راه های مختلف برای  مهاجرت به استرالیا 

در این مقاله قصد داریم راههای مختلف برای مهاجرت به استرالیا به طور اختصار توضیح می دهیم :

 • مهاجرت به استرالیا از طریق اخذ ویزای تحصیلی
 • مهاجرت به استرالیا از طریق اخذ ویزای کار
 • مهاجرت به استرالیا از طریق اخذ ویزای مهارتیskilled worker
 • مهاجرت به استرالیا از طریق تولد
 • مهاجرت به استرالیا از طریق ازدواج
 • مهاجرت به استرالیا از طریق اخذ ویزای سرمایه گذاری در استرالیا
 • مهاجرت والدین
مهاجرت به استرالیا راد ایران

مهاجرت به استرالیا راد ایران

مهاجرت به استرالیا از طریق اخذ ویزای تحصیلی

یکی از روش های مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل می باشد. کسانی که با ویزای دانشجویی وارد کشور استرالیا می شوند بعد از اتمام درس برای کسب تجربه کاری می توانند ویزای بعدازفارغ التحصیلی ( Postgraduate visa) درخواست کنند. مدت این ویزا بسته به مقطع تحصیلی ار دو تا سه سال می باشد. افرادی که در این مدت کار مرتبط با رشته تحصیلی خود پیدا کنند بعد از کسب یک سال تجربه کاری می توانند برای ویزای اقامت درخواست بدهند.

استرالیا دارای سی و هشت دانشگاه دولتی  و دو دانشگاه خصوصی است . در این کشور نظام آموزشی به نحوی طراحی شده که هر سال دارای دو ترم تحصیلی است.

زمان آغاز ترم تحصیلی در ماه فوریه وجولای است.

جهت اخذ پذیرش تحصیلی استرالیا و تحصیل در استرالیا نیازبه مدرک زبان انگلیسی ایلتس است ونمره مورد قبول بستگی به مقطع و رشته تحصیلی دارد مثلا برای رشته های مهندسی حداقل 5/6 وبرای رشته پزشکی یا حقوق 7 لازم است.

جهت اخذ ویزای تحصیلی استرالیا مدارک مالی، سابقه تحصیلی وکاری همچنین پذیرش دانشگاه ازدیگرمدارک اصلی موردنیاز می باشد.

تحصیل در دوره FOUNDATION

این دوره معادل سال آخر دبیرستان در ایران است که دانش آموزان عزیز می توانند بعد از یکسال تحصیل در این دوره  به مقاطع دانشگاهی راه یابند. هزینه تحصیل در این دوره 24000 $ الی 40۰۰۰ $ می باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی

مدت زمان تحصیل برای مقطع کارشناسی در کشور استرالیا چهارسال به طول می انجامد وهزینه تحصیل بسته به دانشگاه ورشته تحصیلی بین 20۰۰۰ $ تا 40۰۰۰ $ می باشد.

دانشجویان در مدت تحصیل اجازه بیست ساعت کار در هفته را دارند و با کارهای نیمه وقت  می توانند سهمی از مخارج زندگی خود را پوشش دهند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

مدت تحصیل دوره کارشناسی ارشد ، دو سال است و دانشجویان  اجازه کار نیمه وقت یعنی بیست ساعت در هفته کار را دارند.

هزینه تحصیل دوره های کارشناسی ارشد حدود ۲4۰۰۰$ الی 40۰۰۰ $ است.

هزینه زندگی حدود ۱۰۰۰ $ الی ۱۵۰۰۰ $ در ماه می باشد.

تحصیل در مقطع دکترا

دوره دکترا معمولا چهار سال است واز آنجایی که این دوره کاملا تحقیقاتی است دانشگاه ها ودولت استرالیا بورسیه های بسیار خوبی به دانشجویان واجد شرایط اعطا می کند.

مهاجرت به استرالیا از طریق اخذ ویزای کار

یکی از روش های مهاجرت به استرالیا از طریق کار در استرالیا می باشد که دارای متقاضی بسیاریست . اخذ ویزای کار در تمام کشورها یکی از سریع ترین راه های گرفتن اقامت دائم است چون شاغلین به آن کشور مالیات می پردازند.

