در این مقاله به بررسی هر آنچه شما برای مهاجرت تحصیلی به استرالیا نیاز دارید می پردازیم

مهاجرت تحصیلی به استرالیا، تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی، نحوه تهیه SOP ،   هزینه های تحصیل و زندگی، دانشگاه های برتر و تمام مسائل مربوط به مهاجرت تحصیل در استرالیا را در این مقاله مورد بررسی و تحلیل کامل  قرار می دهیم چند سوال اصلی که شاید با جواب دادن به آنها به تمام مسائل اصلی مهاجرت تحصیلی به استرالیا شما پاسخ دهد :

 • هزینه های تحصیل در دانشگاه های استرالیا به چه صورت است؟
 • مدارک و شرایط مورد نیاز برای اخذ ویزا و مهاجرت تحصیلی به استرالیا چیست؟
 • بهترین دانشگاه های کشور استرالیا کدام اند؟

برای اطلاع از پاسخ این سوالات و ابهامات موضوع مهاجرت تحصیلی به استرالیا تا انتها با ما همراه باشید استرالیا با داشتن دانشگاه هایی ممتاز و سطح علمی بالا، مقصدی بسیار جذاب برای دانشجویان بین المللی محسوب می شود.

هزینه تحصیل در دانشگاههای استرالیا

برای یک دانشجو شامل شهریه ، بیمه دانشجویی ، خوابگاه و …می باشد . هزینه تحصیل در استرالیا تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد که برخی از آن ها عبارتند از :

مقاله هزینه تحصیل در استرالیا برای مطالب بیشتر مطالعه فرمایید

 • رشته تحصیلی – بالاترین هزینه تحصیل در استرالیامربوط به رشته ها  را رشته پزشکی و دندانپزشکی دارد که حدود سالی 70 تا 75هزار دلار است .
 • مدت تحصیل – مسلما هزینه دوره های کارشناسی و دکترا به دلیل طول دوره آنها بیشتر از هزینه دوره کارشناسی ارشد خواهد شد .
 • دانشگاه مقصد – شهریه دانشگاه های ممتاز و گروه هشت نسبت به سایر دانشگاه ها بیشتر است برای مثال هزینه تحصیل در رشته مهندسی در دانشگاه های گروه هشت سالانه 38 تا 43 هزار دلار استرالیاست در حالی که در سایر دانشگاه ها حدود 30 هزار دلار استرالیا می باشد .
 • ایالت محل تحصیل – هزینه زندگی از یک ایالت به ایالت دیگر کمی متفاوت است . حتی در مناطق مختلف یک ایالت نیز این تفاوت وجود دارد . برای مثال هزینه های زندگی درسیدنی بیشتر و در آدلاید کمتر است .
 • الگوی زندگی – نوع خوابگاه ، نوع پوشاک ، تغذیه ، تفریح و…در میزان هزینه زندگی تاثیر بسیار زیادی دارد .
 • مجرد یا متاهل بودن
 • هزینه های جانبی مانند دوره زبان – اگر دانشجو نمره لازم برای اخذ پذیرش کامل را نیاورد باید یک دوره زبان در استرالیا بگذراند که این خود هزینه خواهد داشت .

مدارک لازم برای روادید دانشجویی استرالیا

برای صدور ویزای تحصیلی ارائه مدارک مختلفی جهت تشکیل پرونده در سفارت کشور استرالیا ضروری می باشد. این مدارک بسته به پرونده تحصیلی متقاضی، مقطع تحصیلی، شرایط مالی و … متغیر می باشد. مدارک لازم جهت تشکیل پرونده ویزای تحصیلی به شرح زیر است:

