اشتغال و تحصیل در کانادا2019-06-16T18:30:19+04:30

اشتغال و تحصیل در کانادا

اشتغال و تحصیل در کانادا

برای بسیاری از دانشجویان بین المللی تامین هزینه های تحصیل و زندگی همواره یک دغدغه می باشد و به همین علت اکثر افراد به دنبال تحصیل در کشورهایی هستند که امکان کار و تحصیل به صورت همزمان برای آنان میسر باشد . استرالیا و کانادا من جمله کشورهایی هستند که متقاضیان زیادی برای ادامه تحصیل آن ها را انتخاب می کنند . راحت تر بودن اشتغال و تحصیل در کانادا و استرالیا ازجمله دلایل این انتخاب است .

تا قبل از ماه ژوئن سال 2014 دانشجویان برای کارهم زمان با تحصیل به گرفتن اجازه کار از اداره مهاجرت کانادا نیاز داشتند . البته دانشجویان با دریافت ویزا می توانستند در پردیس دانشگاهی یعنی on campus کار کنند و برای این مهم به اجازه کار نیازی نبود . اما از این تاریخ به بعد شرایط تغییر کرد و دانشجویان برای کار off campus نیز دیگر نیازی به اجازه کار ندارند .

در حال حاضر علاقه مندان به تحصیل در کانادا با دریافت ویزای تحصیلی کانادا می توانند همزمان با تحصیل هفته ای 20 ساعت و در زمان تعطیلی دانشگاه به طور تمام وقت کار کنند . ناگفته نماند دانشجویان دوره زبان و دروس آمادگی مثل فاندیشن اجازه کار ندارند .

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به سایت اداره مهاجرت کانادا مراجعه کنید :

سایت اداره مهاجرت کانادا

اشتغال همسر دانشجو در کانادا

همسر دانشجویی که ویزای همراه دارد می تواند به طور تمام وقت کار کند و این مهم یکی از مزیت های تحصیل در کانادا برای دانشجویان متاهل است که بتوانند بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی خود را پوشش دهند .

(Post-Graduation Work Permit Program (PGWPP

طبق برنامه PGWPP کلیه فارغ التحصیلان کانادا بعد از اتمام دوره تحصیلیشان برابر مدت تحصیل در کانادا مانده و کار کنند . البته دوره تحصیل باید از 8 ماه بیشتر باشد و حداکثر هم تا 3 سال اجازه کار دارند . به عنوان مثال اگر یک دوره لیسانس 4 ساله را گذرانده اند ، برای مدت 3 سال پس از فارغ التحصیلی اجازه کار دارند .

این نوع اجازه اقامت بعد از تحصیل یکی از ویژگی های خاص تحصیل در کانادا می باشد که فرصت کسب تجربه کار و زندگی در کانادا را برای دانشجویان فراهم می کند .

اشتغال به عنوان کارآموز : Co-op Student یا Intern

برخی از دوره های تحصیلی کشور کانادا دارای کاروزی است و دانشجو موظف به گذراندن واحدهای عملی برای کسب مهارت و تجربه کاری است . این دوره ها به اصطلاح Co-op program نامیده می شوند و حتی ممکن است به دانشجو دستمزد هم داده شود . مساله مهم این است که برای این دوره ها علاوه بر ویزا و اجازه تحصیل نیاز به اجازه کار نیز هست . نکته مورد توجه آن است که واحدهای عملی این دوره ها نباید بیش از 50 درصد کل واحدها باشد .

پیدا کردن محل کار برای کارآموزی در دوره های Co-op به عهده خود دانشجو است و کالج ها تنها دانشجویان را یاری می نمایند. به عنوان مثال لیست مراکزی که معمولا دانشجویان را برای کارآموزی می پذیرند ، در اختیار آنان قرار می دهند .

دوره های Co-op در رشته های مختلف و مقاطع تحصیلی متفاوتی وجود دارند :

  • Graduate Certificate معمولا این دوره ها هشت ماه تا یک ساله است .
  • Diploma مدت دوره دیپلما دو سال است .
  • Advanced Diploma برابر کاردانی در ایران و مدت دوره سه سال است .
  • Bachelor برابر کارشناسی در ایران و مدت آن معمولا چهار سال است مانند مدیریت مراقبت های بهداشتی
  • Post Graduate Certificate Program مزیت این دوره ها نسبت به Master در این است که افراد را برای کار در کانادا آماده می کند و چون با محیط های متفاوت کاری سرو کار دارند به نوعی از طریق شبکه اجتماعی شانس بیشتری برای جذب در بازار کار دارند .

SIN چیست ؟

دانشجویان بین المللی برای کار در کانادا باید (Social Insurance Number (SIN داشته باشند . زیرا کار فرمایان برای استخدام دانشجویان نیازمند ارائه این شماره به اداره مالیات هستند .

وجود SIN در واقع یک مزیت برای دانشجویان است . چون تمامی سوابق کاری و مالیاتی آنان با توجه به شماره اجتماعی آنها ثبت می شود .

جهت دریافت SIN باید از طریق Service Canada اقدام کرده که در فرودگاه نیز شعبه دارد . برای اطلاعات بیشتر می توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

Service Canada

شرایط ، مزایا و درآمد کار دانشجویی

معمولا بیرون از محوطه دانشگاه ها شانس بیشتری برای پیدا کردن کار وجود دارد . عوامل زیادی در پیدا کردن کار موثراست مانند : میزان تسلط فرد به زبان انگلیسی ، دانش و مهارت و استفاده از روابط اجتماعی و نهایتا پشتکار

کارهایی که اکثر دانشجویان معمولا در حین تحصیل به اشتغال به آن می پردازند معمولا کار در رستوران ، فروشندگی ، مراقبت از کودکان و …است که درآمد آن بین 10 تا 15 دلار در ساعت است .

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل در کانادا فرم ارزیابی ما را تکمیل فرمایید .

آخرین مطالب سایت

سایر مقالات مربوط به کانادا

وبینار ویزای دیدار و اعزام توریستی در تاریخ ۱ تیر ۹۹ – برگزارکننده مسعود تخمه‌چی

اداره مهاجرت استرالیا تحصیل آنلاین در دانشگاه تاسمانیا را برای اقامت دائم می‌پذیرد

Go to Top