مهمترین مدرک موردنیاز این ویزا داشتن پیشنهادکاری از یک سازمان یا موسسه استرالیایی است. البته مدارک دیگر مانند نمره ایلتس، مدرک تحصیلی و …نیز مورد نیاز است.

مهاجرت به استرالیا از طریق اخذ ویزای مهارتیskilled worker

ویزای مهارتی در کشور استرالیا بر اساس امتیاز بندی و مشاغل موردنیاز این کشورمی باشد. لیست مشاغل مورد نیاز معمولا هر شش ماه از طرف اداره مهاجرت بازبینی می شود.

 برای استفاده از این نوع ویزا حداقل ایلتس 6 وسن کمتر از 45 سال الزامی است. کسب امتیازنیزبراساس سن، مدرک تحصیلی، سابقه کار، نمره ایلتس و ….می باشد. حداقل امتیاز 60 برای درخواست ویزا مهارتی الزامی است.

معروفترین ویزاهای این گروه عبارتنداز:

 • Skilled Independent visa (subclass 189)
 • Skilled Nominated visa (subclass 190)
 • Skilled Regional provisional visa (subclass 489)
 • Employer Nomination Scheme (subclass 186)
 • Regional Sponsor Migration Scheme (subclass 187)

مهاجرت به استرالیا از طریق تولد

همانطور که می دانید اخذ تابعیت یک کشور از دو روش خاک و خون حاصل می شود.

سیستم تابعیت در استرالیا، سیستم خون است یعنی وقتی کودکی در استرالیا بدنیا می آید اگر پدر ومادرش استرالیایی باشند او هم استرالیایی خواهد شد در غیراینصورت تابعیت استرالیا را صرفا به دلیل به دنیا آمدن در این کشور بدست نخواهد آورد.

استرالیا جزو ده کشور اول از نظر رفاه اجتماعی است واز آنجایی که به خانواده اهمیت زیادی می دهد اغلب خدمات درمانی برای شهروندان رایگان است. مراقیت های دوران بارداری، زایمان ومراقبتهای پس از زایمان همانطور مراقبت های کودکان به طور رایگان ارائه می شود.

مهاجرت به استرالیا از طریق ازدواج

ویزای ازدواج استرالیا جهت افرادی صادر می گردد که با یک شخص تبعه استرالیا ازدواج نماید.

اخذ اقامت دائم از این روش به طور مستقیم وجود ندارد یعنی ابتدا فرد  ویزای موقت دو ساله می گیرد وبعد از آن با ارائه مدارک موردنیاز اقامت دائم را دریافت می کند.

برای اقدام به اخذ ویزای ازداواج بسته به اینکه متقاضی داخل استرالیا یا خارج استرالیا زندگی کند نوع ویزای درخواستی متفاوت خواهد بود به همین دلیل چهارنوع ویزا در این قسمت وجود دارد که عبارتند از:

 • ویزای ۸۲۰ استرالیا که برای متقاضی داخل استرالیاست.(اقامت موقت استرالیا)

این ویزا بعد از دوسال به ویزای ۸۰۱ استرالیا (اقامت دائم استرالیا) تبدیل خواهدشد.

 • ویزای ۳۰۹ استرالیا که برای متقاضی خارج از استرالیاست. (اقامت موقت استرالیا)

  این ویزا نیز بعد از دوسال به ویزای ۱۰۰ استرالیا (اقامت دائم استرالیا)تبدیل خواهدشد.

البته ویزای دیگری به نام ویزای نامزدی یا ویزای 300 وجود دارد که مدت اعتبار آن 9 ماه است ودراین مدت متقاضی باید ازدواج کرده آن ازدواج را ثبت کند.

برای کلیه ویزاهای بالا همسر استرالیایی باید به طور رسمی تعهد دهد که از نظر مالی همسرش را در مدت ویزای موقت حمایت می کند.

مهاجرت به استرالیا از طریق سرمایه گذاری

ویزای سرمایه گذاری پیچیدگی خاص خود را دارد ولی در مجموع دونوع ویزای موقت ودائمی وجود دارد:

 • اخذ اقامت موقت استرالیا: از طریق ویزای ۱۸۸ می توان به راحتی برای اخذ اقامت موقت چهارساله اقدام کرد. این ویزا مسیر را برای اخذ اقامت دائم استرالیا از طریق ویزای ۸۸۸ یا دیگر ویزاها هموار می‌کند.

