شرایط تحصیل در استرالیا و پذیرش تحصیلی استرالیا

شرایط تحصیل در استرالیاشرایط تحصیل در استرالیا و شرایط پذیرش تحصیلی استرالیا مهمترین پیش نیاز برای علاقه مندان تحصیل در استرالیا است . شرایط پذیرش تحصیلی استرالیا و شرایط تحصیل در استرالیا برای دانشجویان بین المللی خصوصا هم میهنان ما پیوسته در حال تغییر است . شرایط تحصیل در استرالیا و پذیرش تحصیلی استرالیا به فاکتورهای متعددی بستگی دارد ، از ایالت گرفته تا دانشگاه و سایر موارد . در این مقاله قصد داریم به شرایط تحصیل در استرالیا و پذیرش تحصیلی استرالیا و اقدامات لازم جهت آن بپردازیم . پس با ما همراه شوید .

شرایط تحصیل در استرالیا و پذیرش تحصیلی استرالیا از دانشگاه به دانشگاه ، رشته به رشته و حتی ایالت به ایالت با یکدیگر متفاوت اند . اما برخی از آن ها به صورت کلی یکسان و برخی موارد دیگر نیازمند تامل می باشند و بسته به شرایط افراد متفاوت .

جهت اخذ پذیرش تحصیلی استرالیا از دانشگاه های آن به طور کلی به مدارک زیر نیاز است :

 • مدارک تحصیلی
 • گذرنامه یا شناسنامه
 • سابقه کار
 • مدرک زبان

اما ازجمله مواردی که می بایست به طور خاص در نظر گرفته شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • معدل
 • دانشگاه گذشته
 • دانشگاه آینده
 • رشته انتخابی
 • گپ تحصیلی و کاری
 • شهریه ، هزینه زندگی و توان مالی
 • زمانبندی و شروع کلاس
 • مدارک و شرایط ویژه بعضی رشته ها مانند MBA

موارد ذکر شده پیش نیازهای اخذ پذیرش تحصیلی استرالیا می باشند . در ادامه به صورت دقیق تر به هر یک از این موارد خواهیم پرداخت .

مدارک تحصیلی

مدارک تحصیلی مورد نیاز دانشگاه های استرالیا برای اخذ پذیرش از آن ها بسته به مقطع درخواستی توسط متقاضی ، متفاوت اند . مدارک مورد نیاز برای مقاطع مختلف به شرح زیر است :

High school

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دوره دبیرستان ، مدارک تحصیلی دو سال آخر فرد می باشد .

کارشناسی

مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی .

کارشناسی مجدد

مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و همچنین مدرک و ریز نمرات کارشناسی گذرانده شده یا رها شده .

کارشناسی ارشد

مدرک کارشناسی و ریز نمرات آن .

کارشناسی ارشد مجدد

مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد گذرانده شده و ریز نمرات آن ها .

PhD

مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد و ریز نمرات آن ها .

PhD مجدد

مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد و PhD گذرانده شده و ریز نمرات آن ها .

سابقه کار

منظور از سابقه کار ، سابقه کار دارای بیمه تامین اجتماعی در حیطه رشته تحصیلی درخواست شده می باشد .

مدرک زبان انگلیسی

دانشجویان برای اخذ پذیرش از دانشگاه های استرالیا به مدرک زبان ایلتس آکادمیک با نمره میانگین 6.5 نیاز دارند . به صورتی که نمره هیچ یک از مهارت های ایلتس آن ها نبایستی کمتر از 6 باشد . این مقدار بیان شده به صورت میانگین است و برای برخی رشته ها چون انواع رشته های پزشکی ، معماری 7 می باشد . البته این مقدار از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت بوده و ممکن است کمی پایین تر باشد .

در صورتی که نمره آزمون ایلتس فرد متقاضی به حد نصاب مورد نظر دانشگاه نرسیده باشد ممکن است دانشگاه پذیرش را به همراه دوره های زبان به فرد ارائه نماید . این دوره های به طور میانگین به ازای هر نیم نمره ایلتس کمتر ، بین دو و نیم تا سه ماه می باشد .

