزار دلار کاناداست.

بعضی از دانشگاه ها به دانشجویان معدل بالاو مدرک زبان قابل قبول از همان ابتدا کمک هزینه تحصیلی و بورس بین 2000 تا 10000 دلاردر سال می دهند . البته در بیشتر دانشگاه ها دانشجو بعد از ترم اول  و دریافت نتایج نیزمی تواند درخواست بورس کند.

کارشناسی ارشد

برای تحصیلات تکمیلی دانشگاه های کانادا از معتبرترین دانشگاه های دنیا محسوب می شوند.

گرفتن پذیرش در این مقطع نیز بستگی به معدل و دانشگاهی که متقاضی از آن فارغ التحصیل شده دارد . داشتن مدرک زبان آیلتس 6.5 نیز الزامی است . همچنین برای رشته های مهندسی GRE و رشته های مدیریت GMAT لازم است.

هزینه تحصیل در دوره ارشد بین 16 تا 17هزار دلار کاناداست.

کمک هزینه تحصیلی : بعضی از دانشگاه های کانادا بسته به شرایط متقاضی ( معدل بالا ، دارا بودن مقالات علمی در نشریات بین المللی ، شرکت در سمینارها و کنفرانس های بین المللی ، دارا بودن آیلتس 6.5 و…) بورسیه و کمک هزینه تحصیلی بین 12 تا 18 هزار دلار در سال می دهند.

دکترا

بسیاری از دانشجویان برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا دانشگاه های کانادا را انتخاب می کنند.این اتنخاب به دلیل وجود دانشگاه های سطح بالا ، امکان گرفتن بورس ، امکان کار و زندگی بعد از اخذ مدرک دکتراست.

حداقل شرایط اخذ پذیرش دکترا در دانشگاه های کانادا عبارت است از:

 • مدرک کارشناسی چهار ساله با معدل حداقل 15
 • مدرک کارشناسی ارشد با معدل حداقل 16
 • مدرک زبان آیلتس حداقل 6.5
 • مدرک GRE حداقل وGMAT برای رشته های مالی ومدیریت
 • توصیه نامه ازسه تن از اساتید
 • Statement of Interest متناسب با رشته تحصیلی

از آنجایی که پذیرش در مقطع دکترا رقابتی است دارا بودن حداقل شرایط بالا در واقع شرط ورود به این رقابت است و گرفتن پذیرش را تضمین نمی کند . دارا بودن مقالات علمی در نشریات بین المللی ، شرکت در سمینارها و کنفرانس های بین اللملی و خلاصه رزومه قوی شانس دریافت پذیرش و بورسیه را بالا می برد.

هزینه تحصیل در دوره دکترا بین 14 تا15هزار دلار کاناداست. هزینه زندگی در ایالت های مختلف کمی متفاوت است اما حداقل ماهی 1000 دلار کانادا برای یک زندگی متوسط یک نفر لازم است.

کار و تحصیل در کانادا

ازآنجایی که دانشجویان ایرانی دانشجو تمام وقت هستند اجازه کار نیمه وقت یعنی بیست ساعت در هفته هنگام تحصیل و تمام وقت در هنگام تعطیلات تحصیلی را دارند. برای کار در محل تحصیل یا خارج از آن نیاز به (Social Insurance Number (SIN است. گرفتن SIN نیاز به وجود اجازه کار در ویزا دارد و اگر این اجازه کار در ویزا نخورده باشد باید ابتدا درخواست گرفتن آن را به (Citizenship and Immigration Canada (CIC بدهید که رایگان است. دانشجویان حتی اجازه کار بعد از فراغت از تحصیل دارند البته از آنجایی که ویزا تحصیلی تا سه ماه بعد از اتمام تحصیل معتبر است باید برای تمدید ویزا تحت عنوان Post- graduation work permit اقدام شود. برای گرفتن اجازه کار پس از فارغ التحصیلی باید دوره تحصیل حداقل هشت ماه بوده باشد . معمولا برابر مدت تحصیل و حداکثر تا سه سال اجازه کار داده می شود یعنی اگر مدت تحصیل چهار سال بوده همان سه سال اجازه ماندن و کار کردن داده خواهد شد.

رشته پزشکی در کانادا

برای ورود به رشته پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی ابتدا یک کارشناسی در رشته مرتبط مانند Science یا Psychology گرفت . سپس در آزمون (Medical College Admission Test (MCAT موفق شد . معدل بالای 16 در سالهای کارشناسی و رزومه قوی شامل شرکت در فعالیت های دواطلبانه و معرفی از اساتید از عوامل مهم برای ورود به دانشکده پزشکی است. دانشجو بعد از چهار سال تحصیل و یک سال دوره Internship به عنوان پزشک فارغ التحصیل خواهد شد.

رشته حقوق در کانادا

دانشجو باید ابتدا در یک رشته کارشناسی مانند Art یا Science تحصیل کند سپس وارد دانشکده حقوق شود.

برای ورود به دانشکده حقوق موفقیت در آزمون (Law School Admission Test (LSAT ضروری است این آزمون سالی سه تا چهار بار برگزار می شود. پس از ورود به دانشکده حقوق و تحصیل به مدت چهار سال به دانشجو مدرک کارشناسی حقوق داده می شود و فارغ التحصیل مذکور باید مدت یک سال در یک موسسه حقوقی زیر نظر یک وکیل کارآموزی نماید . در این مرحله زمینه اختصاصی فعالیت خود را انتخاب می کند و بعد از اتمام این مدت در آزمون Bar Examination شرکت می کند. در صورت موفقیت در این آزمون عضو انجمن وکلا شده و می تواند به عنوان وکیل رسمی فعالیت کند.

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

0

نظرات (1)

 • مهمان - بهاره علیپور

  با عرض سلام ،

  میخواستم بدونم امکان اینکه برای تحصیل در کانادا همزمان ویزای دانشجویی و کاری صادر کنند هست؟

  ممنون میشم راهنماییم کنید.

  بهاره علیپور

جدید ترین اخبار

برای مشاهده ی فرم مشاوره تحصیلی برای تحصیل در استرالیا بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

فرم مشاوره تحصیلی