ویزای موقت چهارساله 188 دارای سه زیر گروه است:

 • ویزای کارآفرینی (Business Innovation Stream)
 • ویزای سرمایه گذاری معمولی (Investor Stream)
 • ویزای سرمایه گذاری ویژه (Significant Investor Stream)

برای اخذ ویزای سرمایه گذاری نیاز به 65 امتیاز است ولی نیازبه نمره ایلتس نمی باشد هرچند داشتن نمره ایلتس 5 در بالابردن امتیاز کمک کننده است.

برای اخذ ویزای سرمایه‌گذاری ویژه نیازی به کسب ۶۵ امتیاز نیست اما در صورت نداشتن نمره کافی در زبان باید هزینه‌ 510 ساعت دوره زبان در استرالیا را پرداخت کرد.

سن: شرط سنی کمتر از 55 سال برای ویزای کارآفرینی و ویزای سرمایه گذاری معمولی لازم هست.

دارایی: حداقل دارایی برای ویزای کارآفرینی ۸۰۰ هزار دلار استرالیا (اموال منقول و غیر منقول) و قابل انتقال به این کشور در مدت حداکثر ۲ سال پس از اخذ ویزا می باشد.

این مقدار برای ویزای سرمایه گذاری معمولی ۲.۲۵ میلیون دلار استرالیا (در دو سال از پنج سال اخیر) است و برای ویزای سرمایه گذاری ویژه نیز باید حداقل دارایی ۵ میلیون دلار استرالیا باشد.

میزان سرمایه گذاری در استرالیا: میزان سرمایه گذاری که در استرالیا باید انجام پذیرد برای ویزای کارآفرینی  ۲۰۰ هزار دلاروبرای ویزای سرمایه گذاری معمولی حداقل ۱.۵ میلیون دلار در یکی از ایالت‌ها و با صلاحدید آن ایالت می باشد.

برای ویزای سرمایه گذاری ویژه نیز حداقل ۵ میلیون دلار استرالیا در ایالت مورد نظر لازم هست.

میزان گردش سرمایه: برای اخذ ویزای کارآفرینی، گردش سرمایه باید حداقل ۵۰۰ هزار دلار استرالیا در دو سال از چهار سال اخیر باشد.

سوابق کاری: داشتن سابقه کار موفق برای ویزای کارآفرینی وسابقه مدیریت در یک کسب‌وکار با ارزش بیش از یک و نیم میلیون دلار استرالیا و به اسم بودن ۱۰٪ یک کسب‌وکار در یک سال اخیربرای ویزای سرمایه گذاری معمولی الزامی است.

اسپانسرایالتی: برای اخذ ویزای کارآفرینی باید اسپانسر ایالتی از یکی از ایالت‌های استرالیا داشته باشید. همچنین باید متعهد شوید که حداقل تا دو سال پس از ورود به استرالیا کسب‌وکارتان را راه‌اندازی می‌کنید.

 • اخذ اقامت دائم استرالیا: ویزاهای ۸۸۸، ۱۳۲، ۸۹۰ و ۸۹۲ اقامت دائم استرالیا از طریق سرمایه‌گذاری می باشند که هر کدام شرایط خاص خود را دارند.

مهاجرت والدین

اقامت از طریق فرزندان

این ویزا برای افرادی مناسب است که فرزندانشان شهروند استرالیا هستند یا اقامت دائم این کشور را دارند. دو ویزای ۱۰۳ و ۱۴۳ برای اقامت دائم والدین در نظر گرفته شده است.

ویزای 103 فقط هزینه درخواست ویزا Visa application fee را دارد ولی به علت تعداد بالای درخواست این نوع ویزا در اداره مهاجرت استرالیا، مدت زمان انتظار برای دریافت جواب حدود 20 سال است.

برای اقدام ویزای 143 علاوه برهزینه درخواست ویزا حدود 43000 دلار برای هر کدام از والدین باید پرداخت شود ومدت زمان انتظار برای دریافت نتیجه 18 ماه می باشد.