سیستم آموزشی نیوزیلند

سیستم آموزشی نیوزیلند

سیستم آموزشی نیوزیلند منعکس کننده جامعه منحصر به فرد و متنوع نیوزیلند است که از توانایی های مختلف ، باورهای مذهبی ، گروه های قومی ، سطح درآمد و ایده هایی در مورد آموزش و یادگیری خوشحال است . سیستم آموزشی نیوزیلند یک مسیر دانش آموز محور است که پیشرفت تحصیلی و انتخاب مداوم را فراهم می کند تا پیشرفت تحصیلی هر ساله و یادگیری آنها در یک سطح ، پایه ای برای گام های بعدی باشد . با مقاله سیستم آموزشی نیوزیلند ما همراه باشید .

مقاطع تحصیلی در سیستم آموزشی نیوزیلند

در سیستم آموزشی نیوزیلند مقاطع تحصیلی به صورت زیر می باشد .

  • سال ده و یازده دبیرستان
  • پیش دانشگاهی
  • دیپلم
  • کاردانی
  • کارشناسی
  • دوره های پیش ارشد
  • کارشناسی ارشد
  • دکترای تحقیقاتی PhD
  • دوره های کوتاه مدت تحقیقاتی
  • دوره های کوتاه مدت بدون مدرک

سال ۱۰ و ۱۱

تعدادی از دانشگاه های نیوزیلند در کالج های خود دوره دبیرستانی سال ده و یازده را برگزار می کنند . شروع ترم اصلی دبیرستانها فوریه ( بهمن ماه) می باشد . هر چند هر زمان در سال ورود به این دوره امکان پذیر است . شهریه سالیانه از۱۸۰۰۰$NZ می باشد . دانشجویان می توانند زبان را در این مراکز فرا گیرند و یا آن را تقویت کنند .

پیش دانشگاهی

برابر واژه Foundation Year یا Year 12 طول دوره پیش دانشگاهی در سیستم آموزشی نیوزیلند یک تا یک سال و نیم و شهریه نسبت به دانشگاه متفاوت می باشد که از ۲۴۰۰۰$NZ در سال می باشد . پس از پیش دانشگاهی دانشجو می تواند با کسب نمره مورد نیاز مستقیم وارد رشته انتخابی در دانشگاه شود .

دیپلم یک ساله

دوره های دیپلم یک ساله در سیستم آموزشی نیوزیلند جهت آماده سازی دانشجو برای ورود به دوره کارشناسی می باشد . به ویژه برای افراد با سن بالاتر و کسانی که از مدت تحصیل آنها گذشته است یا تصمیم به تغییر رشته دارند و شهریه آن از سالی ۲۰۰۰۰$NZ می باشد .

کاردانی

دوره های دو ساله کاردانی دارای ارزش مدرک تحصیلی دانشگاهی می باشند و در رشته های مختلف ارائه می گردند. پس از پایان این دوره با گذراندن یک یا دو سال نسبت به رشته ، می توان مدرک کارشناسی را اخذ نمود . شهریه از۲۰۰۰۰$NZ است .

کارشناسی

دوره های کارشناسی در سیستم آموزشی نیوزیلند از یک تا پنچ سال متغییر می باشد . شهریه هر سال از۲۵۰۰۰ $NZ است که نسبت به دانشگاه و رشته متفاوت می باشد . بطور مثال شهریه رشته حسابداری دانشگاه اتاگو حدود ۲۶۰۰۰ دلار نیوزلند در سال است ، در صورتی که هزینه سالیانه همین رشته در دانشگاه آکلند حدود ۳۲۰۰۰ دلار نیوزلند در سال می باشد .

رشته پزشکی گرانترین رشته کارشناسی در نیوزلند می باشد و ورود به این رشته حتی با شهریه بالای آن بسیار دشوار است .

دوره های یکساله به کارشناسی تحقیقاتی ( Bachelor of Honours ) معرف می باشد که راهی برای ورود به دکترا است . دانشجویان برتر کارشناسی امکان گذراندن این دوره را دارند .

