پزشکی در استرالیا2020-02-10T18:28:20+03:30
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

پزشکی در استرالیاپزشکی در استرالیا

استرالیا با داشتن دانشگاههای برتر و پیشرو دنیا هر ساله پذیرای تعداد مشخصی ازدانشجویان بین المللی علاقه مند به پزشکی در استرالیا است. پزشکی در استرالیا یکی از پرطرفدارترین رشته ها می باشد و به همین دلیل ورود به این رشته بسیار رقابتی است . با وجود افزایش دلار و افزایش اخیر در هزینه های تحصیل در استرالیا باز هم بسیاری از دانشجویان به خاطر شرایط ویژه این کشور مـثل کیفیت دانشگاه ها ، رفاه اجتماعی ، در آمدهای بالا برای فارغ التحصیلان و آب و هوای مناسب همچنان پزشکی در استرالیا را به پزشکی در سایر کشورها ترجیح می دهند .

پزشکی در استرالیا

همه دانشگاه هایی که این رشته را ارائه می دهند با قوانین سختی اداره می شوند که تضمین کننده کیفیت بالای آموزش است و به همین دلیل مدرک پزشکی در استرالیا اعطا شده توسط بیشتر دانشگاه ها و دولتها قابل قبول است .

لینک های مفید :

راه های ورود به رشته پزشکی در استرالیا

1 – ورود مستقیم پزشکی در استرالیا

  • Bachelor of Medical Science and Doctor of Medicine
  • Bachelor of Medicine and Bachelor of Surgery

شرط ورود به پزشکی در استرالیا به طور مستقیم داشتن معدل بالا در حد ATAR:96 ، داشتن نمره بالای امتحان ISAT و داشتن رزومه قوی مانند سابقه فعالیت های داوطلبانه در اموراجتماعی است .

در صورت پذیرفته شدن در این مرحله ، دانشجو برای مصاحبه دعوت خواهند شد و در صورت موفقیت در مصاحبه پذیرش مستقیم پزشکی را دریافت می کند .

2 – ورود غیر مستقیم پزشکی در استرالیا

در این روش متقاضی باید ابتدا یک کارشناسی مانند Medical Science بخواند و معدل حداقل ۵٫۵ بگیرد همچنین نمره حداقل ۵۰ در امتحان GAMSAT الزامی است. سپس برای کارشناسی ارشد Doctor of Medicine اقدام کند که همان MD می باشد .

از بین متقاضیان شرکت کننده تعداد مشخصی براساس نمراتشان برای مصاحبه دعوت خواهند شد و در صورت موفقیت در مصاحبه وارد کارشناسی ارشد پزشکی می شوند .
البته برخی دانشگاه ها مانند دیکن در پزشکی غیر مستقیم مدرک MD نمی دهند بلکه MBBS ارائه می کنند .

دانشگاه های که پزشکی مستقیم ارائه می کنند :

دانشگاههای مورد تایید  وزارت علوم 

البته همانطور که گفته شد شرایط پذیرش بسیار مشکل است و دانشجویان ممتاز معدل بسیار بالا و نمره ISAT قابل قبول می توانند دراین رقابت شرکت کنند . از طرفی در صورت پذیرفته شدن برای مصاحبه اکثر دانشگاه تنها مصاحبه مستقیم و حضوری دارند به همین دلایل شانس موفقیت در روش پزشکی مستقیم برای دانش آموزان ایرانی که دوره دبیرستان را در ایران تمام کردند بسیار پایین است و توصیه نمی شود . مگر این که یک سال دوره پیش دانشگاهی foundation در یکی از کالج های معتبر استرالیا بگذرانند و خود را برای پزشکی در استرالیا به طور مستقیم با کسب معدل بالا در این دوره و دادن آزمون ISAT آماده کنند .

دانشگاه هایی که پزشکی غیر مستقیم ارائه می کنند :

پزشکی در استرالیا

تفاوت مدرک MD و MBBS

مدرک (Doctor of Medicine (MD از نظر آکادمیک ، کارشناسی ارشد محسوب می شود و دوره تحصیل آن طولانی است . در حالی که Bachelor of Medicine/Bachelor of Surgery کارشناسی محسوب می شود و مدت تحصیل آن حداقل یک سال کمتر است .

