لوگو
با مجوز وزارت علوم
تنها نماینده IGEC در ایران
Search
Close this search box.
Search

جلوگیری از افزایش وزن می تواند به جلوگیری از تعویض کامل زانو کمک کند!

جلوگیری از افزایش وزن می تواند به جلوگیری از تعویض کامل زانو کمک کند

جلوگیری از افزایش وزن می تواند به جلوگیری از تعویض کامل زانو کمک کند! دانشگاه موناش یکی از دانشگاه های کشور استرالیا می باشد که در آن ساختمان ها و دپارتمان های تحقیقاتی زیادی وجود دارد که روی تحقیقات مختلف کار می کنند. یکی از تحقیقاتی که به تازگی در دانشگاه موناش انجام شده نشان می دهد که با پایین نگه داشتن وزن خود می توانید از فشار زیاد روی زانوی خود جلوگیری کنید تا دچار به مشکل نشود و نیازی به تعویض کامل زانو خود نداشته باشید. در ادامه این مطلب در وب سایت موسسه اعزام دانشجو راد بیشتر درباره این تحقیق آماری دانشگاه موناش بیشتر آشنا شویم.

 

جلوگیری از افزایش وزن می تواند به جلوگیری از تعویض کامل زانو کمک کند

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که پیشگیری از افزایش وزن از جوانی می‌تواند تعویض مفصل زانو را در بزرگسالان استرالیایی تقریباً 30 درصد کاهش دهد و سالانه 373 میلیون دلار برای سیستم سلامت صرفه‌جویی کند. مطالعه انجام شده توسط دانشگاه موناش نشان داد که جلوگیری از افزایش وزن از سنین جوانی تا اواخر میانسالی برای کاهش اضافه وزن/چاقی می‌تواند به طور قابل‌توجهی هزینه کل تعویض مفصل زانو را کاهش دهد.

این تحقیقات که در استئوآرتریت و غضروف(استئوآرتریت و غضروف مجله رسمی انجمن بین المللی تحقیقات استئوآرتریت می باشد) منتشر شد، ارتباط بین الگوهای افزایش وزن (مسیرهای شاخص توده بدنی (BMI)) از اوایل جوانی تا اواخر میانسالی و خطر جایگزینی کامل زانو برای استئوآرتریت را بررسی کرد. نویسنده ارشد و پروفسور دانشگاه موناش فلاویا سیکوتینی ریاست واحد اپیدمیولوژی اسکلتی عضلانی دانشکده بهداشت عمومی و پزشکی پیشگیری را بر عهده دارد.

پروفسور سیکوتینی گفت که نتایج بر اهمیت پیشگیری در بهبود سلامت و کاهش هزینه های بهداشتی تاکید دارد.او گفت برای افرادمبتلا به استئوآرتریت که اضافه وزن داشتند کاهش وزن توصیه میشد که اغلب خیلی دیر شده بود و”پیشگیری از افزایش وزن در بهبود نتایج سلامت آرتروز امکان پذیر و موثر است.” تمرکز بر پیشگیری، با تغییرات متوسط ​​بلندمدت کوچک در تعادل انرژی، می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. کاهش اندکی کالری دریافتی در هر روز باعث جلوگیری از 8 تا 12 کیلوگرم افزایش وزن در طی چند دهه، صرفه جویی در هزینه و اجتناب از جراحی می شود. این همچنین دارای مزایای سلامت قلب است.

به عنوان مثال، خوردن متوسط ​​معادل دو تکه شکلات کمتر در هفته، یا اضافه کردن 10 دقیقه ورزش، می تواند از افزایش وزن موذیانه 0.5 تا 1 کیلوگرمی که به ازای هر نفر در سال در استرالیا مشاهده می کنیم، جلوگیری کند. این می تواند منجر به دستاوردهای ملموس سلامت، بهبود زندگی و صرفه جویی در پول شود. پروفسور سیکوتینی گفت که برای سلامت مفصل زانو به یک “دعوت به اقدام” نیاز است. او گفت: «ما همچنین باید این پیام را ارسال کنیم که مهم است اطمینان حاصل کنیم که افراد به افزایش وزن خود ادامه نمی دهند.

