ورود ثبت نام

ورود

تلفن: 3100 8888
نمایش اخبار مرتبط با کانادا

آزمون Gmat

GMAT مخفف Graduate Management Admission Test است و امروزه به یکی از مهم‌ ترین ابزارهای سنجش توانایی‌ های متقاضیان شرکت در دوره‌های مدیریتی مانند MBA شناخته شده است و تقریباً بیشتر کالج ها یا دانشگاه های معتبرارائه نمره GMAT را به عنوان یکی از شروط لازم برای اخذ پذیرش اعلام می کنند.

 همچنین تعداد زیادی از دانشگاه‌هایی که دروس Business در دوره دکترا (PhD) ارائه می دهند نظیر امور مالی ، حسابداری و اقتصاد ارائه نمره این آزمون را شرط پذیرش فرد می‌دانند.

این آزمون توانایی خاصی را در فرد محاسبه نمی‌کند بلکه ترکیبی از توانایی‌ها و مهارت‌های متنوع که برای یک دانشجوی فعال در حوزه مدیریت امور مالی ، اقتصادی و اجرایی لازم است را بررسی می‌کند . به همین دلیل دارای هیچ میزانی به عنوان نمره رد یا قبول نیست در واقع این کالج‌ها و دانشگاه‌ها هستند که هر یک به فراخور برنامه‌های آموزشی خود حداقل نمره قابل قبول را اعلام می کنند . بنابراین ممکن است فردی با داشتن یک نمره بتواند از یک دانشگاه پذیرش بگیرد ولی از دانشگاه دیگری نتواند.

محتوای آزمون GMAT

آزمون Gmat

آزمون جی مت دارای چهار بخش است :

1 - ارزشیابی نگارش تحلیلی Analytical Writing Assessment

این بخش از یک بخش نوشتاری ۳۰ دقیقه ای تشکیل شده که به دنبال یافتن مهارت استدلالی دواطلب است.  نمره این بخش نیز از یک تا شش می باشد.

2 - بخش استدلال یکپارچه Integrated Reasoning

این بخش از آزمون نیز ۳۰ دقیقه است. در این بخش توانایی کاربر در بررسی و ارزیابی داده های ارائه شده بررسی می شود . این بخش از ۱۲ سوال در ۴ بخش مختلف تشکیل شده است :

تفسیر بصری Graphic Interpretation در سوالات باید جای خالی بر اساس شکل یا نمودار ارائه شده پرشوند .

تحلیل دوقسمتی Two-Part Analysis یک سوال با دو زیرسوال داده شده که باید پاسخ های ممکن از جدولی که گزینه ها را به شکل ستونی نشان می دهد انتخاب شود .

تحلیل جدول Table Analysis یک جدول قابل مرتب شدن ارائه می شود که باید تحلیل شود و بر اساس آن به سوالات چند بخشی با پاسخ های صحیح و غلط جواب داده شود .

استدلال چند منبعی  Multi-Source Reasoning  در این نوع از سوالها چند منبع اطلاعاتی در قالب نامه ها و متن های رسمی ارائه می شود و باید بر اساس این اطلاعات به سوالات مربوطه پاسخ داد .

3 - مهارت محاسباتی Quantitative

در این بخش سوالاتی ریاضی و محاسباتی ارائه می شود . بنابراین نیاز به دانش محاسباتی و ریاضی است . سوالات این بخش در دو دسته حل مسئله و کفایت داده مطرح می شود که در بخش کفایت داده باید پاسخ دهید که آیا اطلاعات داده شده برای حل قطعی مسئله کفایت می کند یا خیر . این بخش از آزمون ۷۵ دقیقه زمان دارد و نمرات آن از ۰ تا ۶۰ است البته کسب نمره بالای ۵۰ و زیر ۷ بسیار غیرمعمول است .

4 - مهارت کلامی Verbal

این بخش از آزمون ۴۱ سوال دارد و ۷۵ دقیقه زمان داده می شود . نمره این بخش نیز از ۰ تا ۶۰ است و البته نمرات بالای ۴۵ و زیر ۹ بسیار نادر است . در این بخش باید به سوالات درک مطلب، تحلیل انتقادی و تصحیح جمله جواب داد . سوالات نیز چند گزینه ای هستند.

نمره دهی

نمره آزمون GMAT از ۲۰۰ تا ۸۰۰ در نوسان است و نمره بخش های ارزشیابی نگارش تحلیلی و استدلال یکپارچه به صورت مجزا ارائه می شود . نمرات کلی به صورت ده دهی ارائه می شود. نمرات میانگینی که برای دانشکده های مطرح بازرگانی وجود دارد معمولا بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ است .

باید در نظر داشتن که تست به صورت انطباقی عرضه می شود یعنی در صورتی که شما به سوالات درست جواب دهید سوالات سخت تری برای شما طرح می شوند . البته ممکن است شما به یک سوال اشتباه جواب دهید اما کامپیوتر تشخیص دهد این یک مورد پرت بوده و به آن توجه نکند . در مجموع سیستم نمره دهی GMAT چند معیاره و پیچیده است.

مدت زمان آزمون جی مت

مدت زمان GMAT سه ساعت و نیم می باشد ولی بطور کلی با احتساب زمان استراحت بین آزمون ، حدود 4 ساعت به طول می انجامد.

طریقه ثبت نام در آزمون جی مت GMAT

آزمونGMAT در ایران برگزار نمی شود ولی درکشورهای دیگرنظیر دبی و ابوظبی ، ترکیه ، ارمنستان و دیگر کشورها برگزار می گردد که تنها راه ثبت نام مطمئن از طریق وبسایت www.mba.com می باشد.

مدت زمان مورد نیاز جهت ارسال نمره به 5 دانشگاه انتخاب شده توسط شما ، 20 روز خواهد بود . هر متقاضی بیش از 5 بار در طول یک سال نمی تواند در این آزمون شرکت نماید و فاصله بین دو آزمون حداقل باید 16 روز باشد.

 

 

 

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

0

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد

جدید ترین اخبار

برای مشاهده ی فرم مشاوره تحصیلی برای تحصیل در استرالیا بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

فرم مشاوره تحصیلی