درباره استرالیا

درباره استرالیا

در این مقاله قصد داریم به ارائه توضیحاتی درباره استرالیا بپردازیم . اطلاعاتی در مورد ایالت ها و قلمروها ، اقتصاد ، محصولات صلی ، ساست و غیره . بنابراین برای کسب اطلاعات در مورد آنجه درباره استرالیا می خواهید با ما همراه باشید .

مقالات مفید : تحصیل در استرالیا ، مهاجرت به استرالیا ، ویزای تحصیلی استرالیا 

اطلاعات عمومی

نام کامل این کشور مشترک المنافع استرالیا (Commonwealth Of Australia) می باشد ، این کشور دارای مرز خاکی با کشورهای دیگری نیست و دور آن را از شرق اقیانوس آرام ، از جنوب اقیانوس منجمد جنوبی، از غرب اقیانوس هند و از شمال چندین دریا و خلیج در بر گرفته است .

استرالیا ۲۵۷۶۰ کیلومتر مرز دارد که تماماً مرز آبی است . این کشور سرزمین اصلی قاره اقیانوسیه که کوچکترین قاره دنیا می باشد ، به شمار می آید و با مساحتی برابر ۸۵۰/۶۸۶/۷ کیلومتر مربع ، ششمین کشور وسیع دنیا و بیش از ۶/۴ برابر بزرگتر از ایران است .

کشور استرالیا با ۲ قرن قدمت یکی از قلمروهای همسود (مشترک المنافع) است که در سال ۱۹۰۱ از بریتانیای کبیر استقلال یافته است و از نظر مساحت دومین کشور پهناور عضو مجموعه اتحادیه کشورهای همسود (مشترک المنافع) می باشد .

در استرالیا دین از حکومت کاملاً جدا بوده و طبق قانون ، دین و مذهب آزاد است و هر کس می تواند آئینهای ویژه دینی خود را آزادانه پیگیری کند .

جمعیت کل این کشور طبق آخرین سرشماری ژانویه ۲۰۱۰ بالغ بر ۲۲ میلیون نفر (۲۲۱۶۷۴۹۳) می باشد که کرانه جنوب شرقی این کشور تراکم جمعیتی بیشتری نسبت به سایر نقاط دارد .

زبان رسمی کشور زبان انگلیسی با گویش استرالیایی است که برخی از واژه های بومیان استرالیا در آن وارد شده است . اختلاف بسیار نامحسوسی در لهجه مناطق مختلف وجود دارد . زبان های دیگر مانند ایتالیایی و چینی نیز در بین مهاجران بسیار رایج است .

استرالیا از شش ایالت و دو سرزمین یا قلمرو (territory) تشکیل شده است ، که اختیاراتشان کمتر از ایالت هاست . هر ایالت و قلمرو نیز از شهرهای مختلف کوچک و بزرگی تشکیل شده است .

پایتخت آن شهر کانبرا و شهرهای بزرگ آن عبارتند از ملبورن ، سیدنی ، بریزبین ، آدلاید و پرث .

ایالت ها و قلمروهای استرالیا

 1. نیوساوت ولز (NSW) یا ولز جنوبی جدید که مرکز آن سیدنی است .
 2. کوئینز لند (QLD) که مرکز آن بریزبین می باشد .
 3. استرالیای جنوبی (SA) با مرکزیت آدلاید .
 4. تاسمانی (TAS) که جزیره ای است در جنوب شرقی سرزمین اصلی و مرکز آن هوبارت می باشد .
 5. ایالت ویکتوریا (VIC) که مرکز آن ملبورن است .
 6. استرالیای غربی (WA) که مرکز آن پرت می باشد .
 7. قلمرو سرزمین شمالی (NT) مرکز آن داروین است .
 8. سرزمین پایتخت استرالیا (ACT) مشتمل بر شهر کانبرا و اطراف آن .