مقاله مدارک مورد نیاز تحصیل در استرالیا برای مطالب بیشتر مطالعه فرمایید

 • اصل و کپی گذرنامه متقاضی و همراهان
 • کپی روادید مأخوذه متقاضی
 • ترجمه رسمی شناسنامه متقاضی و همراهان
 • ترجمه رسمی سند ازدواج (در صورت تأهل)
 • اصل و ترجمه رسمی مدرک تحصیلی و ریز نمرات متقاضی و همراهان
 • شرح سوابق تحصیلی و کاری (رزومه) متقاضی و همراهان
 • اصل و کپی مدرک بین المللی زبان انگلیسی
 • مدارک مالی (محاسبه دقیق میزان توان مالی مورد نیاز متقاضیان مختلف متفاوت می باشد. در این مورد با مؤسسه تماس حاصل نمایید.)
 • ترجمه رسمی شناسنامه ضامن مالی
 • ترجمه رسمی تعهدنامه محضری ضامن مالی
 • نامه گردش حساب ۳ یا ۴ ماه اخیر متقاضی و یا ضامن مالی (حساب مورد نظر می بایست مربوط به یکی از بانک های رسمی و مورد تأیید بانک مرکزی باشد. مؤسسات مالی و اعتباری، تعاونی ها و … که فاقد عنوان «بانک» هستند، برای ارائه ضمانت مالی قابل قبول نخواهند بود.)
 • مدارک مستند در مورد منبع درآمد
 • اصل ترجمه گواهی عدم سوءپیشینه در برخی موارد
 •  اصل فرم های تکمیل شده روادید
 • اصل پذیرش تحصیلی متقاضی و برگه ثبت نام
 • عکس پاسپورتی متقاضی و همراهان (۲ عدد)
 • پرداخت هزینه بررسی پرونده در وجه دولت استرالیا
 • ارائه مدارک و مستندات دیگر (در صورت لزوم)

لازم به ذکر است که دریافت روادید استرالیا از زمان تشکیل پرونده، ۴ تا ۱۲ هفته به طول می انجامد. در مواردی نیز، دریافت روادید به دلیل بررسی های امنیتی دولت استرالیا نیاز به زمان بیشتری خواهد داشت .

بهترین دانشگاه های کشور استرالیا کدام اند

دانشگاه‌های استرالیا از شهرت جهانی برخوردارند. بعد از آمریکا و انگلستان، کشور استرالیا بیشترین تعداد دانشگاه هایی را دارد که در بین۱۰۰ دانشگاه برتر جهان در رتبه‌بندی کیو.اس (the QS World University Rankings) قرار دارند. همچنین دانشگاه‌های استرالیا به عنوان طرفداران جهانی‌سازی شناخته شده‌اند؛ به طوری که این دانشگاه ها هر ساله پذیرای بسیاری دانشجویان بین‌المللی علاقمند به تحصیل در استرالیا هستند.

مقاله دانشگاههای کشور استرالیا برای مطالب بیشتر مطالعه فرمایید

لازم به ذکر است که رتبه بندی و به اصطلاح رنکینگ سالانه بهترین دانشگاه های استرالیا براساس 6 فاکتور ارزیابی زیر است:

 1. شهرت آکادمیک (40 درصد)
 2. شهرت پرسنل آموزشی (10 درصد)
 3. نرخ و نسبت نیروی آموزشی به دانشجویان (20 درصد)
 4. مقالات قابل استناد به ازای هر دانشکده (20 درصد)
 5. نرخ و نسبت بین المللی دانشکده (5 درصد)
 6. نرخ و نسبت دانشجویان بین المللی (5 درصد)

در حال حاضر، فهرست بهترین دانشگاه های استرالیا در سال جدید میلادی به شرح زیر است:

دانشگاه ملی استرالیا ANU با رتبه 31 دنیا

دانشگاه سیدنی با رتبه 40 در جهان

دانشگاه ملبورن با رتبه جهانی 41

دانشگاه نیوساوث ولز UNSW با رتبه 44 دنیا

دانشگاه کویینزلند UQ با رتبه جهانی 46

دانشگاه موناش با رتبه 55

دانشگاه استرالیای غربی UWA با رتبه 92 جهانی

دانشگاه آدلاید با رتبه106

دانشگاه تکنولوژی سیدنی UTS رنکینگ 133

دانشگاه ولونگانگ

تمامی اعضای گروه هشت استرالیا به استثنای یک گروه(مشابه گروه ایوی آمریکا) در رده‌ی ۱۰۰ دانشگاه برتر قرار دارند، و در مجموع ۳۶ دانشگاه استرالیا در این رده بندی جای دارند. همچنین استرالیا مدعی برخورداری از بیشترین تعداد موسسات حاضر در رده‌بندی  ۵۰ دانشگاه برتر کیو.اس (QS Top 50 Under 50 ) بوده و جایگاه ۵۰ دانشگاه دوم زیر ۵۰ (Next 50 Under 50) را نیز از آن خود ساخته است – بطوری که پرچمدار جوان‌ترین دانشگاه های برجسته جهان است.

در رتبه بندی دانشگاه های جهان در سال ۲۰۲۱ به نقل از موسسه QS که اخیراً منتشر شده است، 36 دانشگاه استرالیا در این رده بندی قرار دارند که از این تعداد تنها شش دانشگاه در سال جاری افت کرده اند در حالی که اکثر دانشگاه های استرالیا پیشرفت های چشم گیری داشته اند. در ادامه به معرفی 10 دانشگاه برتر استرالیا در سال 2021 می پردازیم.