اگر چه توصیه هایی برای کاهش وزن در صورتی که فرد دارای وزن اضافی است مهم است، اما دستیابی به این امر برای اکثر افراد دشوار است. اغلب اوقات ما افرادی را می بینیم که درد زانو دارند، به آنها توصیه می کنیم وزن خود را کاهش دهند، اما آنها پنج سال بعد با اضافه کردن 3 تا 5 کیلوگرم وزن بیشتر برمی گردند. این یک فرصت از دست رفته است زیرا جلوگیری از افزایش وزن بیشتر از کاهش آن آسان تر است.

زانو درد و احتمال تعویض کامل
زانو درد و احتمال تعویض کامل

مشکل زانو درد

زمانی که افراد برای اولین بار با هر زانو درد، حتی زانو درد شدید مواجه می شوند، باید روی جلوگیری یا کاهش وزن تمرکز کنیم. استرالیایی ها در طول دوران بزرگسالی سالانه 0.5-1 کیلوگرم اضافه وزن دارند. این انباشت آهسته و پیوسته وزن اضافه می‌شود و در نتیجه چاقی که می‌بینیم، می‌شود.

این پروژه از داده های 24368 شرکت کننده در مطالعه همگروهی مشارکتی ملبورن استفاده کرد. محققان داده های وزن را در طی سالیان با سوابق ثبت ملی تعویض مفصل مرتبط کردند. آنها شش مسیر متمایز BMI را از اوایل جوانی (سن 21-18 سال) تا اواخر میانسالی (حدود 62 سال) شناسایی کردند. اینها شامل:

  1. گروه 1: BMI نرمال تا نرمال (19.7%)
  2. گروه 2: BMI طبیعی تا اضافه وزن مرزی (36.7%)
  3. گروه 3: BMI طبیعی تا اضافه وزن(26.5%)
  4. گروه 4: اضافه وزن تا چاقی مرزی (3.5%)
  5. گروه 5: BMI طبیعی تا چاقی کلاس 1 (10.1%)
  6. گروه 6: اضافه وزن تا چاقی کلاس 2 (3.2%).

بیش از 12.4 سال 1,328 (5.4٪) از افراد، تعویض کامل زانو داشتند. خطر نیاز به یکی در تمام گروه هایی که فردی به گروه وزن بالاتر پیشرفت می کند، افزایش می یابد. در مجموع، 28.4 درصد از تعویض زانو در صورتی که افراد به یک گروه پایین تر حرکت کنند، با میانگین کاهش وزن 8 تا 12 کیلوگرم از اوایل بزرگسالی تا اواخر میانسالی، قابل پیشگیری است. این می تواند 373 میلیون دلار در هزینه های بهداشتی سالانه صرفه جویی کند.

پروفسور سیکوتینی گفت که فرض اینکه بتوانیم چاقی را پس از وقوع آن رفع کنیم، چندان مؤثر نیست و پیشگیری فواید متعددی برای سلامتی و هزینه دارد.”اگر رویکردی کار نمی کند، چرا آن را تغییر نمی دهیم؟” او گفت. “اگر بتوان بزرگسالان را تشویق کرد که از افزایش وزن آهسته از سنین پایین جلوگیری کنند، این کار فواید سلامتی متعددی از جمله کاهش نیاز به تعویض زانو در آینده خواهد داشت.”

 

در این مقاله در سایت موسسه راهیان آبی دانش تلاش داشتیم تا شما را با خبر یکی از تحقیقات آخر دانشگاه موناش که به تازگی منتشر شده است آشنا کنیم.

منبع: https://www.monash.edu/home/home-page-news/preventing-weight-gain-can-help-avoid-total-knee-replacement-study

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *