ویزای تحصیلی آمریکا

ویزای تحصیلی آمریکا

برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا ابتدا باید از دانشگاه های مورد تایید در لیست (Department of Homeland Security(DHS پذیرش گرفت . دانشجو با دریافت پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های آمریکا یک مهلت مشخص برای قبول پذیرش و پرداخت مبلغ مشخص شده به عنوان پیش پرداخت شهریه دانشگاه دارد . دانشگاه پس از دریافت فرم قبول پذیرش Acceptance of offer دانشجو و پیش پرداخت شهریه فرم I20 را صادر می کند . در این مرحله می توان برای ویزای تحصیلی آمریکا اقدام کرد:

پر کردن فرم (Student and Exchange Visitor Information System (SEVIS به صورت آنلاین و پرداخت 350 دلار

این هزینه فقط برای دانشجو لازم است . یعنی اگر دانشجو متاهل باشد نیازی نیست برای همسرش این هزینه را بدهد ولی باید فرم را برایش پر کند . درواقع با این کار متقاضی در

(Student and Exchange Visitor Information System (SEVIS ثبت نام می شود . این سیستم مربوط به چک امینتی توسط home land security است .

بعد از پرداخت این هزینه می توان برای تعیین وقت مصاحبه جهت اخذ ویزای تحصیلی آمریکا اقدام کرد که معمولا ایرانیان تمایل دارند از سفارت آمریکا در آنکارا ، کنسولگری آمریکا در دبی و یا سفارت آمریکا در ایروان وقت بگیرند .

پر کردن فرم DS160 به صورت آنلاین و پرداخت 160 دلار به عنوان visa application fee که نهایت یک کد پیگیری همراه با تاریخ روز مصاحبه داده خواهد شد .

مدارک لازم برای روز مصاحبه جهت اخذ ویزای تحصیلی آمریکا :

  • پاسپورت که حداقل شش ماه اعتبار داشته باشد
  • پاسپورت قدیمی
  • پرینت تاییدیه پر شدن فرم DS160
  • یک قطعه عکس
  • اصل وکپی فرم I-20
  • تایید پرداخت هزینه SEVIS
  • مدارک حمایت مالی مثلا پرینت و نامه بانک ، سند ملک و اجاره….معمولا هزینه یک سال را باید نقد نشان داد و بقیه به صورت درآمد مستمر حامی و ملک…
  • مدارک تحصیلی وریزنمرات از شروع دبیرستان به بعد ( اصل وترجمه)

ویزای تحصیلی آمریکا

روز مصاحبه finger scanning خواهید داشت و اگر درخواست ویزای تحصیلی آمریکا شما را approved کنند پاسپورت به آدرسی که خودتان می گویید فرستاده خواهد شد .

در واقع نتیجه مصاحبه به سه حالت ممکن است باشد :

برگه صورتی : در صورت قبولی ویزا برگه ی صورتی به شما می دهند که ظرف چند روز پاسپورت شما که برچسب ویزا خورده و به همان آدرس انتخابی شما که هنگام گرفتن وقت سفارت دادید ، ارسال می شود .

برگه ی زرد : در صورت نیاز به FBI Check این برگه به شما داده می شود که به این معناست که درخواست ویزای تحصیلی آمریکا شما احتیاج به بررسی بیشتر دارد و نتیجه از طریق آدرس ایمیل درج شده در فرم DS160 اطلاع داده می شود .

برگه سفید : رد ویزا

لینک های مفید : تحصیل در آمریکا ، travel.state.gov

آخرین مطالب سایت