روش های مهاجرت کدامند؟ چه روشی مناسب ماست؟

در این مقاله با توجه به اینکه هر کسی اهداف خاص خود را از مهاجرت دارد، سعی کردیم اطلاعات جامع برای هر گروه آماده کنیم .

عده ای برای مهاجرت کامل قدم برمی‌داند و زندگی خود را کاملا به کشور دیگری منتقل می‌کنند. عده ای نیز تنها به منظور اخذ اقامت وگرفتن پاسپورت آن کشور برای مهاجرت اقدام می‌کنند و دسته ای از افراد نیز با اهداف تجاری و داشتن دسترسی بهتر به بانک های خارجی دست به این اقدام می‌زنند در هر صورت این مقاله می تواند راهنما کوچکی برای مهاجرت در اختیار شما قرار دهد.

مهاجرت

مهاجرت

ابتدا چند واژه کلیدی را توضیح مختصری می دهیم تا به یک ادبیات مشترک برسیم .

 

پیشنهاد می کنم مقاله روش های مهاجرت به استرالیا را مطالعه فرمایید .

تفاوت ویزا، اقامت و تابعیت چیست؟

ویزا: انواع ویزاها مثلا ویزای دانشجویی، ویزای کار یا ویزای توریستی برای انجام کاری خاص و برای مدت زمانی مشخص صادر می‌گردد. در طول این دوره شما تقریبا هیچکدام ازحقوق شهروندان آن کشور را نداریدمثلا حق رای یا گاهی حق خرید ملک و …فقط برای شهروندان آن کشور است.

اگر مدت ویزای تان تمام شود باید به کشور خود بازگردید. حتی اگر اقدام به تمدید ویزای خود کنید دولت آن کشور موظف نیست ویزای شما را تمدید کند.

اقامت: اقامت خود به دوصورت، موقت و دائم است. که در هر دوصورت شما با شهروندان عادی آن کشور هیچ فرقی از لحاظ شهروندی و حقوق اجتماعی ندارید.

تابعیت: تقریبا داشتن تابعیت یک کشور به معنی داشتن پاسپورت آن کشور است وبا داشتن تابعیت هر کشوری از تمامی حقوق شهروندی برخوردار خواهید بود.

گرفتن اقامت وسپس تابعیت یک کشور در کشورهای مختلف کمی متفاوت است. مثلا در کشورهای اروپایی معمولا پس داشتن حداقل 5 سال اقامت کاری می توانید اقدام به درخواست اقامت دائم کنید وسپس پاسپورت آن کشور را داشته باشید.

در مورد کشور استرالیا انواع اقامت های موقت ودائم وجود دارد که اگر شرایط آن را داشته باشید می توانید اقدام کنید وپس از 4 سال اقامت دائم در کشور می توانید درخواست شهروندی بدهیدوپاسپورت استرالیایی بگیرید.

به طور کلی چند نوع روش مهاجرت وجود دارد:

روش اول: یکی از روش های مهاجرت تخصص شغلیSkilled visa

کشورهایی مانند کانادا و استرالیا افراد را بر اساس سن، تحصیلات، سابقه کار و سطح زبان ارزیابی کرده ودرصورت داشتن نمره مدنظرمی توان درخواست اقامت کرد.

ازمزایای این روش هزینه پایین آن است. در واقع فرد درصورت داشتن شرایط از کشور خود برای این کشورها درخواست اقامت می کند وهزینه ترجمه مدارک ، آزمایشات پزشکی وبررسی پرونده را پرداخت می کند که معمولا حدود 4000تا 5000 دلار می شود. اگر ازوکیل مهاجرتی کمک گرفته شود که حق الزحمه وکیل حدود 6000 دلار نیز اضافه می گردد.

ویزای جستجوی کار آلمانJob Seeker نیز از این نوع مهاجرت است. در حال حاضر کشور آلمان نیاز خود را به برخی ازتخصص ها اعلام نموده و این ویزا برای مدت ۶ ماه به شخص خارجی داده می شود. این شخص ۶ ماه فرصت دارد شغل مورد نظر خود را متناسب با رشته تخصصی خود در آلمان بیابد. افرادی که مدرک تحصیلی حداقل لیسانس دارند و سابقه کار اجرایی در زمینه رشته تحصیلی خود دارند می توانند جهت اخذ این ویزا اقدام نمایند. البته مهارت زبان انگلیسی و یا آلمانی برای اخذ این ویزا لازم است.

روش دوم: ویزای کار

درصورتی که پیشنهاد کاری از یک کشور را داشته باشید با گرفتن ویزای کار می توانید وارد آن کشور شده ومعمولا پس از گذشت 3 تا 5 سال بسته کشورمقصد، درخواست اقامت دائم بدهید.