همچنین افرادی که کارشناسی هم سطح ندارند می توانند با گذراندن یک تا دو سال مدرک کارشناسی خود را از نیوزیلند اخذ کنند .

دورهای دو ساله ویژه به نام کارشناسی تکمیلی Graduate Entry معروف می باشد . دارا بودن مدرک کارشناسی برای وررود به این دوره ها الزامی است . با تحصیل در این دوره ها شما می توانید در رشته جدید مدرک بگیرید ، مانند رشته حقوق .

بعضی از دوره های کارشناسی در سیستم آموزشی نیوزیلند ۳ ساله می باشد ، مانند رشته های علوم کامپیوتر , شهریه از ۲۶۰۰۰$NZ سالیانه است . برخی از دوره های سه ساله بعنوان پیش نیاز دوره تخصصی ارشد محسوب می شوند مانند کارشناسی طراحی برای ارشد معماری .

بعضی از رشته های کارشناسی چهار ساله می باشند مانند رشته های مهندسی , شهریه از ۲۸۰۰۰$NZ سالیانه است . دوره های مخصوص ۴ ساله تکمیلی مانند رشته دکترای عمومی از رشته های نمونه هستند .

برخی از رشته ها پنچ ساله می باشد مانند رشته پزشکی از پیش دانشگاهی و یا رشته های دو منظوره مانند دوره های بازار و حقوق .

پیش ارشد

دوره های پیش ارشد در سیستم آموزشی نیوزیلند به صورت شش ماه تا یک سال ارائه می گردد . لاتین به Graduate Certificate, GD, and Postgraduate Diploma معروف هستند . این دوره ها هم به عنوان پیش نیاز ارشد ، یا مستقل یا به منظور تغییر رشته از کارشناسی به ارشد و دکترا کاربرد دارند . شهریه این دوره ها حدود ۱۰ تا ۳۰ درصد ارزانتر از ارشد می باشد .

کارشناسی ارشد

از یک سال تا دو سال متفاوت می باشد و به صورت های کاملا حضوری در کلاس Master یا کاملا تحقیقاتی MPhil و یا آمیخته ارائه می گردد . کارشناسی ارشد دو رشته ای مانند Master of Engineering + MBA (مدیریت اجرائی+ ارشد مهندسی) از شهرت و ارزش ویژه ای برخوردار است . شهریه همانند کارشناسی سالیانه از۲۶۰۰۰$NZ می باشد .

دکترای تحقیقاتی PhD

در سیستم آموزشی نیوزیلند ، دکترای تحقیقاتی به دو صورت تحقیقاتی یا تخصصی یا آمیخته برگزار می گردد . دکترای تحقیقاتی از سه تا چهار سال می باشد و به طریق تحقیقاتی ارائه می گردد . گاهاً چند واحد کلاسی مانند روش تحقیق ارائه می گردد .

دکترای تخصصی مانند تخصص جراحی ، روانشناسی و آموزش ، ترکیبی از کلاس ( تخصصی ، آزمایشگاهی ، بیمارستانی) و تحقیقاتی می باشد . مدت دوره ۳ تا چهار ساله می باشد .

دوره های کوتاه مدت تحقیقاتی

مخصوص دانشجویان دکترا کشور مبدا می باشد . دانشجویان دکترا می توانند با هماهنگی دانشگاه مبدأ و مقصد تحقیقات کوتاه مدت مورد نیاز را در نیوزیلند انجام دهند . به این دوره Sabbatical می گویند . دانشجویان مستقیم می توانند با اساتید تماس بگیرند .

دوره های کوتاه مدت بدون مدرک

این دوره ها در سیستم آموزشی نیوزیلند برای اهداف متفاوت استفاده می شود : همچون آشنایی با رشته ، بازآموزی ، آموزش کارمندان شرکت ها و سازمان ها .کلمه لاتین آن NON-AWARD است. مدت آن کوتاه و مدرک رسمی صادر نمی شود .

لینک مفید : www.education.govt.nz