گپ تحصیلی و کاری

گپ تحصیلی یا همان فاصله تحصیلی به مدت زمانی گفته می شود که فرد بعد از فارغ التحصیلی از آخرین مدرک دانشگاهی تا زمان درخواست پذیرش دانشگاه مقصد ، گذرانده است . این مقدار در صورتی که کمتر از یک سال باشد گپ محسوب نمی شود .

اگر این مدت از یک سال بیشتر بوده ولی متقاضی در این مدت مشغول به کار در زمینه رشته تحصیلی خود باشد ، می تواند با ارائه نامه ای از محل کار خود این گپ تحصیلی را توجیه و پر کند .

بیمه دانشجویی

بیمه دانشجویی برای تحصیل در استرالیا اجباری است و متقاضیان می بایست قبل از ورود به استرالیا خود را برای طول دوره تحصیلی بیمه کنند . هزینه بیمه برای یک سال تحصیلی به شرح زیر است :

 • دانشجوی مجرد سالی 500 تا 560 دلار استرالیا
 • دانشجوی متاهل سالی 2900 تا 3900 دلار استرالیا
 • دانشجویی که همسر و فرزند دارد سالی 5200 تا 6300 دلار استرالیا

جهت اخذ بیمه دانشجویی توسط موسسه راد ، روی عبارت کلیک کنید .

شهریه ، هزینه زندگی و توان مالی

شهریه ها

مدارس ابتدایی

شهریه مدارس ابتدایی دولتی سالانه 8000 دلار استرالیا می باشد .

دبیرستان های دولتی

شهریه دبیرستان های دولتی قبل از سال ده دبیرستان سالانه 17000 دلار استرالیا و برای سال یازده و دوازده سالانه 20000 دلار استرالیا ست .

مدارس خصوصی و پیش دانشگاهی

شهریه مدارس خصوصی متفاوت و بین 25000 تا 60000 دلار استرالیا در سال و پیش دانشگاهی حدود 25000 تا 30000 دلار استرالیا در سال است.

دانشگاه

شهریه دانشگاه ها بسته به نوع رشته و دانشگاه بین 24000 تا 70000 دلار استرالیا متغیر است .

هزینه های زندگی و توان مالی

حداقل هزینه زندگی بر اساس محاسبات صورت گرفته توسط اداره مهاجرت استرالیا برای تایید حمایت مالی جهت صدور ویزای دانشجویی به شرح زیر است :

 • دانشجو : 20 هزار دلار در سال
 • همسردانشجو : 7 هزار دلار در سال
 • فرزند دانشجو : 4 هزار دلار در سال

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد شهریه تحصیلی و هزینه های زندگی ، اینجا کلیک کنید .

زمان بندی و شروع کلاس ها

ترم های تحصیلی دانشگاه های استرالیا به ترتیب در ماه های مارس ( آغاز ترم پاییزی ) و جولای ( آغاز ترم بهاری ) آغاز می شوند .

دانشجویان می توانند جهت اخذ اطلاعات بیشتر در مورد ترم های ارائه شده هر رشته توسط دانشگاه مورد نظر به سایت آن دانشگاه مراجعه کنند .

امید است مطالب ارائه شده در این مقاله توانسته باشد تا حدی به مسائل و سوالات پیش آمده برای شما علاقه مندان به تحصیل در استرالیا پاسخ داده باشد .

شما متقاضیان محترم می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شرایط تحصیل در استرالیا و پذیرش تحصیلی استرالیا فرم مشاوره تحصیلی را تکمیل کرده و از مشاوره مشاورین حاذق گروه راد بهره مند شوید .

جهت تکمیل فرم مشاوره تحصیلی ، روی عبارت مورد نظر کلیک کنید .

آخرین مطالب سایت