مثلا ویزای کار آلمان که متقاضی  با داشتن job offer  می تواند برای مهاجرت به آلمان اقدام نماید. در واقع باید کارفرمایی در کشور آلمان دعوتنامه ای به جهت استخدام متقاضی ارسال نماید. البته نباید تصور کرد که این روش آسان است زیرا این امکان برای کمتر کسی وجود دارد. کارفرمای آلمانی در صورتی می تواند برای شخص متقاضی دعوتنامه یا job offer ارسال نماید که شخص مناسبی برای استخدام در شغل مورد نظر در کشور آلمان و کشورهای عضو اتحادیه شینگن وجود نداشته باشد. در واقع شخص خارجی می بایست شرایط استثنایی و خاص برای استخدام در این شغل داشته باشد. جهت اثبات این موضوع کارفرمای آلمانی می بایست ۶ ماه آگهی استخدام صادر نماید که این زمان شامل ۳ ماه آگهی استخدام در کشور آلمان و ۳ ماه آگهی در کل اتحادیه شینگن است.

روش سوم : ویزای دانشجویی

(مقالات مربوط ویزای تحصیلی استرالیا ، ویزای تحصیلی کانادا ، ویزای تحصیلی آمریکا )

یکی از روش های مهاجرت محبوب در اکثر کشورها مهاجرت تحصیلی است که در بیشتر کشورها دانشجویان بعد از فراغت از تحصیل می توانند برای ویزای کار اقدام کنند وپس از گذشت 1 تا 5 سال سابقه کار در آن کشور(بسته به کشورمورد نظر) درخواست اقامت دائم بدهند.

روش چهارم: سرمایه گذای یا ثبت شرکت

یکی دیگر از روش های مهاجرت که در کشورهایی مانند اسلواکی، لهستان، آلمان و… مرسوم است یکی از بهترین روش های مهاجرت می‌باشد. در این روش برای شما شرکتی ثبت می‌شود و شما اجازه کار و هرگونه فعالیت تجاری با شرکت خود دارید.

مزایای این روش این است که معمولا نیازی به نشان دادن سابقه شغلی و مدرک زبان نیست وبا گرفتن این اقامت شما می‌توانید در تمامی کشورهای عضو حوزه شنگن کار، زندگی یا تحصیل کنید.

امکان داشتن انواع حساب های بین المللی و دریافت Mastercard، Visacard و سایر کارت‌های اعتباری معتبر

خرید و فروش و داشتن انواع سند منقول و غیر منقول به نام خودتان وجود دارد. از طرفی امکان دریافت ویزای کشورهایی مانند آمریکا، کانادا و استرالیا به پشتوانه داشتن اقامت اروپا راحت تر می شود.

اقامت های موجود با این روش برای کشورهای اسلواکی، اسپانیا و آلمان است. البته برخی کشورهای غیر اروپایی نیز اقامت سرمایه گذاری و ثبت شرکت دارند که پیچیدگی خاص خود را دارد.

روش پنجم: خرید ملک

با خرید ملک یا خرید سهام از شرکت‌های سهامی عام در تمامی کشورهای اروپایی به جز سوئیس می توان اقامت اروپا را کسب کرد. البته مقدار خرید وشرایط اخذ اقامت کشورها کمی باهم متفاوت است و در همه موارد خریدار باید هزینه هایی  مانند ارزش افزوده و حق بنگاه املاک را پرداخت کند. از این نمونه اقامت می توان دریافت اقامت اسپانیا ، پرتغال و یا ترکیه را با خرید ملک نام برد.

روش ششم: ازدواج

این نوع مهاجرت مناسب فردی است که همسرش تابعیت کشور دیگری دارد وتقریبا همه کشورها جهت حفظ انسجام خانواده این نوع مهاجرت را در قوانین خود دارند.

روش هفتم: تولد

تابعیت کشورها ازدو سیستم خاک وخون پیروی می کند. اکثر کشورها پیرو خون هستند یعنی فرد در صورتی تابعیت کشور را می گیرد که پدر یا مادرش تابعیت آن کشور را داشته باشند. اکثر کشورهای اروپایی، استرالیا و …قانون خون را دارند. حتی برخی از کشورها که قبلا اصل خاک را قبول داشتند برای جلوگیری از مهاجرت های غیر قانونی این قانون را به نوعی اصلاح کردند ویا دیگر پیرو آن نیستند.

 در حال حاضر فقط تعداد کمی از کشورها مانند آمریکا ، کانادا، مکزیک، برزیل، آرژانتین، مالزی، پرو، شیلی، پاکستان، ونزوئلا، اروگوئه، هندوراس و…  از قانون خاک تبعیت می کنند یعنی اگر فرد در آن خاک بدنیا بیاید تابعیت آن کشور را خواهد داشت.

روش هشتم: پناهندگی

براساس کنوانسیون سازمان ملل متحد افرادی که به دلیل نژاد، ملیت، عقیده سیاسی و مذهبی، جنسیت، گرایش جنسی، تعلق به یک گروه اجتماعی خاص مورد آزار واذیت قرار می گیرند می توانند ازاین روش برای حفظ جان خود استفاده کنند.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید باشد ممنون از شما برای ادامه می توانید از مقالات مرتبط مطالعه فرمایید .