لوگو
با مجوز وزارت علوم
تنها نماینده IGEC در ایران
Search
Close this search box.
Search

مجازات فحش دادن در استرالیا

بر اساس قوانین سختگیرانه مزاحمت عمومی، ناسزاگویی در استرالیا، می‌تواند تا ۲۱ هزار و ۷۲۰ دلار جریمه یا ۶ ماه زندان به دنبال داشته باشد.

در خانه هر قدر می‌خواهید می‌توانید بد و بیراه بگویید؛ اما اگر یکی از آن فحش‌هایی ناجور را در پارک‌ها، سواحل، کافه‌ها یا سایر اماکن عمومی ایالات و قلمروهای استرالیا به زبان بیاورید، باید بدانید که مرتکب جرم شده‌اید.

به عنوان مثال، در قانون Summary Offenses Act نیوساوت‌ولز مصوب سال ۱۹۸۸ آمده است که استفاده از الفاظ توهیم آمیز در اماکن عمومی یا نزدیکی مدارس ممنوع است. در صورت ارتکاب، جریمه‌ای تا ۶۶۰ دلار در انتظار افراد متخلف خواهد بود. همچنین در صورت فحش دادن در نزدیکی مدارس، مجرمان ممکن است ملزم به انجام ۱۰۰ ساعت خدمات عمومی نیز بشوند.

در استرالیای جنوبی، حداکثر جریمه برای ناسزاگویی ۱۲۵۰ دلار یا سه ماه زندان به عنوان مجازات در نظر گرفته شده است.

کوئینزلند و ویکتوریا نیز در مورد بد دهانی مقررات سختگیرانه‌ای دارند و فحش دادن را رفتار خشونت‌آمیز دسته بندی می‌کنند. در بدترین حالت، اگر کسی در حال فحش دادن در این کوئینزلند گیر بیفتد، تا ۶ ماه زندان یا جریمه‌ ۳۳۲۵ دلاری در انتظارش خواهد بود.

اما ویکتوریا برای افراد بددهان واقعا جهنم است؛ زیرا ۵ ماه زندان یا ۲۱ هزار و ۷۲۰ دلار جریمه، سزای فحش دادن در مقررات این ایالت است.

در تاسمانی نیز برای به کار بردن الفاظ بی‌ادبانه، سه ماه زندان یا ۵۱۹ دلار جریمه در نظر گرفته شده است.

و اما در قلمروشمالی، کسانی که در محیط‌های عمومی دهان‌شان را به الفاظ بد باز کنند، اگر گیر بیفتند، بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ دلار جریمه خواهند شد.

البته افرادی که با این جرایم مواجه شوند؛ می‌توانند از خود دفاع کنند؛ با این استدلال که استفاده از فحش ضرورت داشته، یا تحت فشار یا برای دفاع از خود مجبور به فحش دادن شده‌اند.

طبق مقاله منتشر شده در  https://www.mondaq.com برای جلوگیری از جریمه بی مورد افراد در اقلیت های قومی  کمیسیون اصلاح قانون استرالیا در سال 2018 مسیرهای عدالت را توصیه می کند که ایالت ها و سرزمین ها تأثیر قوانین زبان توهین آمیز خود را بر مردم ملل اول بررسی کنند، با این هدف که قوانین را لغو کنند یا کاربرد آنها را برای زبانی که توهین آمیز یا تهدیدآمیز است محدود کند.

علیرغم اینکه مردم بومیان و جزیره نشینان تنگه تورس کمتر از 4 درصد از جمعیت نیوساوت ولز را تشکیل می دهند، بازرس ایالت دریافته است که آنها 11 درصد از اخطارهای نقض زبان توهین آمیز را در سال 2008 دریافت کرده اند که این رقم تا سال 2017 به 17 درصد افزایش یافته است.

در مورد اخطارهای نقض جنایی تحمیل شده به ملت های اول، کمیسیون اصلاح قانون نیوساوت ولز بیان کرد که بیشتر آنها در رابطه با زبانی که به پلیس ارسال شده بود، صادر می شد، و اگر این اخطارها در دادگاه آزمایش شوند، ممکن است بسیاری از آنها تعریف قانونی توهین آمیز را نداشته باشند.

در حالی که در سال 1991، کمیسیون سلطنتی  بومیان در بازداشت دریافت که در حوزه‌هایی که جرم زبان توهین‌آمیز مجازات حبس دارد – همه ایالت‌ها و سرزمین‌ها به جز NSW و WA – مردم ملل اول در واقع برای فحش دادن به زندان فرستاده می‌شوند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *