پس از برنامه‌های بازنگری در سیستم مالیات املاک نیوساوت‌ولز، احتمال کمک به خانه اولی ها تا سقف ۲۵ هزار دلار در این ایالت وجود دارد. این ایالت برنامه جدیدی را در پیش دارد که هدف آن تسهیل خانه دار شدن شهروندان میباشد.

بر اساس این برنامه، خریداران خانه در نیوساوت ولز میتوانند که یا مالیات حق تمبر را بپردازند یا بر اساس ارزش و استفاده ملک، پرداخت سالانه مالیات بر املاک را انتخاب کنند. بر اساس این برنامه، امتیازات موجود مالیات حق‌تمبر برای خریداران خانه اولی، با یک کمک ۲۵ هزار دلاری جایگزین می‌شود. افرادی که پیش‌تر مالیات حق تمبر ملک خود را پرداخت کرده باشند، دیگر مشمول مالیات بر املاک جدید نخواهند شد. همچنین در صرتیکه یک ملک مشمول مالیات جدید شود، مالکان بعدی نیز باید مالیات بپردازند در این صورت، مالیات حق تمبربه مرور زمان حذف می‌شد.

این برنامه پیشنهاد میکند که نیوساوت ولز باید از سیستم مالیات بر املاک ، که مستلزم هزینه‌های سنگین حق‌تمبر است، به سوی یک سیستم جایگزین برود که خانه‌دار شدن را آسانتربرای شهروندان بکند.

وزیر خزانه داری نیوساوت ولز اعلام کرده است که دولت تا کنون حدود 250 نظر از فعالان صنعت و افراد برجسته جامعه ریافت کرده است که همه آنها به طزفداری از این برنامه پیشنهادی بوده استو همچنین نظر سنجی عمومی نیز در رابطه با این برنامه انجام می شود مه تا پایان ماه جولای ادامه خواهد داشت. به گفته وزیر خزانه‌داری، مرحله اول نظرسنجی حاکی از این بود که ۸۴ درصد افراد تحول در مالیات حق تمبر را ضروری می‌دانند و دو سوم جامعه نیز این مالیات را مانعی بزرگ برای خانه‌دار شدن قلمداد کرده‌اند.

مدیر اجرایی کمیته سیدنی گابریل متکالف در بیانیه ای گفت که اتاق فکر کاملاً از پیشنهاد مالیات زمین پشتیبانی می کند. همچنین وی ابیان کرد که ایالت هتای دیگر استرالیا نیز باید در این امر با ایالت نیوساوت کمک کنند.

متكالف گفت: “اقتصاد ما و الگوی خرید خانه مردم از زمان وضع مالیات در NSW در سال 1865 تغییر چشمگیری كرده است.در حایلکه ما در حال خروج از همه گیری ویروس کرونا هستیم، اکنون زمان اصلاح و بازگشت قدرتمندتر به عنوان یک کشور است. لغو عوارض تمبر در خرید املاک و جایگزینی آن با مالیات سالانه بر زمین یک بخش اساسی از بازگشت ما خواهد بود.”

خانه اولی‌ها، هم اکنون برای خانه‌های بالای ۶۵۰ هزار دلاری باید درصدی از مالیات حق تمبر و برای املاک بالای ۸۰۰ هزار دلار، کل مالیات حق‌تمبر را بپردازند، که بر اساس این برنامه پیشنهادی خانه اولی ها تحت حمایت بیشتری قرار خواهند گرفت.

این برنامه در ۴ سال، می‌تواند ۱۱ میلیارد دلار به اقتصاد نیوساوت ولز کمک کند. بر اساس گزارش های دولت، در طرح جدید مالکان خانه‌هایی با ارزش ۴۰۵ هزار و ۶۰۰ دلار، باید ۱۶۱۷ دلار مالیات سالانه پرداخت کنند.