جغرافیا

استرالیا که همچون جزیره ای بزرگ در اقیانوس آرام واقع شده است ، از نظر زمین شناسی کهن ترین خشکی جهان به شمار می آید . بلندترین نقطه استرالیا قله ای در کوهستان برفی است که ۲۲۲۸ متر ارتفاع دارد و پست ترین نقطه آن ۱۵ متر است که در دریاچه ایر قرار دارد .

بلندترین رودخانه استرالیا رود دارلینگ است که بیش از ۲۷۰۰ کیلومتر طول دارد . این رود با پیوستن به رود مورای که دومین رود بزرگ استرالیاست ، در نهایت در جنوب ویکتوریا به اقیانوس منجمد جنوبی می ریزد .

این کشور دارای چشم اندازهای طبیعی گوناگونی می باشد که صحراها در بخش میانی ، تپه ها و مناطق کوهستانی ، جنگل های استوایی و حاشیه های طویل ساحلی از آن جمله می باشند ، همچنین تپه های مرجانی در کنار خطوط ساحلی از جلوه های طبیعی استرالیا به شمار می آیند . بهتر است درباره استرالیا بدانید که با داشتن ۷۵۵ گونه ، متنوع ترین کشور دنیا از لحاظ زیست بومی است .

درباره استرالیا

اقتصاد

استرالیا کشوری توسعه یافته با اقتصاد متکی بر بازرگانی و کشاورزی است . در میان قابل زندگی ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۰۸ به گزارش اکونومیست ، به ترتیب ملبورن دوم ، پرت چهارم ، آدلاید هفتم و سیدنی نهم بود .

محصولات اصلی استرالیا

 • نیشکر
 • پنبه
 • غلات
 • گوشت

کشور استرالیا دارای معادن فراوانی می باشد مانند بوکسیت , آهن , روی , نیکل و طلا . همچتین استرالیا تهیه کننده سوخت و انرژی مانند ذغال سنگ , گاز طبیعی و اورانیوم است . شرکای بازرگانی استرالیا بیشتر چین ، ژاپن و کره جنوبی در آسیا و نیز ایالات متحده آمریکا هستند و در واقع می توان گفت که اقتصاد استرالیا به آسیا گره خورده است . استرالیا از نظر شاخص توسعه انسانی دومین کشور توسعه یافته دنیا به حساب می آید .

درباره استرالیا

سیاست و حکومت

استرالیا کشوری است از مجموعه کشورهای مشترک المنافع که دارای حکومت پادشاهی مشروطه است و بالاترین مقام سلطنتی بریتانیای کبیر یعنی ملکه الیزابت دوم، ملکه این کشور نیز به حساب می آید .

جانشین ملکه در این کشور فرماندار کل استرالیا است که وی نیز به نوبه خود فرمانداران ایالتهای این کشور را تعیین می کند ، مقر فرماندار کل و نیز مجلس کشور در شهر کانبرا می باشد .

هر چند فرماندار کل بر طبق قانون اساسی ، از اختیارات فراوانی برخوردار است اما در عمل شخص اجرایی اول در استرالیا نخست وزیر است که طی یک فرآیند دموکراتیک انتخاب می شود و دولت را تشکیل می دهد .

در استرالیا مردم ابتدا نمایندگان مجلس را انتخاب می کنند . رئیس حزبی که بیشترین نفرات انتخاب شده را در مجلس داشته باشد به عنوان نخست وزیر مسئول تشکیل کابینه دولت می شود .

دولت استرالیا از سه زیر شاخه تشکیل می شود :

 • قانون گذاری
 • اجرایی
 • قضایی

هنر

هنر در کشور استرالیا از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشد . شهرهای کوچک و بزرگ استرالیا مملو از ساختمان های هنری ، گالری و تئاتر می باشد . خانه اپرای سیدنی که یکی از شاخص های معروف شهر سیدنی می باشد توسط بهترین معماران در قرن بیستم میلادی ساخته شده است و یکی از شاهکارهای معماری جهان به شمار می آید .

اپرا ، رقص باله ، ارکستر سمفونی ها ، بازیگران ، نمایشنامه نویسان ، شرکت های هنری و غیره توسط مجلس استرالیا حمایت می شوند .

سینما از تفریحات مورد علاقه استرالیایی هاست و سالنهای سینمای این کشور از رونق و کثرت زیادی برخوردارند . این کشور هنرمندانی چون نیکول کیدمن ، هیت لجر و تونی کلت را به سینمای جهان عرضه کرده است .

به دلیل بزرگی سرزمین استرالیا ، تعداد ایستگاههای رادیویی این کشور بسیار زیاد است و اغلب شهرهای کوچک نیز یک یا چند رادیوی محلی دارند .

(SBS (Special Broadcasting Service تنها رادیوی دولتی در استرالیا می باشد که از سال ۱۹۹۲ بخش فارسی خود را راه اندازی کرده است . برنامه های ورزشی ، اخبار ، مسابقات تلویزیونی و سریال های وارداتی یا ساخت داخل ، در صدر پربیننده ترین برنامه های تلویزیونی در استرالیا هستند .

قدیمی ترین نوع موسیقی در استرالیا مربوط به مردمان بومی آنجاست . در منطقه بومی استرالیا آهنگهایی با درون مایه اجتماعی و روحانی اجرا می شود . تاریخ موسیقی اروپائی در استرالیا به دوران ساکن شدن بریتانیایی ها در این قاره برمی گردد که با خود آواهای دسته جمعی را نیز آوردند .

ستارگان بزرگ و رهبران ارکستر از بسیاری از کشورها مرتباً به استرالیا سفر کرده و گرد هم می آیند . استرالیا از طریق صدای رسا و بی همتای نلی ملبا و جان ساترلند برای موسیقی جهان اقدام به جمع آوری کمک های مالی می کند .

ورزش

ورزش در استرالیا بصورت جدی و گسترده پیگیری می شود ، شهر ملبورن به خاطر برپایی رقابت های ورزشی بین المللی مختلف شهرت دارد . ورزشهای گروهی پرطرفدار در استرالیا عبارت اند از :

 • راگبی
 • فوتبال استرالیایی (نوعی از ورزش راگبی که به فوتی هم معروف است)
 • کریکت
 • بسکتبال

علاوه بر این تیم ملی هاکی روی چمن ، واترپلو و والیبال ساحلی بانوان این کشور هم در جمع بهترین تیم های دنیا قرار دارند . استرالیایی ها در برخی ورزشهای انفرادی هم مانند گلف ، شنا و دیگر ورزشهای آبی ، تنیس و اسکواش هم در ردیف کشورهای درجه اول دنیا قرار می گیرد .

در سالهای اخیر کوشش زیادی برای گسترش ورزش فوتبال در این کشور بعمل آمده است و از دهه ۱۹۹۰ تعداد زیادی از فوتبالیست های شاخص استرالیایی در لیگ برتر انگلستان بازی می کنند .

استرالیا میزبان دو المپیک ۱۹۵۶ ملبورن و المپیک ۲۰۰۰ سیدنی بوده است و یکی از شش کشوری است که بیش از یک بار میزبان المپیک تابستانی بوده اند . این کشور در تمام ادوار المپیک حاضر و بیش از همه در شنا و دو و میدانی موفق بوده ، ضمن اینکه در پاروزنی ، دوچرخه سواری و سوارکاری نیز موفقیت هایی داشته است. باشکوه ترین موفقیت این کشور در المپیک سیدنی بدست آمد که آنها به ۵۸ مدال (شامل ۱۶طلا) در بیست رشته دست یافتند . رقابت های بین المللی تنیس آزاد استرالیا نیز که هر ساله در ملبورن برگزار می شود، یکی از ۴ گرند اسلم ورزش تنیس می باشد .

جهت کسب اطلاعات در زمینه تحصیل در استرالیا ، روی عبارت مورد نظر کلیک کنید .

آخرین اخبار استرالیا