هر دو مدرک MD و MBBS ازنظر انجمن پزشکان استرالیا مورد تایید است و فارغ التحصیلان می توانند به عنوان پزشک عمومی کار کنند .

هزینه رشته پزشکی در استرالیا

متوسط هزینه شهریه برآورد شده برای رشته پزشکی در استرالیا حدود ۷۰۰۰۰ دلار استرالیا سالانه تخمین زده شده است .

از آنجا که دولت و یا دانشگاه های استرالیا هیچ گونه بورسی به دانشجویان بین المللی رشته پزشکی نمی دهند ، دانشجویان باید از طرف دولت کشور خود و یا خانواده خود حمایت مالی کافی را داشته باشند .

تمامی دانشگاه هایی که رشته پزشکی را در استرالیا ارائه می دهند مورد تایید و نظارت شورای پزشکی استرالیا (AMC) هستند . وزارت بهداشت کشور ایران نیز تقریبا همه دانشگاه های استرالیا را تایید می کند .

نکته مهم: برای اینکه فارغ التحصیلان بتوانند به عنوان پزشک در استرالیا کار کنند ،  باید یک سال دوره internship در بیمارستان های دولتی بگذرانند . ثبت نام این دوره و گرفتن Registration Number از طریق انجمن پزشکان استرالیا در هر ایالت انجام می شود و متاسفانه به علت افزایش فارغ التحصیلان استرالیایی domestic از سال ۲۰۱۰ ، دولت استرالیا برای دانشجویان خارجی این دوره را تضمین نمی کند .

در واقع یک سیستم رتبه بندی گذاشته و دانشجویان خارجی تقریبا در رتبه های آخر قرار می گیرند یعنی الویت با دانشجویان خودشان است .

پزشکی در استرالیا

اشتغال بعداز فارغ التحصیلی و میزان درآمد پزشکی در استرالیا

پزشکی در استرالیا از جمله مشاغلی است که فارغ التحصیلان آن تقریبا صد در صد جذب بازار کار می شوند و درآمد سالانه آن بسته به نوع قراردادی که می بندند بین 200,000 تا 300,000 می باشد .

پزشکی در استرالیا بالاترین درآمد سالانه را نسبت به سایر رشته ها دانشگاهی مانند مهندسی ، معماری ، حقوق و …دارد .

امکان اقامت بعد از تحصیل برای فارغ التحصیلان پزشکی در استرالیا

پزشکی در استرالیا از مشاغل مورد نیاز این کشور است و همچنان اداره مهاجرت استرالیا درخواست واجدین شرایط را درکوتاهترین مدت ممکن پاسخ می دهد .

پزشکانی که مدرک خود را از کشورهای دیگر دریافت کردند برای اینکه بتوانند برای اقامت درخواست بدهند نیاز به ارزیابی مدارک شان توسط انجمن پزشکان دارند و شرایط مورد نیاز آن عبارتند از داشتن ایلتس 7 که هیچ بند آن کمتر از 7 نباشد ، قبولی در آزمون تئوری MCQ و آزمون عملی AMC Clinical Exam ، دوازده ماه کار تحت نظارت و…می باشد در حالی که فارغ التحصیلان دانشگاه های استرالیا در همان سال آخر برای گذزاندن دوره اینترنتی توسط انجمن پزشکی تایید و register می شوند .

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در استرالیا در رشته پزشکی با ارسال فرم مشاوره تحصیلی از مشاوره رایگان موسسه اعزام دانشجو راد بهره مند شوید .

آخرین مطالب سایت

Macadamia Tree

آگوست 4th, 2019|0 Comments

درخت ماکادمیا -ماکادمیا گران ترین خشکبار جهان: ماکادمیا یا فندق استرالیایی دانه چند گونه درخت از خانواده Proteaceae است. ماکادامیا [...]