 1. دانشگاه ولونگانگ (University of Wollongong)

امسال دانشگاه ولونگانگ با 16 پله صعود نسبت به سال گذشته در رده دهم دانشگاه های استرالیا و رتبه 196 جهان قرار دارد. این دانشگاه در شاخص میزان استناد به هر عضو هیئت علمی، رتبه 75 را در جهان کسب کرده است که  بازتابی از کیفیت بالای نتایج تحقیقات در این دانشگاه است.

 1. دانشگاه تکنولوژی سیدنی (University of Technology Sydney (UTS))

دانشگاه تکنولوژی سیدنی (UTS) امسال افزایش هفت رتبه ای در رده بندی دانشگاه های جهان داشته است و در رتبه نهم استرالیا و 133 جهان قرار دارد. UTS در شاخص های میزان استناد به هر عضو هیئت علمی، دانشجویان بین المللی و شهرت کارفرمایان به ترتیب در رتبه 67 ، 78 و 85 جهان قرار دارد.  UTS یکی از جوانترین دانشگاههای برتر استرالیا است که در سال 1988 تأسیس شد. هدف آنها پیشبرد دانش از طریق آموزش با الهام از تحقیق و مشارکت با صنعت، حرفه و جامعه است.

 1. دانشگاه آدلاید(University of Adelaide)

دانشگاه آدلاید در سال 1874 تأسیس شد و سومین دانشگاه قدیمی استرالیا است. این دانشگاه امسال با رتبه 106 در رتبه بندی دانشگاه های جهان قرار دارد. دانشگاه آدلاید برای شاخص دانشجویان بین المللی رتبه 44 را در جهان کسب کرده است و بیش از 7،860 از 21142 دانشجوی این دانشگاه دانشجویان بین المللی از بیش از 100 کشور مختلف تشکیل داده اند.

 1. دانشگاه وسترن استرالیا (University of Western Australia (UWA))

اولین دانشگاه از هفت دانشگاه استرالیا که در بین 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارد دانشگاه وسترن استرالیا (UWA) است. این دانشگاه پنج رتبه نسبت به سال گذشته افت کرده است و در سال 2021 رتبه 92 را بدست آورد. UWA در دو شاخص تعداد اعضای هیئت علمی بین‌المللی و همچنین تعداد استناد به اعضای هیئت علمی (یک اندازه گیری از نتایج تحقیق) از همه دانشگاه های استرالیا که در رتبه های بالاتری قرار دارند پیشی گرفته است و نتایج عالی کسب کرده است.

 1. دانشگاه موناش (Monash University)

دانشگاه موناش  در رده بندی دانشگاه های جهان در سال 2021 سه پله صعود کرده است و رده 55 جهان را بدست آورد. این دانشگاه در بین 50 دانشگاه برتر دنیا در شاخص شهرت علمی (رتبه 43) قرار دارد و همچنین در شاخص دانشجویان بین المللی نمره کاملی کسب کرده است.پردیس اصلی دانشگاه موناش در ملبورن قرار دارد اما دارای پنج پردیس در ایالت ویکتوریا و دو پردیس دیگر خارج از کشور و در مالزی و آفریقای جنوبی دارد.

 1. دانشگاه کوئینزلند (University of Queensland (UQ))

دانشگاه کوئینزلند (UQ)، نسبت به سال گذشته یک رتبه صعود کرده است و رتبه 46  جهان را به خود اختصاص داده است. در میان فارغ التحصیلان دانشگاه کوئینزلند می توان یک برنده ی جایزه ی نوبل، ۲ مدیر عامل از ۵۰۰ شرکت بزرگ و موفق در آمریکا و نیز یک برنده ی جایزه ی اسکار اشاره کرد. از دستاوردهای تحقیقاتی اخیر دانشگاه می توان به اختراع اختراع واکسن HPV که از سرطان دهانه رحم جلوگیری می کند و همچنین پیشرفت در زمینه آهنرباهای MRI ابررسانا با کارایی بالا اشاره کرد.

 1. دانشگاه نیو ساوت ولز (University of New South Wales (UNSW)

در رتبه 44 دانشگاه های جهان دانشگاه نیو ساوت ولز (UNSW) قرار دارد. با وجود افت یک رتبه ای در رده بندی دانشگاه های جهان امسال ، دانشگاه نیو ساوت ولز در استرالیا در رده چهارم قرار دارد. دانشگاه در همه شاخص های رده بندی به جز یکی از شاخص ها در بین 50 رتبه برتر  قرار دارد.این دانشگاه در شاخص نسبت دانشجو یان بین المللی عملکرد کمتری دارد. دانشگاه نیو ساوت ولز مدعی است که فارغ التحصیلان میلیونر بیشتری نسبت به سایر دانشگاه های استرالیا را دارا می‌باشد. دانشگاه نیو ساوت ولز با بیش از ۲۰۰ دانشگاه در سراسر جهان پیمان همکاری دارد و هدف این دانشگاه تبدیل شدن به «دانشگاه جهانی استرالیا» تا سال ۲۰۲۵ است.

