لوگو
با مجوز وزارت علوم
تنها نماینده IGEC در ایران
Search
Close this search box.
Search

کارشناسی و کارشناسی ارشد دبل

کارشناسی و وارشد دبل

کارشناسی و ارشد دبل Double Degrees

در هر رشته ی دانشگاهی، دانشجو مکلف است تا در حوزه ی مربوط به یک تخصص واحدهای بیشتری را گذرانده و در آن زمینه تخصص پیدا کند. برای مثال دانشجویی که در زمینه رشته ی مهندسی تحصیل می کند، می تواند در یکی از حوزه های عمران، برق، شیمی، مکانیک، کامپیوتر و غیره تخصص پیدا کند و مدرکی که به وی اعطا می شود نیز فقط در همان حوزه خواهد بود. اما زمانی که صحبت از Double Degrees (رشته های دوتخصصی) می شود، دانشجو همزمان در دو حوزه ی تخصصی تحصیل می کند و پس از پایان آن، برای هر دو تخصص مدرک دریافت می کند.

تحصیل در استرالیا 

اکثر دانشگاه های استرالیا رشته های Double Degrees را در مقطع کارشناسی ارائه می دهند. به طور معمول اگر دانشجویی بخواهد 2 بار کارشناسی با حوزه های تخصصی متفاوت را تحصیل کند، معمولا این تحصیل 6 سال به طول می انجامد، در حالی که با انتخاب Double Degrees می تواند 2 تخصص را در مدت 4 سال به اتمام برساند.

اما همه ی دانشگاه های استرالیا در مقطع ارشد Double Degrees را ارائه نمی دهند و حتی در صورت ارائه هم، تمامی رشته ها را هم شامل نمی شود. برای تحصیل در دو رشته متفاوت در مقطع ارشد، معمولا بین 4 تا 6 سال وقت لازم است ولی با انتخاب Double Degrees این مدت به 2.5 تا 4 سال کاهش می یابد. شاید بیشترین تنوع رشته های Double Degrees در مقطع ارشد کشور استرالیا را بتوان در دانشگاه MQ پیدا کرد. دانشگاه هایی مثل Melbourne و Adelaide هم بیشتر رشته های Double Degrees را در زمینه معماری، طراحی شهری و مدیریت ساخت ارائه می دهند.

دلایل انتخاب Double Degrees

  • انتخاب علاقه دوم

اکثر دانشجوها بعد از اتمام تحصیل در یک رشته و تخصص، معمولا افسوس می خورند که چرا تخصص دیگری را انتخاب نکرده اند. اما انتخاب Double Degrees به دانشجو این فرصت را می دهد که حداقل در دو تخصص مورد علاقه ی خود تحصیل کند.

  • فرصت شغلی بیشتر

قطعا تحصیل در این نوع رشته ها باعث می شود که دانشجو مهارت و توانایی خود را در دو تخصص به صورت همزمان به دست آورد که این مورد در بازار کار رقابتی یک مزیت مهم محسوب می شود و در نتیجه فرصت های شغلی بیشتری خواهد داشت. طبق آماری که وبگاه دانشگاه Monash منتشر کرده است، نرخ استخدام تمام وقت دانشجویان فارغ التحصیل این رشته ها به مراتب از دانشجوهای فارغ التحصیل رشته های عادی بیشتر بوده است.

  • تحصیل سریع و ارزان تر

معمولا در هر دوره ی تحصیلی در کشور استرالیا، یک سری دروس اجباری و یک سری دروس اختیاری وجود دارد. در رشته های Double Degrees معمولا انتخاب دروس اختیاری به نحوی است که در واقع همان دروس پیش نیاز تخصص دوم هم گذرانده شود که با این کار هر دو تخصص در مدت زمان و هزینه ی کمتر فراگرفته می شود.

 

  • شبکه ی ارتباطی قوی تر بعد از فارغ التحصیلی

دانشجو با شناخت اساتید و دانشجوهای برتر در هر دو حوزه ی تخصصی، شبکه ی ارتباطی قوی تری را بعد از فارغ التحصیلی برای خود خواهد ساخت که شانس کاریابی وی را نیز افزایش داده و در مراحل بعدی زندگی وی نیز تاثیرگذار خواهد بود.

  • انعطاف پذیری و آمادگی برای تغییر

فرد با فارغ التحصیلی در این نوع رشته و استخدام در هر کاری، همیشه کارمندی فراتر از یک حوزه به شمار می رود و مورد علاقه کارفرمایان خواهد بود. حتی در صورت عدم موفقیت در حوزه ی تخصص اول، این شانس را دارد که توان خود را برای تخصص دوم به کار گرفته و در آن حوزه مشغول به فعالیت شود.

 

معایب انتخاب Double Degrees

 

  • تخصصی پیش نیاز تخصص دیگر

در اکثر موارد فرد می تواند دو تخصص را همزمان با هم تحصیل کند اما استثناهایی هم وجود دارد که در آن فرد ابتدا باید تخصص اول را به عنوان پیش نیاز گذرانده و سپس تخصص دوم را شروع کند.

 

  • انتخاب محدود در نوع تخصص

همیشه دانشجو قادر نیست که ترکیب دو تخصص را به انتخاب خود ادغام کند زیرا ممکن است این ترکیب توسط دانشگاه تعریف نشده باشد. همانطور که قبلا هم اشاره کردم شاید متنوع ترین Double Degrees را بتوان در دانشگاه MQ پیدا کرد.

 

  • ارائه فقط یکی از تخصص ها توسط دانشگاه اصلی

گاهی اوقات این رشته ها به گونه ایی ارائه می شوند که شما می توانید تخصص اول را در دانشگاه اصلی بخوانید اما تخصص دیگر در دانشگاه طرف قرارداد با دانشگاه اصلی ارائه می شود و معمولا دانشجو مجبور است سال آخر تحصیل را در دانشگاه دیگر و یا کشور دیگر بگذراند که مطلوب همه ی افراد نیست.

 

  • برآورده کردن پیش نیازهای هر دو تخصص

از آنجا که دانشجو باید پیش نیازهای ورودی هردو تخصص را داشته باشد، لذا فضای ورود به این رشته ها معمولا رقابتی تر است

 

  • تکالیف بیشتر و فعالیت های متفرقه کمتر

قطعا حجم وظایف و تکالیف دانشجو در تحصیل این نوع رشته بیشتر بوده و فشار و استرس بیشتری را تحمل می کند و در نتیجه زمان کمتری را می تواند برای فعالیت های شخصی و متفرقه مثل کار نیمه وقت اختصاص دهد.

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *