درباره نیوزیلند

درباره نیوزیلند

درباره نیوزیلند مطالب بسیاری می توان گفت اما بهتر است در ابتدای امر به اطلاعات پایه بپردازیم . پایتخت : ولینگتون (Wellington) , جمعیت : ۳٫۷ میلیون نفر . در مقاله درباره نیوزیلند قصد داریم در مورد اطلاعات بسیاری چون جمعیت خارجی ف جغرافیا ، زبان ، اقتصاد  و … اطعاتی به شما ارائه دهیم . با مقاله درباره نیوزیلند ما همراه باشید .

جمعیت خارجی

نیوزیلند سرزمین مهاجران ( در حدود سه چهارم از جمعیت ، اروپایی تبار هستند) و متشکل از ملیت های مختلف است . گروه های مهاجران هنوز از انگلستان ( و چند کشور اروپایی دیگر ) به نیوزیلند می آیند ، اگر چه درسال های اخیر تعداد روزافزونی از مهاجران نیز از آسیا و آفریقای جنوبی به این کشور سفر می کنند . نژاد بومی مائوری حدود ۱۰ درصد ( در حدود ۳۵۰۰۰۰ نفر ) و پلی نزیایی ها ( که اکثرا از فیجی ، ساما و تونگا هستند) ۴ درصد جمعیت را تشکیل می دهند .

مساحت : ۲۶۸۶۸۰ کیلومتر مربع (۱۰۳۷۰۷ مایل مربع)

موقعیت جغرافیایی

نیوزیلند در اقیانوس آرام جنوبی و در حدود ۲۲۰۰ کیلومتری (۱۳۹۷ مایلی ) شرق استرالیا واقع شده است . این کشور شامل دو جزیره اصلی است که فقط “شمال ” ( یا جزیره شمالی ) و “جنوب “ ( یا جزیره جنوبی ) نامیده می شوند و از نظر جغرافیایی ، پوشش گیاهی و خصوصیات ، با یکدیگر بسیار متفاوتند . نیوزیلند سرزمینی کوهستانی است و حدود سه چهارم این سرزمین بیش از ۲۰۰ متر (۶۵۰ فوت ) از سطح دریا ارتفاع دارد و بیش از نیمی از آن دارای پوشش جنگلی است . بلندترین قله ، کوه کوک (Mount Cook) در آلپ جنوبی (۳۷۶۴ متر / ۱۲۳۴۹ فوت) در جزیره جنوبی قرار دارد و جنگل های بارانی و مرطوب ، ساحل غربی را از مرغزارهای خشک ساحل شرقی جدا می کنند . نیوزیلند یکی از زیباترین و بکرترین کشورهای جهان است و حدود ۳۰ درصد از مساحت آن از مناطق حفاظت شده تشکیل شده است . این کشور بخاطر منابع طبیعی از جمله آتشفشان ها ، آبفشان ها ، یخچال ها ، آبدره ها ( دریاچه ها) ، رودخانه ها و پوشش گیاهی فراوان ، مورد توجه است ، بخصوص جزیره جنوبی که مناظر کوهستانی دست نخورده بسیار و صنعت اسکی پر رونقی در فصل زمستان دارد .

آب و هوا

اکثر مناطق نیوزیلند آب و هوای اقیانوسی معتدل ( بجز منطقه دورافتاده شمالی ، که آب و هوای نیمه استوایی دارد) و چهار فصل متمایز دارند که مخالف فصول نیمکره شمالی هستند . تابستان درکشور گرم است و گاهی اوقات در ماه دسامبر یا ژانویه موجی از گرما کشور را فرا می گیرد .

زمستان سرد است و گاهی در طول روز در ساحل شرقی دما بسیار پایین تر از صفر درجه می رود و بارش برف در شهر کریستچرچ ( در جزیره جنوبی ) نامتعارف نیست . بخش شمالی جزیره جنوبی معمولا آب وهوای معتدل تری دارد و میزان تابش خورشید در آن بیشتر است ( با میانگینی در حدود ۵/۶ ساعت در روز ) . میانگین بارش باران در جزیره شمالی ۱۳۵ سانتیمتر (۵۳ اینچ ) در سال است . در ساحل غربی بارش باران بسیار زیاد است (معمولا سیل آساست ) و در بسیاری از مناطق بیش از ۵۰۰ سانتیمتر ( ۲۰۰ اینچ) در سال باران می بارد . سواحل شرقی هر دو جزیره خشک تر هستند . مثلا در اوکلند (Auckland) در زمستان حدود ۱۲ روز درماه باران می بارد . در شهرهای اصلی نیوزیلند نیز بادهای شدیدی می وزد و ولینگتون بادگیرترین پایتخت دنیا است که براستی لقب ” شهر بادی ” (THE WINDY CITY) که مردم به آن داده اند ، برازنده آن است . خارج از مناطق کوهستانی دما معتدل تر است و میانگین دما در کریستچرچ در تابستان ۲۲ درجه سانتی گراد( F 72 ) و در زمستان ۱۱ درجه سانتی گراد( F 52 )، در اوکلند به ترتیب ۲۳ درجه سانتی گراد( F 73 ) و ۱۴ درجه سانتی گراد( F 57 ) است .