 1. دانشگاه ملبورن (University of Melbourne)

دانشگاه ملبورن امسال سه رتبه در رده بندی دانشگاه های جهان افت کرده است و رتبه 41 جهان را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه عضو گروه هشت نیز می باشد و در شاخص های شهرت علمی و شهرت کارفرمایان دارای بالاترین رتبه  (رتبه ۳۰ در جهان) بین دانشگاه های استرالیا است. این دانشگاه همچنین در شاخص نسبت دانشجویان بین المللی عملکرد خوبی دارد و دانشجویان بین المللی از بیش از 130 کشور جهان 42 درصد از جمعیت دانشجویی آن را تشکیل می دهند. دانشگاه ملبورن از لحاظ تحقیق و پژوهش از شهرت خاصی برخوردار است و دارای بیش از ۱۰۰ مرکز تحقیقاتی و موسسه می‌باشد که سالیانه ۸۵۰ میلیون دلار صرف هزینه‌های تحقیقاتی آنها می‌شود.

 1. دانشگاه سیدنی (University of Sydney)

دانشگاه سیدنی که در سال 1850 تأسیس شد، اولین دانشگاه استرالیا و عضو گروه هشت است.این دانشگاه در سال ۲۰۲۱ دو رتبه صعود کرده است و دومین دانشگاه برتر استرالیا است که در رتبه 40 جهان قرار دارد. این دانشگاه امتیاز کامل را در شاخص های نسبت اعضای هیئت علمی بین‌المللی و نسبت دانشجویان بین المللی کسب کرده است.

 1. دانشگاه ملی استرالیا (Australian National University (ANU))

دانشگاه ملی استرالیا (ANU) برترین دانشگاه استرالیا برای یک سال دیگر است که تقریباً در تمام شاخص ها از جمله شهرت علمی ، نسبت اعضای هیئت علمی بین المللی، نسبت دانشجویان بین المللی و نسبت استناد به هر عضو هیئت علمی رتبه خوبی را کسب کرده است که در  همه آنها بین 50 دانشگاه برتر جهان قرار دارد. این دانشگاه در شهر کانبرا واقع شده است و تنها دانشگاهی است که توسط پارلمان استرالیا تاسیس شده  است همچنین شش تن از محصلان سابق و اعضای هیئت علمی این دانشگاه برنده جایزه نوبل شده اند.

استرالیا از نظر سطح علمی، دانشگاه های بسیار با کیفیتی دارد که همه ساله تعداد زیادی از کشور های گوناگون برای ادامه تحصیل به این کشور مهاجرت می کنند. تحصیل در مقاطع مختلف مانند مدارس، مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در این کشور برای دانش آموزان و دانشجویان بین المللی امکان پذیر است. تحصیل در استرالیا نیز به زبان انگلیسی می باشد. استرالیا کشوری با نرخ بیکاری 5.3% بوده است که این موضوع نشان دهنده آن است که دانشجویان بعد از تحصیل برای ورود به بازار کار مشکلی نخواهند داشت. با این شرایط استرالیا به مقصد عالی برای دانشجویان بین المللی تبدیل شده است که دانشجویان زیادی هر ساله به این کشور مهاجرت می کنند.

دانشگاه هایی با سطح علمی بالا، زمینه های شغلی مناسب برای دانشجویان و… استرالیا را مقصدی مناسب برای دانشجویان کرده است. گروه راهیان آبی دانش  با ارائه مقالات معتبر بهره مندی از مشاورین با تجربه  در مورد اکثر روش های مهاجرت به استرالیا، می تواند منبعی موثق و دقیق برای شما عزیزان باشد. شما می توانید با جست و جوی عنوان “مهاجرت تحصیلی به استرالیا گروه راد”  را در گوگل، سایر مقالات مرتبط به این کشور را مطالعه بفرمایید. همچنین با عضویت در فضا های مجازی گروه راهیان آبی دانش ( راد ) مانند اینستاگرام، توئیتر، می توانید از جدید ترین روش های مهاجرتی تحصیلی  آگاه شوید. ضمنا می توانید سوالات خود را درباره مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل در قسمت چن آنلاین یا پر کردن فرم مشاوره حضوری یا آنلاین  بیان کنید تا در کوتاه ترین زمان به آنها پاسخ داده شود.