کار دانشجویی در  کشورهای استرالیا، کانادا، امریکا و ترکیه

کاردانشجویی در استرالیا

دانشجویی متقاضی تحصیل در استرالیا در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می تواند پاره وقت یعنی 20 ساعت در هفته کار کند البته در تعطیلات می تواند کار تمام وقت داشته باشد.

دانشجویان دکترا در صورتی که بورسیه نداشته باشند می توانند به صورت تمام وقت کار کنند.

درصورتی که دانشجو ارشد و دکترا متاهل باشد همسر می تواند تمام وقت کار کند ولی همسر دانشجو کارشناسی مجاز به کار نیمه وقت هست.

برای کارکردن دانشجو وهمسرش باید شماره TFN دریافت کنند.

Post graduate Visa

طبق این برنامه دانشجویان کارشناسی وارشد دو ساله بعد از اتمام درس می توانند ویزای کار دوساله ودانشجویان دکترا ویزای کار سه سال 

دریافت کنند. درصورت استخدام وداشتن یک سال سابقه کار می توانند برای اقامت دائم اپلای کنند.

کاردانشجویی در کانادا

قبل ازژوئن سال 2014 دانشجویان برای کارهمزمان با تحصیل نیاز به گرفتن اجازه کار از اداره مهاجرت کانادا داشتندالبته با دریافت ویزا می توانستند در پردیس دانشگاهی یعنیon campus  کار کنند وبرای آن نیازی به اجازه کار نبود. منتهی پس از تاریخ مذکور شرایط تغییر کردودانشجویان برای کار off campus نیز دیگر نیازی به اجازه کار ندارندفقط بعد از ثبت نام و شروع کلاسها می توانند کار نیمه وقت یعنی 20 ساعت در هفته ودرزمان تعطیلی دانشگاه نیزبه طور تمام وقت کار کنند. البته دانشجویان دوره زبان ودروس آمادگی مثل فوندایشن اجازه کار ندارند.

همسر دانشجودر کانادا بعد از شروع درسش همسرش باید  برای دریافت  open work permit اپلای کند که معمولا سریع پاسخ داده میشود وبادریافت مجوز کار میی تواندبه طور تمام وقت کار کند.

دانشجو وهمسرش برای کارکردن حتما باید شماره بیمه اجتماعی SIN دریافت کنند.

کاربه عنوان کارآموزدر کانادا – Co-op Student یاIntern

برخی از دوره های تحصیل در کانادا دارای کاروزی است و دانشجو موظف به گذراندن واحدهای عملی برای کسب مهارت وتجربه کاری است. این دوره ها به اصطلاح Co-op program نام دارندوممکن است به دانشجو دستمزد داده شود یا بدون دستمزد باشد. نکته مورد توجه آن است که واحدهای عملی این دوره ها نیاید بیش از 50 درصد کل واحدها باشد.

پیدا کردن محل کار برای کارآموزی در دوره های Co-op به عهده خود دانشجو است و کالج ها در این مورد فقط به دانشجویان کمک می  کنند مثلا لیست مراکزی که معمولا دانشجو برای کارآموزی می پذیرند را در اختیار آنها می گذارند.

دوره های Co-op در رشته های مختلف و مقاطع تحصیلی متفاوت وجود دارد:

Graduate Certificate معمولا این دوره ها هشت ماه تا یک سال است.

Diploma مدت دوره دیپلما دوسال است.

Advanced Diploma  که مدت دوره سه سال است.

Bachelor برابر کارشناسی در ایران است ومدت آن معمولا چهار سال است

Post Graduate Certificate Program این دوره مناسب متقاضیانی است که دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند ونیاز به گذراندن دوره های عملی دارند تا در رشته مورد علاقه خود تجربه کاری بیشتری کسب کنند درواقع گذراندن این دوره،  افراد را برای کار در کانادا آماده می کند  وچون با محیط های متفاوت کاری سرو کار دارند به نوعی ازطریق شبکه اجتماعی شانس بیشتری برای جذب در بازارکارمی کنند.

