دانشگاه دیکین استرالیا2018-09-19T13:44:18+00:00

دانشگاه دیکیندانشگاه دیکین

دانشگاه دیکین دانشگاهی دولتی واقع در ایالت ویکتوریا استرالیا می باشد که در سال ۱۹۷۴ تأسیس گردیده است. این مرکز علمی به افتخار آلفرد دیکین ، رهبر جنبش فدراسیون استرالیا و دومین نخست وزیر این کشور، دیکین نام گرفته است. دانشگاه دیکین علاوه بر 3 پردیس ، مراکز آموزشی متعددی نیز در ایالت ویکتوریا دارد.

امروزه دیکین با داشتن بیش از 34000 دانشجو یکی از بزرگترین دانشگاه های ویکتوریا است. حدود 6000 دانشجوی خارجی دارد که از بیش از 100 کشور مختلف جهان هستند. همچنین دیکین بالاترین ثبت نام دانشجویان بومی را بیش از هر دانشگاه دیگری در ویکتوریا دارد.

دانشگاه ديكين قصد دارد براي فارغ‌ التحصيلان خود بهترين موقعيت را در بازار كار فراهم کند تا آنان را آماده سازد، اين دانشگاه ارتباط بسيار نزديكي با گروههاي مختلف كسب و كار بويژه صنايع و حرفه‌هاي گوناگون دارد تا اطمينان يابد كه دوره‌هاي ارائه شده مرتبط و عملي هستند و مهارتهايي را كه مورد نياز هر يك از آن صنايع است در اختيار دانشجويان قرار دهد.

دانشگاه دیکین یکی از دانشگاه های تحقیقاتی استرالیا است و در زمینه های تحقیقاتی متعددی چون مواد پیشرفته ، بیوتکنولوژی ، ساخت محیط ، بیماری های سالمندی ، تبعیت و جهانی شدن ، سیستم های هوشمند ، مدیریت منابع طبیعی ، فعالیت های جسمی و تغذیه ، آموزش و پرورش و نیز سلامت روانی و اجتماعی درحال فعالیت می باشد.

دانشگاه دیکین جهت رفاه دانشجویان خود امکانات متعددی چون کتابخانه های بزرگ ، کتاب فروشی ، سایت کامپیوترشبانه روزی ، مرکز پزشکی ، مرکز مشاوره ، امکانات مذهبی برای مذهب های مختلف ، سالن غذاخوری و نیز کافی شاپ را در اختیارشان قرار می دهد. این مرکز علمی از امکانات تفریحی ورزشی مناسبی نیز برخوردار است که از آن دسته می توان به بدنسازی ، تنیس ، دو و میدانی ، راگبی ، کریکت ، فوتبال ، تیراندازی و گلف اشاره کرد.

رتبه دانشگاه دیکین

دیکین تا کنون 2 بار عنوان دانشگاه سال استرالیا را از آن خود کرده است و همچنین توانسته رتبه 5 ستاره را در رده بندی معتبر سازمان QS کسب کند .این دانشگاه رتبه 14 را در میان دانشگاه های استرالیا را داراست و رتبه ۳۵۵ جهانی را در رده بندی QS در سال 2016-2017 به خود اختصاص داده است.

پردیس های دانشگاه دیکین

این دانشگاه دارای پنج پردیس است:

Melbourne Burwood Campus

بزرگترین پردیس این دانشگاه از نظر تعداد دانشجو است و در شهر ملبورن در فاصله 30 دقیقه از مرکز شهر واقع شده است و دارای تمام تسهیلات لازم مانند خوابگاه ، مرکز بهداشتی ، کتابخانه و …می باشد.

Geelong Waurn Ponds Campus

این کمپس درشهر جیلانگ قرار دارد، یک شهر بندری که در 75 کیلومتری جنوب غربی ملبورن است.

دانشکده هنر و آموزش ، بهداشت ، پزشکی ، علوم و مهندسی در این پردیس می باشد.

Geelong Waterfront Campus

این پردیس نیز در شهر جیلانگ است و دانشکده های تجارت ، حقوق ، پرستاری و مامایی ، روانشناسی و معماری در این کمپس قرار دارند.

Warrnambool Campus

این پردیس در شهربندری زیبای وارنامبول قرار دارد ، درفاصله 250 کیلومتری شهر ملبورن می باشد.

دانشکده های هنر وآموزش ، تجارت و حقوق ، پرستاری و مامایی همچنین علوم زیستی محیطی در این پردیس نیز ساختمان دارند.

این پردیس نیز مانند سایر پردیسهای دانشگاه دیکن از امکاناتی مانند: زمین گلف ، بسکتبال ، تنیس ، اسکواش ، فوتبال ، ژیمناستیک و اتوبوس دانشجویی برخوردار است.

Cloud Campus

درواقع این کمپس مجازی و شامل دروس آنلاین این دانشگاه می باشد.

دانشکده های دانشگاه دیکین

هنر و آموزش پرورش – دانشکده ارتباطات و هنرهای خلاق – مدرسه عالی آموزش پرورش
دانشکده علوم انسانی و اجتماعی – تجارت و حقوق – دانشکده تجارت – دانشکده حقوق
پزشکی و بهداشت – دانشکده ورزش و علوم تغذیه – دانشکده بهداشت و توسعه اجتماعی
دانشکده پزشکی – دانشکده مامایی و پرستاری – دانشکده روانشناسی
علوم ، مهندسی و محیط زیست – دانشکده معماری و ساخت محیط – دانشکده مهندسی
دانشکده فناوری اطلاعات – دانشکده علوم محیط زیست

مراکز تحقیقاتی

دانشگاه دیکن یکی از با سرعت ترین دانشگاه های استرالیاست که در یکی دو دهه اخیر در قسمت تحقیقات فعالیت بسیار بارزی داشته است . این دانشگاه دارای چهار موسسه تحقیقاتی است:

  • Alfred Deakin Institute
  • Institute for Frontier Materials
  • Institute for Intelligent Systems Research and Innovation
  • Institute for Physical Activity and Nutrition

علاوه براین چهار موسسه سیزده مرکز تحقیقاتی نیز وابسته به این دانشگاه در زمینه های مختلف تحقیقاتی مشعول به کارهستند.

بورسیه دانشگاه دیکین

دانشگاه دیکن بورسیه های متفاوتی برای مقاطع تحصیلی مختلف دارد که برخی از آنها عبارتند از:

Vice-Chancellor’s Academic Excellence Scholarship

این بورس از طرف دانشگاه به 26 دانشجو مقطع کارشناسی اعطا می شود. بورس نام برده بسیار رقابتی و براساس صلاحیت علمی متقاضی است.

مبلغ بورس سالی 5000 دلار نقد می باشد.

For Excellence Deakin Scholarship

این بورس نیز برای دانشجویان ممتاز کارشناسی و کارشناسی ارشد است که سالی 5000 دلار به دانشجو مقطع کارشناسی و 10000 دلار به دانشجو مقطع ارشد پرداخت می شود.

Endeavour

این بورسیه از طرف دولت استرالیا برای کمک به کشورهای در حال توسعه به دانشجویان بین المللی براساس صلاحیت علمی شان داده می شود . شامل هزینه سفر، هزینه زندگی ماهانه 3000$ ، کمک هزینه استقرار، شهریه و بیمه دانشجویی می باشد.

IPRS

این بورسیه نیز از طرف دولت استرالیا به علاقه مندان تحصیل در استرالیا برای دوره های تحقیقاتی ارشد و دکترا همه رشته ها تعلق می گیرد. البته بورسیه کاملا رقابتی و براساس صلاحیت علمی وتحقیقاتی متقاضیان می باشد.

بورس مذکور شهریه دانشگاه و بیمه دانشجویی را تا دو سال برای ارشد و سه سال برای دکترا پوشش می دهد. دانشجویانی که موفق به دریافت این بورس از طرف دولت می شوند سالانه حدود 26000$ جهت هزینه های زندگی نیز دریافت می کنند.

DUPRS

این بورسیه از طرف دانشگاه می باشد و خاص دوره های تحقیقاتی است. این بورس سالانه به 10 نفر اهدا می شود و شهریه دانشگاه و بیمه دانشجویی را پرداخت می کند به علاوه سالانه 26000$ هزینه زندگی را نیز به دانشجوتعلق می گیرد.

تصاویر دانشگاه دیکین