درباره نیوزیلند2018-09-22T11:04:09+00:00

درباره نیوزیلنددرباره نیوزیلند

پایتخت : ولینگتون (Wellington) , جمعیت : ۳٫۷ میلیون نفر

جمعیت خارجی

نیوز یلند سرزمین مهاجران ( در حدود سه چهارم از جمعیت ، اروپایی تبار هستند) و متشکل از ملیت های مختلف است . گروه های مهاجران هنوز از انگلستان ( و چند کشور اروپایی دیگر ) به نیوزیلند می آیند، اگر چه درسال های اخیر تعداد روزافزونی از مهاجران نیز از آسیا و آفریقای جنوبی به این کشور مهاجرت می کنند. نژاد بومی مائوری حدود ۱۰ درصد ( در حدود ۳۵۰۰۰۰ نفر) و پلی نزیایی ها ( که اکثرا ازفیجی ، ساما و تونگا هستند) ۴ درصد جمعیت را تشکیل می دهند.

مساحت : ۲۶۸۶۸۰ کیلومتر مربع (۱۰۳۷۰۷ مایل مربع)

موقعیت جغرافیایی

نیوزیلند در اقیانوس آرام جنوبی و در حدود ۲۲۰۰ کیلومتری (۱۳۹۷ مایلی ) شرق استرالیا واقع شده است . این کشور شامل دو جزیره اصلی است که فقط “شمال ” ( یا جزیره شمالی ) و “جنوب “ ( یا جزیره جنوبی ) نامیده می شوند و از نظر جغرافیایی ، پوشش گیاهی و خصوصیات ، با یکدیگر بسیار متفاوتند. نیوزیلند سرزمینی کوهستانی است و حدود سه چهارم این سرزمین بیش از ۲۰۰ متر (۶۵۰ فوت ) از سطح دریا ارتفاع دارد و بیش از نیمی از آن دارای پوشش جنگلی است . بلندترین قله ، کوه کوک (Mount Cook) در آلپ جنوبی (۳۷۶۴ متر / ۱۲۳۴۹ فوت) در جزیره جنوبی قرار دارد و جنگل های بارانی و مرطوب ، ساحل غربی را از مرغزارهای خشک ساحل شرقی جدا می کنند .نیوزیلند یکی از زیباترین و بکرترین کشورهای جهان است و حدود ۳۰ درصد از مساحت آن از مناطق حفاظت شده تشکیل شده است . این کشور بخاطر منابع طبیعی از جمله آتشفشان ها ، آبفشان ها ، یخچال ها ، آبدره ها ( دریاچه ها) ، رودخانه ها و پوشش گیاهی فراوان، مورد توجه است ، بخصوص جزیره جنوبی که مناظر کوهستانی دست نخورده بسیار و صنعت اسکی پررونقی در فصل زمستان دارد.

آب وهوا

اکثر مناطق نیوزیلند آب وهوای اقیانوسی معتدل ( بجز منطقه دورافتاده شمالی ، که آب و هوای نیمه استوایی دارد) و چهار فصل متمایز دارند که مخالف فصول نیمکره شمالی هستند. تابستان درکشور گرم است و گاهی اوقات در ماه دسامبر یا ژانویه موجی از گرما کشور را فرا می گیرد.

زمستان سرد است و گاهی در طول روز در ساحل شرقی دما بسیار پایین تر از صفر درجه می رود و بارش برف در شهر کریستچرچ ( در جزیره جنوبی ) نامتعارف نیست. بخش شمالی جزیره جنوبی معمولا آب وهوای معتدل تری دارد و میزان تابش خورشید در آن بیشتر است ( با میانگینی در حدود ۵/۶ ساعت در روز ) . میانگین بارش باران در جزیره شمالی ۱۳۵ سانتیمتر (۵۳ اینچ ) در سال است . در ساحل غربی بارش باران بسیار زیاد است (معمولا سیل آساست ) و در بسیاری ازمناطق بیش از ۵۰۰ سانتیمتر ( ۲۰۰ اینچ) در سال باران می بارد . سواحل شرقی هر دوجزیره خشک تر هستند مثلا در اوکلند (Auckland) در زمستان حدود ۱۲ روز درماه باران می بار د . درشهرهای اصلی نیوزیلند نیز بادهای شدیدی می وزد و ولینگتون بادگیرترین پایتخت دنیا است که براستی لقب ” شهر بادی ” (THE WINDY CITY) که مردم به آن داده اند ، برازنده آن است . خارج از مناطق کوهستانی دما معتدل تر است و میانگین دما در کریستچرچ در تابستان ۲۲ درجه سانتی گراد( F 72 ) و در زمستان ۱۱ درجه سانتی گراد( F 52 )، در اوکلند به ترتیب ۲۳ درجه سانتی گراد( F 73 ) و ۱۴ درجه سانتی گراد( F 57 ) است .

زبان

زبان های رسمی انگلیسی و مائوری هستند و علامت های رسمی و فرم ها به هر دو زبان هستند.

حکومت

حکومت دموکراسی پارلمانی تک مجلسی با ثبات سیاسی بسیار بالا می باشد. نیوزیلند سیستم دموکراسی پارلمانی براساس سیستم انگلیسی دارد . از قدیم الایام سیاست ، تحت کنترل دو حزب کارگر ( چپ ) و ملی (محافظه کار ) بوده است ، اگر چه در سالهای اخیر سیستم جدید انتخابات نسبی عرضه شده که موجب شده است تا به دست آوردن اکثریت آرا برای یک حزب منفرد مشکل شود. نیوزیلند عضو کشورهای مشترک المنافع انگلستان است.

اقتصاد

پول رایج : دلار نیوزیلند( NZ$)

بانک ها : نیوزیلند سیستم بانکی مدرن و کارآمدی دارد و تعداد زیادی بانک های تجاری در این کشور به ثبت رسیده اند که در سطح ملی فعالیت می کنند و بانک های خارجی بسیاری نیز به چشم می خورند ، اگر چه در پایتخت متمرکز شده اند. بانک پس انداز نیوزیلند به عنوان بانک مرکزی عمل می کند و اندوخته های پولی مرکزی را اداره می کند. توصیه می شود با توجه به استفاده گسترده از معاملات غیر نقدی ، قبل از ورود حساب بانکی افتتاح کنید . این کار را می توانید با تلفن یا نامه انجام دهید

اطلاعات متفرقه

راههای ارتباطی : به طور کلی ، نیوزیلند سیستم ارتباطی خوبی دارد از جمله فری های متعددی که دو جزیره را به هم متصل می کنند. حمل ونقل عمومی کار آمد و بسیار منظم است و شامل خدمات اتوبوسرانی گسترده ای در مسافت های دور است که جایگزین خوبی برای سفر با هواپیما محسوب می شود. استفاه از هواپیما برای انجام مسافرت های داخلی پرطرفدار است ، اگر چه نرخ بلیط چندان ارزان نیست . این کشور پروازهای بین المللی بسیاری دارد که عمدتا به مقصد اوکلند هستند. راه آهن نیوزیلند شبکه محدودی دارد و بین دو جزیره خط آهن کشیده نشده است . چون خدمات آن سریع و منظم نیست ، بیشتر گردشگران و به منظور دیدن کشور از آن استفاده می کنند با افرادی که باید هر روز از منزل به محل کار رفت و آمد کنند. ولینگتون شبکه خط آهن قابل اطمینان و سریعی دارد . نیوزیلند جزو کشورهایی است که بالاترین میزان مالکیت اتومبیل را در جهان داراست ، با وجود این جاده ها نسبتا خلوت هستند و ترافیک مشکل عمده ای محسوب نمی شود . از طرف دیگر ، به دلیل رانندگی های خطرناک ، این کشور یکی از بالاترین میزان تصادفات را نیز دارد . اتومبیل نسبت به اکثر کشورهای اروپایی غربی گران تر است و رانندگی از سمت چپ صورت می گیرد. نیوزیلند به میزان زیادی به خدمات فری متکی است که با سرویس های مکرر، دو جزیره را به هم متصل می کنند.

تحصیلات

تحصیل برای بچه ها از ۶ تا ۱۶ سالگی اجباری است ، اگرچه اکثر آنها تحصیل را در سن ۵ سالگی آغاز می کنند . سطح تحصیلی بالاست و سیستم تحصیلی نیوزیلند معمولا یکی از بهترین سیستم های تحصیلی در جهان شناخته می شود . اکثر بچه ها در مدارس دولتی حضور می یابند که شهریه ای دریافت نمی کنند اما ممکن است نیاز به اهدای مبلغی مشخص در هر سال باشد. در این کشور چندین مدرسه خصوصی نیز دایر است.

آخرین مطالب سایت