Post-Graduation Work Permit Program (PGWPP)

طبق این برنامه کلیه فارغ التحصیلان کانادا بعد از اتمام درس می توانندبرابر مدت تحصیل شان در کانادا بمانند وکارکنند البته دوره تحصیل باید از 8 ماه بیشتر باشد وحداکثر هم تا 3 سال اجازه کار دارند.

مثلا اگر یک دوره لیسانس 4 ساله گذرانند اجازه کاربرای مدت 3 سال بعد از فارغ التحصیلی را دارند.

کار دانشجویی درآمریکا

دانشجویان که با ویزای F-1 برای تحصیل به آمریکا وارد شدند و کارت دانشجویی اخذ نموده اند، در اولین سال تحصیل خود مجاز به کار در خارج از دانشگاه نمی باشند و فقط می توانند در محیط دانشگاه مانند کتابخانه، تریا دانشگاه  یا مرکز دانشجویی بپردازند.

از سال دوم اجازه کار دانشجویی خارج از دانشگاه نیمه وقت 20 ساعت در هفته را دارند و این کارباید مرتبط با رشته تحصیلی باشد.

برای دریافت اجازه کار دانشجو باید از USCIS اقدام به دریافت Employment Authorization Document (EAD) کند که جهت آن فرم Form I-765 و مدارک لازم را باید آنلاین ارسال کند.

کار دانشجویی در کشور آمریکا به دو صورت OPT و  CPT می باشد.

آموزش عملی برنامه درسی Curricular Practical Training- در واقع همان کارورزی یا اینترشیبی است و می تواند تمام وقت باشد.  دانشجویی می تواند CPT   دریافت کند که حداقل یک سال آکادمی در دانشگاه گذارنده باشد. در صورتی که سابقه کار یکسال CPT کسب کنید واجد شرایط دریافت OPT خواهید شد.

آموزش عملی اختیاری Optional Practical Training- این مجوز کار نیز یک ساله هست و به دو صورت هست:

Pre-completion OPT در حین تحصیل

Post-completion OPT پس از فارغ التحصیلی

اگر در حین تحصیل 9 ماه کار به صورت OPT انجام داده باشید فقط برای 3 ماه مجاز به کار OPT بعد از فارغ التحصیلی هستید.

Science, Technology, Engineering, and Mathematics (STEM) Optional Practical Training Extension): فارغ التحصیلان رشته های علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضی بعد از فارغ التحصیلی می توانند در خواست این ویزای 1تا2 ساله کاررا بدهند.

دانشجویانی که قصد کار پس از تحصیل را دارند باید 3 ماه  قبل از فارغ التحصیلی برای مجوز اقدام کنند.

همسر دانشجو در امریکا اجازه کار ندارد.

کار دانشجویی درترکیه

دانشجویان مقطع ارشد و دکترا بعد از ثبت نام در دانشگاه می توانند برای دریافت مجوز کار اقدام کنند واجازه کارتمام وقت بگیرند ولی دانشجویان مقاطع کاردانی یا کارشناسی پس اتمام سال اول تحصیل شان می‌توانندبرای دریافت مجوز کار نیمه وقت اقدام کنند.

جهت دریافت مجوز کار دانشجویی از طریق سامانه‌ی turkiye.gov.tr باید اقدام شود و معمولا ظرف یک ماه در صورت تأیید، مجوز کار دانشجویی از طریق ایمیل ارسال می شود. این مجوز از سوی وزارت داخلی و پلیس ترکیه صادر می‌شود ومانند کارت اقامت یکساله است.

همسر دانشجو اجازه کار ندارد. اصولا همسر دانشجو برای برای ویزا اپلای می کند که ابتدا دانشجو ویزا را گرفته باشد وحداکثر برای مدت دوسال به همسر ویزا داده می شود.