زبان

زبان های رسمی انگلیسی و مائوری هستند و علامت های رسمی و فرم ها به هر دو زبان هستند .

حکومت

حکومت دموکراسی پارلمانی تک مجلسی با ثبات سیاسی بسیار بالا می باشد . نیوزیلند سیستم دموکراسی پارلمانی براساس سیستم انگلیسی دارد . از قدیم الایام سیاست ، تحت کنترل دو حزب کارگر ( چپ ) و ملی (محافظه کار ) بوده است ، اگر چه در سالهای اخیر سیستم جدید انتخابات نسبی عرضه شده که موجب شده است تا به دست آوردن اکثریت آرا برای یک حزب منفرد مشکل شود . نیوزیلند عضو کشورهای مشترک المنافع انگلستان است .

اقتصاد

پول رایج : دلار نیوزیلند( NZ$)

بانک ها : نیوزیلند سیستم بانکی مدرن و کارآمدی دارد و تعداد زیادی بانک های تجاری در این کشور به ثبت رسیده اند که در سطح ملی فعالیت می کنند و بانک های خارجی بسیاری نیز به چشم می خورند ، اگر چه در پایتخت متمرکز شده اند . بانک پس انداز نیوزیلند به عنوان بانک مرکزی عمل می کند و اندوخته های پولی مرکزی را اداره می کند . توصیه می شود با توجه به استفاده گسترده از معاملات غیر نقدی ، قبل از ورود حساب بانکی افتتاح کنید . این کار را می توانید با تلفن یا نامه انجام دهید .

اطلاعات متفرقه

راههای ارتباطی : به طور کلی ، نیوزیلند سیستم ارتباطی خوبی دارد از جمله فری های متعددی که دو جزیره را به هم متصل می کنند . حمل ونقل عمومی کار آمد و بسیار منظم است و شامل خدمات اتوبوسرانی گسترده ای در مسافت های دور است که جایگزین خوبی برای سفر با هواپیما محسوب می شود . استفاه از هواپیما برای انجام مسافرت های داخلی پرطرفدار است ، اگر چه نرخ بلیط چندان ارزان نیست . این کشور پروازهای بین المللی بسیاری دارد که عمدتا به مقصد اوکلند هستند . راه آهن نیوزیلند شبکه محدودی دارد و بین دو جزیره خط آهن کشیده نشده است . چون خدمات آن سریع و منظم نیست ، بیشتر گردشگران و به منظور دیدن کشور از آن استفاده می کنند با افرادی که باید هر روز از منزل به محل کار رفت و آمد کنند . ولینگتون شبکه خط آهن قابل اطمینان و سریعی دارد . نیوزیلند جزو کشورهایی است که بالاترین میزان مالکیت اتومبیل را در جهان داراست ، با وجود این جاده ها نسبتا خلوت هستند و ترافیک مشکل عمده ای محسوب نمی شود . از طرف دیگر ، به دلیل رانندگی های خطرناک ، این کشور یکی از بالاترین میزان تصادفات را نیز دارد . اتومبیل نسبت به اکثر کشورهای اروپایی غربی گران تر است و رانندگی از سمت چپ صورت می گیرد . نیوزیلند به میزان زیادی به خدمات فری متکی است که با سرویس های مکرر ، دو جزیره را به هم متصل می کنند .

تحصیلات

تحصیل برای بچه ها از ۶ تا ۱۶ سالگی اجباری است ، اگرچه اکثر آنها تحصیل را در سن ۵ سالگی آغاز می کنند . سطح تحصیلی بالاست و سیستم تحصیلی نیوزیلند معمولا یکی از بهترین سیستم های تحصیلی در جهان شناخته می شود . اکثر بچه ها در مدارس دولتی حضور می یابند که شهریه ای دریافت نمی کنند اما ممکن است نیاز به اهدای مبلغی مشخص در هر سال باشد . در این کشور چندین مدرسه خصوصی نیز دایر است .

جهت کسب اطلاعات در زمینه تحصیل در نیوزیلند ، روی عبارت مربوطه کلیک فرمایید .