سیستم آموزشی کانادا2019-06-16T18:30:19+04:30

سیستم آموزشی کانادا

سیستم آموزشی کانادا

سیستم آموزشی کانادا به صورت یکپارچه و فدرالی نیست ، بلکه هر ایالت سیستم و نظام مخصوص به خود را داراست . ناگفته نماند این سیستم های آموزشی تا حد بسیاری مشابه یکدیگرند .

مقاطع تحصیلی در کانادا نیز چون سایر کشورها به صورت زیر طی می شود :

  • دوران ابتدایی و دبیرستان ( مدارس )
  • کالج ها
  • دانشگاه ها

مدارس کانادا

آغاز سال تحصیلی در کشور کانادا ماه سپتامبر و پایان آن ماه ژوئن است . در اکثر ایالت های این کشور ، کودکان از پنج سالگی وارد مهد کودک و از شش سالگی وارد سال اول ابتدایی می شوند . تحصیلات دوره دبیرستان نیز در 18-17 سالگی با اتمام سال دوازده دبیرستان به پایان می رسد .

البته در ایالت آنتاریو دوره مدرسه 13 سال طول می کشد و دانش آموزان در سال سیزده باید دروس علمی آنتاریو را پاس کنند .

در ایالت کبک نیز تحصیلات مدرسه یکسال زودتر و در سال یازده دبیرستان به اتمام می رسد و دیپلم دبیرستان به دانش آموزان اعطا می شود . سپس کسانی که به ادامه تحصیل در دانشگاه ها تمایل دارند می بایست قبل از ورود به دانشگاه یک دوره دو تا سه ساله در کالج بگذرانند .

این کالج به زبان انگلیسی به نام General and professional education Collage و به فرانسوی به نام (Collège d ’enseignem entgénéral et professionnel or (CÉGEP معروف می باشد .

دوره دو ساله کالج برای گرفتن مدرک پیش دانشگاهی و دوره های سه ساله آن برای گرفتن دیپلم فنی حرفه ای یا همان vocational programs است .

افرادی که دو سال پیش دانشگاهی در کالج می گذرانند دوره 4 ساله کارشناسی برای آن ها حدودا 3 ساله به اتمام می رسد .

هزینه شهریه دبیرستان ها در کانادا حدود 14 هزار دلار کاناداست .

کالج های کانادا

کالج ها به مراکز آموزشی ای گفته می شود که روی دوره های فنی و حرفه ای تمرکز دارند . تحصیل در کالج ها یک یا دو سال به طول می انجامد و ورود به آن ها نسبت به دانشگاه ها راحت تر است . البته برخی از کالج ها دوره های کارشناسی نیز ارائه می کنند و یا به صورت مشارکتی (co-op) با یک دانشگاه کارشناسی تکمیل می شود .

هزینه یک سال دوره زبان در کالج حدود 10-12 هزار دلار کانادا و شهریه دوره اصلی 12-14 هزار است .

کارشناسی

دوره کارشناسی در کانادا معمولا چهار ساله است و همانطور که در بالا ذکر کردیم طبق شرایطی می تواند به سه سال نیز کاهش پیدا کند .

اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی بسته به دانشگاه و رشته انتخابی به پیش نیاز هایی چون : حداقل معدل 14برای دیپلم و پیش دانشگاهی نیاز است . البته در برخی رشته ها حداقل معدل ، 15 می باشد .

برای اخذ پذیرش کامل ، داشتن مدرک زبان آیلتس حداقل 6.5 ضروری است . البته در صورتی که متقاضیان نمره آیلتس آن ها کمی از 6.5 کمتر بود می توانند ، پذیرش مشروط به همراه یک یا دو ترم دوره زبان ( برای رسیدن به حد نصاب زبان ) ، بگیرند .

شهریه دانشگاه ها بسته به ایالت ، دانشگاه و رشته مورد نظر با یکدیگر متفاوت و حدود 15 تا 19 هزار دلار کاناداست .

برخی دانشگاه ها به دانشجویان معدل بالا و مدرک زبان قابل قبول از همان ابتدا کمک هزینه تحصیلی و بورس بین 2000 تا 10000 دلار در سال می دهند . البته در بیشتر دانشگاه ها دانشجو بعد از ترم اول و دریافت نتایج نیزمی تواند درخواست بورس کند .

کارشناسی ارشد

درست به مانند دوره کارشناسی اخذ پذیرش در این مقطع نیز به معدل و دانشگاهی که متقاضی از آن فارغ التحصیل شده بستگی دارد . دارا بودن حداقل مدرک زبان آیلتس 6.5 نیز الزامی است . همچنین برای رشته های مهندسی GRE و رشته های مدیریت GMAT از جمله شروط لازم است .

هزینه تحصیل در دوره ارشد بین 16 تا 17هزار دلار کاناداست .

برخی دانشگاه های کانادا بسته به شرایط متقاضی ( داشتن معدل بالا ، دارا بودن مقالات علمی در نشریات بین المللی ، شرکت در سمینارها و کنفرانس های بین المللی ، دارا بودن آیلتس 6.5 و…) بورسیه و کمک هزینه تحصیلی بین 12 تا 18 هزار دلار در سال ارائه می دهند .

PhD

بسیاری از دانشجویان برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا دانشگاه های کانادا را انتخاب می کنند . این اتنخاب به دلیل وجود دانشگاه های سطح بالا ، امکان اخذ بورس و امکان کار و زندگی بعد از اخذ مدرک دکتراست .

حداقل شرایط اخذ پذیرش دکترا در دانشگاه های کانادا عبارتند از :

  • مدرک کارشناسی چهار ساله با معدل حداقل 15
  • مدرک کارشناسی ارشد با معدل حداقل 16
  • مدرک زبان آیلتس حداقل 6.5
  • مدرک GRE وGMAT برای رشته های مالی و مدیریت
  • توصیه نامه ازسه تن از اساتید
  • Statement of Interest متناسب با رشته تحصیلی

از آنجایی که پذیرش در مقطع دکترا رقابتی است دارا بودن حداقل شرایط بالا در واقع شرط ورود به این رقابت است و گرفتن پذیرش را تضمین نمی کند . دارا بودن مقالات علمی در نشریات بین المللی ، شرکت در سمینارها و کنفرانس های بین اللملی و خلاصه رزومه قوی شانس دریافت پذیرش و بورسیه را بالا می برد .

هزینه تحصیل در دوره دکترا بین 14 تا15هزار دلار کاناداست .

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل در کانادا ، فرم مشاوره تحصیلی ما را تکمیل فرمایید .

آخرین مطالب سایت

سایر مقالات مربوط به کانادا

وبینار ویزای دیدار و اعزام توریستی در تاریخ ۱ تیر ۹۹ – برگزارکننده مسعود تخمه‌چی

اداره مهاجرت استرالیا تحصیل آنلاین در دانشگاه تاسمانیا را برای اقامت دائم می‌پذیرد

Go to Top